Skocz do zawartości
IGNORED

Subwoofer do kina domowego


Adi777
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

16 minut temu, STELVIO napisał:

Kurcze nigdy jeszcze nie dostałem tyle informacji w takim czasie. Akurat byłem w sklepie. Przez to wszystko chyba 3,5godz tam siedziałem.emoji3.png Uporządkuje to sobie wszystko i jeszcze raz ustawię. I będzie miodzio.emoji41.png

spoko ogarniesz, zrobisz podstawy zobaczysz jak się zimni detal, przestrzeń, lokalizacja itd. Nie samym basem kino żyje.

Potem kupisz lepszy napęd i znowu przeskok, mi szczena opadła jak przeszedłem na procesor dźwięku + końcówki, różnica w każdym aspekcie na plus.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
Godzinę temu, fetek napisał:

 

Dla mnie priorytetem jest całość, z ciekawości jak je tniesz ? i jak wygląda kalibracja 20-40hz ?

a jak Cie kręci gabaryt, to mój jest większy od PB-4000 (nie wiem co masz za model)

Pytasz jak amator , tradycyjne cięcie bo LFE to nie 40hz jakbyś wiedział.  Spędź trochę czasu na amerykańskich forach to zrozumiesz że to nic dziwnego , nie wiem o co takie halo.  Obejrzyj na YT jak ustawia " subwoofer 101" to dopiero się zdziwisz . LFE ustawia nawet powyżej 200hz a fronty powyżej 90, wie po prostu jak działa ampli i jego filtry a nie bredzi jak ty bazując na tym co wyczyta .

Jaki sub masz w takim razie  bo w profilu pustki jak u większości którzy się tak często udzielają. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, RAF77 napisał:

O ile mieszczą się w skali od -12 do +12 to nie na znaczenia jakie one będą. Czy bliżej zera, czy dalej. To nic nie zmieni

pełna zgoda, jeżeli chodzi o same kolumny. Ale nie aktywnego sub'a - dla niego moim zdaniem ma to znaczenie. To co chcę od początku powiedzieć, to rozsądniej dla jakości brzmienia sub'a jest możliwie nie za wysoki jego własny poziom głośności.

Dla przykładu lepiej mieć po przeprowadzonej kalibracji ustawienie poziomu kanału sub'a w ampli na poziomie dajmy na to bliski zera, a na samy subie volume ok. 30-40%, niż w ampli -12, a w subie 80-90%. Tyle... Ale oczywiście każdy może mieć swoją teorię na ten temat, nie koniecznie zbieżną z moim zdaniem :) 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie prawie dobrze. Po kalibracji-4,5 , pokrętło na subie na 10/11 godz. Bas adekwatny do akustyki pomieszczenia oczywiście.
Wróć. -4,5db wyszło po kalibracji jak pokrętło suba było na 9godz. Czyli 1/4 mocy. Ale aby był dobry mięsisty bas ja podkręciłem na tą 10/11 godz. Tak to było. Czyli prawie dobrze.

Czy na ampli ustawić kolumny frontowe jako małe czy duże? Czy to nie ma znaczenia?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, subfan napisał:

Pytasz jak amator , tradycyjne cięcie bo LFE to nie 40hz jakbyś wiedział.  Spędź trochę czasu na amerykańskich forach to zrozumiesz że to nic dziwnego , nie wiem o co takie halo.  Obejrzyj na YT jak ustawia " subwoofer 101" to dopiero się zdziwisz . LFE ustawia nawet powyżej 200hz a fronty powyżej 90, wie po prostu jak działa ampli i jego filtry a nie bredzi jak ty bazując na tym co wyczyta .

No właśnie, ogląda czyta i ma zwalone całe pasmo. Zdałem Ci proste pytanie a Ty robisz jakieś kretyńskie wycieczki.

Ja mam regulacje spadu, miejsca ciecia plus korektę co 10hz w zakresie -/+6db  dla wszystkich kanałów. Ustawienie przy 200hz, nawet powyżej 80hz przy frontach, które bez problemu radzą sobie z tym pasmem to strzał w kolano. Z resztą przestań oglądać, kup mikrofon i zacznij mierzyć, fizyki nie oszukasz.

I minimum kultury

31 minut temu, STELVIO napisał:

Czy na ampli ustawić kolumny frontowe jako małe czy duże? Czy to nie ma znaczenia?

duże.

42 minuty temu, Markcox napisał:

Dla przykładu lepiej mieć po przeprowadzonej kalibracji ustawienie poziomu kanału sub'a w ampli na poziomie dajmy na to bliski zera, a na samy subie volume ok. 30-40%, niż w ampli -12, a w subie 80-90%. Tyle... Ale oczywiście każdy może mieć swoją teorię na ten temat, nie koniecznie zbieżną z moim zdaniem :) 

wszystko zależy od suba i jego zapasu. Po za tym dany kodek ma swoje preferowane ustawiania LFE, niektóre amplitunery umożliwiają konfiguracje per kodek. Ja osobiście sub mam na 0 + małe podbicie na 20hz i 30hz i vol chyba 70%, suba tnę przy 50hz/24db/oct

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Dowiemy się jakim subem dysponujesz ?  

LFE ustawia gość nawet powyżej 200 czyli suba a nie fronty , umiesz ty czytać czy tylko się przechwalac ?

Fronty nawet 90 a surr do 120 , masz z tym problem to napisz do autora może wiele się od Ciebie dowie hahaha

A i mikrofonik też ma jak i 10k subskrybentów 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, subfan napisał:

Dowiemy się jakim subem dysponujesz ?  

12'' dayton RS w lekko ponad 70L netto OZ i BR (nie mam czasu skończyć) więc w porównaniu do Ciebie bardzo budżetowo. Pomieszczenie zabudowane panelami binarnymi + duże super chunki  z którymi po 2 latach znowu zaczynam walczyć.

47 minut temu, subfan napisał:

LFE ustawia gość nawet powyżej 200 czyli suba a nie fronty , umiesz ty czytać czy tylko się przechwalac ? 

Napisałem Ci wyraźnie że ja mam możliwość konfiguracji każdego kanału, spady, equalizer itd, nie napisałem jak mam ustawione. Nie mam amplitunera tylko procesor dźwięku + końcówki. Nie wiem co to za facet, nie wiem jakie ma pomieszczanie ani sprzęt.

Moje fronty to linia transmisyjna z 26cm basem, zasilane (200w per kanał) końcówką z dużą rezerwą prądową, potrafią zagłuszyć budżetowy subwoofer. Sub ma uzupełniać sam dół, dlatego cięty jest nisko.

47 minut temu, subfan napisał:

10k subskrybentów  

słabo,w rok zrobiliśmy z kumplem 75tyś. Drugi kumpel ponad 750 tyś w ~3 lata. Ale mamy sponsoring zewnętrzny więc...To jakaś licytacja ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez fetek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Kolumny na 80Hz przednie i tylnie. Sub 120Hz i LFE. Faza 0.
Minus tego taki że jeśli ustawione jest samo LFE to przy słuchaniu muzyki w stereo praktycznie dźwięk nie istnieje. Dopiero zmiana na LFE+Main robi różnicę. Czyli trzeba to sobie przełączyć za każdym razem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy to chyba mają manię większości. Ja miałem subwoofer w aucie na 2x15" i jakoś nie robię z tego halo, szwagier miał 2x18" ale już wersja XXX więc mega kokx i to tylko zabawka na chwilę. Jak człowiek dorośnie do audio to wie, że bas to nie wszystko. Dobrze, że już z tego wyrosłem i interesuje mnie jakość dźwięku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kolumny: Monitor Audio PL500II oraz Franco Serblin Accordo Essence ::: Wzmacniacz: VTL MB 185 Series 2 Monoblock ::: PRE: Lamm LL2.1 :: DAC: DIY by Pan Waldemar + Audiobyte Black Dragon ::: IC: Audioquest SKY DBS 72V, Van Den Hul The D-102 III XLR Głośnikowe: Transparent Audio Reference 2x4m, Coaxial: Apogee Wyde Eye + WBT Nextgen 0110Cu::: Zasilające: Shunyata Sidewinder + 4x Wireworld Aurora 7.2, Ekran: Adeo Velvet 135" Projektor:JVC X7900/RS540 4K::: Amplituner:Onkyo TX-RZ50 + NAD M25 + NAD C352 Kolumny Dolby Atmos 7.4.2: Monitor Audio PL500II (front) ,Franco Serblin Accordo Essence (boki) Focal Chorus 806(tył, sufit), Monitor Audio PLC3500II (centralny), 4x SW800V (Subwoofer)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, STELVIO napisał:
8 godzin temu, STELVIO napisał:
Kolumny na 80Hz przednie i tylnie. Sub 120Hz i LFE. Faza 0.

