Skocz do zawartości
IGNORED

Sun Audio SV-2A3 - Klonowanie


Kris_54701

Rekomendowane odpowiedzi

10 minut temu, front247 napisał:

Tu się trochę przychylam do opinii. Po pierwsze troche się naczytałem o ,kłopotach,, userów z np. takim Lebenem...gdzie sprzęt jest uwazana to topowy w branży a jakość wykonania w środku niektórych egzemplarzy przypomina jakies tragiczne DIY z elektrody z lat 90-tych.

... znajomy kiedyś napalił się na pentodowego Lebena. Z ciekawością zajrzałem z czego jest zrobiony. Były tam jakieś pentody mocy rodem ze starych telewizorów - z układów odchylania - w polskim detalu po całe 15-20 zł za sztukę?. Coś tam jeszcze w podobnej klasie i cenie. Transformatory głośnikowe też pewnie w klasie zachodnio-budzetowych. Sądzę, że  nie były za drogie/dobre, bo by w cenie przebitki nie było.

Wg mnie jedyne co było coś warte to obudowa, jej dizajn - podoba mi się. Przyzwoite wzornictwo. Gdyby taki wzmacniacz kosztował np 3000 zł to ok. Przyzwoita konstrukcja na początek. No ale za cenę sporo wyższą powinien zawierać coś więcej. Niestety...

Kult Lebena jest powszechny.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego robie klona bo chce sie przekonać,chociaż wiem że traf wyjściowych nie sklonuje.. Tak zauwazyłem ten kult ...kiedyś w koncówce lat 90-tych kultem w prasie był Rotel i Proac......dzis juz tego nie widze...jednak marketing to jest potężna broń...nie ujmując wyżej wymienionym firmom bo klocki są swietne i w przyzwoitych cenach...Leben w sumie też nie jest jakimś kosmosem cenowym..są większe odpały na rynku ? 

Ostatnio widziałem na forum z USA rozbierane foty wiekowego już..RS 100 Lebena...nawet tam ludzie stwierdzili że to w środku wyglada jakby układ robił jakis dzieciak co dostał lutownice pod choinke..:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez front247
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, front247 napisał:

Dlatego robie klona bo chce sie przekonać,chociaż wiem że traf wyjściowych nie sklonuje.. Tak zauwazyłem ten kult ...kiedyś w koncówce lat 90-tych kultem w prasie był Rotel i Proac......dzis juz tego nie widze...jednak marketing to jest potężna broń...nie ujmując wyżej wymienionym firmom bo klocki są swietne i w przyzwoitych cenach...Leben w sumie też nie jest jakimś kosmosem cenowym..są większe odpały na rynku ? 

Ostatnio widziałem na forum z USA rozbierane foty wiekowego już..RS 100 Lebena...nawet tam ludzie stwierdzili że to w środku wyglada jakby układ robił jakis dzieciak co dostał lutownice pod choinke..:)

... sądzę, że naprawdę oryginalny Sun z Japonii też nie jest cudem techniki od audio. Schemat banalny. Ja robię po swojemu- czyli korzystam z gotowych tabel w katalogach lamp. Biorę pod uwagę punkt pracy z katalogu danej lampy mocy, potem poszukam lampy wstępnej - tu też są gotowe tabele - która wysteruje lampę mocy do odpowiedniego poziomu i już. Sprzężenia zwrotnego nie robię, bo nie trzeba. Cała tajemnica. No i zasilacz na ruskiej... W zasadzie w ten sposób da się zrobić każdy wzmacniacz na triodzie - ale w założeniu, że lampy są skonstruowane do pracy w m.cz. - bo nie trzeba się wysilać i niczego liczyć.  Z lampami do w.cz. jest trochę gorzej, bo nie podają wszystkich parametrów jak przy m.cz. Np podają tylko -Us1 zamiast Rk. Trza policzyć samemu?. A jak się opanuje uruchamianie prostych układów np. Sun-a można pobawić się w kombinacje z Ra i napięciem zasilania itp.

