Skocz do zawartości
IGNORED

Profesjonalna Kalibracja Kina Domowego...


Bipo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zakładam wątek odnośnie czy warto przeprowadzić zew. kalibrację bez użycia kalibracji z naszych amplitunerów.

Ja zdecydowałem się na przeprowadzenie kalibracji przez naszego kolegę z forum tj.Magog . Każdy widział jak przebiegła budowa jego salki od podstaw i co było robione. Jest osobny jego wątek, finalnie przeprowadził on kalibracje na wyższym poziomie niż z amplitunera swojego rozbudowanego systemu doprowadzając do końca etap założonych prac.

Witam, zakładam wątek odnośnie kalibracji przeprowadzonej przez naszego kolegę z forum tj.Magog

 

Czytając i śledząc jego poczynania również zapragnąłem zrobić kiedyś u siebie taką kalibrację. Wiele osób mnie zna osobiście czy też tylko na forum. Wiele osób też u mnie było i wiedzą, że jak coś robię to z pełnym zaangażowaniem i jak najlepiej umiem. Przeprowadzałem u siebie mnóstwo testów i kalibracji dostępnej tylko z amplitunera oraz szukałem najlepszego miejsca dla suba czy to na kolanach czy też poprzez stawianie go w różnych punktach pokoju. Po znalezieniu okazywało się iż zawsze mam problem z podbitym basem, kilka razy opisywałem to na forum, wskutek czego amplituner obcinał mocno mi suba tak, że potem musiałem delikatnie bawić się jego głośnością i ustawiać na ucho. Mnie się zdawało, że tak musi być bo sub może za mocny, pomieszczenie do d…y, przecież to zwykły salon a nie dedykowana salka. Dlatego też byłem ograniczony przestawianiem suba nie we wszystkie dostępne miejsca a może by było lepiej.

Niedawno przeczytałem, że kolega Magog przeprowadza kalibracje nie tylko swojego systemu ale też innych. Dlatego zgłosiłem się do niego z pomocą o kalibrację mojego systemu bo ja doszedłem do ściany i zrobiłem już co mogłem a nóż może uda się coś zrobić lepiej.

Kalibracja i pomiary zostały przeprowadzone przez osobę mocno siedząca w temacie..

Co do pomiarów to za dużo się nie wypowiem bo się na tym nie znam, ale kolega zrobił ich mnóstwo, tak samo wykresów z których odczytywał i korygował ustawienia sprzętu.

Ja tylko czekałem na finalny dźwięk.. ma być lepiej albo gorzej. Zwykły Kowalski czego przecież tylko na finał, niech tam coś ustawia, przestawia a ja poczekam. Z tego co zrozumiałem to:

1. Zmierzone przede wszystkim zostały mody pomieszczenia zarówno podłużne jak i poprzeczne. Na mój chłopski rozum jest to negatywny wpływ rzeczy typu ściany, meble itd. Na dźwięk. Dzięki tym pomiarom udało się wyznaczyć miejsce, które w moim pomieszczeniu brzmi najgorzej. Jeśli tam staniemy i włączymy muzykę będzie ona pozbawiona wszystkiego co najlepsze czyli np. basu. W tym punkcie jest po prostu cisza, tak jak by ktoś wyłączył suba. Przesunę się tylko o 0,5-1,0m w którąkolwiek stronę i bas powraca ale to bardzo podbity, buczący nie do słuchania.

2. Zmierzony został czas pogłosu który u mnie w salonie wyszedł na poziomie 0.4s Co do odsluchu kina i stereo jest bardzo dobrze. Przyjęte zostało iż czasy pogłosu powyżej 0.5s trzeba zmniejszać aby nie było efektu echa jak w kościele..;-)

3. Następnie wyznaczyliśmy najlepsze miejsce dla kanapy w pomieszczeniu. To jest miejsce gdzie sobie siądę z żoną (wyznaczone zostało dla dwóch osób) i będę się rozkoszował dźwiękiem z kina w trakcie oglądania filmu.

4. Wyznaczone zostało najlepsze miejsce*** dla suba względem mojego pomieszczenia. To jest miejsce gdzie sub gra najlepszym basem dla mojego ucha względem mojego pomieszczenia.

5. System został następnie skalibrowany względem nowego miejsca odsłuchu. Kanapa przesunięta została 1.3m od tylnej ściany.

6. Przy okazji testowaliśmy 4 absorbery szerokopasmowe pracujące już od 100 HZ i umieszczalismy w miejscach pierwszych odbić.

