Skocz do zawartości
IGNORED

Tani CD/DVD/napęd jako transport dla DAC-a - wybór, modyfikacje


arturp

Rekomendowane odpowiedzi

Miałem dwa takie philipsy i ciągle mam marantza.

Oba philipsy miały problem z ocieraniem się płyty podczas pracy. Gdzieś mechanizm albo cały napęd miał błąd wypoziomowania. Poza tym było bardziej słychać pracę silnika. Wiem, że to to samo, gdyby to był jeden egzemplarz pewnie uznałbym to za wadę tego konkretnego przypadku. Ale dwa?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Wolę błędy entuzjazty od obojętności mędrca" - Anatol France

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jetem przekonany ,że dobry transport można sobie zrobić modyfikując dostępne urządzenia

eee, jestem innego zdania,

nie da się, problemy to słaby zegar, słaby układ dekodera, cieniutkie zasilanie, rozłożenie masy na płytce dekodera i zegara sterującego mechanizmem.

 

to jak wyciągnąć płytę z taniego CD i próbować ją zmodyfikować do full wypasa,

 

uważam że czas poświęcony akurat na tą zabawę zamień na kasę i kup TEACa z VRDS albo Pioniera z napędem ze "stabilizacją magnetyczną" , lub coś podobnego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedyne co jest lepsze w Marantzu to ilość miejsca do modyfikacji bo większa obudowa . Więc pewnie kupie Marantza .

pozdr.

PS

Właśnie otworzyłem mojego starego Philipsa CD630 . Zacząłem go kiedyś przerabiać ale porzuciłem pomysł bo zewnętrzny DAC będzie lepszym rozwiązaniem . No i pojawia się pytanie . Wyjście sygnału cyfrowego jest z filtra cyfrowego SAA7220 , który ( podobno ) jest kiepski . Niski poziom sygnału i duże zniekształcenia . Można coś z tym zrobić ?

 

eee, jestem innego zdania,

nie da się, problemy to słaby zegar, słaby układ dekodera, cieniutkie zasilanie, rozłożenie masy na płytce dekodera i zegara sterującego mechanizmem.

 

to jak wyciągnąć płytę z taniego CD i próbować ją zmodyfikować do full wypasa,

 

uważam że czas poświęcony akurat na tą zabawę zamień na kasę i kup TEACa z VRDS albo Pioniera z napędem ze "stabilizacją magnetyczną" , lub coś podobnego.

 

 

No my tak mamy - co Polak to inne zdanie :-)

Ale tak na serio to sama zabawa jest fajna . Wszystko co napisałeś ,, słaby zegar, słaby układ dekodera, cieniutkie zasilanie, rozłożenie masy na płytce dekodera i zegara sterującego mechanizmem " da się poprawić . Może nie uzyskam rewelacyjnego efektu ale i tak będzie lepiej niż z takiego źródła jakie większość z nas ma - czyli cyfrowe wyjście z fabrycznego odtwarzacza , który nie jest modyfikowany bo szkoda :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tak na serio to sama zabawa jest fajna

Ok.

Jeżeli to terapia pracoholika, to OK.

(Nie wiem co jest gorsze pracoholizm, czy depresja).

 

w sumie to kibicuję.

mam ze dwa stare zwykłe mechanizmy do CD to mogę podesłać w prezencie.

 

I jeszcze jedno - ostatnio pisali, że w twojej branży to piłkarzyki królują , A ty widzę wybrałeś inna drogę relaksu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały przykład . Wczoraj zrobiłem analogówkę do DAC-a na tda1541 , taką na opampach , bez cudów , na płytce z kitu AVT . Na początek podłączyłem DAC-a do wyjścia cyfrowego odtwarzacza Harman Hardon DVD25 i grało ... tak sobie . Raczej rozczarowanie bo oczekiwałem więcej . Teraz podłaczyłem do wyjscia z tego Denona , którego przerabiam na transport . No i gra jak cholera . No w każdym razie dużo lepiej niż z Harmana . Lepsze barwy i rozdzielczość , jest przestrzeń i drive . Bas potężny i nisko schodzi ale się troszkę rozlazł co mnie zaskoczyło bo na DAC-u na Wolfsonie WM8727 jest zwarty ale to się jeszcze poprawi . Więc sens jest . Zwłaszcza, że tak naprawdę to Denon jest na początku modyfikacji , nadal w nim siedzi analogówka i przetworniki PCM61 . Czas je wywalić .