Co do traf wyjściowych moje doświadczenia wskazują, że niestety trafa w konstrukcjach budżetowych / zachodnich / są na poziomie lepszej ZATRY. Nic nadzwyczajnego, uczciwy standard. Można lepiej - jest nawet krajowy producent - TRAFONICA , który robi trafa na poziomie odpowiednim. Jest drożej, ale za to dobrze i bez marketingowego bełkotu. I tak jego cena to część ceny skośnookich. Cudze chwalimy, swego nie znamy. Niestety.

Na koniec dodam, że nie robię wzmacniaczy wybitniedobrzegrajacych  tylko normalne.

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że ten Sun jest prostą konstrukcją ale znalazłem jeszcze prostszą chyba. W tym

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) autor zachwala jako konstrukcję "reference". Pozdrawiam. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, MariuszZ. napisał:

Myślałem, że ten Sun jest prostą konstrukcją ale znalazłem jeszcze prostszą chyba. W tym

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) autor zachwala jako konstrukcję "reference". Pozdrawiam. 

... ciekawe rozwiązanie lampowego zasilacza - prawie lampowe?. Widać zaoszczędzono na transformatorze. Lampa wstępna w oryginale pentoda, wyprodukowała 180 V zmiennego ? sygnału sterującego jako pentoda  połączona w triodę - niesłychana rewelacja, chyba że jest to przybliżone napięcie stałe na anodzie ? Stawiam na to drugie, ale wtedy ciężko będzie wysterować 300B ? Chociaż patrząc na napięcie stałe z zasilacza i spadki napięć na Rk oraz transformatorze może da radę, bo uzyskana moc nie będzie zbyt wielka . Trza by popatrzyć w charakterystykach. Z pobieżnej lektury specyfikacja Da3 wynika, że lampa pracuje na skraju przeżycia - max. Ua. Żarzenie lamp mocy dyskusyjne. Niestety zabrumi. Za to działać długo i chyba bezawaryjnie - 300 B , bo wstępna raczej nie.

I to ma być referencja ?

Na pocieszenie dodam, że dali rezystor siatkowy w Da3. Bravo. Odrobili lekcję.

 

 

.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Lisor napisał:

... sądzę, że naprawdę oryginalny Sun z Japonii też nie jest cudem techniki od audio. Schemat banalny. Ja robię po swojemu- czyli korzystam z gotowych tabel w katalogach lamp. Biorę pod uwagę punkt pracy z katalogu danej lampy mocy, potem poszukam lampy wstępnej - tu też są gotowe tabele - która wysteruje lampę mocy do odpowiedniego poziomu i już. Sprzężenia zwrotnego nie robię, bo nie trzeba. Cała tajemnica. No i zasilacz na ruskiej... W zasadzie w ten sposób da się zrobić każdy wzmacniacz na triodzie - ale w założeniu, że lampy są skonstruowane do pracy w m.cz. - bo nie trzeba się wysilać i niczego liczyć.  Z lampami do w.cz. jest trochę gorzej, bo nie podają wszystkich parametrów jak przy m.cz. Np podają tylko -Us1 zamiast Rk. Trza policzyć samemu?. A jak się opanuje uruchamianie prostych układów np. Sun-a można pobawić się w kombinacje z Ra i napięciem zasilania itp.

Co do traf wyjściowych moje doświadczenia wskazują, że niestety trafa w konstrukcjach budżetowych / zachodnich / są na poziomie lepszej ZATRY. Nic nadzwyczajnego, uczciwy standard. Można lepiej - jest nawet krajowy producent - TRAFONICA , który robi trafa na poziomie odpowiednim. Jest drożej, ale za to dobrze i bez marketingowego bełkotu. I tak jego cena to część ceny skośnookich. Cudze chwalimy, swego nie znamy. Niestety.

Na koniec dodam, że nie robię wzmacniaczy wybitniedobrzegrajacych  tylko normalne.

