Skocz do zawartości
IGNORED

Pro-ject 5 RPM carbon vs. 2-Xperience SB


mkruszek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

po lekturze wielu wątków na forum, jestem coraz bliżej decyzji o wyborze nowego gramofonu.

Na placu boju pozostały dwa modele Pro-jecta: 5 RPM carbon i 2-Xperience SB.

Cenową są bardzo zbliżone. Pytanie zasadnicze, który z nich jest lepszy (wiem, że to pojęcie względne)?

Drugie pytanie, jaką wkładkę lepiej do nich zamontować: Ortofon 2M Blue czy 2M Bronze? Obecnie mam 2M Red, z której jestem w miarę zadowolony, ale zmagam się z problemem IGD przy dużej liczbie płyt. Czytałem, że już przy Blue następuje znacząca poprawa.

 

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie i uwagi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na placu boju pozostały dwa modele Pro-jecta: 5 RPM carbon i 2-Xperience SB.

 

carbon - bo niema debilnego talerza z papieru , bo mdf robi się z papieru. a reszta taka sama (chyba , że się mylę).

Czy blue , czy bronze to bardziej od reszty toru zależy . Czy masz tak dobry sprzęt by usłyszeć różnicę.

 

tu do carbona dają pre-gratis i wkładkę Ortofon MC Quintet Red

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
<br />IGD<br />

 

No niestety jest takie zjawisko. Niczym go nie zlikwidujesz bo zawsze będzie , taka natura płyty winylowej. Można go jednak znacząco zminimalizować ustawieniem i dobrym szlifem igły.

 

Przykładowa wkładka brylująca w tej materii - AT440 (teraz VM540).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Denon PMA-2500NE, Denon DCD-2500NE,  PDA GenesisTannoy Revolution XT 8f ,  Audioquest Rockefeller , Technics SL-1200 MK2  + Ortofon 2M Bronze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a spróbujcie ustawić wg Stevensona , albo innych metod tego reda ?

 

często używam reda na ramieniu orrofona as212 i tego efektu u mnie nie ma , pomimo średniej wagi ramienia red wcale mocniej nie przysiadł , a nawet gra lepiej niż na lżejszym tp16

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu używałem 2M Bronze na Pro-ject Xpression III i było dobrze. Dobrze tzn , że nie zwracając uwagi na IGD nie rzucało sie ono w uszy. No ale było to po przejściu z polskiej Fonici GS-461 gdzie precyzja ramienia jest w tolerancji +/- 20% :)

 

Dużo też zależy od samej płyty.

 

W życiu nasłuchałem sie tysięcy analogów i wiem doskonale jak co najmniej irytującym czymś jest IGD. Ostatnimi laty wiele wznowien a szczególnie tych hiperaudiofilskich jest na 2 LP gdzie zapis rowków na stronie kończy się w jej połowie , dlaczego? No własnie m.in. dlatego.

 

Jest jeszcze kolejny sposób ograniczenia zjawiska choć temat nie do końca o tym - ramię tangencjalne. Oczywiście nie jest to też remedium na 100% skuteczne.

 

Mając jednak porównanie na gramofonach Sony z epoki gdzie jeszcze mocno brano pod uwagę jakość wykonania mechaniki da sie ułyszeć różnice pomiędzy np. tangencjalnym ramieniem a klasycznym. Jakbym nie ustawiał klasycznego to IGD jest bardziej słyszalnie choć to naprawdę nie jest jakaś wielce znacząca różnica.

 

 

 

<br />ortofon as212<br />

 

Bolo , ten Ortofon to 12'' potwór. Wiesz doskonale , że czym dłuższe ramię tym zniekształcenia również mniejsze. Stawiam , że mając dobrze wszystko poustawiane masz też bardzo znacznie zminimalizowany problem o którym dyskutujemy i może on być prawie niesłyszalny. No ale własnie ....prawie czyni różnice ale na pewno gdzieś to IGD tam sobie siedzi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiałem również przy użyciu szablonu Stevensona. Minimalna poprawa. Czytałem na wielu forach, że Red ten problem uwypukla. Pytanie, czy do zminimalizowania IGD wystarczy Blue czy potrzebny jednak będzie Bronze?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiałem również przy użyciu szablonu Stevensona. Minimalna poprawa. Czytałem na wielu forach, że Red ten problem uwypukla. Pytanie, czy do zminimalizowania IGD wystarczy Blue czy potrzebny jednak będzie Bronze?

 

ktoś na forum pisał , że kupił blue do pj-ta i było ok , ale osobiście tego nie potwierdzę .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam na ramieniu PJ 9cc zapiętego Ortofona 2M Black.

IGD nie występuje, nawet na płytach, których zapis kończy się 0,5 cm. od labela (np. Madonna Something to remember).

Ale całość bardzo dokładnie skalibrowałem wg indywidualnego pomiaru punktów obrotu, na płytę testową i oscyloskop (m.in. zmieniłem zalecany nacisk, antiskating i wysokość ramienia).

Zabawy z tym było mnóstwo ale gra teraz bajecznie na świetnie zrealizowanych i wytłoczonych płytach i jednocześnie mega kiepsko - na płytach słabych.

 

Wcześniej na tym ramieniu miałem 2M Bronze i Red.

IGD było ale kalibracja była dużo mniej dokładna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

U mnie zapadł ostateczny werdykt. Wjechał 5 RPM carbon + wkładka ortofon 2m bronze. Po dwóch tygodniach odsłuchu jestem zachwycony. Różnica między Bronze a Red jest ogromna. Praktycznie zniknął problem IGD (poza kilkoma najtrudniejszymi płytami, choć i tam przester stał nieuciążliwy). Wkładka pięknie eksponuje wokale, wyciąga dużo szczegółów, przy czym nie brakuje jej basu.

Sam gramofon prezentuje się bardzo solidnie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.