 

w twojej branży to piłkarzyki królują ,

offtop

9 lat temu zmieniłem branżę . Korporacja mnie dobijała . Wróciłem do pierwszego wyuczonego zawodu . Moje projekty można oglądać w całej Polsce : -) No ale kasa już nie ta sama co w niemieckim banku na dyrektorskim stołku :-D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"opampy" lepiej brzmią, jak za filtrami lub innymi stopniami wstawisz bufor tranzystorowy , lub na opampie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"opampy" lepiej brzmią, jak za filtrami lub innymi stopniami wstawisz bufor tranzystorowy , lub na opampie.

 

Z DAC-iem na tda1541 testowałem takie rozwiązanie - na wyjściu z analogu na opampach różne układy lampowe ( SRPP, WK-WA , równoległe ) na różnych lampach ( 6N6P, e180cc, e88cc, 6111wa ) ale zawsze coś było ,,nie tak " . Bas za miękki lub za skromny , utrata rozdzielczości albo wyraźne przekłamania barwy . Najlepiej brzmi na opampach - w konwersji po jednym AD797 na kanał a jako filtr jakiś podwójny . No ale pojawiły się problemy . WM8804 mam z allegro do sprzedawcy merlin_64. Coś z tymi układami jest niefajnie . Podróbki ? Najpierw żaden z nich nie chciał ruszyć , grzały sie niemiłosiernia albo zupełnie martwe . Zmarnowałem w ten sposób trzy płytki DAC- ów bo przy próbie wylutowania ścieżki też odchodziły . Teraz wreszcie udało mi się jeden uruchomić ale podczas odpalania DAC-a w głośnikach pojawia się okropne charczenie , szumy i zniekształcenia . Wśród tego jazgotu pojawia się dźwięk i jego poziom stopniowo narasta aż do momentu ( około 30 sekund ) gdy nagle jazgot niemal całkowicie znika i dźwięk jest poprawny , lekkie charczenie słychać jedynie z uchem przy głośniku gdy muzyka się wycisza w przerwach między utworami . Takie efekty jak podczas uruchomienia lampy bez rozgrzania żarników . Myślę ,że to odbiornik bo po odłączeniu go od sekcji z przetwornikiem takich cudów nie słychać . Niby gra dobrze, nawet bardzo dobrze ale myślę że ten feler degraduje dźwięk . Pozostaje kupić nowy komplet płytek za 80 PLN , elementy do sekcji odbiornika i zbudować drugi . Tylko gdzie tu oryginały kupić ? Szczerze powiem,że ostatnio wolę robić wszystko na wylutach ze staroci bo chińska tandeta i podróby mnie dobijają .

PS

Dzisiaj wolne więc zrobiłem sobie lampizację do TDA1541 według zaleceń Fikusa na lampkach 6N2P w układzie SRPP ( tylko rezystor konwersji zastosowałem mniejszy - 68 ohm nie 90 jak naucza lampizator bo gdzieś wyczytałem,że powyżej 68 ohm są już spore zniekształcenia .) Posłuchamy zobaczymy .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez arturp

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)Wczoraj zrobiłem analogówkę do DAC-a na tda1541(...)

Potraktuj to co piszę jako zdanie humanisty i jak musisz to z przymrużeniem oka, ale moje zdanie jest takie - trzymaj się TDA1541(A) z uporem, konsekwentnie i nie odpuszczaj, a nie pożałujesz. Zwróć największą uwagę na samą kostkę TDA1541(A) - są takie co brzmią bardzo przeciętnie i takie co brzmią wg mnie wybitnie (trzeba porównywać różne lata produkcji i serie) a to ta kość jest przecież sercem daca.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez (nie)przecietniak

