Skocz do zawartości
IGNORED

Kolumny do 10 tys zł


wybitnygracz

Rekomendowane odpowiedzi

Powiedz mi, jakim trzeba być...powiem jak młodzież...lamerem, żeby spalić głośnik w kolumnie...?

 

Nie wiem, nie zdażyło mi się, ale dobrze mieć śiwadomość, że można coś naprawić w razie w.

 

Wybitny gracz

 

Nie chce Cię na sile przekonywać

Ale jeśli podoba Ci się brzmienie Audio Physics , to za 10K można kupić lepszy model tego producenta niż te 15 kg słupki z 13 cm przetwornikami ( nie mówię ze gra to zle, ale po prostu za ta kasę można lepiej )

 

Classic 10 to taki model " na początek" w ich ofercie

Jak chcesz klasycznego AP, to szukaj takich z basem z boku

Z tym ze tu ograniczeniem może być wielkość pomieszczenia i wzmacniacz

 

Te classic 15 rzeczywiście jednak mają najmniejsze przetworniki 13 cm, jako jedyne tak małe z serii. Teraz mam kolumny, które mają tak małe przetworniki i czuć że chyba brakuje im wypełnienia przestrzeni pasmo przenoszenia nie jest akie jak trzeba (47Hz-23kHz), teraz sam nie wiem. To jest standard, że na tak małych przetwornikach będą takie niedostatki? Pasmo przenoszenia w specyfikacji mają 38 Hz - 30 kHz to chyba odpowiednio.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sluchalem kumpla sitar 25? Nie wiem czy coś nie pomieszalem z numerem. Podwójne 13cm i niestety brakowało wypełnienia na basie. Mimo że przetworniki po dwa, więc teoretycznie powinno być całkiem OK.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno łatwiej sprzedać jako używane starsze kolumny uznanego producenta niż nowe firmy raczkującej na rynku

Stosunek cena / jakość to już zdecydowanie na korzyść tych pierwszych

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cofnij się ze dwie strony i poczytaj kto zaczął paplac że droższe głośniki grają gorzej od tańszych i kto do kogo zaczął pić pierwszy. Ale nie mam żalu wy poprostu tak macie. Wszędzie na pieńku.

 

Z tego co kojarzę napisał to Adam 38, że on ma kolumny na droższych przetwornikach , a teraz wypożycza kolumny (polskie) na tańszych i grają dobrze czy nawet lepiej. Nie widzę nic w tym złego. Inna sprawa, że Adam nie ma polskich kolumn tylko Dynaudio (nie S16Hz) i o nich pisał , że przetworniki są drogie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pasmo na papierze i pomiary to jedno ( różne warunki pomiaru, mierzone z rożnym spadkiem ) a faktyczne zejście i odczuwalnosc tego basu to inna sprawa

Praw fizyki nie oszukasz - z małego głośnika w małej skrzynce " prawdziwego " basu miał nie będziesz

Masz trochę małe pomieszczenie jak na duże podłogówki , ale ja w 20m miałem kilka takich i jak będziesz miał wzmacniacz który złapie je za mordę i popracujesz nad ustawieniem i akustyka to będziesz bardziej zadowolony niż z małych kolumienek z niedostatkami na basie

 

A co do spalonego głośnika

Gwarancja takich przypadków nie obejmuje

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecałem i nadal będę polecał Studio 16 Hertz jako bardzo zadowolony użytkownik.

Kolumny kolumnami ale ja jako konsument liczę sobie np bardzo bezproblemową współpracę a tej od Grzegorza Rogali mogli by się ludzie uczyć. Nie mam tu nawet na myśli producentów kolumn ale ogólnie ludzie prowadzący biznes. Czasami zastanawia mnie jak on tak łatwo ludziom ufa że wypożycza im swój sprzęt.

nie.mam zamiaru jechać po kolumnach konkurencji ale jak pisałem dla mnie liczy się współpraca.

Z Panem Bogdanem od BMN też miałem kontakt tym bardziej że od mnie do niego jest około 30 km ale to już nie była tak kompleksowa współpraca jak z Grzegorzem który wraz z kolumnami udostępnia często resztę toru do testów.

Nie mam żadnych korzyści z współpracy z Studio 16 Hertz na mało tego wydałem u niego masę kasy jak na polskie warunki ale trzeba patrzeć na to obiektywnie że mogłem wydać gorzej dużo gorzej i pewnie mniej przyjemnie, mam tu na myśli głównie łatwość współpracy jak i doradztwa ze strony Grzegorza Rogali.

