Skocz do zawartości
IGNORED

Sun Audio SV-2A3 - Klonowanie


Kris_54701
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

11 minut temu, Łukasz_62438 napisał:

To już elegancko opisałeś powyżej ? spoko, mam wzmacniacz PP z ręczną regulacją, i uważam, że tak jest najprościej, choć może mało wygodnie. Mój znajomy, który dobrze zna się na technice lampowej uważa, że układ automatyczny z rezystorem też jest dobry (zwłaszcza w przypadku różnych lamp), ale nie ma dobrego zdania o tych układach elektronicznych. Byłem po prostu ciekaw, co Ty o tym myślisz.

Ten układ mierzy napięcie na rezystorze katodowym i porównuje z napięcie m zadanym, w razie niezgodności koryguje. To tak jakbyś cały czas mierzył napięcie na wszystkich lampach i kręcił potencjometrami.

To jeszcze najprościej napiszę co zmieniasz kręcąc tymi potencjometrami. Otóż zmieniasz ujemne napięcie stałe siatki w triodach lub siatki pierwszej w tetrodach i pentodach. Zmniejszenie napięcia ujemnego ( robi się mniej ujemne, bliższe zera ) powoduje, że prąd płynący przez lampę rośnie, natomiast zwiększenie tego napięcia daje skutek odwrotny, prąd lampy maleje.

Zapytaj przy okazji znajomego w jaki sposób uzasadnia swoją niechęć do takich rozwiązań?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulacje prądów ok, ale kondensatorów w katodach tym nie zastąpisz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, Kris_54701 napisał:

Regulacje prądów ok, ale kondensatorów w katodach tym nie zastąpisz.

A w jakim celu chcesz wstawiać kondensatory przy rezystorach katodowych o wartości 10 Om, gdy impedancja lampy i transformatora to kOmy? Jaki sens ma wstawienie kondensatora, żeby uzyskać 40-60 mV?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Ricambi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę jak to wygląda u mnie.

Prąd mierzę na anodzie, to mało bezpieczny sposób, ale przy zachowaniu ostrożności jest moim zdaniem najwygodniejszy:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  

 

13 godzin temu, Ricambi napisał:

przy rezystorach katodowych 

 

W katodach oprócz symetryzacji nie mam rezystorów. Dlatego że słychać wpływ nawet takiego o wartości 10R.

No, w każdym razie ja to słyszę ?

 

Ktoś wcześniej wspomniał o 500h gwarantowanych dla 6S4S. U mnie pracowały przez 5 lat codziennie, od kilku do kilkunastu godzin.

W tej chwili testuję punkty pracy polecane na DIY: 360V na anodzie i ... 20W admisyjnej. Lampy pracują tak już 4 miesiące i na razie nie widać utraty emisji...

 

Co do dźwięku, typowe 250V to małe miki...

Przy 300V lepiej, ale w porównaniu do 360V też cieniutko ?

Polecam spróbować, warto.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Music

Who's Afraid of Music?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Music napisał:

Prąd mierzę na anodzie, to mało bezpieczny sposób, ale przy zachowaniu ostrożności jest moim zdaniem najwygodniejszy:

Po co mierzyć na anodzie, skoro można przelutować te kabelki na inne piny w podstawce i mierzyć bezpiecznie na katodzie? Chciałem też zauważyć, że pomiar na anodzie me sens jedynie w przypadku triod.

 

Godzinę temu, Music napisał:

W katodach oprócz symetryzacji nie mam rezystorów. Dlatego że słychać wpływ nawet takiego o wartości 10R.

No, w każdym razie ja to słyszę ?

Gratuluję słuchu.

 

Godzinę temu, Music napisał:

Ktoś wcześniej wspomniał o 500h gwarantowanych dla 6S4S. U mnie pracowały przez 5 lat codziennie, od kilku do kilkunastu godzin.

Moje poprzednie 2A3 Sovteka,też grały kilka lat z mocno przekroczoną mocą admisyjną i napięciem. W końcu jedna padła, drugą sprzedałem i wiem, że nadal działa.

 

Godzinę temu, Music napisał:

W tej chwili testuję punkty pracy polecane na DIY: 360V na anodzie i ... 20W admisyjnej. Lampy pracują tak już 4 miesiące i na razie nie widać utraty emisji...

Nie pożyją długo.

 

Godzinę temu, Music napisał:

Co do dźwięku, typowe 250V to małe miki...

Przy 300V lepiej, ale w porównaniu do 360V też cieniutko ?