Świetna poglądowa galeria (nie moja) dot. TDA1541(A):

www.maxdat.eu/_galeria/Foto%20TDA1541.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słucham i nie mogę uwierzyć w to co słyszę . Potwierdzam w 100% opinie Fikusa o lampizacji TDA1541 za pomocą lampek 6N2P w układzie SRPP. Jedyna modyfikacja , którą wprowadziłem to sprzężenie zwrotne w postaci rezystora 220 kohm podłączonego za kondensatorem na wyjściu a na wejściu na siatkę pierwszej triody - poprawia skraje pasma i zmniejsza nieco zniekształcenia . Po rozgrzaniu lamp dzieją się cuda chociaż na początku brakował mi trochę basu to teraz 11 cm woofery seasa w moim zestawie dwudrożnym poprostu napełniają basem 40-to metrowe pomieszczenie . Nie ściemniam . Mam punkt/y odniesienia w postaci kilku gotowych preampów lampowych którymi próbowałem lampizować ten przetwornik ale one nawet nie zbliżają się do tego co słyszę . Fikus ma rację - skok jakościowy jest niesamowity . Nigdy nie używałem tego określenia w stosunku do mich własnych konstrukcji ale teraz mogę to powiedzieć z czystym sumieniem . hi-end . Przestrzeń , detale , basisko i to co dla mnie najważniejsze - wierność barw są absolutnie niebywałe . Nie ma żadnego nadmiernego ocieplenia czy ograniczenia góry pasma typowego dla znanych podwójnych triod . Nie myślałem,że moje monitorki potrafią tak zagrać . Teraz grają rocka , spokojne piosenki Sade i z takim zaangażowaniem ,że uśmiech ciśnie się na usta . No dobra , bas mógłby być trochę bardziej twardy ale może to wina małych przetworników w moich monitorach , które nie se w stanie oddać precyzyjnie tego zakresu bo poprostu wychodzą z ramek :-) Różnicowanie nagrań wspaniałe . Kawałek zarejestrowany we wtorek brzmi inaczej niż ten ze środy i nie jest to na granicy percepcji tylko to najnormalniej słychać bez wysiłku . Dość kadzenia , czas zmniejszyć głośność bo słychać muzykę na całym osiedlu :-D

 

Potraktuj to co piszę jako zdanie humanisty i jak musisz to z przymrużeniem oka, ale moje zdanie jest takie - trzymaj się TDA1541(A) z uporem, konsekwentnie i nie odpuszczaj, a nie pożałujesz. Zwróć największą uwagę na samą kostkę TDA1541(A) - są takie co brzmią bardzo przeciętnie i takie co brzmią wg mnie wybitnie (trzeba porównywać różne lata produkcji i serie) a to ta kość jest przecież sercem daca.

 

Tak wiem , czytałem Twoje wypowiedzi na forum o tym przetworniku i jego ,, odmianach" ale ,że przez ponad 20 lat od kiedy zajmuje sie DIY-audio miałem kilkadziesiąt odtwarzaczy z TDA1541 ( od tanich Philipsów przez Marantze czy Grundigi z wersjami S1 do rzadko spotykanego Cambridge Audio CD3 z 4 przetwornikami połączonymi równolegle ) to byłem sceptycznie nastawiony . Nie bardzo też ufałem peanom Fikusa bo ćwiczyłem jego rozwiązania ale stosowałem inne lampy .Potencjał tego przetwornika jest ogromny ale do dzisiaj nie znalazłem układu wyjściowego , który potrafiłby to wykorzystać . Nie mam pojęcia dlaczego ale z tą lampą jest zupełnie inaczej . W chwili przygnębienia niepowodzeniami zastosowałem nawet preamp na ecl86 , która zawiera triodę i pentodę mocy aby uzyskać wysoki poziom prądu . Nic nie pomagało , nawet przestawienie pentody w triodowy tryb pracy czy sprzężenie zwrotne . No niby było lepiej ale nadal nieciekawie . Niewiele zmieniło stosowanie bootstrapu , zmniejszanie czy zwiększanie prądu anodowego , pojemności kondensatorów czy jakości samych elementów pasywnych . Analogówka na opampach gra nieźle jednak poniżej oczekiwań . A tu proszę , jakby były dla siebie stworzone . Połączasz je i odechciewa ci się dalej szukać . Oczywiście to nieoceniona zasługa Łukasza Fikusa , który na to wpadł szukając głębiej niż inni i podzielił się tą wiedzą zanim zaczął sprzedawać swoje produkty za kilkanaście tysięcy złotych . Pewnie są znacznie lepiej dopracowane niż moje dłubanie więc biorąc pod uwagę brzmienie i jakość wykonania nie ma wątpliwości ,że są warte swojej ceny .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez arturp

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy

Układy lampowe z pozoru są proste i to gubi wielu rozpoczynających z nimi zabawę. Wymagają odpowiedniego doboru punku pracy i typu lampy. Wymiana lamp na lampy innego producenta czasem wymaga też lekkiego skorygowania układu aby pokazały na co je stać.