7. Całość testów i pomiarów zajęła nam ok 5 godzin.

 

Wnioski:

- każde pomieszczenie jest inne, u mnie dzięki mojemu umeblowaniu: zasłony, firany, gruby dywan, masywne meble (umiejscowienie niektórych rzeczy codziennego użytku w miejscach pierwszych odbić) i rozmieszczeniu sprzętu czas pogłosu jest na odpowiednim poziomie. Co do stereo to już inna para kaloszy z uwagi, że ja jestem zwolennikiem słuchania bez suba dla polepszenia odbioru brzmienia kolumn frontowych można dodać po 2 absorbery szerokopasmowe o 20cm grubości za kolumny frontowe bo w tedy było by idealnie. Zmierzone to zostało i potwierdzone poprzez pomiar z urządzenia. Różnica po umieszczeniu absorberów wynosiła ok 10db. Ponadto umieściliśmy absorbery w miejscu pierwszych odbić na bocznych ścianach. Wystąpiło przetłumienie pomieszczenia co nie jest wskazane. Wskutek czego dźwięk z przestrzennego stał się stricte kierunkowy. Tak jak byście byli na odsłuchu w kościele gdzie jest ładne echo osoby śpiewającej a następnie brak tego echa tylko słychać z przodu. Myślałem, że będzie lepiej ale kolegi mi pokazał jak też można sobie dźwięk popsuć poprzez umiejscowienie absorbera w miejscu, gdzie już nie powinno go być. Dlatego nie warto trzymać się pewnych schematów bo każde pomieszczenie jest inne. U mnie już nie wymaga tłumienia a bardziej rozpraszania..;-)

- Sub stoi teraz za kanapą w trakcie seansu, mógł by stać z przodu ale niestety mój stolik pod rtv i sprzęt na to nie pozwala jak w większości salonów gdzie jest sprzęt AV

- niestety ale sub za każdym razem musze przed seanse przenosić z obecnego z uwagi na moje małe dziecko i po seansie chować. Jest to męczące z uwagi na wagę tego kolosa. Po rozmowie z kolegą i wytypowaniu kolejnych dwóch miejsc, gdzie nie będę musiał nic dźwigać stwierdziłem, że przechodzę na dual tj.dwa suby. Ponadto zapewnił, iż przejście na dual i umieszczenie tych subów w tych miejscach zapewni jeszcze poprawę w odbiorze basu. Dlatego się nie zastanawiam tylko przejdę na dual. Opiszę kiedyś wrażenia co i jak względem jednego ale to kiedyś.

 

Odsłuch:

Po włączeniu kilku utworów w trybie stereo, to lekko mnie zatkało. Przed kalibracją, odsłuchiwaliśmy te same utwory i to co teraz usłyszałem mocno się różniło w stosunku do tego co było. Ja myślałem że tam było bardzo dobrze. Okazało się, że scena z artystami była mocno naciągnięta na widza, praktycznie była przed i za nami. Co się okazało miałem za bardzo zgłoszone tyły wskutek czego przód był ledwo słyszalny. Centralny za to był za głośno i zagłuszał fronty. Po kalibracji cała scena jest przed nami oraz na boki ale w żadnym wypadku nie za nami.

Tutaj system zagrał na wysokim poziomie. W stosunku do kalibracji z AVR zostały wyrównane poziomy i scena od tyłu przesunęła się do przodu. Teraz dźwięk np.orkiestry czy koncertu jest idealnie z przodu. Tutaj kalibracja amplitunera radzi sobie dobrze ale nie doskonale. Co do ustawienia i kalibracji suba. Niestety złe umiejscowienie suba kalibracja nie naprawi a mocno go obetnie. Wskutek czego potem mamy niedosyt basu i zaczyna się ręczne poprawianie na ucho.

Po nowej kalibracji sprzętem zewnętrznym w nowym miejscu odsłuchu poziom jakości suba zmienił się nie do poznania.

Bas stał się bardzo głęboki i wysokie vol na subie rzędu 15-27 nie jest dla niego problemem. Wcześniej miałem na 8 vol w starym miejscu odsłuchu. Teraz sub schodzi bardzo nisko i nie ma efektu nadmiaru basu. Jest czysty, głęboki a zarazem odczuwalny mocniej na sofie z uwagi na jego bliskie umiejscowienie. Darmowy bassszeyker. ..czy jakość tak .Dzisiaj przetestowałem na filmach i efekt jest super. Na żadnym filmie nie było przebasowienia i nic nie przeszkadzało. Na niektórych filmach poprzez to, że sub pracuje na wyższych obrotach oddaje więcej informacji co przy poprzednim poziomie nie było słychać. Był za mocno ściszony bo przy mocniejszym uderzeniu tego basu było z dużo.

Najlepsze to co mnie aż zatkało to stopa perkusji, takiego uderzenia w życiu bym się nie spodziewał po moim systemie. Podnieśliśmy vol na subie do 31 gdzie kiedyś to by mi się mieszkanie na łączeniach porozchodziło a teraz jest piękna stopa perkusji którą czuć na sobie.

Reasumujac

Kalibracja w ampli jest również bardzo dobra jeśli zapewnimy jej jak najlepsze warunki do kalibracji. Jeśli mamy źle sprzęt rozstawiony i akustyka pomieszczenia leży nawet najlepsza kalibracja tego nie poprawi.

Jeśli mamy jeden sub i damy radę go tak umieścić i skalibrować w miejscu gdzie najlepiej gra to odwdzięczy nam się on pięknym i nisko schodzącym basem.