Mam też świadomość że jakbym szukał miesiącami a może i latami nawet być może w tej samej kasie miałbym lepszy sprzęt, choć tu aż tak bardzo przekonany nie jestem

Mam już dość kombinacji i problemów jak koń pod górę

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podwójne 13cm i niestety brakowało wypełnienia na basie. Mimo że przetworniki po dwa, więc teoretycznie powinno być całkiem OK.

 

Dwa schodzą tak nisko jak jeden. A może nawet nie tak nisko, jak podzieliły między siebie za małą objętość (w stosunku do zajmowanej przez jeden). Do dwóch można dostarczyć większą moc. Czyli można wymusić na nich większe darcie ryja, jeśli nie schodzą (mimo podwojenia) tak nisko, jak by się oczekiwało.

 

Lepiej kupić dużą podłogówkę z jednym głośnikiem basowym - to lepiej wróży zejściu. Do tego szersza ścianka poprawi efektywność środka, więc też będzie proporcjonalnie odpowiednio więcej dźwięku. Jeszcze raz powtórzę: firma QBA ma doskonałe kolumny na markowych i tzw. uznanych głośnikach. W akustyce wyczyniają cuda, w pozostałych gatunkach radzą sobie lepiej niż dobrze. Co najważniejsze: nie dudnią, nie ociągają się i nie zapychają dźwiękiem. Typowy Seas Excel :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Studio 16hz pewnie maja fajne kolumny, ale ceny w ciągu 2 ostatnich lat poszły w górę o około 50%.

I zbiegło się to "przypadkowo" w czasie z akcją kręcącą się wokół pewnego słynnego pokoju odsłuchowego.

Model biznesowy rozumiem, czy mi się to podoba? Średnio.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dwa schodzą tak nisko jak jeden. A może nawet nie tak nisko, jak podzieliły między siebie za małą objętość (w stosunku do zajmowanej przez jeden). Do dwóch można dostarczyć większą moc. Czyli można wymusić na nich większe darcie ryja, jeśli nie schodzą (mimo podwojenia) tak nisko, jak by się oczekiwało.

 

Lepiej kupić dużą podłogówkę z jednym głośnikiem basowym - to lepiej wróży zejściu. Do tego szersza ścianka poprawi efektywność środka, więc też będzie proporcjonalnie odpowiednio więcej dźwięku. Jeszcze raz powtórzę: firma QBA ma doskonałe kolumny na markowych i tzw. uznanych głośnikach. W akustyce wyczyniają cuda, w pozostałych gatunkach radzą sobie lepiej niż dobrze. Co najważniejsze: nie dudnią, nie ociągają się i nie zapychają dźwiękiem. Typowy Seas Excel :-)

Tak, lepiej jeden większy. Zauważyłem ze np bas z jedynego 22 czy 26 jest ciekawszy jak z pomnozonej ilości mniejszych głośników.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem tylko w tym że dobrych projektów na dużych głośnikach jest relatywnie niewiele a takie które można spokojnie wsadzić do małych pomieszczeń pewnie jeszcze mniej.

 

Ciekawym przykładem trójdrożnego monitora są np AVALANCHE REFERENCE MONITOR (raczej powyżej budżetu) oraz projekt 3-Way Classic

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) (dostępnych jest klika odmian).

 

Autor wątku szuka kolumn do 15m2 obecnie wydaje się że pozostają tylko monitory.

Np. ATC SCM11 czy 19 dają całkiem przyzwoity bas, inna opcja niestety raczej bez możliwości odsłuchu to np. monitory lub kolumny podłogowe Akutyka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qba jeszcze istnieje? Bo strona internetowa jakby z innej epoki

Coś chyba słabo z nimi , strona faktycznie jak z przed dziesięciu lat .

 

Szkoda bo kolumny zacne robili .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie dodać kilka zdań do dyskusji.

 

Cena 10000 na kolumny pozwala praktycznie na nieograniczony wybór kolumn używanych pod względem dźwięku, design'u, efektywności, konstrukcji etc.

 

Tu pozostaje tylko kwestia gustu, a o takowych się nie dyskutuje.

 

Z pewnością nie wydał bym tej kwoty na kolumny nowe. Choć znam kilka osób które mają ''ciśnienie'' na nowy sprzęt.

 

Kwestia konstrukcji i prawd z nią związanych to stek bzdur. Czy głośnik 13cm czy 21, czy SEAS czy Tonsil, czy obudowa zamknięta czy otwarta, czy .....itd.

