Skocz do zawartości
IGNORED

Monitory do 14 m2


miron3333

Rekomendowane odpowiedzi

A co powiecie o sonus faber minima vintage ?

 

 

Bardzo dobre jeśli słucha się muzyki akustycznej i wokali. Świetna barwa w tej cenie, ale na basie naturalne mocne ograniczenia (wielkość woofera).

 

W cenie do 15 000 zł do 14 m2 proponuję zakupić z drugiej ręki:

 

Sonus Faber Auditor M lub Dynaudio C1

 

Oba modele potrzebują wysokie klasy, mocnego tranzystora (ale taki chyba właśnie posiadasz).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie o sonus faber minima vintage ?

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

Co powiemy o SF Minima Vintage ? Tylko same zalety , naprawdę doskonałe monitory o przepięknej barwie zbliżonej do starej

szkoły grania Franco Sertblina. Podobna charakterystyka brzmienia do SF Guarneri Hommage. Wazne aby ustawić je na

dobrych lub oryginalnych standach z zachowaniem własciwej wysokosci przetworników względem słuchacza.Minima Vintage najlepiej odtworzy muzykę wokalną , operową ,akustyczną i dla małych składów klasycznych z preferencją dla muzyki Baroku.

Jazz będzie brzmiał równie doskonale.

Rocka zagrają również ale ten gatunek nie będzie już brzmiał tak dobrze jak na SF Cremona Auditor. Jeśli muzyka rockowa jest małą cząstką odsłuchiwanej muzyki to zdecydowanie polecam Minima Vintage które mają hipnotyczną magię grania i w bezpośrednim porównaniu do SF Cremona Auditor grają lepiej ( przynajmniej dla mnie i osób które słuchały testów porównawczych).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie:

1. z mniejszych Harbeth P3esr, sonus faber minima vintage, a może kef ls50

2. z większych sonus faber auditor m, diapason, dynaudio c1.

 

Nie ukrywam, że teraz gram na diy, gdzie na górze jest scanspeak 9700 a na dole vifa M18wh. Konstrukcja ok 21 litrów br. W zwrotnicy najlepsze elementy. Gra to naprawdę na fajnym poziomie. Z basen też jest ok, chociaż otwory br są częściowo zmniejszone, poprzez zrolowana gąbkę.

 

Jest we mnie głód progresu.

 

Ze względu na to co mam raczej skłaniam się ku konstrukcjom wielkości auditor i c1.

 

A moja końcówka pomimo „tylko” 2x150W przy 8 omach jest naprawdę wydajna prądowo.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie:

1. z mniejszych Harbeth P3esr, sonus faber minima vintage, a może kef ls50

2. z większych sonus faber auditor m, diapason, dynaudio c1.

 

Nie ukrywam, że teraz gram na diy, gdzie na górze jest scanspeak 9700 a na dole vifa M18wh. Konstrukcja ok 21 litrów br. W zwrotnicy najlepsze elementy. Gra to naprawdę na fajnym poziomie. Z basen też jest ok, chociaż otwory br są częściowo zmniejszone, poprzez zrolowana gąbkę.

 

Jest we mnie głód progresu.

 

Ze względu na to co mam raczej skłaniam się ku konstrukcjom wielkości auditor i c1.

 

A moja końcówka pomimo „tylko” 2x150W przy 8 omach jest naprawdę wydajna prądowo.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Trochę większe niż P3SER, również świetne jeżeli chodzi o barwy i łatwe w ustawieniu w mniejszych pokojach Harbeth 30.1. Na pewno warte uwagi ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wyobrażam sobie, że kolumny w tej cenie zostaną postawione do słuchania bez sprawdzenia jak się zachowują w interakcji z pomieszczeniem odsłuchowym. Sam po zrobieniu odpowiedzi impulsowej w pomieszczeniu i odpowiednim wgraniu filtrów do Roona przekonałem się dopiero co oznacza liniowość przekazu i rozciągnięcie całego pasma, a w szczególności dołu. Wykresy dla samych kolumn to w dzisiejszych czasach (przy obecnej wydajności DSP) sprawa wtórna, znacznie ważniejsza jest ich interakcja z pomieszczeniem, tak jak zresztą pisał już tu kolega will66

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gram na 12 mkw na Focal Electra 1008 Be, dla mnie sa super ale do wokali zenskich Harbeth lepiej sie nada. Testowalem tez KEF LS50 ale bas mi nie podszedl.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wyobrażam sobie, że kolumny w tej cenie zostaną postawione do słuchania bez sprawdzenia jak się zachowują w interakcji z pomieszczeniem odsłuchowym.