 

Mój system ustawiłem jak najlepiej mogłem i słyszałem. Dla mnie było bardzo dobrze. Ale chciałem się przekonać jak to jest kiedy do pracy wchodzi profesjonalista ze swoim sprzętem i pomiarami. Okazuje się że może być jeszcze lepiej. Pewnych rzeczy człowiek nie wie, a odyssey tego nie skoryguje.

 

Co do kina to :

- zrobiłem profesjonalną kalibracje obrazu ( Maciej K.)

- zrobiłem i przeprowadziłem profesjonalna kalibracje dźwięku oraz pomierzona została akustyka pomieszczenia (Magog)

Dlatego myślę, że w kinie osiągnąłem max.... dziękuje za uwagę.

PS. Mam nadzieje, że znajdzie się wiele osób które może już miały przeprowadzoną kalibrację i podzielą się sowimi wrażeniami przed i po.

 

Ja kalibrację zaliczam do udanych i wielkie podziękowania dla Magog iż udało Ci się wycisnąć ostatnie soki z mojego systemu oraz przenieść brzmienie kina domowego na level wyżej..;-)

Jeśli zastanawiacie się nad przeprowadzeniem kalibracji swojego kina domowego przez zewnętrzną firmę to warto to taka wisienka na torcie, może się okazać że system który Wam się wydaje że gra bardzo dobrze będzie grał lepiej..;-)

Nie pytajcie mnie o cenę i co dokładnie było robione/mierzone, wszelkie pytania techniczne i inne kierujcie do fachowca...;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Bipo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to fajnie, że efekt cieszy:)

 

Teraz takie pytanie, żeby wprowadzone zmiany zostały na stałe musiałeś się wyposażyć w jakiś dodatkowy sprzęt? Czy wszystkie zmiany zostały wgrane do amplitunera?

 

Wzmacniacz Denona gra jako końcówka mocy?

 

Ostatnio jakoś taka nieładna moda, że wszystko na priv, ale może warto było by napisać ile taka przyjemność mniej więcej kosztuje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magog jak możesz podaj orientacyjne ceny ile dana kalibracja kosztuje i co wchodzi w skład danej kalibracji aby ludzie wiedzieli orientacyjnie z jakim wydatkiem muszą się liczyć. :-) zarówno podstawowa mniej lub bardziej rozbudowana oraz zaawansowana.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Cinema Pro

(Konto usunięte)

Dzięki Bipo. Cieszę się, że jesteś zadowolony i odkrywasz swoje kino na nowo. Życzę dobrej zabawy i czekam na sygnał do kalibracji dwóch subów.

 

Co do szczegółów, nie mogę opublikować pełnej listy, ale oczywiście każdy zainteresowany otrzyma ją indywidualnie jako element usługi. W każdym razie proces kalibracji THX-HAA dzieli się na dwa porcesy:

 

TurboCal - przeznaczony głównie dla systemów opartych na amplitunerach w regularnych pomieszczeniach mieszkalnych. Obejmuje ponad 30 czynności kalibracyjnych, m.in. krytyczne odsłuchy wg metodyki THX, podstawowe pomiary akustyki pomieszczenia, optymalizacja stref odsłuchu, propozycja adaptacji akustycznej, kalibracja i strojenie sprzętu, w tym ponad 10 pomiarów. Może być rozszerzony o cyfrową korekcję DSP toru LFE, gdy autokorekcja amplitunera jest słabej jakości, oraz o dodatkowe czynności w przypadku bardziej rozbudowanych instalacji (np. procesorów i końcówek mocy).

 

PowerCal - przeznaczony dla bardziej skomplikowanych instalacji w dedykowanych lub optymalizowanych pomieszczeniach, opartych na systemach dzielonych (procesor i wzmacniacz mocy) z wykorzystaniem cyfrowych procesorów DSP (wymagany zakup). W pełni zastępuje i przewyższa każdy system automatycznej kalibracji. Obejmuje ponad 50 czynności kalibracyjnych, m.in. krytyczne odsłuchy wg metodyki THX, pomiary akustyki pomieszczenia, projektowanie i optymalizacja stref odsłuchu, pomiary głośników, analiza i symulacja adaptacji akustycznej, kalibracja i strojenie sprzętu, programowanie i cyfrowa korekcja DSP wszystkich głośników, w tym ponad 30 pomiarów.

 

Po szczegóły i ceny zapraszam na email. Pełne info jest w "O mnie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..ciesze się że długo wyczekiwana skrzyneczka idzie do mnie z właściwych rąk..... Osobiście pod nowy projekt wydaje w budowlanym tyle, że można by było zrobić kilka zmianach w gratach. Podpisuje się pod profesjonalnym a nie, że tak mi się wydaje.....co czworo uszu to nie dwoje...:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

 

Cene orientacyjna moglbys podac, niepotrzebnie robisz z tego tajemnice.

 

Jaka cena np. za kalibracje systemu opartego na Avr i systemie 5.1 w standardowym mieszkaniu w bloku 20m^2.

