Skocz do zawartości
Aktualizacja silnika forum Czytaj więcej.. ×
jar1

Jak określić zakres częstotliwości nagrania

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chodzi mi o określenie najniższych i najwyższych częstotliwości występujących w pliku typ wav. Czego najprościej użyć?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Najprościej analizatorem widma, np. w darmowym audacity. Z dołem gorzej, ale z górą można coś zobaczyć.

post-64427-0-19332400-1533741271_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Głównie chodzi mi głownie o dół.

Edytowane przez jar1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Głównie chodzi mi głownie o dół.

To gorzej, bo oprócz oczywistej kwestii interpretacji wyników dokładność w dole jest słaba. Ale co szkodzi spróbować.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Już próbowałem z audacity, no i dlatego napisałem to zapytanie ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Już próbowałem z audacity, no i dlatego napisałem to zapytanie ;)

Mechanizm jest taki sam w każdym analizatorze fft, większe okno to większa dokładność i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Trzeba włączyć analizator widma i podczas odtwarzania się patrzy przy jakich najniższych częstotliwościach pojawia się sygnał.

Jeśli weźmiemy fragment nagrania i wyświetlimy średnią, tak jak to widać na obrazie od przemak, to nic sensownego nie zobaczymy.

Tak to się robi prawidłowo:

67d8ee3cd012.png

Beyonce - I Am... Sasha Fierce (Platinum Edition) - 12 - Radio

55 sekunda i 672 tysięcznych. Na załączonym obrazku widać w tym momencie utworu zejście w okolice 30Hz.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Trzeba włączyć analizator widma i podczas odtwarzania się patrzy przy jakich najniższych częstotliwościach pojawia się sygnał.

Jeśli weźmiemy fragment nagrania i wyświetlimy średnią, tak jak to widać na obrazie od przemak, to nic sensownego nie zobaczymy.

Tak to się robi prawidłowo:

67d8ee3cd012.png

Beyonce - I Am... Sasha Fierce (Platinum Edition) - 12 - Radio

55 sekunda i 672 tysięcznych. Na załączonym obrazku widać w tym momencie utworu zejście w okolice 30Hz.

Prawidłowo? ;)

Masz okno 8192 czyli dokładność około 6Hz, są to więc rzeczywiście "okolice" 30Hz z dokładnością 25%.

Okno 8192 które zastosowałeś oznacza uśrednianie zakresu około 200ms, więc też uśredniasz, tylko o tym nie wiesz, inaczej się nie da. Czy to robisz patrząc na rysuneczki w czasie rzeczywistym, czy zaznaczasz kawałek i wyliczasz (audacity jest darmowy ale nie umie w realtime), wychodzi na to samo. Ja dałem na przykładowym screenie (pokazującym gdzie to w programie jest) największe okno jak się dało, uśrednia jakieś półtorej sekundy. Uważasz, że podawanie tu czasu z dokładnością do jednej tysiącznej ma sens? ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Uważasz, że podawanie tu czasu z dokładnością do jednej tysiącznej ma sens? ;)

Gdyby koś chciał wyświetlić sobie ten sam "obraz" z tego utworu, to tak :)

Okno 8192 które zastosowałeś oznacza uśrednianie zakresu około 200ms, więc też uśredniasz, tylko o tym nie wiesz,

Wiem, że wykres jest z jakiegoś przedziału czasu, ale ten czas powinien być krótki, typu właśnie ułamek sekundy. Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wiem, że wykres jest z jakiegoś przedziału czasu, ale ten czas powinien być krótki, typu właśnie ułamek sekundy.

A jaka jest różnica w oglądaniu tego w czasie rzeczywistym a identycznym pomiarem offline zaznaczonego fragmentu? Czas nie może być krótki, bo dokładność spada mocno, także ten...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A jaka jest różnica w oglądaniu tego w czasie rzeczywistym a identycznym pomiarem offline zaznaczonego fragmentu? Czas nie może być krótki, bo dokładność spada mocno, także ten...

Ściągnij sobie ten utwór, tam jest zejście do tych 30 Hz (jak nie niżej), zaznacz fragment i zobacz czy wykryjesz to <30 Hz.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ściągnij sobie ten utwór, tam jest zejście do tych 30 Hz (jak nie niżej), zaznacz fragment i zobacz czy wykryjesz to <30 Hz.

Ale gdzie tu problem, bo nie kumam? ;)

post-64427-0-79165400-1534533640_thumb.jpg

Po lewej offline, po prawej RT, ta sama darmowa wtyczka.

Jedno nad drugim - u góry offline:

post-64427-0-98381000-1534534042_thumb.jpg

W sumie to jest rozwiązanie - darmowy analizator Voxengo Span i cokolwiek akceptującego VST, i mamy obie opcje.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi