Skocz do zawartości
IGNORED

Yaqin, totalna porazka


BlueDot

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano dziś, 12:01

 

Po prostu do pewnego pułapu cenowego lepiej wejść w tranzystor , który niesie za sobą mniej problemów użytkowych

Jak ktoś chce mieć dobry dźwięk z lampy to raczej małym kosztem jest to trudne do osiągnięcia

Ten Yaquin , którego słuchałem ( PP na El 34 ) jakoś specjalnie nie brumil , ale brzmieniowo tez raczej nie zachwycał

Natomiast te szumy, brumy i przydźwięki o których piszesz nie powinny mieć miejsca w sprzęcie dopuszczonym do sklepowej sprzedaży nawet jeśli cena jest niska

 

Powiedziałbym od 2000 i do 20000 lepsza będzie lampa. Tranzystor lepiej zagra od przyzwoitej lampy dopiero powyżej 20000 a i tak takie osuszone granie trzeba lubić. Brumienie to najczęściej przyczyna słabych lub padających lamp. Wystarczy nie być cebulą i zainwestować w tanie nowe EH.

 

myslalem ze robi sie to tyko przy wymianie lamp?

od razu po wymianie i potem jeszcze raz po kilkunastu godzinach i powinno być ok, można jeszcze kontrolnie sprawdzić za kolejne kilkanaście czy trzyma prąd

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"...dźwięk oceniać dostępnym osobniczo aparatem do tego stworzonym a nie logiczna połówką mózgu." Ś.P. Mamel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie stawiał bym granic cenowych między tranzystorem i lampą. Tu i tu im drożej tym lepiej

 

Słyszałem, że autobias to kiepskie rozwiązanie lub nawet fikcja. Ale nie wiem, nie znam się

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Musica curat cor meum et animam meam delenit

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem, że autobias to kiepskie rozwiązanie lub nawet fikcja. Ale nie wiem, nie znam się

 

Gram jekieś 8-9 lat na lampach z autobiasem i doprawdy nie mam pojęcia na czym miała by polegać kiepskość a tym bardziej fikcyjność tego rozwiązania ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Gram jekieś 8-9 lat na lampach z autobiasem i doprawdy nie mam pojęcia na czym miała by polegać kiepskość a tym bardziej fikcyjność tego rozwiązania ...

 

Bo ujemne sprzężenie zwrotne to ZUO :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za dużo stereotypów a za mało faktów :)

 

Fakty są takie, że lampy potrafią brumić nawet te droższe (np moja pierwsza lampa Leben 300xs).

Potrafią również być całkowicie "bezbrumowe" (tak jak mój obecny wzmacniacz, "hybryda") a dobrze zrobiony autobias to czysta wygoda.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedziałbym od 2000 i do 20000 lepsza będzie lampa.

 

Trzeba się widać dobrze wsłuchać żeby tą lepszość zauważyć mnie się na razie nie udało.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Zależy kto czego słucha i lubi. Latami sobie wciskalem że lubię ciepło itp. Jak posłuchałem tranzystora, który zdziera skórę, daje po nerach, jest szybki i dynamiczny, szczegółowy. Usłyszalem przy nim co to znaczy kryzysowa narzeczona to nie wyobrażam sobie muzyki bez takiej energii. Wszystko rozbija się o gust.
A cóż to za cudo tak "zdziera Ci skórę"?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Fakty są takie, że lampy potrafią brumić nawet te droższe (np moja pierwsza lampa Leben 300xs).

Potrafią również być całkowicie "bezbrumowe" (tak jak mój obecny wzmacniacz, "hybryda") a dobrze zrobiony autobias to czysta wygoda.

Pełna zgoda.

Kolega trafił na po prostu zły produkt i się zraził. Cena nie zawsze gra, liczy się jakość wykonania, rodzaj użytych podzespołów i ich jakość, co przyczynia się na klasę całego urządzenia.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo ujemne sprzężenie zwrotne to ZUO

Bez przesady w dzisiejszych czasach globalne sprzężenie zwrotne dokładnie skompensowane nie jest już złem takim jak w ubiegłym wieku. Wynika to ze wzrostu częstotliwości granicznej tranzystorów końcowych. Dla tranzystorów typu mosfet jest jeszcze lepiej. Oczywiście dobrze jest rozważyć umiarkowaną głębokość tego sprzężenia, choć są na forum zwolennicy bardzo dużej głębokości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Powiedziałbym od 2000 i do 20000 lepsza będzie lampa. Tranzystor lepiej zagra od przyzwoitej lampy dopiero powyżej 20000 a i tak takie osuszone granie trzeba lubić. Brumienie to najczęściej przyczyna słabych lub padających lamp. Wystarczy nie być cebulą i zainwestować w tanie nowe EH.

 

od razu po wymianie i potem jeszcze raz po kilkunastu godzinach i powinno być ok, można jeszcze kontrolnie sprawdzić za kolejne kilkanaście czy trzyma prąd

 

Nie wprowadzaj ludzi w błąd lampa ma trochę inny charakter grania ze względu na zniekształcenia które wprowadza chociaż wielu się podobają te zniekształcenia więc słuchaja lampy i są zadowoleni.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

chwilowy brak działalności w audio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wprowadzaj ludzi w błąd lampa ma trochę inny charakter grania ze względu na zniekształcenia które wprowadza chociaż wielu się podobają te zniekształcenia więc słuchaja lampy i są zadowoleni.

No i wyższą impedancję wyjściową, która często w złożeniu z impedancją kolumny powoduje koloryzacje w miejscach dużych skoków impedancji kolumny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie wprowadzaj ludzi w błąd lampa ma trochę inny charakter grania ze względu na zniekształcenia które wprowadza chociaż wielu się podobają te zniekształcenia więc słuchaja lampy i są zadowoleni.

 

Lampy zniekształcenia wprowadzają powiadasz ... ?

Potrafisz rozpoznać te lampowe zniekształcenia w ślepym teście?

W bezpośrednim porównaniu wzmacniacza lampowego z tranzystorowym, rozpoznasz po zniekształceniach który to lampowy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie wprowadzaj ludzi w błąd lampa ma trochę inny charakter grania ze względu na zniekształcenia które wprowadza chociaż wielu się podobają te zniekształcenia więc słuchaja lampy i są zadowoleni.

 

Jak ktoś nie słuchał dobrej lampy to później takie brednie wypisuje

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już o tym pisałem , większość budżetowych chińskich lampowcow ma słabej jakości trafa ( najdroższy i zarazem najważniejszy element wzmacniacza lampowego )

Potrafia buczeć , brumiec i maja problemy z przeniesieniem pełnego pasma- brak niskiego basu

Na szczęście szybko padają- polecam wymianę na zamówienie za niewielkie pieniądze w Białostockim Toroidzie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy MS30L nie było żadnych problemów z brumieniem, przydźwiekami itepe tylko bias rozjechany

A chińskie lampy mocy są bardzo dobre dźwiękowo, ta sama klasa co TungSole tylko inaczej i mniej trwale :-)

Trafa chyba są Stalloya, wyglądają dość soliodnie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Musica curat cor meum et animam meam delenit

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie wprowadzaj ludzi w błąd lampa ma trochę inny charakter grania ze względu na zniekształcenia które wprowadza chociaż wielu się podobają te zniekształcenia więc słuchaja lampy i są zadowoleni.

 

Jak ktoś nie słuchał dobrej lampy to później takie brednie wypisuje

 

Ja na studiach technikę lampowa przerabialem nawet tranzystorowa. Pamiętam nawet jak wzmacniacz projektowalem i przeliczalem na zaliczenie i jako jedyny na 5. Ciężko usunąć zniekształcenia z lampy tylko że dobrze współgrają z ludzkim słuchem więc dla wielu to plus i powód do zainteresowania tą technologia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

chwilowy brak działalności w audio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrafisz rozpoznać te lampowe zniekształcenia w ślepym teście?

A jak myślisz dlaczego fani lampy twierdzą że gra inaczej od tranzystora. Była nawet prezentacja filmowa zwiększenia THD wzmacniaczowi tranzystorowemu przez wprowadzenie bufora lampowego połączona z prezentacją zmiany zniekształceń wynikłych z tej operacji. Wzrost 2 harmonicznej pokazywany w czasie rzeczywistym był bardzo silny i osiągnęła ona poziom tuż pod granicą uznaną za próg percepcji ludzkiego słuchu. To może być już słychać. Na pewno jest słychać zniekształcenia liniowe wynikające ze współpracy dużych impedancji wyjściowych wzmacniaczy mocy, szczególnie tych na lampach z kolumnami o mocno nieliniowej charakterystyce impedancji. Prezentacje były zamieszczone w wątku o audio mitach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może być już słychać.

