Skocz do zawartości
IGNORED

Nowe pomieszczenie


cichom

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

powoli przymierzam się do budowy domu. Projekt powoli powstaje. Chciałbym wydzielić jeden pokój na pomieszczenie telewizyjno-odsluchowe. Interesuje mnie tylko stereo, nie będzie tam sprzętu kina domowego. Na razie zaplanowane mam pomieszczenie 5mx3,8x2,7. Sprzęt chciałbym umieścić na dłuższej ścianie, chyba że nie będzie to dobre. Okno obecnie jest na krótszej ścianie, ale można je przestawić na dłuższą. Wejście to drzwi przesuwne na krótszej ścianie.

 

Z czasem chciałbym zaadoptować pomieszczenie tj ustroje itd, byle estetycznie o wyglądało.

 

Cz jest to dobrze pomyślane, czy radzilibyście wprowadzić jakieś zmiany. Długość pomieszczenia mogę nieznacznie zmienić, szerokość raczej pozostanie na 3,8m.

 

Tak wygląda symulacja pomieszczenia

 

.

 

Strop teriva, na podłodze planowana deska dębowa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-10435-0-68991300-1532442018_thumb.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego nie chcesz projektora? To zupełnie inna bajka. Zdecydowanie okno na dłuższą ścianę i przesunięte w stronę wejścia tak aby zapewnić symetrię i swobodę adaptacji w przedniej półsferze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mówie nie dla projektora, ale to zew przyszłości. Wole w audio inwestować. Mam plazme 50" która mi w zupełności wystarcza do oglądania.

 

Co do pomieszczenia okno może być jak piszesz na dłższej ścianie bliżej wejścia. Nie mniej bezpośrednio za kanapą ściane wypadałoby jakoś wytłumić prawda?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie dobrze. Jeśli masz możliwość ingerencji w proporcje pomieszczenia - to ja bym zrobił 30-40 cm szersze, np. 420x500x270 cm. Obszar Bolta masz spełniony i dalej będzie, ale jest też coś takiego jak kryterium Bonello - pierwsze w zakresie niskich częstotliwości jest niespełnialne (min. 3 mody własne na tercję), ale drugie już tak tj. mówi, że ilość modów w pasmach tercjowych powinna być monotoniczna albo przynajmniej niemalejąca wraz ze wzrostem częstotliwości. U Ciebie jest 1 - 0 - 1, w zakresie tych najniższych modów jeśli tylko jest możliwość to warto o to zawalczyć.

 

Z myślą o przyszłej adaptacji układ jest słaby. Na ścianach bocznych, tam gdzie będą najmocniejsze pierwsze odbicia, masz z jednej strony drzwi a z drugiej okno, czyli nic tam nie zamontujesz, będzie można adaptację robić tylko na przedniej i tylnej ścianie. Jak okno będzie na dłuższej ścianie to będzie jeszcze gorzej, bo nie zamontujesz na ścianach bocznych bo drzwi, a niesymetrycznie lepiej tego nie robić, na tylnej też nie bo okno. Optymalna opcja to przestawić kolumny na krótszą ścianę, okno i drzwi niech zostaną, wtedy masz do dyspozycji ściany boczne na ew. adaptacje, a przy odpowiednim ustawieniu kolumn przednią i tylną też da radę ogarnąć (tak ustawić kolumny żeby punkty pierwszych odbić były w takim miejscu, żeby dało się coś zrobić).

 

Na koniec - przemyśl sprawę przesuwanych drzwi albo od razu myśl o takich bardzo porządnych i solidnych, dobrze zamocowanych. Po pierwsze, są znacznie mniej szczelne niż normalne, będzie Cię słychać w całym domu. Po drugie - większość z nich jest praktycznie luźna w futrynie, będą grać tj. albo się wzbudzać przy nieco głośniejszym graniu, a niezależnie od głośności robić za ustrój membranowy pochłaniający niskie częstotliwości. Akurat to może nie być złe, czasem wręcz pozytywne (takie rzeczy pozytywne robią czasem szafy u ludzi w pokojach), ale ja bym wolał nie wprowadzać niewiadomych. Jeśli tylko masz na to wpływ.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady. Na pewno wezmę pod uwagę. Niestety okno i drzwi gdzie by niebyły zawszę będą przeszkadzały. Nie mniej taki pokój i tak wydaje mi się dużo lepszym rozwiązaniem, niż całkowicie otwarty na jadalnie/kuchnie. Telewizor w tym pokoju być musi i nie wyobrażam sobie, żeby był na oknie, chyba, żeby dać dwa mniejsze okna symetrycznie rozłożone na krótszej ścianie, tak, żeby TV powiesić pomiędzy nimi.

 

Lub również 2 okna ale też symetrycznie na dłuższej ścianie, tak, żeby można wytłumić ścianę za kanapą. Tutaj problemem będzie likwidacja pierwszych odbić na ścianie z drzwiami przesuwnymi. A może same drzwi wykonać w sposób taki , żeby rozpraszały?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej bym szedł w ten temat dwa okna i telewizor między nimi... nie przestawiałbym gratów na dłuższą ścianę. A o rozpraszających drzwiach to zapomnij od razu, nie da rady a jak będziesz chciał na siłę to i tak będzie to bardzo mierny dyfuzor. Chyba że chcesz drzwi ważące kilkaset kilo i 10 cm grubości :P

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym kolumny dał na dłuższą scianę ze względu na szerszą bazę stereo. Okno za plecy dla zachowania symetri akustycznej oraz jednak naturalne światło będzie równoej oświetlać wnętrze. Drzwi kupić model akustyczny solidny, kiedyś takie konrety widziałem gdzieś. Bartek przecież na drzwi można dać panele piankowe. O zewnętrznej rolecie na okno nie piszę bo to teraz standard. Też niedługo będe budować i podobny dylemat przedemną, mam jeszcze pomysł ściany zrobić z białej ceramiki aby zniwelować hałas z zewnątrz, 900kg/m3. Tak budują klatki w blokach.

Sufit wyłożyć płytą GK akustyczną z podkładem z pianki. Tak sobie luźno myśle

 

Zobaczcie, jak kolumny da się z bazą po środku 3 metry to do słuchacza wyjdzie też 3. Po bokach po metrze i z tyłu za kolumnami 0,5. Dla mnie idealnie to pasuje. Ale nie wiem

 

Aha okno 3 warstwowe a profil 18,5 cm

 

Chodzi mi o konstrukcje tego typu

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Tak jeszcze wykminiłem, że drzwi możesz przesunąć bardziej do góry bo to nie problem, prawie w sam róg. Uciekniemy wtedy z miejsca pierwszego odbicia gdzie można będzie zastosować jakiś fajny qrd

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Musica curat cor meum et animam meam delenit

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartek przecież na drzwi można dać panele piankowe.

 

nie do końca, jak drzwi mają się chować w ścianę to nie ma w ogóle opcji. Jak mają być ciągle "na zewnątrz" to prędzej, ale wtedy rzeczywiście ograniczasz się do pianki tj. żadnego dyfuzora. No i pozostaje kwestia niskich częstotliwości - taka płyta drgająca na tylnej ścianie nie narobi tyle kłopotu co na bocznej, gdzie z jednej strony będzie a z drugiej nie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak by zrobić normalne drzwi uchylne, nie koniecznie porty bo te są różne. Ale takie z mdf-u no solidne ale normalne uchylne. Dać je w koniec pokoju to przecież będzie ok. No kurde kolega wejście jakieś potrzebuje w końcu. Najważniejsze pierwsze odbicia i duże powierzchnie opanować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Musica curat cor meum et animam meam delenit

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.