 

 

 

No ja na razie tylko klonuje,bo obliczenia czy tabele to jeszcze dla mnie troche za trudne coś tam wiem ale nie do konca jestem pewny wyniku. Na razie jestem przy Leben 300 ,to pierwsza dla mnie tak ,,duża ,, konstrukcja. 300B słyszałem....specyficznie to gra ..pierwszy raz byłem w szoku :)..jak ogarne Lebena to już pozostanie projekt na 300B,tylko że 4 kafle trza mieć żeby coś na tym złożyć..:)

Co do traf to jest dla mnei zagadka...nawet na triodzie.pl chłopaki gdzie liczą mierzą itd. nei ma jakiejś jasnej odpowiedzi które trafa sa naprawde dobre które nie. Tylko pewne spostrzezenia i pogłoski...człowiek obraca sie jak dzik we mgle...:) Trafonica tez słyszałem już w podziemiu otoczona jest kultem. W sumei nie rozumiem tego bo wszystko to tylko zwoje miedzi...:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, front247 napisał:

W sumei nie rozumiem tego bo wszystko to tylko zwoje miedzi...:)

No co Ty? Rozmiar i kształt rdzenia, materiał blaszek lub amorfika, sekcje, geometria, ekrany,  itd. To nie jest takie proste jak wygląda ? 

9 minut temu, Lisor napisał:

I to ma być referencja ?

Dużo znaków zapytania w Twojej wypowiedzi ale potrafisz skutecznie zniechęcić hehe ? Możliwe, że to gniot konstrukcyjny, a autor żyje z naganiania na części do wzmacniaczy (dużo reklam na stronie). Szkoda, że nie ma komentarzy użytkowników podobnych konstrukcji bo byłoby więcej informacji. Andre robi sporo w DIY i chyba się zna na elektronice więc może jednak ta konstrukcja jest OK. Widać , że stronę prowadzi do dzisiaj, a projekt powstał w 2011, to może gdyby nie był udany byłyby jakieś upgrady do tej konstrukcji na stronie. Mam w planie za jakiś czas poskładać SET jakiś ale dużo czytania jeszcze przede mną ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, MariuszZ. napisał:

No co Ty? Rozmiar i kształt rdzenia, materiał blaszek lub amorfika, sekcje, geometria, ekrany,  itd. To nie jest takie proste jak wygląda ? 

 

Tak tak ..troche uzyłem krótu myslowego..oczywiście masz 100% racji ? Chodziło mi o to ze wszystko to się liczy i teoretycznie nei powinno być różnic...pelne pasmo przenoszenia powiedzmy od 1Hz - 100000 Hz ...i to byłby chyba transformator idealny...wiec skad tak różne opinie o trafach..? ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, MariuszZ. napisał:

 

Dużo znaków zapytania w Twojej wypowiedzi ale potrafisz skutecznie zniechęcić hehe ? Możliwe, że to gniot konstrukcyjny, a autor żyje z naganiania na części do wzmacniaczy (dużo reklam na stronie). Szkoda, że nie ma komentarzy użytkowników podobnych konstrukcji bo byłoby więcej informacji. Andre robi sporo w DIY i chyba się zna na elektronice więc może jednak ta konstrukcja jest OK. Widać , że stronę prowadzi do dzisiaj, a projekt powstał w 2011, to może gdyby nie był udany byłyby jakieś upgrady do tej konstrukcji na stronie. Mam w planie za jakiś czas poskładać SET jakiś ale dużo czytania jeszcze przede mną ? 

... nie to, żebym się celowo czepiał, ale moim zdaniem jak na konstrukcję referencyjną sporo tu rozwiązań niereferencyjnych. Prostowanie anodowego napięcia, żarzenia - będzie buczeć. Można się czepić punktu pracy Da3 - ma niskie napięcie pracy, spadek napięcia na jej Ra - 10 k nie będzie wielki i wartości maksymalne zostaną przekroczone lub są na styk. Co się stanie z D3a kiedy napięcie sieci wzrośnie np o 15 V.  Pewnie szybko padnie, a sama lampa jest droga i egzotyczna. I można tak dalej wydziwiać - mówię o sobie. A napięcie pracy na rezystorze katodowym - 63 V, a spadek 60 V. Mało. A jak napięcie zasilania podskoczy.... Może wytrzyma...

Nie zniechęcam nikogo, nawet zachęcam do pracy. Róbmy własne konstrukcje, ale nie powielajmy z lenistwa własnego nieoptymalnych rozwiązań układowych. To, że coś zadziała nie znaczy, że jest poprawnie skonstruowane. Na szczęście lampy wiele wybaczają.