Polecam spróbować, warto.

To całkowicie zmienia punkt pracy i trzeba użyć innych traf.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, Ricambi napisał:

Po co mierzyć na anodzie, skoro można przelutować te kabelki na inne piny w podstawce i mierzyć bezpiecznie na katodzie? 

A po to żeby uniknąć rezystora w katodzie.

 

31 minut temu, Ricambi napisał:

Chciałem też zauważyć, że pomiar na anodzie me sens jedynie w przypadku triod.

 

 

No przecież rozmawiamy o triodzie.

 

33 minuty temu, Ricambi napisał:

Gratuluję słuchu.

 

Dziękuję!

Oprócz słuchu trzeba też posiadać odpowiednio dobre i dopasowane głośniki, wtedy słychać wszystko, nawet elementy użyte w układzie fixed bias, a nawet wpływ jego topologii.

 

37 minut temu, Ricambi napisał:

Nie pożyją długo.

 

Zobaczymy, na razie nic na to nie wskazuje, patrz mój wpis.

Moim zdaniem znaczenie ma tu czym obciążamy wyjście wzmacniacza, jeśli są to głośniki "niewymagające", lampy pożyją dłużej.

Od kilkunastu lat słucham wyłącznie na wysoko skutecznych szerokopasmowcach. Najniższe pasmo obsługuje osobna końcówka z "ekualizacją".

Jeszcze nie zdarzyło się żeby lampy padły, a gram praktycznie na okrągło.

 

46 minut temu, Ricambi napisał:

To całkowicie zmienia punkt pracy i trzeba użyć innych traf.

 

Tu się zgodzę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Who's Afraid of Music?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Music napisał:

A po to żeby uniknąć rezystora w katodzie.

Ale mierzysz za pomocą przejściówki i ten rezystor można do tej przejściówki wlutować, nie będzie go w układzie. Nie do końca rozumiem jak mierzysz ten prąd na anodzie. U siebie też mierzę na anodzie, dokładnie mierzę spadek na uzwojeniu pierwotnym transformatora, mam nawet zamontowane wskaźniki.

 

22 minuty temu, Music napisał:

No przecież rozmawiamy o triodzie.

Różni ludzie czytają, wolę uprzedzić mniej wiedzących.

 

24 minuty temu, Music napisał:

Zobaczymy, na razie nic na to nie wskazuje, patrz mój wpis.

Moim zdaniem znaczenie ma tu czym obciążamy wyjście wzmacniacza, jeśli są to głośniki "niewymagające", lampy pożyją dłużej.

Od kilkunastu lat słucham wyłącznie na wysoko skutecznych szerokopasmowcach. Najniższe pasmo obsługuje osobna końcówka z "ekualizacją".

Jeszcze nie zdarzyło się żeby lampy padły, a gram praktycznie na okrągło.

Zgadzam się w całej rozciągłości. Słucham co prawda na kolumnach o sprawności 91 dB, jednak z korekcją impedancji. Sygnał na lampiaka jest filtrowany filtrem pierwszego rzędu od 100Hz. Najniższe pasmo obsługuje sub 12 w OZ, mam możliwość płynnej regulacji częstotliwość, fazy i stromości filtra. Jednak zastanawiam się nad dwoma modułami basowymi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Ricambi napisał:

Nie do końca rozumiem jak mierzysz ten prąd na anodzie. U siebie też mierzę na anodzie, dokładnie mierzę spadek na uzwojeniu pierwotnym transformatora, mam nawet zamontowane wskaźniki.

 

Amperomierz wpinany jest szeregowo między anodę a transformator.

Nie jestem pewien, ale wydaje mi się że pomiar na transformatorze może być nieprecyzyjny, bierzesz jakąś umowną wartość rezystancji i według niej przeliczasz wynik. Tymczasem tam w grę wchodzi impedancja, a ta jest zmienna.

Może ktoś z większą wiedzą podpowie jak to jest. Ja jestem zbyt cienki ?

 

3 godziny temu, Ricambi napisał:

Zgadzam się w całej rozciągłości. Słucham co prawda na kolumnach o sprawności 91 dB, jednak z korekcją impedancji. Sygnał na lampiaka jest filtrowany filtrem pierwszego rzędu od 100Hz. Najniższe pasmo obsługuje sub 12 w OZ, mam możliwość płynnej regulacji częstotliwość, fazy i stromości filtra. Jednak zastanawiam się nad dwoma modułami basowymi.