 

Zeby czlowiek znal rzad wielkosci. 1000zl, 5000zl, 10 000zl? plus oczywiscie dojazd.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

unikamy ofert handlowych w watkach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Szanuj zdrowie należycie, bo jak umrzesz, stracisz życie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Przyłączam się do wątku.

 

Słowem wstępu na kalibrację zdecydowałem się już w lutym tego roku, jeszcze zanim się na forum sprofesjonalizował Magog. Niestety mijaliśmy się z terminami z Magog. Stąd piszę dopiero teraz.

Od kalibracji minęło praktycznie dwa tygodnie. Już na chłodno i bez emocji napiszę, co o tym sądzę.

 

Wcześniej korzystałem wyłącznie z kalibracji wbudowanej w mój amplituner, niski model Onkyo TX 676 NR. Wydawało mi się, że jest całkiem ok.

Po pomiarach z już Cinema Pro, przeniosłem się w inne miejsce odsłuchowe i na innej ścianie rozstawiłem cały system.

 

Ogólnie to w każdym aspekcie mógłbym napisać jak w pierwszym poście Bipo.

Odsłuch. Te same utwory odsłuchiwane raz jeszcze, po kalibracji, zabrzmiały naprawdę zdecydowanie lepiej. W moim przypadku mocno urosła przestrzeń i głębia. Poprawiła się lokalizacja instrumentów oraz wokalistów. Istotnie zmienił się odbiór basu. Po kalibracji stał się zdecydowanie lepiej kontrolowany, zdecydowanie bardziej sprężysty. Zero buczenia jakiś podbić czy rozlazłości... Można by się jeszcze bardziej rozpisywać, ale.... No jest naprawdę teraz dobrze...

 

Jestem bardzo zadowolony, że zdecydowałem się na taką usługę profesjonalisty. Nie mając odniesienia i wiedzy w tym temacie. Martwiłem się, że mój pokój to akustyczny problem. Teraz słyszę, że mój system po właściwym rozstawieniu w pokoju, odpowiedniej pozycji odsłuchowej i kalibracji gra z większym rozmachem. Siedziałem np. wcześniej w mało korzystnym akustycznie miejscu w pokoju. Przez co pewne zakresy były stłumione a inne podbite. Teraz system gra naprawdę zdecydowanie lepiej. I to nie o 5-10 % . Tylko o co najmniej 75 - 85% w stosunku do tego co miałem. Gdyby to żona zrobiła mi taki prezent i potem z zasłoniętym oczami wprowadziła do pokoju poprosiła o zajęcie fotela w nowym miejscu i abym posłuchał ulubionych nagrań... Pomyślałbym, że wymieniła mi sprzęt na nowy. Tego samego producenta, ale, o co najmniej półkę albo wyżej.

Rozsądnie i efektywnie wydane pieniążki.

W trakcie tych dwóch ostatnich tygodni udało mi się wyrwać na dwa odsłuchy, lepszego sprzętu stąd mam również porównanie mojego pokoju – akustyki, do innych profesjonalnych zaadoptowanych sal odsłuchowych. Jest nieźle 

 

Szczerze polecam. Wszystko wskazuje na to, że jak już znajdę i usłyszę lepszy system od tego co mam - jeszcze bardziej hi-fi, ponownie się z Cinema Pro spotkamy.

Dzięki Cinema Pro.

 

 

Pozdrawiam

Jager

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Jager
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na czym polegała kalibracja oprócz pomiarów pomieszczenia i zmiany miejsca odsłuchu?

Pytam bo onkyo posiada bardzo ograniczona kalibracje i nie bardzo jest co tu zmieniać oprócz zwykłego EQ, został dodany minidsp?

Jak wcześniej siedziałeś w pomieszczeniu a jak obecnie jest rozłożony sprzęt i kanapa?

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bl4ck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Cinema Pro

(Konto usunięte)
Jestem bardzo zadowolony, że zdecydowałem się na taką usługę profesjonalisty.

Bardzo dziękuję za wpis. Cieszę się, że mogłem pomóc i sprawić, że masz dużo radości z swojego kina domowego.

 

Pytam bo onkyo posiada bardzo ograniczona kalibracje i nie bardzo jest co tu zmieniać oprócz zwykłego EQ, został dodany minidsp?

Onkyo ma faktycznie bardzo ograniczony system korekcji AccuEQ, ale za to posiada wbudowany prosty korektor parametryczny. Dzięki temu wprowadzone zostały filtry korekcyjne dla głośników frontowych i subwoofera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ mam w domu zamknięty pokój, przeznaczony dla mnie, mogłem dowolnie sobie go ustawić pod stereo i kino domowe. Jedynym ograniczeniem były drzwi, okna oraz miejsce na zmieszczenie 110 calowego ekranu oraz projektora.

 

Zacytuję Bipo... z moimi uwagami...