Ważne jest też spasowanie z resztą toru.

Należy też pamiętać, że często im prostszy układ tym większą uwagę trzeba poświecić jakości elementów, w układach rozbudowanych znaczenie poszczególnych części jest mniejsze (co nie oznacza że wszystkie mogą być byle jakie).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układy lampowe z pozoru są proste i to gubi wielu rozpoczynających z nimi zabawę. Wymagają odpowiedniego doboru punku pracy i typu lampy. Wymiana lamp na lampy innego producenta czasem wymaga też lekkiego skorygowania układu aby pokazały na co je stać.

Ważne jest też spasowanie z resztą toru.

Należy też pamiętać, że często im prostszy układ tym większą uwagę trzeba poświecić jakości elementów, w układach rozbudowanych znaczenie poszczególnych części jest mniejsze (co nie oznacza że wszystkie mogą być byle jakie).

 

Dziękuję . Proszę jednak nie pisać na tym poziomie ogólności w tym wątku ponieważ tego rodzaju informacje nic nie wnoszą poza ogólne , powszechnie znane zasady . Pozdrawiam .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słucham i nie mogę uwierzyć w to co słyszę . Potwierdzam w 100% opinie Fikusa o lampizacji TDA1541 za pomocą lampek 6N2P w układzie SRPP. [...]

 

Cóż, dokładnie tak zlampizowany jest DAC na TDA1541(A), który posiada

Potraktuj to co piszę jako zdanie humanisty i jak musisz to z przymrużeniem oka, ale moje zdanie jest takie - trzymaj się TDA1541(A) z uporem, konsekwentnie i nie odpuszczaj, a nie pożałujesz. [...]

 

:) Możecie wymienić się opiniami. Jeżeli chodzi o WM8804 - od tego samego sprzedawcy kupiłem i polutowałem 10+ egzemplarzy WM8804 i wszystkie grają od 44.1 do 192kHz. Możesz poczytać tutaj:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Choć dołożenie multipleksera jest problematyczne i wciąż optymalizuje wartości RC, to jeżeli mam pojedyncze wejście SPDIF, to wszystko gra bez zarzutu, bez problemów, bez stresu i tak dalej i tak dalej :) (nie)przecietniak może potwierdzić :)

 

Teraz wreszcie udało mi się jeden uruchomić ale podczas odpalania DAC-a w głośnikach pojawia się okropne charczenie , szumy i zniekształcenia . Wśród tego jazgotu pojawia się dźwięk i jego poziom stopniowo narasta aż do momentu ( około 30 sekund ) gdy nagle jazgot niemal całkowicie znika i dźwięk jest poprawny , lekkie charczenie słychać jedynie z uchem przy głośniku gdy muzyka się wycisza w przerwach między utworami.

Zjawisko o którym piszesz znam dość dobrze - wewnętrzna pętla PLL się gubi. Pokaż schemat/zdjęcie jak to masz polutowane.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, dokładnie tak zlampizowany jest DAC na TDA1541(A), który posiada

 

 

:) Możecie wymienić się opiniami. Jeżeli chodzi o WM8804 - od tego samego sprzedawcy kupiłem i polutowałem 10+ egzemplarzy WM8804 i wszystkie grają od 44.1 do 192kHz. Możesz poczytać tutaj:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Choć dołożenie multipleksera jest problematyczne i wciąż optymalizuje wartości RC, to jeżeli mam pojedyncze wejście SPDIF, to wszystko gra bez zarzutu, bez problemów, bez stresu i tak dalej i tak dalej :) (nie)przecietniak może potwierdzić :)

 

 

Zjawisko o którym piszesz znam dość dobrze - wewnętrzna pętla PLL się gubi. Pokaż schemat/zdjęcie jak to masz polutowane.