Lutujmy.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten projekt jest zdecydowanie lepszy od poprzedniego szczególnie, że zniekształcenia są kilka razy mniejsze to nie 11%THD przy 2W tylko 2.4%THD przy 4W. Zrobiłem kilka modyfikacji aby uzyskać jeszcze lepsze wyniki i teraz przy 4W mamy 1.2% THD. Zrobiłem kilka symulacji dla różnych lamp wejściowych dla rozszerzenia możliwości wyboru.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, rufus74pz napisał:

Zrobiłem kilka symulacji dla różnych lamp wejściowych dla rozszerzenia możliwości wyboru.

Cześć. Jak wgrać i skąd dane lamp do bazy LTSpice? jakiś link? Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, rufus74pz napisał:

Ten projekt jest zdecydowanie lepszy od poprzedniego szczególnie, że zniekształcenia są kilka razy mniejsze to nie 11%THD przy 2W tylko 2.4%THD przy 4W. Zrobiłem kilka modyfikacji aby uzyskać jeszcze lepsze wyniki i teraz przy 4W mamy 1.2% THD. Zrobiłem kilka symulacji dla różnych lamp wejściowych dla rozszerzenia możliwości wyboru.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

... możesz zasymulować lampie Da3 inny punkt pracy, bo na razie jakby na styk. Niedaleko do wartości  dopuszczalnej - Ua.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już zmienione teraz dużo poniżej wartości max. Ja nie wgrywam modeli lamp do LTSpice tylko kopiuję na ekran schematu.

Modele lamp można znaleźć 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )   

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zrzut ekranu (191).png

Zapomniałem dodać jak to wygląda przy kopiowaniu na ekran schematu.

Zrzut ekranu (192).png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, rufus74pz napisał:

Już zmienione teraz dużo poniżej wartości max. Ja nie wgrywam modeli lamp do LTSpice tylko kopiuję na ekran schematu.

Modele lamp można znaleźć 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )   

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zrzut ekranu (191).png

Zapomniałem dodać jak to wygląda przy kopiowaniu na ekran schematu.

Zrzut ekranu (192).png

... no, punkt pracy jakby normalniejszy. Lampa pożyje. Gdyby takie bańki byłyby dostępne i mniej kosztowne to bym sobie zrobił coś takiego - żeby się przekonać jakie to fajowe.

Zakładam, że lampa wyrobi ze wzmocnieniem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lisor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do pełnego wysterowania wystarczy 2.4Vpp co do ceny to możesz zastosować tanią 6E5P w triodę tu trzeba 4.6Vpp do pełnego wysterowania a THD jak i rozkład harmonicznych praktycznie identyczny z D3A. Poziom sygnału z CD to 6Vpp przy obciążeniu 47k zmierzone oscyloskopem na dwóch różnych odtwarzaczach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... skoro wiadomo, że lampa lampę wysteruje to możemy kolektywnie brać się za następny element tego referencyjnego wzmacniacza, żeby faktycznie został referencyjnym ?.

Proponuję poprawić coś w żarzeniu. Np sprawdzić jak zachowa się wartość Uż w korespondencji ze wzrostem U sieciowego np o niewielkie 5 %. Stawiam, że też wzrośnie. Ciekawe czy przekroczy dopuszczalne 5% ? Przekroczy.

Jak już się z tym mentalnie uporamy to dojdziemy do praktycznego wniosku, że mimo wszystko ze względu na wahania sieci trza je stabilizować, żeby było właściwej wartości i do tego constans, co da oczekiwaną korzyść w postaci braku brumu od żarzenia. Przy okazji stabilizacji uda się upiec dwa kurczaki na jednym ogniu. Autor projektu zastosował symertyzowane wg pradawnej szkoły. Wg mnie będzie buczało.

Na razie chyba wystarczy. Jutro czas na prostowanie anodowego i może inny punkt pracy lampy 300B ?

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popełniłem "czeski błąd" co do sygnału potrzebnego do pełnego wysterowania 300b, sugerując się maksymalną mocą układu Sun Audio SV-2A3 z lampą 300b jako wyjściową czyli 4W. Schemat przeze mnie przedstawiony dostarcza 8W i do wysterowania jest potrzebny trochę większy sygnał, ale CD i tak da radę wysterować, dodatkowo zmodyfikowałem układ i teraz bez błędów wszystko jest przedstawione na schemacie. Aby nie zaśmiecać wątku o Sun Audio SV-2A3 pytania proszę kierować na PW, lub założyć nowy temat LTSPICE.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.01.2020 o 06:49, Lisor napisał:

A jak z przydźwiękiem od żarzenia. Nic nie buczy w głośniku ?