 

1. Zmierzone przede wszystkim zostały mody pomieszczenia zarówno podłużne jak i poprzeczne. Na mój chłopski rozum jest to negatywny wpływ rzeczy typu ściany, meble itd. Na dźwięk. Dzięki tym pomiarom udało się wyznaczyć miejsce, które w moim pomieszczeniu brzmi najgorzej. Jeśli tam staniemy i włączymy muzykę będzie ona pozbawiona wszystkiego co najlepsze czyli np. basu. W tym punkcie jest po prostu cisza, tak jak by ktoś wyłączył suba. Przesunę się tylko o 0,5-1,0m w którąkolwiek stronę i bas powraca ale to bardzo podbity, buczący nie do słuchania.

2. Zmierzony został czas pogłosu który u mnie w salonie wyszedł na poziomie 0.4s Co do odsluchu kina i stereo jest bardzo dobrze. Przyjęte zostało iż czasy pogłosu powyżej 0.5s trzeba zmniejszać aby nie było efektu echa jak w kościele..;-)

3. Następnie wyznaczyliśmy najlepsze miejsce dla fotela w pomieszczeniu. W moim przypadku. Cały system został przeniesiony o 90 stopni, na inną ścianę To jest miejsce gdzie sobie siądę i będę się rozkoszował dźwiękiem z kina w trakcie oglądania filmu.

4. Wyznaczone zostało najlepsze miejsce*** dla suba względem mojego pomieszczenia. To jest miejsce gdzie sub gra najlepszym basem dla mojego ucha względem mojego pomieszczenia.

5. System został następnie skalibrowany względem nowego miejsca odsłuchu.

 

Jak pisałem mam dość budżetowy sprzęt

 

Nie inwestowałem w mini DSP. W moim przypadku kalibracja EQ wydusiła z mojego Tannoya prawdopodobnie wszystko co najlepsze. Ale, że jest nieco dla mnie za mały. Rozglądam się za nowym subwooferem ale już z wbudowaną auto kalibracją. Co nie znaczy, że jest słaby. Jest naprawdę dobry i fajnie gra. Trafia w moje gusta muzyczne i kinowe. Ale teraz już wiem, że z akustyką mojego pokoju i z lepszym sprzętem może być lepiej niż kiedykolwiek wcześniej :)

 

Można by rzec, że przeniosłem cały system o 90stopni w stosunku do mojego obecnego miejsca odsłuchowego.

 

Muszę powiedzieć, że właśnie mimo, że Onkyo w tym modelu jest taki sobie jeśli chodzi o możliwości kalibracji, odpowiednie ustawienie eq bardzo dożo zmienia. Ale bez mikrofonów, sprzętu do analizy widma nie wiesz co zmieniać i jak. Musisz wiedzieć jak interpretować otrzymane wyniki w danym pomieszczeniu. Gdzie są dołki a gdzie górki. Zresztą tu najlepiej jakby się wypowiedział Cinema Pro.

 

Ja mogę napisać tylko jedno. Po zmianie ustawienia całego systemu i miejsca odsłuchowego. Słyszę wyraźnie, że jest lepiej. W moim przypadku efekt auto kalibracji amplitunera zadziałał wyraźnie gorzej niż kalibracja przeprowadzona przez Cinema Pro. I to wyraźnie słychać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super dziękuję wam za odpowiedzi.

 

@Cinema Pro

My już kiedyś rozmawialiśmy o onkyo czyli jednak jest ten korektor parametryczny?! gdzie on sie znajduje? Jakaś pozytywna wiadomość bo lubię swojego rz810.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest ten korektor parametryczny?! gdzie on sie znajduje?

 

Wiem, że w menu amplitunera, musisz poczytać instrukcję obsługi :) Albo podłączyć monitor i pobiegać po menu. Pomógłbym ale nie ma mnie w domu i nie pamiętam....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem po rekalibracji systemu dla dwuch subów wykonanej ponownie przez CinemaPro.

 

Z tego co zauważyłem w trakcie tych kalibracji to najważniejsze w tym wszyskim są przede wszystkim dwa zadania:

- wyznaczyć najlepsze miejsce dla widza względem jego pomieszenia następnie do tego miejsca ustawiamy kolumny/głośniki

- wyznaczyć najlepsze miejsca dla suba/subów względem pomieszczenia i miejsca odsłuchu.

Następnie możemy dopiero przeprowadzać kalibracje sprzętu, bez tego jakiego byśmy sprzętu i kolumn nie kupili czy to podstawowego czy kosztującego grube pieniądze wstawiając go w nieodpowiednie miejsce będzie poprostu grał nie tak jak powinien i żadna kalibracja go nie naprawi. Będzie to tylko pójście na kompromis. Skutkować to bedzie problemy z buczącym i dudniacym basem czy też złym odbiorem efektów przestrzennych.

Wiadomo, że łatwiej jest w pomieszczeniu dedykowanym a trudniej w salonie, który jest umeblowany i na siłe dokopotwany sprzęt tam gdzie się znalazło na niego trochę miejsca....:-)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze zdjęć wydaje mi się, że to jest to EQ...