 

Ale czy da się usłyszeć i odróżnić zniekształcenia lampowe od znekształceń tranzystorowych w prawidłowo technicznie przeprowadzonym teście porównawczym?

Mam na myśli dobry tranzystor i dobrą lampę a nie jakieś "mulące lampowe truchła" i "jazgotliwe tranzystorowe suchotniki".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

To może być już słychać

 

Przepraszam za osobisty przytyk ale Ty też słyszysz to co chcesz ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Przepraszam za osobisty przytyk ale Ty też słyszysz to co chcesz ;)

 

Odpowiedz sobie na pytanie po co niektórzy wybierają lampy jak twierdzisz że nie słychać zniekształcen? Dla oświetlania albo dla wymiany lampek czy dla wyglądu? Jakby nie było różnicy to nie było by sensu produkować lampowych wzmacniaczy gdyż są bardziej problematyczne i ograniczone.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

chwilowy brak działalności w audio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za osobisty przytyk ale Ty też słyszysz to co chcesz ;)

Słyszę to co jest zawarte w sygnale audio. Jeżeli ten sygnał będzie zawierał harmoniczne leżące wyraźnie powyżej mojego progu percepcji to prawie na pewno te harmoniczne usłyszę. Jak słucham to staram się jednak słyszeć możliwie dużo a nie tylko jakieś specyficzne momenty. Oczywiście jak wykryję różnicę to mogę ją jeszcze zweryfikować szybkim testem A-B tak jak to się robi w analogowych magnetofonach dobrej klasy. Myślę że w takim porównaniu na pewno wykryję ten 1% THD.

Ale czy da się usłyszeć i odróżnić zniekształcenia lampowe od znekształceń tranzystorowych w prawidłowo technicznie przeprowadzonym teście porównawczym?

Mam na myśli dobry tranzystor i dobrą lampę a nie jakieś "mulące lampowe truchła" i "jazgotliwe tranzystorowe suchotniki".

Przeważnie nie bo zniekształcenia THD dobrej lampy i dobrego tranzystora są w dużym zakresie działania dużo poniżej progu percepcji. Oczywiście zależy to od urządzenia. Bardziej wskazałbym na zniekształcenia liniowe powodujące że po podłączeniu kolumny wypadkowa charakterystyka mierzona na zaciskach kolumny może mieć odchylenia i nawet spore. Tranzystor który ma z reguły bardzo małą impedancję wyjściową nie ma z tym problemu, ale to też zależy od użytego urządzenia bo są takie tranzystory które tak jak lampa mają dużą impedancję wyjściową.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

 

 

Odpowiedz sobie na pytanie po co niektórzy wybierają lampy jak twierdzisz że nie słychać zniekształcen?

Nigdzie nie pisałem, że nie słychać zniekształceń.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lampy zniekształcenia wprowadzają powiadasz ... ?

Potrafisz rozpoznać te lampowe zniekształcenia w ślepym teście?

W bezpośrednim porównaniu wzmacniacza lampowego z tranzystorowym, rozpoznasz po zniekształceniach który to lampowy?

 

Proszę sobie przeczytać uważnie test np.:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ocatave dla 100W przy 4om osiąga THD+n na poziomie 4%, przy czym 1% występuje już dla 16W (dla 4om).

 

Dla porównania

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Osiąga THD+N na poziomie ok. 0.2% dla 400W dla 4om obciążenia. W przypadku H360 dla 16W THD+N będzie na poziomie ok. 0.005%.

 

THD na poziomie 1% wg Wikipedii jest już słyszalny przez osoby o wyrobionym słuchu. Czy ślepy test coś wykaże zależy od osoby i poziomu głośności (mocy na wyjściu).Czym większy poziom wysterowania tym bardziej będzie zaznaczać się lampowy charakter brzmienia. Są modele wzmacniaczy lampowych które dla ok. 1% THD+N osiągają moc znamionową ale to jest raczej wyjątek niż reguła.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ocatave dla 100W przy 4om osiąga THD+n na poziomie 4%, przy czym 1% występuje już dla 16W (dla 4om).

 

Na jakich kolumnach chcesz usłyszeć te zniekształcenia?

Jak zapewne wiesz lampy łączy się raczej z wysokoefektywnymi kolumnami które przy 16W oddawanej ze wzmacniacza mocy spowodują już taki hałas, że na 100% nie usłyszysz tego 1% zniekształceń.

Już z 1W przy 90dB kolumnach siedząc 3m od głośników otrzymasz dźwięk o natężeniu 86dB ...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.