Przedźwięk w głośnikach "wygląda" następująco: po około 1 sek. od włączenia zaczyna się troszkę głośniejszego "bruuu.." trwającego około 2 sek. (narasta przez około 1 sek. i wycisza przez około 1 sekundę) potem od do około 9-10 sek. mam ciszę. Kanał nr 1 delikatnie po tych 10 sek. zaczął buczeć na takim poziomie, że z odległości ok. 1,5m nic nie słyszałem. Kanał nr 2 po tych 10 sek. zaczął buczeć nieznaczne głośniej z około 2,5 m nadal go słyszałem.

Sugerując się wcześniejszymi podpowiedziami że mogę mieć źle ustawiony (zamontowany) dławik odkręciłem go, dolutowałem dłuższe przewody i odstawiłem jakieś 50 cm poza obudowę - efekt raczej żaden. Potem wróciłem z dławikiem na jego miejsce i obracałem we wszystkie możliwe strony - efekt raczej żaden.

Do kondensatorów 100uF/160V dolutowałem 4,7uF jentzen standard z-cup (akurat takie miałem). Poprawa w kanale A odczówalna z 1,5m zrobiło się max. 0,5m żeby coś usłyszeć. Kanał B również się poprawił (teraz jest około 1metra) ale dla sprawdzenia dodałem jeszcze za mostkiem dodatkowe 4700uF i znowu troszeczkę lepiej. Tak z ciekawości dołożyłem jeszcze 47uF za pierwszym opornikiem 2,7K ale tu poprawy szczególnie już nie było (chyba że auto sugestia, że się coś powiększyło pojemność to jest lepiej).

Zauważyłem że na zdjęciach "rozbieranych" od SZATAN (strona 19) kondensator za opornikiem 2.7K jest pojemności 220uF. (ponieważ posiadma zarówno 100uF jak i 220uF - sprawdzę oby dwie możliwości). Na tych zdjęciach jest również dodatkowy kondensator przy 100uF/160V jeżeli dobrze odczytałem to jest tam 0.56 lub 5.6 lub 56uF (ta ostanie wersja raczej nie). Tu mam pytanie do was jakę pojemność można tutaj spróbować wstawił aby spróbować pozbyć się delikatnego bruu... Z kanału B.

Dodatkowo jężeli ktoś może mi podpowiedzieć jak się pozbyć pierwszego przedźwieku (tego opisanego przezzemnie ten po 1sek. od włączenia.) będę wdzięczny (wydaje mi się że kilka stron w stecz ktoś już o tym pisał albo mi się już myli wszystko gdzie co czytałem) 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.01.2020 o 11:02, Lisor napisał:

W sumie uważam, że nawet w tej wersji warto go zrobić, zadziała od razu, lampa 300B na pewno mnie padnie. Dajmy mały rezystorek 470 K do masy i zapominamy o kłopotach

Poproszę o podpowiedź żebym nie musiał robić kilka razy zakupów. Jakiej mocy powinien być ten R1. Oraz drugie czy jakość/rodzaj tego rezystor ma tutaj większe znaczenie (metal Film, węglowy itp. Kończąc na tantalowym - chodzi oczywiście o sens wydawania pieniędzy) 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Paweł1578 napisał:

Poproszę o podpowiedź żebym nie musiał robić kilka razy zakupów. Jakiej mocy powinien być ten R1. Oraz drugie czy jakość/rodzaj tego rezystor ma tutaj większe znaczenie (metal Film, węglowy itp. Kończąc na tantalowym - chodzi oczywiście o sens wydawania pieniędzy) 

... rezystor ten może nie posiadać wcale mocy?, bo w zasadzie nie płynie przez niego prąd - 0,0000003 A. A poważnie kup mały np. 0,25 W, żebyś nie miał problemów z montażem. Co do jakości ? Stosuj niskoszumowe, normalne np Mils za 0,5 zł w detalu. Inwestycje w oporek za 15 lub 50 zł uważam za zbędne w założeniu, że jednak nie robimy wzmacniacza wybitnego, bo zamiast niego zrobimy wybitnie kosztujący.