 

 

Też uważam jak wyżej Bipo Prawidłowe rozstawienie całego systemu to podstawa. Jeśli ktoś to potraktował po macoszemu jak np. ja wcześniej. To zamiast wymienić kable powinien w poszukiwaniu jakości powrócić do podstaw. Czyli prawidłowego rozstawienia sprzętu. To jest pierwszy punkt w ustawieniu stereo jak i w kinie domowym w moim odczuciu. Dopiero to w połączeniu z tym co mamy akustycznie w pokoju to jest punkt wyjścia do oceny klasy sprzętu. Bez rozwiązania tych dwóch tematów, też uważam, że wyłożenie nawet dużej gotówki na system, spowoduje, że nie usłyszycie tego co on naprawdę potrafi.

 

W sumie troszkę mnie zaskakuje informacja, że w RZ 810 auto kalibracja nie jest jakoś lepiej dopracowana - jak odczytuję z Twojej wypowiedzi... myślałem, że jest lepiej.

 

Hmm...na całe szczęście mi pasuje to co oferuje brzmieniowo Onkyo. Wiem... jestem szczęściarzem :)

 

Słuchałem też niedawno wzmacniacza Musical Fidelity M6si. Tu powiem, że naprawdę zauważyłem różnicę na korzyść w wielu aspektach w porównaniu do amplitunera.. Ale musi być odsłuch na własne uszy w własnym pomieszczeniu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety jest tak jak piszecie tylko wiecie jak jest kupujesz nowe mieszkanie nie w głowie ci kino domowe, robisz otwarte salony, barki, z racji małego metrażu kanapa ląduje zawsze pod ścianą i tka wpada się w pułapkę z której czasem po prostu nie ma innego wyjścia jak budowa własnego domu... :)

 

@Jager

Kalibracji nie ma lepszej rz810 zresztą najwyższe modele onkyo również mają to samo, dopiero onkyo w tym roku coś lekko ulepszyło kalibrację dla OFC tylko nowych modeli.

RZ810 jest rewelacyjny jeśli chodzi o brzmienie, miałem onkyo 656 pół roku i sprzedałem to nie ta bajka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bl4ck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Napisze tutaj bo kilka osób mnie pyta na priv;

Kalibracja profesjonalna ma sens tylko wtedy jeśli możemy dowolnie ustawić swoje miejsce odsluchu tj. kanapę względem ścian. Jeśli tak to wtedy dopiero ustawiamy kolumny względem miejsca odsłuchu i dopiero robimy kalibracje. Nie odwrotnie czyli meblu jemy pokój a potem do stawiamy sprzęt i kolumny tam gdzie znajdziemy na niego miejsce... :-)

Czy warto zdecydowanie tak: u mnie robił to Magog. U innych może zrobić kto inny. Facet ma pojęcie i niesamowitą wiedzę co widać i słychać oraz robi to jako hobby a nie z przymusu.

Kalibracja taka robi przede wszystkim porządek i wyrównanie kanałów w stosunku do miejsca odsłuchu.  Mój audyssey nigdy tego poprawnie nie zrobił. Zawsze coś było zacicho lub za głośno i musiałem po kalibracji sobie ustawiać. Tutaj jest moim zdaniem idealnie.

Po trzecie to kalibracja suba względem pomieszczenia, znalezienie miejsca gdzie najlepiej gra i dostosowanie go do miejsca odsłuchu zrobiła efekt największy. A tego kalibracja audyssey nigdy w życiu u mnie nie przeprowadzila poprawnie. Zawsze byly błędy z którymi sobie nie poradziła.

Po 4te różnica jest ogromna bo:

- siedzę tam gdzie dźwięk jest najlepszy z suba i głośników 

- mogę oglądać na jakiej chce głośności i nic nie buczy, huczy itd

- bas z suba ma piękne zejscie i wreszcie go również czuje a nie tylko słyszę czego chcieć więcej ... :-)

Co do subów zdecydowanie dwa, 15 lat grałem na jednym teraz mam dwa i jest super. Po pierwsze mamy 3 mody negatywne pomieszczenia po dostawieniu 2 suba niwelujemy 1 i zostają 2 co przekłada się na łatwiejsze ich skalibrowanie oraz lepszy bas w odbiorze. Dlatego obowiązkowo dwa słabsze lub bardzo dobre niż jeden za cenę dwukrotnie większą - takie jest moje zdanie na podstawie własnych doświadczeń .

Ja tez miałem wybór czy ładować się w jeden svs 13 ultra/4000 za 8-9tys czy kupić dwa svs 2000 za 4tys. Kupiłem dwa i również Wam polecam.

Mój system to obecnie 5.2.4 z Dolby Atmos z wykonana kalibracja:

- obrazu 130" Sony hw 55 przez Maćka Kopera

- dźwięku przez Magog z Cinema Pro

Teraz tylko pozostaje cieszyć się dobrym dźwiękiem i obrazem w trakcie seansów. Etap kina domowego, uważam na chwilę obecną za skończony. Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Bipo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Cinema Pro

(Konto usunięte)

To może sprostuję kilka kwestii, żeby nie było nieporozumień w temacie.

