Skocz do zawartości
IGNORED

Poskromić bas i ogólna poprawa akustyki


bl4ck

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Z góry przepraszam jeśli rysunek jest zbyt mało czytelny ale starałem się jak mogłem :) długo czekałem aby się za to zabrać ale czas najwyższy otóż mam dość spory problem z akustyką w salonie\kuchni który jest otwarty na przedpokój niestety jak widać mam same problemy grzejniki, jedna kolumna w narożniku druga na otwartej przestrzeni czy mógłby ktoś mi doradzić co zrobić aby poskromić bas dudnienie który pojawia się przy nisko schodzących materiałach?

 

W planach mam zamknięcie tego salonu\kuchni od przedpokoju normalnymi drzwiami(wyjście\wejście po lewej na rysunku 155cm).

Grube zasłony tam gdzie grzejniki już zamówione, swoją drogą wkurzają mnie niesamowicie rozważam nawet wymianę na kanałowy w podłodze...

Pułapki basowe

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) również zamówione jutro będę eksperymentować.

Na podłodze są panele z czego dużą część zakrywa gruby dywan i narożnik.

Ściana za kolumnami jest obecnie gołą wisi tylko tv, w planach ściana z kamienia naturalnego kwarcu.

Kuchnia po lewej to całą ściana od ziemi do sufitu w meblach

Sufit podwieszony z płyty regips NIESTETY PUSTY jak sub odpali czasem jakiś MEGA efekt to mam efekt 3D drgającego sufitu.....tragedia.

Wysokość pomieszczenia 255cm.

 

Będę wdzięczny za każdą radę i odpowiedz w moim wątku.

Pozdrawiam

 

XtKpWB8.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze że

Głośniki 2x bass rexlex z tyłu

Sub bas reflex z przodu.

Okno po prawej zaczyna się od ziemi 2m wysokości 2m szerokości firanka i rolety.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz, że tak obcesowo zapytam, lecz czy... próbowałeś wyłączyć tego suba po prostu? I czy próbowałeś odsunąć te głośniki z dziurą z tyłu od ściany? Albo chociaż zatkać te dziury basrefleksem zwane?

Może to byłby najprostszy sposób, aby pozbyć się dudnienia, zanim zaczniesz wymieniać grzejniki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sub działa w kinie więc jak mam go wyłączyć?.. przepraszam może wyciągnąłeś takie wnioski bo nic nie napisałem że mam kino 5.1, ale stereo słucham tylko na frontach.

Nie jestem już w stanie odsunąć głośników od ściany za nimi bo jeszcze trochę a zacznę się o nie potykać :/

Tak zatkałem dziury basrefluxe w prawym głośniku jest duża poprawa.

Jeśli chodzi o grzejniki to mam na myśli problem z tym że one TAM są w zimę będę musiał odsłania zasłony żeby dać im ogrzać mieszkanie a znowu jak by ich nie było mógłbym w te miejsca dać panele pochłaniające z wełny., mieszkanie **wo zaprojektowane co tu dużo gadać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz przyzwoite fronty, może potrzebny Ci po prostu porządny wzmacniacz stereo? Nie da się uzyskać dobrego jakościowo basu, kiedy najważniejsze urządzenie nie potrafi złapać "za mordę" masy drgającej jaką są membrany głośników. Oczywiście sama jakość kolumny ma wielkie znaczenie ale...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie ma co dalej wróżyć z fusów. Masz symetryczne pomieszczenie, jedna kolumna w rogu, a druga w otwartej przestrzeni. Kupiłeś pianki w róg to je wstaw, posłuchaj i podziel się z nami swoimi wrażeniami. Skoro nie możesz bardziej wysunąć kolumn to zostaje jak jest. W miarę możliwości możesz dokupić panele z wełny i na przykład postawić je za kolumnami, a potem wstawić drzwi i może zmienić grzejniki.

 

Czy jak klaśniesz to słyszysz echo?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko dam znać niedługo, echa jako takiego nie ma ale salon z kuchnia jest odwarty na dość dużo podłużny przedpokój.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały update przykleiłem w narożniki pianki w dwóch narożnikach jest lekka poprawa już niedługo będą one zasłonięte zasłonami wciąż na nie czekam jak i firankę wszystko mocowane do sufitu, myślę że też w jakimś stopniu pomoże to ogólnej akustyce.

Dodatkowo miałem wolny pianomat 1cm który kiedyś bym mi potrzebny do wykładziny to sobie podkleiłem dywan w salonie pewnie to za dużo nie dało ale za to jest fajnie mięciutko :)

 

I ostatnia ważna rzecz w zasadzie mój wielki błąd otóż moje fronty były\są postawione na szpilkach z tyłu niżesz z przodu wyże przez co kolumna stała trochę pochylona jak się okazało powodowało to bombardowanie moich uszu większą dawką basu w miejscu odsłuchu czyli na przeciwko na kanapie, zmieniłem kolce na jednakowe i jest duuużo lepiej.

 

Więcej fotek:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

kxehOOF.jpg

zNBZkRJ.jpg

ueZAgq7.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Ciąg dalszy zabawy postanowiłem nic już nie zmieniać tylko kupić mikrofon umik i zrobić pomiary dla frontów niestety nie mam żadnej wiedzy w tym temacie, ale za pomocą REW zrobiłem pierwsze pomiary tak to wygląda dla frontów chyba jest tragicznie i widać ten bas ~ 46hz który dobija moje uszy o którym pisałem. Czy może być spowodowane aż takie podbicie?

 

UFAwTpv.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy może być spowodowane aż takie podbicie?

Tym co zwykle. Pokój masz prawie kwadratowy, pierwsze mody podłużny i poprzeczny nakładają się. Odsuń kanapę metr od ściany i będzie dużo lepiej. Albo dokup drugiego suba i kombinuj z ustawieniem aby się charakterystyka wyrównała.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie jestem w stanie odsunąć narożnika nawet na 10cm od ściany.

U mnie są dwa tematy kino to jeden a drugi stereo o ile w kinie jest korekcja to jeśli chodzi o sub totalnie nie daje rady dlatego będę musiał chyba dokupić minidsp.

 

Natomiast w stereo teoretycznie mam do dyspozycji eq parametryczny i możliwość wgrywania filtrów w oprogramowaniu roon, ale nie jest to rozwiązanie bez wad.

 

Ten mod 43hz jest najgorszy czy mam jeszcze jakieś opcje aby go zniwelować? czy np panele z przodu absorbujące a z tyłu absorbująco-rozpraszające może jakiś skyline są w stanie mi pomóc?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy np panele z przodu absorbujące a z tyłu absorbująco-rozpraszające może jakiś skyline są w stanie mi pomóc?

Nie. Wymienione przez Ciebie ustroje nie działają na bas. Nawet panele z wełny o grubości 10cm nie ruszą tych 43Hz.

Najlepiej zastosować strojoną pułapkę basową tzw. rezonator Helmholtza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za opóźnienie w odpisaniu.

Trzy pułapki postawione w tym rogu mogą zdjąć około 9 dB z tego podbicia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za opóźnienie w odpisaniu.

Trzy pułapki postawione w tym rogu mogą zdjąć około 9 dB z tego podbicia.

 

czy to co widzimy na zalaczniku to jedna pulapka czy dwie postawione na sobie?

 

Jaka pojemnosc (w litrach) ma jedna pulapka i dla jakiej czestotliwosci byla obliczona?

 

Ja mam wolne miejsce w katach (po kazdej stronie 200x25x38 cm czyli 2 x 190 litrow), gdzie mogl bym postawic takie pulapki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie pułapki po 120 litrów na 38Hz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.