 

Jeśli mówimy o kolumnach za 10kzł to wybieramy kolumny które spełniają nasze fanaberie i zachcianki w tej półce cenowej, bo kompromis jest poniżej 5000zł tak sobie od dłuższego czasu zakładam i to się mocno sprawdza.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

*****************...bo najważniejsza jest muzyka!!!...*****************

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie dodać kilka zdań do dyskusji.

 

Cena 10000 na kolumny pozwala praktycznie na nieograniczony wybór kolumn używanych pod względem dźwięku, design'u, efektywności, konstrukcji etc.

 

Tu pozostaje tylko kwestia gustu, a o takowych się nie dyskutuje.

 

Z pewnością nie wydał bym tej kwoty na kolumny nowe. Choć znam kilka osób które mają ''ciśnienie'' na nowy sprzęt.

 

Kwestia konstrukcji i prawd z nią związanych to stek bzdur. Czy głośnik 13cm czy 21, czy SEAS czy Tonsil, czy obudowa zamknięta czy otwarta, czy .....itd.

 

Jeśli mówimy o kolumnach za 10kzł to wybieramy kolumny które spełniają nasze fanaberie i zachcianki w tej półce cenowej, bo kompromis jest poniżej 5000zł tak sobie od dłuższego czasu zakładam i to się mocno sprawdza.

 

Biorąc pod uwagę 20-40 letnie paście po wymianie zawieszeń i membran to prawda wybór staje się nieograniczony w 10kPLN.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wyszedłem z założenia, że zainteresowany Pan ma elektronikę która pokaże na ile stać te kolumny za 10.000złotych, a to już komplikuje sytuację.

 

Ilość zmiennych branych pod uwagę jest zbyt duża aby komukolwiek doradzać jaka kolumna będzie dobra.

 

W Audio nie ma dobroci bezwzględnej!!!!!!!!!!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

*****************...bo najważniejsza jest muzyka!!!...*****************

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam ostatnio słuchałem audio physicsy tempo plus i ładnie grają, ale bas oderwany i nie spójny tak po chłopsku melodyjnie. Natomiast BMNy na seasie 22cm pokazały tu spójność i że tak powiem delikatność basu z klasą. Obie konstrukcje słuchałem na lampie, pierwsza na el84 mullard druba el34 tungsol. W każdym bądź razie trzeba uważać bo cena nie zawsze odzwierciedla jakość. Prestiż może tak ale to nie moja bajka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Musica curat cor meum et animam meam delenit

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości posłuchałbym tych:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tylko jest jeden podstawowy problem. Jak to zagra w naszym pokóju z naszą elektronika. To jest loteria i niech takie kolumny kosztowały nawet i milion. Potem jest tak że znowu wystawiasz je na allegro i chcesz sprzedać dalej. 10tys zamrożone, kolumny stoją i nie chca grać i tak do śmierci. Przerabialem temat nie raz. Do tego dochodzi "chrzanienie" się z tymi pudłami. I zazwyczaj plecy przy sprzedaży. Bo niestety nie jest tak różowo jak to każdy mówi - sprzedaż sobie dalej bez straty i problemu bo to super sprzęt. Guzik prawda, żyjemy w takim kraju że to nie bułki a 10 to duża kwota. Za dużo tego miałem żeby nie wiedzieć. Chyba że ktoś mega okazyjnie kupi coś np za granicą. Dlatego jeśli chodzi o kolumny to wolę wypożyczyć te które mają najlepszy stosunek do jakości.

 

Wszystko wymaga wypracowania odpowiedniej strategii. Najgorzej jest jak Cię nie stać i wybrałeś ostatni grosz. Ale i tutaj możesz cierpliwie sprzedawać i słuchać a po sprzedaży nabyć następne i znowu testować nie sprawdzą się powtórzyć manewr aż do skutku. Strata paru złotych a w przypadku kolumn za 10 tys paru stowek nie jest aż taka bolesna tym bardziej że przybliża nas do celu i pozwala poznawać kolejne urządzenia. W pozostałych przypadkach już z górki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

chwilowy brak działalności w audio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo zrób diy na zamówienie, dosyć że za 10 koła będzie ďźwięk jak z magico to jeszcze tego nigdy nie odsprzedaż i skończy się audiofilizm. Zostanie muzyka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Musica curat cor meum et animam meam delenit

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wszystko wymaga wypracowania odpowiedniej strategii. Najgorzej jest jak Cię nie stać i wybrałeś ostatni grosz. Ale i tutaj możesz cierpliwie sprzedawać i słuchać a po sprzedaży nabyć następne i znowu testować nie sprawdzą się powtórzyć manewr aż do skutku. Strata paru złotych a w przypadku kolumn za 10 tys paru stowek nie jest aż taka bolesna tym bardziej że przybliża nas do celu i pozwala poznawać kolejne urządzenia. W pozostałych przypadkach już z górki.