 

Dziękuję za konkrety . Czyli jednak te odbiorniki są OK. W gruncie rzeczy to pocieszające bo źródeł ich zakupu w kraju już prawie nie ma . Schemat pochodzi z kitu AVT -

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) . Wprowadziłem jedną zmianę , transformator wejściowy zastąpiłem zworami . Będę wdzięczny za sugestie co zrobić aby powalczyć z problemem tych dziwnych dźwięków ( problemów z pętlą ) bo obawiam się ,że na dłuższą metę może to uszkodzić odbiornik a ponadto degraduje dźwięk . Przy okazji pytanie - czy nie lepiej zastąpić transceivery SN74LVC1T45 zwykłymi zworami ? Jaka jest ich funkcja ? Załączam fragmenty schematu i rysunki płytek sekcji odbiornika . Pozdr.

post-3970-0-23048500-1535916894_thumb.jpg

post-3970-0-80381600-1535916912_thumb.jpg

post-3970-0-19251000-1535916930_thumb.jpg

post-3970-0-37851300-1535916943_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez arturp

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, te SN74LVC1T45 podnoszą logikę 3V3 z WM8804 do starej logiki 5V, co niby jest fajne, ale w praktyce kompletnie bez sensu, bo TDA bez problemu akceptuje 3V3 - dobrze o tym wiem :) Rezystor 75R/kondensator 100nF przy wejściu SPDIF jest? Dlaczego tak właściwie nie masz trafka? PCB jest dobrze umyte? SPDIF jest prawidłowo podłączone, zgodnie z notą katalogową.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rezystor 75R/kondensator 100nF przy wejściu SPDIF jest? Dlaczego tak właściwie nie masz trafka? PCB jest dobrze umyte? SPDIF jest prawidłowo podłączone, zgodnie z notą katalogową.

 

rezystor i kondensator wejściowy oczywiście są

z trafka zrezygnowałem bo producent WM8804 go nie wskazuje w sugerowanej aplikacji

PCB myłem alkoholem izopropylowym

SPDIF podłączone zgodnie z notą

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

rezystor i kondensator wejściowy oczywiście są

z trafka zrezygnowałem bo producent WM8804 go nie wskazuje w sugerowanej aplikacji

PCB myłem alkoholem izopropylowym

SPDIF podłączone zgodnie z notą

Spróbuj trafo i 75r na uzwojeniu pierwotnym. Masz oscyloskop?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj trafo i 75r na uzwojeniu pierwotnym. Masz oscyloskop?

Zainstalowałem soundcard scope jednak nie potrafię go używać.

Trafo kupię i przeniosę rezystor 75R na uzwojenie pierwotne ale...coś mi przyszło do głowy . Zastosowałem dwa elementy przewlekane zamiast SMD przewidzianych w projekcie . Pomyślałem,że lepszy będzie mały kondensator MKP 100nF i rezystor metalizowany 0,6W niż te mikroskopijne SMD Nie wiem czy to ma wpływ na dźwięk bo to tylko sygnał cyfrowy a nie analogowy ale sam wiesz jak to bywa - może ,,lepsze jest wrogiem dobrego" w tym wypadku i trzeba jednak wlutować SMD . Pola lutownicze są na tyle duże ,że można to było zrobić jednak te elementy mają jakieś nóżki i przez to długość ścieżek się trochę zwiększyła . Czy to może mieć wpływ na pracę odbiornika ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powinno. Ja chamsko przylutowałem 75R tht na gnieździe RCA i nie było problemu. Zrób dobre zdjęcia płytki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powinno. Ja chamsko przylutowałem 75R tht na gnieździe RCA i nie było problemu. Zrób dobre zdjęcia płytki.

 

nie ma zwarć na WM8804 ( oczywiście z wyjątkiem nóżek 2,3 i 4 podłączonych do masy ) - sprawdziłem dwukrotnie miernikiem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-3970-0-34414100-1535925379_thumb.jpg

post-3970-0-12377600-1535925476_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jednak jest a właściwie był problem z odbiornikiem . Przelutowałem nóżki i padł całkowicie .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jednak jest a właściwie był problem z odbiornikiem . Przelutowałem nóżki i padł całkowicie .
Jutro jadę na urlop, ale jak wrócę możesz mi podesłać wm8804 i PCB to Ci to uruchomię :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro jadę na urlop, ale jak wrócę możesz mi podesłać wm8804 i PCB to Ci to uruchomię :)

 

OK , będę wdzięczny .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość JanF

(Konto usunięte)

... przez ponad 20 lat od kiedy zajmuje sie DIY-audio miałem kilkadziesiąt odtwarzaczy z TDA1541 ... to byłem sceptycznie nastawiony . Nie bardzo też ufałem peanom Fikusa, bo ćwiczyłem jego rozwiązania, ale stosowałem inne lampy. Potencjał tego przetwornika jest ogromny, ale do dzisiaj nie znalazłem układu wyjściowego, który potrafiłby to wykorzystać.

Gratulacje ArturP za wielkie spostrzeżenie!

Jestem pod wrażeniem grania TDA 1541, od siebie dodam jedną rzecz, gdybym tego nie słyszał, to nie uwierzył bym.

CD grał bardzo dobrze, ale gubił się czasami i kolega postanowił wymienić laser 151A, za trzecią próbą udało mu się kupić działający moduł i wtedy, jak usłyszałem to granie po wymianie, to szczena mi opadła! Akurat tak się złożyło, że moja dziewczyna wtedy była obecna i w tym momencie stała się audiofilką (metamorphosis female), spytał się mnie, 'dlaczego tak to u nas nie gra?!'. Trochę się zawstydziłem, faktycznie, na nic 300B, czy inne cuda, jak źródło nie teges. Rola dobrego lasera w CD jest (chyba) niedoceniana, a idzie sporo ugrać !

Edytowane przez JanF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje ArturP za wielkie spostrzeżenie!

Jestem pod wrażeniem grania TDA 1541, od siebie dodam jedną rzecz, gdybym tego nie słyszał, to nie uwierzył bym.

CD grał bardzo dobrze, ale gubił się czasami i kolega postanowił wymienić laser 151A, za trzecią próbą udało mu się kupić działający moduł i wtedy, jak usłyszałem to granie po wymianie, to szczena mi opadła! Akurat tak się złożyło, że moja dziewczyna wtedy była obecna i w tym momencie stała się audiofilką (metamorphosis female), spytał się mnie, 'dlaczego tak to u nas nie gra?!'. Trochę się zawstydziłem, faktycznie, na nic 300B, czy inne cuda, jak źródło nie teges. Rola dobrego lasera w CD jest (chyba) niedoceniana, a idzie sporo ugrać !

 

Masz rację . Szkoda że uszkodziłem wczoraj odbiornik w moim DAC-u na TDA1541 ale teraz będę miał czas na powrót do sedna sprawy - czyli transportu . Do testów mam zlampizowany DAC na Wolfsonie WM8727 , który gra bardzo dobrze więc jest na czym testować . Jeszcze mnie podkusiło aby wreszcie zmodyfikować Philipsa CD630 który obrasta kurzem bo jednak CDM4/19 w stosunku do napędów Sony to inna klasa . Szkoda ,że stosowany przez Philipsa SAA7220 jest słabym ogniwem .

Niedługo coś naskrobię o postępach prac .

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Philipsa SAA7220 jest słabym ogniwem .

 

Sprawdziłeś to już ? Gra to bardzo przyzwoicie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Wolę błędy entuzjazty od obojętności mędrca" - Anatol France

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość JanF

(Konto usunięte)

... ale teraz będę miał czas na powrót do sedna sprawy - czyli transportu. ...

Tą drogą idę, planuję kupić przyzwoity transport pod koniec roku, na razie korzystam z odtwarzaczy CD o uznanej jakości wyjścia Coaxial, do trenowania materii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użytkownik arturp dnia 03.09.2018 - 10:20 napisał

Philipsa SAA7220 jest słabym ogniwem .

 

Sprawdziłeś to już ? Gra to bardzo przyzwoicie.

Nie ma sensu zaklinanie rzeczywistości.

Na wielu forach (w tym i niniejszym) od lat pojawiają się wypowiedzi, że SAA7220 to słaby pod względem parametrów filtr.

Dla zilustrowania istoty zagadnienia - niedawna wypowiedź w tym temacie z sąsiedniego forum z

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) , cytuję (podkreślenie moje): "Na rynku mamy wiele układów filtrów cyfrowych takich jak SAA7220, DF1706, SM5847, itp. Wszystkie te układy służą do tego samego, tj. interpolacji sygnału audio. W praktyce niektóre są lepsze a niektóre gorsze, więc każdy będzie grał inaczej. W praktyce taki SAA7220 jest chyba najlepszym przykładem kiepskiego filtru zrobionego po taniości Współczynniki 12-bitowe, słowo wejściowe maksymalnie do 16 bitów, bardzo mały akumulator (dużo błędów zaokrąglenia wyników mnożenia) oraz brak ditheringu. W praktyce widać, że to co stracimy w kiepskim filtrze cyfrowym na pewno nie uda nam się nadrobić przetwornikiem D/A. Filtry cyfrowe takie jak DF1706 czy SM5847 są już znacząco lepsze i to widać, (...)"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez (nie)przecietniak

Świetna poglądowa galeria (nie moja) dot. TDA1541(A):

www.maxdat.eu/_galeria/Foto%20TDA1541.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, te SN74LVC1T45 podnoszą logikę 3V3 z WM8804 do starej logiki 5V, co niby jest fajne, ale w praktyce kompletnie bez sensu, bo TDA bez problemu akceptuje 3V3 - dobrze o tym wiem :) Rezystor 75R/kondensator 100nF przy wejściu SPDIF jest? Dlaczego tak właściwie nie masz trafka? PCB jest dobrze umyte? SPDIF jest prawidłowo podłączone, zgodnie z notą katalogową.