 

Filtr w torze sygnału? Fuj! ?

U mnie wygląda to inaczej, 6S4S przy fixed bias może mieć rezystor w siatce max 50k. Do tego musi być odpowiednio większy kondensator międzystopniowy. Zmniejszając jego pojemność uzyskuję cięcie pasma od dołu, nie muszę mieć dodatkowego filtra.

Poza tym wzmacniacz ( Behringer ) dla 2 subów 15" ma filtr cyfrowy z odcięciem i regulacją stromości. Można użyć bardzo stromych filtrów parametrycznych dla dla 8 częstotliwości. Dodatkowo ma 2 filtry dynamiczne. Spokojnie wystarczy żeby "wyprostować" charakterystykę głośnika i pozbyć się rezonansów pomieszczenia. Dla mnie rewelacja, nie wyobrażam sobie już innego rozwiązania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Who's Afraid of Music?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Music napisał:

Nie jestem pewien, ale wydaje mi się że pomiar na transformatorze może być nieprecyzyjny, bierzesz jakąś umowną wartość rezystancji i według niej przeliczasz wynik. Tymczasem tam w grę wchodzi impedancja, a ta jest zmienna.

Jak nie ma sygnału, to jest prąd stały i stała rezystancja, 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, przemak napisał:

Jak nie ma sygnału, to jest prąd stały i stała rezystancja, 

Dokładnie, nie zdążyłem napisać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, przemak napisał:

Jak nie ma sygnału, to jest prąd stały i stała rezystancja, 

O, codziennie człowiek się uczy ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Who's Afraid of Music?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Music napisał:

Zmniejszając jego pojemność uzyskuję cięcie pasma od dołu, nie muszę mieć dodatkowego filtra.

Dobry patent.

 

8 minut temu, Music napisał:

Amperomierz wpinany jest szeregowo między anodę a transformator.

Zupełnie bez sensu i niebezpiecznie. Jak koniecznie chcesz mierzyć bezpośrednio prąd, to rób to z drugiej strony. Przerwij w podstawce wyprowadzenie katody i tam podpinaj amperomierz.

 

11 minut temu, Music napisał:

Nie jestem pewien, ale wydaje mi się że pomiar na transformatorze może być nieprecyzyjny, bierzesz jakąś umowną wartość rezystancji i według niej przeliczasz wynik. Tymczasem tam w grę wchodzi impedancja, a ta jest zmienna.

Mierzymy napięcie stałe, pomiar jest bardzo dokładny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam jakiegokolwiek schematu 300b/2a3 ze stałym biasem i nie mogę znaleźć. Czy coś takiego jest wykonalne dla tej lampy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Ricambi napisał:

Zupełnie bez sensu i niebezpiecznie. Jak koniecznie chcesz mierzyć bezpośrednio prąd, to rób to z drugiej strony. Przerwij w podstawce wyprowadzenie katody i tam podpinaj amperomierz.

 

Przecież napisałem wyżej że to niebezpieczne. Jak ktoś wie co robi, to wie co robi ?

Nie zgodzę się że bez sensu. Mogę tam jednocześnie mierzyć napięcie. Dostęp do regulacji biasu mam z zewnątrz.

Zupełnie bez sensu byłoby dla mnie zdejmowanie 40 kg potwora i odwracanie go na plecy żeby sprawdzić punkty pracy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Who's Afraid of Music?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Kris_54701 napisał:

Szukam jakiegokolwiek schematu 300b/2a3 ze stałym biasem i nie mogę znaleźć. Czy coś takiego jest wykonalne dla tej lampy?

Mogę ci narysować jak chcesz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Kris_54701 napisał:

Szukam jakiegokolwiek schematu 300b/2a3 ze stałym biasem i nie mogę znaleźć. Czy coś takiego jest wykonalne dla tej lampy?

Masz na myśli stały czy zmienny? Jeśli ten drugi to tu masz coś takiego.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Who's Afraid of Music?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Musisz mieć dodatkowe źródło napięcia ujemnego, na szybko można sobie zrobić z bateryjek 9V.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Ricambi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jedyny schemat z tego linka- tematu na AS. I co do niego mam też zapytanie, bo do czego podłączyć wyprowadzenie opisane jako "bias"?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, Kris_54701 napisał:

Szukam jakiegokolwiek schematu 300b/2a3 ze stałym biasem i nie mogę znaleźć. Czy coś takiego jest wykonalne dla tej lampy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )   miałem składać ale jeszcze nie dojrzałem ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, Kris_54701 napisał:

Szukam jakiegokolwiek schematu 300b/2a3 ze stałym biasem i nie mogę znaleźć. Czy coś takiego jest wykonalne dla tej lampy?