Dla zabawy zamiast oporu można dać potencjometr i kręcąc tak, żeby nie zewrzeć siatki lampy do masy posłuchać, jak zachowuje się bas w głośnikach / razem z kondensatorem sprzęgając tworzy filtr /, czy i jak zmienia się czułość wzmacniacza. No, ale to tylko dla zabawy po dopracowaniu układu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł 1578, wklej pierwotny schemat, bo trudno coś znaleźć.

 Z tego, co piszesz wynika, że buczy Ci z żarzenia i żadne kombinacje z dławikiem nie pomogą, bo to nie od tego / dławik /. Osobiście przerabiałem wszystkie możliwe kombinacje z żarzeniem w postaci; symetryzacji, podniesienia potencjału, żarzenia prądem stałym, żarzenia prądem stałym-stabilizowanym i żarzenia z akumulatora. Problem się rozwiązał po zastosowaniu stabilizacji.

Można spróbować zastosować żarzenie prądem stałym - dać mostek, baterię kondensatorów / np jak niektórzy 100 000 uF /. Pomoże, może nawet do poziomu akceptowanego ? Dla mnie akurat buczało trochę za głośno / mam wysokosprawne głośniki / i musiałem zrobić stabilizowane.

Zakładam, że lampy wstępne masz żarzone prądem przemiennym i zastosowałeś symetryzację.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lisor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem w czymże problem. Wzmacniacz buczy w pierwszych sekundach, bo napełniają się kondensatory. Jakie masz kolumny?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Lisor napisał:

Paweł 1578, wklej pierwotny schemat, bo trudno coś znaleźć.

 Z tego, co piszesz wynika, że buczy Ci z żarzenia i żadne kombinacje z dławikiem nie pomogą, bo to nie od tego / dławik /. Osobiście przerabiałem wszystkie możliwe kombinacje z żarzeniem w postaci; symetryzacji, podniesienia potencjału, żarzenia prądem stałym, żarzenia prądem stałym-stabilizowanym i żarzenia z akumulatora. Problem się rozwiązał po zastosowaniu stabilizacji.

Można spróbować zastosować żarzenie prądem stałym - dać mostek, baterię kondensatorów / np jak niektórzy 100 000 uF /. Pomoże, może nawet do poziomu akceptowanego ? Dla mnie akurat buczało trochę za głośno / mam wysokosprawne głośniki / i musiałem zrobić stabilizowane.

Zakładam, że lampy wstępne masz żarzone prądem przemiennym i zastosowałeś symetryzację.

 

Cześć Lisior. 

Poniżej schemat. Na czerwono zaznaczyłem elementy, które odbiegają wartościami od podanych na schemacie. Na niebiesko elementy, które w ramach wczorajszych nocnych prób dołożyłem (narysowałem również już opornik R1 470K, choć dopiero go dołożę) 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

6 minut temu, Kris_54701 napisał:

Nie wiem w czymże problem. Wzmacniacz buczy w pierwszych sekundach, bo napełniają się kondensatory. Jakie masz kolumny?

Kris, wiem że to od napełniania kondensatorów, bardziej chodziło mi o to czy jest jakiś sposób na elmiminację tego efektu (wydaj mi się że chyba ta sprawa była poruszana w tym wątku - ale już wczoraj oczy odmawiały posłuszeństwa i przyznam się, że nie miałem już siły szukać, stąd moja prośba o podpowiedź w tej sprawie)

Co do kolumumn to niestety na razie są używane jakieś zwykłe z mikro wierzy Philipsa (docelowe jeszcze nie skończone) tak dla celów "uruchomieniowo-badawczych" 

Zdaje sobie sprawę, że przy docelowych efekt brummu może być inny np. większy. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowe kondensatory w żarzeniu 300B lepiej dać za opornikami niż przed. Poprawi to filtrację napięcia żarzenia. 
Poza tym po wszelkich kombinacjach ze zmianą pojemności w żarzeniu należy sprawdzić napięcie i ewentualnie skorygować wartość oporników.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... więc jednak masz żarzenie prądem stałym - ale buczące - dołóż pojemności do żarzenia 2A3, żeby było kilkadziesiąt tysięcy. Jak pisałem, inni mieli po 100000 uF i też trochę buczało. Jak to nie pomoże to niestety trza stabilizować.