Minus tego taki że jeśli ustawione jest samo LFE to przy słuchaniu muzyki w stereo praktycznie dźwięk nie istnieje. Dopiero zmiana na LFE+Main robi różnicę. Czyli trzeba to sobie przełączyć za każdym razem.

A gdzie sub stoi? Na środku sciany frontowej czy tak jak był? Na ile ustawiałem pokrętło główne glosnosci Volume w ampli?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Marcinos89

(Konto usunięte)

Hola, hola panowie... 

 

Od kiedy to w kinie fronty są duże? Ja pamietam jak ja pisałem przy moich Monitor Audio RX8 ze ampli ustawił je jako  „Large” to żeście chcieli mnie zjeść żywcem ze to nie tak, tak jest źle, to nie ma prawa grać, itp.... Zasada jest taka wszystkie kanały na 80Hz a sub 120Hz w Amplitunerze jeżeli nie zgra się to wiadomo można te -10/+10Hz na subie w ampli. Nie po to się kupuje kolumny duże żeby przenosiły pełne pasmo tylko po to żeby mocowo były wytrzymałe. Takie regułki pamietam z przed dwóch lat.... i sam się tego trzymam i to stosuje w środ moich znajomych. Wiec panowie zejdźcie na ziemie... proszę ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
A gdzie sub stoi? Na środku sciany frontowej czy tak jak był? Na ile ustawiałem pokrętło główne glosnosci Volume w ampli?
Wszystko tak jak wyżej. Tą zmianę muszę robić ja słucham muzyki w stereo bez suba. Z subem może być na ampli LFE. Bez suba żeby bas się włączył trzeba przełączyć na LFE + Main.
Tak powinno być 80/80/80/80hz według zaleceń THX ale ze my nie mamy sprzętów tylko do kina wiec ustawia się 120hz by w muzyce nie robić dołków jeżeli się wspomagamy subem 
Ale czyli fronty zaznaczamy jako małe w końcu czy duże? Czy do kina inaczej i do stereo inaczej?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Dla mnie to nie problem. Robię to w 5s. Tylko chciałem mieć pewność że tak jest dobrze.
Dokładnie. To jest ampli. Gdybym dodał wzmacniacz nie musiałbym nic robić, a i stereo pewnie lepsze. Na tą chwilę jest dobrze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, subfan napisał:

Nie licytacja, po prostu gość wie co robi a ma to się nijak do Twojego sprzętu wystawkowego. Każdy swoje chwali nie zależnie z którego śmietnika to wyciągnął:))  

Ja w przeciwieństwie do Ciebie swojego nie chwale (masz temat na forum), mam z tym problem i nie jestem usatysfakcjonowany. Dla mnie ten koleś ma słabe pomieszczanie (co widać na pomiar) i gada jak pokręcony, byle przeciągnąć. Nie wiem czy w tak małym pomieszczeniu zdecydowałbym się na dwa tak potężne suby.

Mój projekt miał być kompromisem miedzy stereo a kinem, wyszło jak wyszło.

12 godzin temu, subfan napisał:

Pisałeś że twój sub jest większy od pb4000, pewny jesteś?  

gabarytowo tak.

10 godzin temu, kivlov napisał:

Jak człowiek dorośnie do audio to wie, że bas to nie wszystko. Dobrze, że już z tego wyrosłem i interesuje mnie jakość dźwięku.

:)

58 minut temu, Marcinos89 napisał:

kina wiec ustawia się 120hz by w muzyce nie robić dołków jeżeli się wspomagamy subem  

120hz i fronty nie dają rady ?

2 godziny temu, Marcinos89 napisał:

Od kiedy to w kinie fronty są duże? Ja pamietam jak ja pisałem przy moich Monitor Audio RX8 ze ampli ustawił je jako  „Large” to żeście chcieli mnie zjeść żywcem ze to nie tak, tak jest źle, to nie ma prawa grać, itp.... Zasada jest taka wszystkie kanały na 80Hz a sub 120Hz w Amplitunerze jeżeli nie zgra się to wiadomo można te -10/+10Hz na subie w ampli. Nie po to się kupuje kolumny duże żeby przenosiły pełne pasmo tylko po to żeby mocowo były wytrzymałe. Takie regułki pamietam z przed dwóch lat.... i sam się tego trzymam i to stosuje w środ moich znajomych. Wiec panowie zejdźcie na ziemie... proszę ;)  

Wiele dobrych kolumn do KD schodzi dużo niżej a o ile pamiętam 80hz to minimum dla surków, tyle muszą zagrać a powinny zejść niżej bo tam też się dzieje.Z Centralnym temat jest jeszcze bardziej skomplikowany. Po za tym zastanów się nad logiką

z tego co pamiętam THX 80Hz / 24dB/ dla LFE z zastrzeżeniem że nie zawsze.