 

Kalibracja profesjonalna ma sens tylko wtedy jeśli możemy dowolnie ustawić swoje miejsce odsluchu tj. kanapę względem ścian.

Absolutnie nie jest to wymóg krytyczny. Poziom ingerencji w pomieszczenie zależy od przyjętej strategii. Jeżeli sofy nie można jej przestawić w najlepsze akustycznie miejsce, to można znaleźć inne dobre, a potem kolejne, itd. Tylko trzeba wziąć pod uwagę inne problemy, które się pojawią. To z kolei powoduje, że aby uzyskać ten sam efekt, musimy zacząć wspomagać się zewnętrznymi systemami, dodaniem drugiego suba, itd. Lub po prostu pogodzić się z kompromisem.

 

wtedy dopiero ustawiamy kolumny względem miejsca odsłuchu i dopiero robimy kalibracje.

To jest rozwiązanie idealne, ale praktycznie niewystępujące. Kalibracja jest właśnie po to, żeby znaleźć optymalne rozwiązania w zastanej sytuacji. Gdyby każdy miał możliwość aranżacji pomieszczenia pod kino domowe, kalibrator nie byłby potrzebny. Każdy dostałby prostą receptę na idealny dźwięk i gotowe.

 

Co do subów zdecydowanie dwa

Dwa suby nie są bezwzględną koniecznością, choć faktycznie rozwiązują kilka problemów. Ale jak napisałem powyżej, zależy to od konkretnie przyjętej strategii. Można powiedzieć, że kalibracja niskich częstotliwości to rozwiązywanie równania z 5 niewidomymi - jakość dźwięku, ilość widzów, lokalizacja widzów, lokalizacja subów, budżet.

 

robi to jako hobby a nie z przymusu.

To prawda, kino domowe to moje hobby. Ale również biznes.

 

Po pierwsze mamy 3 mody negatywne pomieszczenia po dostawieniu 2 suba niwelujemy 1 i zostają 2 co przekłada się na łatwiejsze ich skalibrowanie oraz lepszy bas w odbiorze.

Temat problemów modalnych w pomieszczeniu jest oczywiście nieco bardziej skomplikowany :-)) Ale generalnie chodzi o to, aby przemyślnym ustawieniem suba (-ów) niwelować destrukcyjny wpływ pomieszczenia na dźwięk.

 

Teraz tylko pozostaje cieszyć się dobrym dźwiękiem i obrazem w trakcie seansów.

I właśnie o to chodzi. O dobrą zabawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Bipo.

 

Masz dwa SVS SB 2000 czy PB 2000 ?

Układ otwarty czy zamknięty ?

 

Dlaczego nie poszedłeś w suba z wbudowaną kalibracją ?

Masz jakiś zewnętrzny mini dsp do suba ?

 

Po cenie wnoszę, że otwarty ale tak dla potwierdzenia :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Jager
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SVS SB 2000 - dwie sztuki.

 

Predzej mial suba z autokalibracja - velodyne eq maxx12. Nie mial prlnego wypelnienia basem.

 

Nie ma zewnetrznego dsp. Kalibracje dsp zrobil mu HomeCinema - parametry kalibracyjne ma wpisane bezposrednio do avr denona.

Nie wiem czy tam sie wykupuje licencje na kazdy avr czy jak, ale wtedy jest chyba dostepna zaawansowana kalibracja audyssey.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wygląda sprawa aktualizacji systemów jak np. Audyssey. Dla przykładu Denon 4000 i 4400. W każdym modelu jest Audyssey Multeq XT32, ale czy w tym nowszym będzie to coś lepsze niż w starszym?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Cinema Pro

(Konto usunięte)
W każdym modelu jest Audyssey Multeq XT32, ale czy w tym nowszym będzie to coś lepsze niż w starszym?

Oba systemy Multeq XT32 są dokładnie takie same. W X4400 można wykorzystać płatną Audyssey App do indywidualnej korekcji poszczególnych kanałów, wyboru krzywej docelowej i wyłączenia korekcji powyżej częstotliwości granicznej. Są to niektóre funkcje Audyssey Pro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Wracam z urlopu na pełnej i od razu dopisuje coś od siebie do tematu z tym związanym czyli prawdziwą kalibracją przez duże P przeprowadzoną przez profesjonalistę przez duże P .

Krótko i na temat . W sobotę odwiedził mnie @Cinema Pro i przez 8 bitych godzin pracował nad możliwie najlepszym wykorzystaniem  tego co już miałem czyli zestawu 7.2.4 ( co zaplanowałam po remoncie pomieszczenia który zakończyłem w grudniu ). Po tym co napisali @Bipo  i @Jager podpisać się mogę nogami i rękami i w sumie ciężko dodać coś nowego zwłaszcza że z kwiecistych opisów znany nie jestem ? . Napisałem trochę na ten temat na freestylu na swoim profilu w " o mnie " . Tu mogę oficjalnie potwierdzić ogromną zmianę in plus jeżeli chodzi o efekt całego zabiegu. 

Bylo kilka momentów w których zaniemówiłem . Jeden z nich to ogromna zmiana brzmienia mojego zestawu którego mam już ponad rok i myślałem że znam to brzmienie bardzo dobrze  . Następny to niemalże namacalne różnice w dźwięku poprzez np zmianę miejsca umieszczenia panelu akustycznego ( w materiale testowym liczba chórzystów dosłownie się podwoiła przez jego właściwe ustawienie ) , jeżeli dodać do tego pomiar pogłosu i pełne rozmieszczenie głośników i subów jak i ilość i jakość ewentualnie potrzebnych ustroi akustycznych , mamy kompletny obraz tego co możemy zrobić aby poprawić jakość dźwięku jak i maksymalnie wykorzystać możliwości posiadanego sprzętu . Przekonałem się też  jak mody pomieszczenia mogą spowodować że moje pb4000 były praktycznie nie słyszalne.  Miało to wpływ na wybór miejsca odsluchowego które wcześniej wybrałem,  przesunięte zostało o jakieś 40cm do tyłu bo pierwotne było niezbyt korzystne jeżeli chodziło o bas.

Kino domowe to skomplikowane hobby pod względem dźwięku.  Zestawy głośnikowe są różnych wymiarów,  różnej produkcji i co ma większe znaczenie - ustawiane są w różnego rodzaju pomieszczeniach . Posiadają od 5 czy 7 przez 11 po 15 i więcej głośników plus oczywiście suby więc bez odpowiedniej wiedzy na temat akustyki i szeroko rozumianej kalibracji nie mamy praktycznie szans zrobić wszystkiego jak należy.  Można kupić mikrofon pomiarowy (??) i próbować, próbować i dalej próbować ale dziesięć lat później dojdziemy do wniosku że trzeba poświęcić temu dużo więcej czasu niż nam się wydaje . 

Nic bardziej mylnego to myśl że droższy zestaw zagra lepiej w kinie tylko z powodu ceny , zestaw drogi i tak zagra na tyle dobrze na ile pozwoli mu pomieszczenie i jego właściwe rozmieszczenie  . Adaptacja akustyczna i właściwe kalibracja naprawdę czynią cuda , wiem bo sam się o tym przekonałem.  

Wrzucę jeszcze coś apropos @Cinema Pro a raczej jego anielskiej cierpliwości i pomocy jaką otrzymałem od niego w okresie poprzedzającym wizytę u mnie . Trwało to prawie rok przez który odpowiadał na moje maile,  telefony co do sprzętu czy pomysłów na różne rozwiązania które gdzieś widziałem czy przeczytałem. Według mnie to bardzo długo a nigdy nie spotkałem się z niemiłą odpowiedzią czy odmową pomocy. Nigdy też nie dał do zrozumienia że nie będzie mi doradzał za darmo gdy na początku wizja kalibracji mojego systemu była dość odległa , to coś mówi o człowieku a dokładniej jego charakterze.  Robi to co naprawdę kocha i to widać a ze może na tym zarobić - tego moge tylko pozazdrościć. Profesjonalista w każdym calu ale nie w znaczeniu forumowym tzn nie bedzie wychodził przed szereg rozpychajac się łokciami,  starając udowodnić to i owo innym , on nic nie musi - on jest profesjonalistą ! Tym samym człowiek zdaje sobie sprawę co tak naprawdę wie stając obok niego ..... jakim amatorem jest w tej dziedzinie i każda minuta , godzina tylko pogłębia to wrażenie. 

Zgodnie z tym co wcześniej pisałem nie wrzucę zdjęć z oczywistych względów...

To co mogę wrzucić to kilka screenów z raportu na 22 strony jaki dostałem po zakończeniu kalibracji . Powiedzmy że spodziewam się komentarzy jakie się pod nimi pojawią....oczywiście najwięcej będą mieli do napisania ci którzy nie mają bladego pojęcia o zagadnieniu ale przywykłem do tego po tylu latach na forum . 

Oficjalnie mogę zakończyć pracę nad moim zestawem . Zostaje tylko wymiana tv na większy.  Dziękuję jeszcze raz i pozdrawiam Maćku  !

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Screenshot_20200202-163121_Samsung Internet.jpg

Screenshot_20200202-163033_Samsung Internet.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Sf_svs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Sf_svs napisał:

Zostaje tylko wymiana tv na większy

nie kupiłeś sony 75'? coś źle kojarzę ?

dobrze wyszło, widać jak się subwoofer męczy. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez fetek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Męczy to się chyba z zazdrości ten , kto to napisał .

A tv nie kupowałem,  pomyłka.  Będzie 85 cali .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy CinemaPro skalibrował wszystkie głośniki, czy fronty i sub ?

8 godzin temu, Sf_svs napisał:

Zgodnie z tym co wcześniej pisałem nie wrzucę zdjęć z oczywistych względów...

Przestań się dąsać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle Hoxtonik mogę ci pokazać,  na 4 baty jadą kumaci i nie za pińcet ( @Lolo2 ja się nie śmieje,  próbuj dalej ) fotka w trakcie prac. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 14

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.