To nie jedyne, a nawet nie główne zadanie tych układów na takiej pcb.

jak nie pala w oczy to lepiej je zostawić

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Philips CD630 . Wstępne modyfikacje są typowe i powszechnie stosowane :

• przestawienie w tryb NOS

• podłączenie funkcji mute

• odłączenie sekcji analogowej od zasilania i sygnału z DAC-a

• wymiana kondensatorów w sekcji cyfrowej na nowe

• zbocznikowanie ceramicznych kondensatorów od decouplingu przy TDA1541 czymś lepszej jakości ( zastosowałem MKT100nF )

Lampizacja

Na razie TDA1541 pozostaje na miejscu do eksperymentów z lampizacją ale docelowo do funkcji transportu zostanie usunięty , więc nawet nie robiłem dla niego oddzielnego zasilania .Sygnał do lampizacji będzie pobrany z nóżek nr6 ( odcięty kondensator 2665 oraz rezystor 3666 ) i nr25 ( odcięta zwora 164 ). Masa ze zwory 252 która jest połączona pod TDA1541 i zwarta do masy całej płytki .

Wyjście cyfrowe .

Do testów zrobiłem dwa wyjścia cyfrowe– istniejące bez żadnych modyfikacji oraz wyjście bezpośrednio z nogi 14 SAA7220- dokładnie z punktu lutowniczego obok a masa z punktu lutowniczego zwory 209.

Napęd . Niestety nie jestem biegły w tej materii i nie wiem które elementy można/warto zmodyfikować więc tymczasowo ograniczam prace do wytłumienia wibracji .W mojej skromnej ocenie wibracje małą dwa źródła – silnik napędu i transformator . Trafo jest przylutowane do płytki z elektroniką więc z pewnością drgania przenoszą się na napęd i całą resztę ,w tym kwarc . Ale ,ze względu na taki a nie inny jego montaż , w zasadzie można by go przenieść na obudowę i przykręcić przez gumowe podkładki lub jakoś mechanicznie ustabilizować w tym miejscu gdzie jest obecnie . Na początek przykleiłem dwa pasy masy tłumiącej pod trafem , przykleiłem kawałek pianki , która dociśnie trafo do obudowy po jej przykręceniu i tyle .

Natomiast wibracje od silnika wytłumić trudniej dlatego wypełniłem wszystkie wolne miejsca napędu i klapki dociskowej masą podobną do Blu Tack . Zużyłem około 20 dag.

Na razie podłączyłem do ,, lampizatora" na 6N2P aby sprawdzic czy działa ale jakość brzmienia w porównaniu z dźwiękiem z DAC-a na TDA1541 jest o dwie klasy gorsza . Niby ten sam przetwornik ale różnica bardzo wyraźna . Najważniejsze,że staruszek ruszył ( chociaż musiałem wstawić napęd od innego dawcy którego trzymałem na części bo ten padł ) .

Niedługo zrobię testy odsłuchowe z wyjść cyfrowych . pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-3970-0-60826600-1536000727_thumb.jpg

post-3970-0-81457900-1536000742_thumb.jpg

post-3970-0-94885800-1536000756_thumb.jpg

post-3970-0-94550100-1536000766_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Offtopicowa ciekawostka dla Ciebie:

Dwa zdjęcia - pierwsze twojego TDA1541A - porównaj sobie serie i wyciągnij wniosek, nic nie gwarantuję ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) post-11942-0-26900200-1536002675_thumb.jpg

Jeśli ktoś ma wątpliwości, czy były wersje S1 bez korony:

post-11942-0-83803700-1536002722_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez (nie)przecietniak

Świetna poglądowa galeria (nie moja) dot. TDA1541(A):

www.maxdat.eu/_galeria/Foto%20TDA1541.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 26

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.