 

No i tu trochę racji masz. Bez sprawdzenia kiepska sprawa brać w ciemno!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...przeznaczenie na skalibrowany mikrofon pomiarowy i Roon Labs około 2,5 tys. zł z budżetu na kolumny zwraca się po stokroć, (przy subskrypcji rocznej kwota jest oczywiście jeszcze mniejsza)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja rozważył bym SF Electa Amator I widziałem na hifi, albo ktoś tam również wspominał Trenner&Friedl model ART ale nowy czyli 2. Pierwsze użytkuje od 1995 roku a drugie słuchałem i myślę.... Dynaudio 25SE - odradzam, mialem- Zero finezji, a i zbyt duże do takiego pomieszczenia. Confidence C1 mi się osobiście podobają i to zarówno wizualnie jak również muzyczne - myślę .... Trudna sprawa z tymi 14tys prawda?????

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja rozważył bym SF Electa Amator I widziałem na hifi,

 

Fajna propozycja ale nie każdy ma odwagę wydawać 14 000 zł na ponad 20 letnie monitory.

 

 

 

Ze względu na to co mam raczej skłaniam się ku konstrukcjom wielkości auditor i c1.

 

A moja końcówka pomimo „tylko” 2x150W przy 8 omach jest naprawdę wydajna prądowo.

 

 

I bardzo dobrze się skłaniasz. Takie wzmocnienie jest idealnie dopasowane do obu tych kolumienek. Każda z nich potrafi się wspaniale odwdzięczyć za dobrej jakości mocny tranzystor.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 tysiecy to kupa pieniedzy za EA1, mysle ze 10-12 to absolutne maksimum za jakie warto kupić te kolumny, szkoda że w razie jakiegokolwiek uszkodzenia mamy "game over", szczególnie w przypadku woofera.

W tym Skaaningu w otworze wentylacyjnym magnesu jest cos w rodzaju pianki podobnej do tej w pompkach akwariowych i ktora zaczyna sie wykruszac, nie trzeba tlumaczyc co sie stanie jesli wpadnie w otwór cewki np. podczas transportu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 tysiecy to kupa pieniedzy za EA1, mysle ze 10-12 to absolutne maksimum za jakie warto kupić te kolumny,

 

Raczej za 10 000 zł obecnie nie kupi się tych kolumn. Za 12 000 również nie. Oczywiście myślę tu o idealnym stanie wizualnym i technicznym.

 

EA1 to świetne monitory i są teraz na topie używek więc mają bardzo wysokie ceny wywoławcze. Czasami wręcz absurdalnie wysokie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Witam!

Poszukuję monitorów do ok. 14 m2. Zależy mi przede wszystkim na przestrzeni i barwie. Słucham głównie jazzu, żeńskich wokali, ale i rockiem nie gardzę. Monitory będą podpięte pod końcówkę mocy Ayre 2x150 W przy 8 omach. Co polecacie ?

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Sugeruję zamkniętą obudowę przytak małym pomieszczeniu. Polecam ATC jeśli oczekujesz ładnej barwy i holografii. Ciekawe mogą być gradienty z pasywną membraną.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również mogę polecić ATC - mam między innymi model SCM7 w jeszcze mniejszej przestrzeni.

 

Tak jak wspominał kolega Pawcio powyżej, zamnięta obudowa całkiem nieźle nadaje się do niewielkich pomieszczeń. Potrzebują dużo mocy, ale potrafią się bardzo ładnie odwdzięczyć. 150W powinno dać radę (zawsze można więcej). W jazzie i z wokalami radzą sobie bardzo dobrze. Jak na moje ucho są dość wrażliwe na resztę zestawu, pamiętam momenty kiedy grały sucho i beznamiętnie, ale przy odpowiednim skomponowaniu całego zestawu dostaniesz to czego oczekujesz. Warto się zainteresować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pamiętam momenty kiedy grały sucho i beznamiętnie, ale przy odpowiednim skomponowaniu całego zestawu dostaniesz to czego oczekujesz.

 

Czyli z czym konkretnie grają satysfakcjonująco?

 

Pytam, bo z manierą do bólu szczupłego brzmienia wielu walczy bez powodzenia. A tu szykuje się pomocna informacja...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to wątek o ATC, dlatego napiszę w skrócie. Osobiście (to jest bardzo ważne, gdyż percepcja dźwięku to sprawa indywidualna) mogę polecić następujące zestawienie do tych kolumn: Musical M6si, okablowanie Furutecha mieszane z Cardasem (głośnikowe, interkonekty, coaxial, kable sieciowe). Mieszanka okablowania w różnych konfiguracjach w zależności od tego jaki temperament przekazu chce się uzyskać. U mnie dodatkowo wchodzi w to Hegel HD25. Niezależnie od różnych opinii ja go lubię - wykazuje dużą czułość na okablowanie, można kombinować (jest trochę specyficzny, zależy kto co lubi). Całość dopełnia transport z customowym zasilaniem. Generalnie zasilanie to ważna rzecz.