... akurat używam stałej polaryzacji w swoim wzmacniaczu PP na 6S4S o wartości ok. -58 V przy 300 V na anodzie.

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zastosować taki układ z lampami  300 B. Obecnie mam tam minus automatyczny /na Rk /, ale zamierzam ostatecznie to zrobić. Jedyny problem do dwa osobne zasilaczyki, których nie bardzo chce mi się wykonać. Poza tym jak pisano wcześniej  to same korzyści.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, Lisor napisał:

... akurat używam stałej polaryzacji w swoim wzmacniaczu PP na 6S4S o wartości ok. -58 V przy 300 V na anodzie.

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zastosować taki układ z lampami  300 B. Obecnie mam tam minus automatyczny /na Rk /, ale zamierzam ostatecznie to zrobić. Jedyny problem do dwa osobne zasilaczyki, których nie bardzo chce mi się wykonać. Poza tym jak pisano wcześniej  to same korzyści.

Jedn zasilaczyk w zupełności wystarczy.

48 minut temu, Kris_54701 napisał:

To jedyny schemat z tego linka- tematu na AS. I co do niego mam też zapytanie, bo do czego podłączyć wyprowadzenie opisane jako "bias"?

Masz tam też schemat zasilacza i dwa wyjścia opisane jako bias. Zwróć uwagę na polaryzację kondensatorów elektrolitycznych, są wlutowane plusem do masy, to gałąź napięcia ujemnego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

6 minut temu, Ricambi napisał:

... akurat używam stałej polaryzacji w swoim wzmacniaczu PP na 6S4S o wartości ok. -58 V przy 300 V na anodzie.

Napisz jak to gra, w porównaniu do SE? I jakie trafa?

Słuchajcie, może stworzymy klub użytkowników wzmacniaczy lampowych bez rezystorów katodowych??

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Ricambi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Ricambi napisał:

Jedn zasilaczyk w zupełności wystarczy.

Masz tam też schemat zasilacza i dwa wyjścia opisane jako bias. Zwróć uwagę na polaryzację kondensatorów elektrolitycznych, są wlutowane plusem do masy, to gałąź napięcia ujemnego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

... u mnie akurat jeden zasilaczyk obsługujący dwa kanały PP nie wystarczył, miałem pewne problemy ?z ustabilizowaniem prądu w parach.

Ostatecznie skończyło się na zrobieniu dwóch stabilizowanych zasilaczyków / na jednym tranzystorze / i spokój - są podłączone/zasilane / do jednego, osobnego uzwojenia- tylko do samego minusa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lisor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Lisor napisał:

... u mnie akurat jeden zasilaczyk obsługujący dwa kanały PP nie wystarczył, miałem pewne problemy ?z ustabilizowaniem prądu w parach.

Ostatecznie skończyło się na zrobieniu dwóch stabilizowanych zasilaczyków / na jednym tranzystorze / i spokój - są podłączone do jednego, osobnego uzwojenia- tylko do samego minusa.

Masz stabilizowane napięcia ujemne?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Ricambi napisał:

Masz stabilizowane napięcia ujemne?

... a czemu by nie. Chociaż mówią, że to wbrew sztuce, bo anodowe ruchome...

Mnie ta sztywność w niczym nie przeszkadza. Stabilizowałem ujemne w PP równoległym - 4 EL34 na kanał i było dobrze. Zakładam, że nikt nie będzie próbował ustawiać Pa lampy na maksymalne, bo jak powszechnie wiadomo lampowym neofitom wskutek wzrostu napięcia w sieci może zostać ona przekroczona- ale parę wierszy wyżej Koledzy piszą, że to w sumie może być nieszkodliwe- 20 W z 6S4S ? Nie próbowałem.

Ponadto stosuję do zabezpieczenia obwodu anodowego pogardzane przez większość bezpieczniki i  nie słyszę powodowanego przez nie degrengolady dźwięku. Mogę spać  spokojnie.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Lisor napisał:

... a czemu by nie. Chociaż mówią, że to wbrew sztuce, bo anodowe ruchome...