Sprawdź czy masz symetryzowane żarzenie 6SN7 - potencjometr 100 omów lub dwa oporniki przylutowane do końców uzwojenia i masy - patrz na potencjometr symetryzujący  w katodzie 2a3.

Zwiększenie pojemności w katodach lamp niczego nie wniesie - moja teoria.

Zakładam, że z pętli masy nie buczy.

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, rufus74pz napisał:

Popełniłem "czeski błąd" co do sygnału potrzebnego do pełnego wysterowania 300b, sugerując się maksymalną mocą układu Sun Audio SV-2A3 z lampą 300b jako wyjściową czyli 4W

Jeszcze jedna sprawa. Budując ten wzmacniacz nigdy nie spodziewałem się osiągnięcia mocy w okolicach 7W. Zakładając informację z cytatu, że są to okolice 4W zaskoczony jestem bardzo pozytywnie poziomem głośności (a tak jak pisałem przed chwilą w ramach testów używam kolumny z mikro wieży Philipsa FW322 w której nie spodziewam się wydajności 87dB, a taką wydajność powinny osiągnąć docelowe moje kolumny na bazie projektu (Kitu) sb acoustic ARA), w pokoju o pow. 16m2. Teraz widzę, że i lampa 2A3 pewnie by wystarczyła.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Lisor napisał:

Sprawdź czy masz symetryzowane żarzenie 6SN7 -

Łatwo sprawdzić czy brumią lampy mocy czy sterujące. Wyjmujemy 6SN7 i słuchamy regulując hum poty. Jeżeli nie brumi, a po wsadzeniu 6SN7 zaczyna brumieć, to wiemy gdzie NIE szukać...

6 minut temu, Paweł1578 napisał:

Teraz widzę, że i lampa 2A3 pewnie by wystarczyła.

Oczywiście. Z kolumnami ~86dB i Sunem 2A3 w pokoju ~26 metrów osiągałem poziomy głośności mogące być uciążliwe dla sąsiadów. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu próbowałem prostego zasilacza z ogromnymi pojemnościami dla 6sn7. Skutek okropny, nie do zniesienia burczało. Zdecydowanie odradzam takie akrobacje. Słucham na zmiennym i kolumnach 100 dB. Jest niemalże absolutna cisza. Z odległości metra lewy kanał coś można usłyszeć w środku nocy, kiedy poziom miejskiego szumu jest najniższy. W dzień może z pół metra coś się usłyszy. Prawy kanał trzeba ucho przyłożyć do maskownicy, żeby coś usłyszeć. Mam bardzo stare i uznawane za "głośne" Tung-Sole w pierwszym stopniu. Na lampach ze współczesnej produkcji jest absolutna cisza. 

Wrażanie stałego to efekty kiedy książki wejdą za mocno.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, McGyver napisał:

Łatwo sprawdzić czy brumią lampy mocy czy sterujące. Wyjmujemy 6SN7 i słuchamy regulując hum poty. Jeżeli nie brumi, a po wsadzeniu 6SN7 zaczyna brumieć, to wiemy gdzie NIE szukać...

McGyver. Dziękuję za podpowiedź - tak zrobię. 

22 minuty temu, Lisor napisał:

Sprawdź czy masz symetryzowane żarzenie 6SN7 - potencjometr 100 omów lub dwa oporniki przylutowane do końców uzwojenia i masy - patrz na potencjometr symetryzujący  w katodzie 2a3.

Lisor, mógłbyś podpowiedzieć jakiej wartości użyć oporników i mocy (wersja A) sądzę że okolice 50-100R powinno być ok, oraz jakiej mocy potencjometr tu (werska B) 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oporniki ćwierć wata wystarczą aż nadto. Potek 1W obleci.

6 minut temu, Kris_54701 napisał:

Wrażanie stałego to efekty kiedy książki wejdą za mocno.

??? 
A po polsku?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 14

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.