Skocz do zawartości
IGNORED

Problem z częstotliwościami ok 50hz w nowym pomieszczeniu


Kamil_71728

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Zacząłem aranżację akustyczną pomieszczenia w którym chcę pracować nad muzyką, mam jednak jeden problem z którym nie potrafię sobie poradzić. Chodzi o potężny dołek w okolicach 51hz, przedstawiony pięknie na wykresie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

Pomieszczeni jest dość nietypowe -- piwniczka do której wchodzę przez schody z salonu, oto rzut :

post-71980-0-79647600-1535752017_thumb.jpg

 

Domyślam się, że ten problem ma źródło w geometrii pomieszczenia. Pokój ma wymiary ok 430cm x 280cm x od 170 do 185cm (sufit)

Dodatkowym problemem jest właśnie sufit w postaci dwóch łuków, przez co wszelkie obliczenia kalkulatorów mogę sobie wsadzić.. w nos powiedzmy.

post-71980-0-64193500-1535752249_thumb.jpg

 

Na ścianie w którą celują odsłuchy zamontuję 6 paneli z wełny mineralnej 70 lub 100mm , z tyłu znów panele gąbkowe pochłaniające i rozpraszająco-pochłaniające.

To powinno mi dać wystarczającą kontrolę nad pasmem od ok 400-500hz (nie chcę pokrywać całych ścian i robić z pomieszczenia klatki), znikną też niepożądane odbicia. Podłoga wyłożona włochatą, grubą wykładziną.

Z górka w okolicach 70hz i harmonicznych pomogą dwa strojone rezonatory (po prawej i lewej stronie biurka pod ścianą).

Zamontowałem już 4 rogowe basstrapy, ale jestem z nich średnio zadowolony, nieznacznie ograniczyły odbicie pod 300hz. Na razie je zostawiam, później może coś z wełny, mało miejsca :/

 

Ktoś ma jakieś sugestie?

z góry dziękuję

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym chciał jeszcze zobaczyc odpowiedź impulsową i krzywą zaniku z REWa zanim odniosę się jakkolwiek do tych pomiarów

 

chciałem Ci na początku tylko napisać, że te skosy nie mają znaczenia dla niskich częstotliwości, ale pewnie byś mi nie uwierzył. Aaa co mi tam, masz farta Kamil bo mi się wyjątkowo nie chce pracować dzisiaj i mam jakoś dobry humor :P więc przy okazji Ci to dokładniej pokażę, może komuś jeszcze się przyda

 

Wrzuciłem Twój pokój w zaawansowany solver MES, przydała by mi się jeszcze tylko ta klatka schodowa bo to ona jest tutaj bardzo istotnym elementem - nie wiem jak wygląda, prosta czy skośna, zamodelowałem sobie jako prostopadłościan wystający z pomieszczenia 2x0.8x1.8 [m]. Widok siatki i pomieszczenia:

 

Screenshot_1.png

 

Twój problematyczny mod 50 Hz rzeczywiście jest obecny, punkt kumulacji wydaje się byc za schodami (ten najważniejszy), ale mocne sa też te w pozostałych rogach, więc mimo wszystko przybliżenie tego pokoju jako prostopadłościanu zdałoby egzamin. Możesz tam wrzucić porządnie nastrojonego basstrapa. Masz rysunek poglądowy:

Screenshot_3.png

 

Chcesz prostszej rady? Przestaw biurko. Umieszczenie go na środku to najgorszy możliwy pomysł bo masz tam punkt 0 w każdym możliwym modzie ;) masz jeszcze 70 Hz dla porównania

 

Screenshot_2.png

 

 

Masz w sumie całkiem zabawną sytuację - w normalnym położeniu punktu odsłuchowego każdy mod powinien się objawiać ujemnym wzmocnieniem, u Ciebie jest tak że przez to, że wszedzie siedzisz na modzie, to sytuacja "dobra" to jest mod nieco przesunięty który Ci daje podbicie :P Masz jeszcze pierwszy mod i listę wszystkich jakie istnieją (są istotne), jak już to liczyłem:

 

Screenshot_4.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow, super, dziękuję za tak kompleksowe wyjaśnienie problemu!

 

Odpowiem na Twoje pytania, może jeszcze bardziej zbliżymy się do właściwego rozwiązania.

 

Klatki schodowej jako takiej nie ma, schody jak na rysunku + stelaż profili. W suficie pojawi się klapa, najpewniej wypełniona jakimś materiałem o dużej gęstości, więc pomieszczenie zbliży się do tego z dalszej części Twojej symulacji.

 

Z przestawieniem biurka może być problem, w pomieszczeniu znajduje się jeszcze grzejnik, małe okienko. Na ten moment jestem chyba zmuszony zostawić je tam gdzie jest, ale poszukam rozwiązania.

 

Wykresy REW

Decay

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

RT60

post-71980-0-17588500-1535761514_thumb.png

 

Impuls, wybacz, że mało czytelnie, jaśli potrzeba zbliżenia daj znać

post-71980-0-79465400-1535761521_thumb.png

 

 

Basstrap, o którym piszesz na 51 hz jak rozumiem?

 

Dzięki za mega wyczerpujące wsparcie :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jeszcze "waterfall" się przyda

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Zastanowiłem się dłużej nad rozlokowaniem mebli w pomieszczeniu, jedyne miejsce w którym jeszcze mogłoby stanąć to to przedstawione na rysunku, ale to już stwarza problem bo za plecami kaloryfer (100cm nad podłogą - piwnica) i okienko

post-71980-0-10460900-1535763365_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.