 

Blaszki łączące gniazda na kable głośnikowe w ATC są do wyrzucenia lub schowania w szufladzie. Proponuję użycie przynajmniej dobrych zworek lub po prostu bi-wiring (u mnie ta druga opcja, również mieszanka: Cardas na wysokich tonach, Furutech na niskich). Kolumny mają zamkniętą obudowę, ale to wcale nie zwalnia nas z ich odpowiedniego ustawienia. Mimo wszystko trzeba dać im trochę przestrzeni. Dodatkowo jeśli mają stać na jakiejś dużej płaskiej powierzchni lub blisko niej, trzeba je wtedy podnieść na jakiejś podstawce.

 

Dla pełnej jasności, raczej ciężko będzie zrobić z ATC kolumny które zaleją nas oblężniczym basem, jednak jak rozumiem autor wątku raczej go nie szuka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tym repertuarze i priorytetach, zwłaszcza jeśli budżet nie przekracza PLN 10tys. (a nawet jeśli przekracza), sugeruję wrzucić na uszy Amphion Argon 3S (koniecznie wygrzane ... i nie sugerować się prasowymi "testami"). Niewygrzane są chłodne i mają kłopoty z barwą. Wygrzane są plastyczne, barwne, przestrzenne, wręcz analogowe przy czym wciąż dokładne i transparentne. Dobrze sprawdzają się w małych i średnich pomieszczeniach. Pewnie dzięki membranie biernej zamiast b-reflexu dobrze znoszą sąsiedztwo tylnej ściany.

Relatywnie trudne do napędzenia - potrzebują mocnego, wydajnego tranzystora (właśnie takiego jak Twoja końcówka Ayre).

 

Miałem je w domu przez chwilę ale z racji tego, że mam 22m2, zdecydowałem się na Argony 3LS (wersję podłogową). Gra z tranzystorową integrą Moona 340i d3px.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubię sobie pogrywać ... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję Harbeth p3esr 40th Anniversary... to chyba najlepsze do tego metrażu

W pełni się zgadzam a w wersji Anniversary,w bonusie,mamy zjawiskowy Olive veneer,no i unikalny jubileusz :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdecydowałem się na Argony 3LS (wersję podłogową). Gra z tranzystorową integrą Moona 340i d3px.

 

moc tego Moon jest wystarczająca do napędzenia 3LS?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moc tego Moon jest wystarczająca do napędzenia 3LS?

 

340i jest diabelnie wydajny. Potrafi uciągnąć słonia. Parametry "na papierze" nie oddają jego rzeczywistych możliwości.

Kupiłem go w miejsce Devialeta Le200 (200W/6Ohm), który, z Amphion'ami, radził umiarkowanie dobrze.

Moon przy 100W/8ohm (200/6), robi z nimi co chce. Słuchanie powyżej godz. 10:00 grozi zrzuceniem z kanapy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubię sobie pogrywać ... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

340i jest diabelnie wydajny. Potrafi uciągnąć słonia. Parametry "na papierze" nie oddają jego rzeczywistych możliwości.

 

+1 zgadza sie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moon przy 100W/8ohm (200/6), robi z nimi co chce.

dokładnie, wg mojego prywatnego przelicznika x3 to tak jakbyś miał co najmniej 300W/8 w klasie D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapominaj o Magellanach - teoretycznie powyżej budżetu ale zawsze można coś dorzucić, a sklep może coś zejść

https://sklep.rms.pl/triangle-magellan-duetto-kolumny-podstawkowe-hi-end-made-in-france-2-szt

 

Brzmienie: Ultradynamiczne, szerokopasmowe, spektakularne.

https://audio.com.pl/testy/stereo/zespoly-glosnikowe/342-triangle-magellan-sw2-duetto

 

 

 

lub w budżecie Signature Theta

https://sklep.rms.pl/triangle-signature-theta-kolumny-stereo-podstawkowe-audiofilskie-hi-end-made-in-france-2szt

 

Brzmienie: Bezpośrednie, gładkie, elegancko błyszczące, ale niewyostrzone; średnica lekka i przejrzysta, fenomenalny bas – rozciągnięty, dynamiczny, klarowny, różnicujący.

https://audio.com.pl/testy/stereo/zespoly-glosnikowe/483-triangle-signature-theta

Sprawdź nasze wyprzedaże, zapytaj o rabaty dla forumowiczów. 

https://sklep.rms.pl/wyprzedaz-promocje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widze charakterystyki tych Triangli to aż mnie skręca. Przecież to woła o pomste do nieba.

 

Do autora wątku:

Skontaktuj się ze Studio 16Hz lub YB Audio. Bedziesz miał kolumny na najwyższej klasy przetwornikach i porządnie zestrojone a w dodatku świetnie wykonane.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.