Poza tymi paroma stowkami to jeszcze trzeba mieć chęci.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo zrób diy na zamówienie, dosyć że za 10 koła będzie ďźwięk jak z magico to jeszcze tego nigdy nie odsprzedaż i skończy się audiofilizm. Zostanie muzyka

 

Zależy kto to DIY złoży bo równie dobrze zamiast Magico może wyjść Magnat, ale ze później tego nie odsprzedaż tu zgoda całkowita

 

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości posłuchałbym tych:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Zapraszalem "wybitnegogracza" na posluchanie klasycznych Tannnoy-i SRM 12X. Twierdzi, ze za duze. Co sadzisz, bo sluchales u mnie i wiesz jaki z nich jest dzwiek ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo zrób diy na zamówienie, dosyć że za 10 koła będzie ďźwięk jak z magico to jeszcze tego nigdy nie odsprzedaż i skończy się audiofilizm. Zostanie muzyka

 

Zależy kto to DIY złoży bo równie dobrze zamiast Magico może wyjść Magnat, ale ze później tego nie odsprzedaż tu zgoda całkowita

 

Tzn. korzystał bym tylko z projektów Troelsa, inaczej za duże ryzyko

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Musica curat cor meum et animam meam delenit

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym dziś miał wybrać kolumnę za 10kzł to z pewnością padło by na Klipsch Cornwall (używana oczywiście). Po doświadczeniach z Heresy III zdecydowanie jest to mój kierunek, aczkolwiek dziś słucham konstrukcji podstawkowej na 13cm Scan Speak ;-) no i zaskakuje, żałuję tylko sprzedanego wzmacniacza który pokazał 100% możliwości tej konstrukcji. :-(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

*****************...bo najważniejsza jest muzyka!!!...*****************

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej małe dwu drozne podlogowki.

 

Czym się różni mała 2-way podłogówka, od 2-way monitora na standzie?

Przecież to dalej monitor, tyle że z "przyrośniętym" na stałe standem...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Czym się różni mała 2-way podłogówka, od 2-way monitora na standzie?

Przecież to dalej monitor, tyle że z "przyrośniętym" na stałe standem...

Nawet w obrębie jednego producenta i serii mogą między konstrukcjami zachodzić znaczące różnice (nie mówię o wyglądzie). Oczywiście, są takie mini podłogówki, które mają zaaplikowane obydwa głośniki w górnej części konstrukcji, a komora w której pracują jest równa komorze takiego samego monitora w danej serii, nawet dla oszczędności zwrotnica i zaciski przewodów są umieszczane w górnej części konstrukcji. Pozostała część takiej podłogówki, czyli część od przedzielenia w dół konstrukcji jest niczym innym jak tylko obudową zastępującą stand. Jednak, tak jak wspomniałem na samym początku konstrukcje takie mogą się również różnić własnie przez zastosowanie innego typu obudowy, w tym przypadku jako mini kolumny podłogowej. Co nam daje ten drugi przypadek, mimo zastosowania tych samych przetworników? Jedną kluczową rzecz, inne strojenie, choćby bas-refleksu - który teraz może być umieszczony bliżej podłoża. Taka konstrukcja daje nam też możliwość innego strojenia obudowy. Zastosowanie obydwóch powoduje po pierwsze powiększenie powierzchni komory (może być np. linia transmisyjna), a przez to, np. rozciągnięcie pasma przetwarzania w dół skali. Może też być bardzo dobrym panaceum na rezonanse własne pracującej membrany/głośnika. Kolejną sprawą w jakiej obydwie konstrukcje będą się różniły między sobą to kwestia odbić od płaszczyzn kolumny, np. ściany frontowej. A zatem będzie miało to wpływ na definicję psychoakustyki odbieranej przez nasze ucho. Oczywiście, konstruktor może zastosować różne strojenia zwrotnicy co już samo w sobie spowoduje, że obydwie konstrukcje będą sie różniły między sobą, mimo, przynależności do tej samej linii danego producenta. Podsumowując. nie wierzę, że na pomiarach wyjdą dwie takie same linie/wykresy z obydwóch konstrukcji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.