Mnie ta sztywność w niczym nie przeszkadza. Stabilizowałem ujemne w PP równoległym - 4 EL34 na kanał i było dobrze. Zakładam, że nikt nie będzie próbował ustawiać Pa lampy na maksymalne, bo jak powszechnie wiadomo lampowym neofitom wskutek wzrostu napięcia w sieci może zostać ona przekroczona- ale parę wierszy wyżej Koledzy piszą, że to w sumie może być nieszkodliwe- 20 W z 6S4S ? Nie próbowałem.

Ponadto stosuję do zabezpieczenia obwodu anodowego pogardzane przez większość bezpieczniki i  nie słyszę powodowanego przez nie degrengolady dźwięku. Mogę spać  spokojnie.

 

 

OK, podejrzewałem, że wiesz co robisz.

Napisz proszę jak gra ten PP 6S4S.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Ricambi napisał:

OK, podejrzewałem, że wiesz co robisz.

Napisz proszę jak gra ten PP 6S4S.

... za sprawą mniejszych i innego rodzaju zniekształceń gra bardziej neutralnie niż SET- brakuje mi ciepła, mikrodynamiki i ogólnie przyjemności ze słuchania. Jest zwyczajnie.   

 Osobiście wolę 300B ze względu na klimat jaki wnosi. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lisor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Lisor napisał:

... za sprawą mniejszych i innego rodzaju zniekształceń gra bardziej neutralnie niż SET- brakuje mi ciepła, mikrodynamiki i ogólnie przyjemności ze słuchania. Jest zwyczajnie.   

 Osobiście wolę 300B ze względu na klimat jaki wnosi. 

Tak to właśnie często jest ze wzmacniaczami PP. Pamiętam jednak mój pierwszy wzmacniacz lampowy, to był tani używany Yaqin 5881. Sporo w nim zrobiłem, lepsze zasilanie, wymiana rezystorów i kondensatorów, na końcu zrobiłem przejściówki do lamp 6BG6G oraz kupiłem monitory AE Aegis Evo One. Ten tani wzmacniacz i te tanie monitory były niesamowicie synergicznym połączeniem. Co ciekawe grało to bardzo fajnie w bliskim polu i tak tego najczęściej słuchałem. Mimo naprawdę sporego pomieszczenia 28m2 w kamienicy o wysokości 3,3m, zupełnie nie brakowało basu i dynamiki, odsłuchy przy większych poziomach głośności nie męczyły. Sprzedałem wzmacniacz i monitory, kupiłem zachwalanie Mainas Anor oraz wzmacniacz Atoll IN 100SE i niestety bardzo się rozczarowałem. Mam jeszcze 8 sztuk 6BG6G NOS z lat 50-siątych, które nadal są tanie jak barszcz i są elektrycznym odpowiednikiem 6L6 i coraz bardziej mnie kusi zbudowanie na nich wzmacniacza PP i powrót do Aegisów.

Tylko jakie transformatory kupić, mimo złych opinii, kilka osób poleciło do PP trafa z Toroidy.pl

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze rozumiem, że dla 2a3 potrzebuję - 42v stałego napięcia. Jakiej mocy, ile amper powinno mieć takie ujemne zasilanie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, Ricambi napisał:

 

Tylko jakie transformatory kupić, mimo złych opinii, kilka osób poleciło do PP trafa z Toroidy.pl

... kup te z Toroidów, przekonasz się  czy są warte te kilka kilka stówek za sztukę.  Ja mam swoje oryginały od PP równoległego Amplifona / Raa ok. 3 K / i skleciłem PP 15 W  na 6S4S. W sumie wyszedł całkiem przyzwoity wzmacniacz z dobrym basem i brakiem ? słyszalnych mankamentów. Będzie czwarty, sprawny w kolejce do grania?. W planie mam jeszcze coś na lampach stalowych EL12N i EF 12.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Lisor napisał:

... kup te z Toroidów, przekonasz się  czy są warte te kilka kilka stówek za sztukę.  Ja mam swoje oryginały od PP równoległego Amplifona / Raa ok. 3 K / i skleciłem PP 15 W  na 6S4S. W sumie wyszedł całkiem przyzwoity wzmacniacz z dobrym basem i brakiem ? słyszalnych mankamentów. Będzie czwarty, sprawny w kolejce do grania?. W planie mam jeszcze coś na lampach stalowych EL12N i EF 12.

Na Triodzie mocno przetestowali te trafa w wersji SE i bez podmagnesowania rdzenia wyniki były bardzo dobre. Kolega @Roman_66094 także je poleca. Zbuduję wzmacniacz na desce i zamówię gotowe trafa. Bedę miał 14 dni na testy, w razie wpadki odeślę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.