Kolega, producent sprzętu audio powiedział że THX do domu ma 80hz bo tyle każdy marketowy bubel zagra a za znaczek się płaci. Osobiście mam to gdzieś, skoro lepiej gra pełne pasmo to czemu mam je kastrować ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez fetek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Gosc

(Konto usunięte)
Godzinę temu, Marcinos89 napisał:

Tak powinno być 80/80/80/80hz według zaleceń THX ale ze my nie mamy sprzętów tylko do kina wiec ustawia się 120hz by w muzyce nie robić dołków jeżeli się wspomagamy subem 

Moim zdaniem to błąd. Ja mam co prawda pokój kinowy tylko do kina i tam mam oczywiście wszystko na 80 Hz ale uważam że takie nakładanie pasm na siebie nie jest dobre. 

U mnie w muzyce przy takim ustawieniu nic nie brakuje. Jest nawet basu za dużo i przełączam na nastawy do muzyki z lekko przyciszonym subwooferem.

Edytowane przez HQ150
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby ludzkie ucho lokalizuje od 80hz więc teoretycznie otrzymujemy zaburzoną scenę. Ponadto 80hz jest kompromisem,  realne do osiągnięcia dla wielu głośników i jednocześnie na tyle niskie by spełnić swoje zdanie.

W przypadku subwoofera chodzi o brak lokalizacji niskich tonów, ustawianie powyżej 80hz jest karane śmiercią.

Tyle z teorii, od 20 lat ludzie stereo słuchają z wykastrowanym dołem. Nikt nie jest w stanie namierzyć basu dlatego kupujemy po 2 suby, jacy my "głusi" jesteśmy.

A tak na poważnie to czasem tani sprzęt robi swoje czary mary, dlatego najlepiej zacząć od analizy instrukcji. U kolegi ustawianie kolumn na large/small zmienia ustawiania LFE (-/+ db), jeszcze inne powodowały aktywność suba nawet w trybie direct.

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez fetek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Marcinos89

(Konto usunięte)

Fetek

ja się kłócić nie będę, tak mi tu wpajano 2lata temu... ja to powtórzyłem koledze i tyle 

 

jak dla mnie to ustaw se jak chcesz u siebie i zostaw to dla siebie i nikomu nie narzucaj... jeżeli ktoś będzie miał czas i chęci to sam się pobawi i sam według własnego ucha se ustawi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Marcinos89 napisał:

ja się kłócić nie będę, tak mi tu wpajano 2lata temu... ja to powtórzyłem koledze i tyle 

a sprawdzałeś inaczej ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
U mnie prawie dobrze. Po kalibracji-4,5 , pokrętło na subie na 10/11 godz. Bas adekwatny do akustyki pomieszczenia oczywiście.
Wróć. -4,5db wyszło po kalibracji jak pokrętło suba było na 9godz. Czyli 1/4 mocy. Ale aby był dobry mięsisty bas ja podkręciłem na tą 10/11 godz. Tak to było. Czyli prawie dobrze.
Czy na ampli ustawić kolumny frontowe jako małe czy duże? Czy to nie ma znaczenia?
Prawidlowo mam xtz 12.17, 12.17 edge i producent zaleca glosnosc suba ustawic na godzine 9

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Obydwa masz EDGE? Fajne suby,  miałem krótko ale pierwszą wersję ale trochę mocy mi brakowało.  Trochę mocniejsze wtedy były 1x12 CINEMA. 
Pierwszy 12.17 a drugi edge ale jeszcze svs pb 1000 i tez musze go jakos podlaczyc :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, Marcinos89 napisał:

Proszę mój temat pod starym nickiem 

zamiast tracić czas powinieneś zacząć od działu "akustyka", cyfrowymi gadżetami fizyki nie oszukasz. Każdy prędzej czy później to przerabia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.