Skocz do zawartości
IGNORED

Najlepszy zestaw do rocka i metalu - 2000zł i 3000zł - TEMAT RZEKA!


Hammett

Rekomendowane odpowiedzi

Kirk nie wie wszystkiego, wie tylko jak powinien przyjemnie z czadem brzmieć metal. Nie wie ponieważ za zamierzchłych czasów był tylko polski sprzęt, badziewny Technics dla wybranych plus trochę Sony z dolnej półki a później jak padł PRL i nadeszły NADy, srady minęła złota era Hi-Fi sprzęt z dolnej półki stał się badziewny a z górnej niekoniecznie lepszy ale na pewno bezzasadnie drogi. Dlatego dyskusja skierowana była z zamierzenia do tych starych wyjadaczy co przewalili tony sprzętu używanego z końca złotej ery lat 80tych i początku 90tych, a do którego kiedyś nie było dostępu.

Ciekawy wątek, szczególnie że często słucham takiej muzy jak w temacie. Kiedy jestem na odsłuchach specjalnie puszczam ładnie brzmiącą niemal na wszystkim czarna Metallicę, ale zaraz potem Roots Sepultury. Wprawdzie to faktycznie audiofilsko nagrane płyty, jednak większość sprzętu za 100 i więcej kzł na Roots wymięka.

Ja również niedawno wymiękłem walcząc z nowymi piecami na odsłuchach i w domu. Rozwiązanie- w ciągu paru miesięcy uskładałem dla takiego domowego experymentu cały bardzo drogi zestaw Pioneera z lat 89-93 czy coś około. Wzmak A400X (koniecznie ten bo A400 bardziej chwalony na forum ale w wersji X można wymienić opampy np. na BB2134 czy Muses plus wymiana kondensatorów). Do tego PD8700 gdzie również wymieniłem opampy i kondy. Dla uzupełnienia zestwu kaseciak 939MkII i tuner do trójeczki model oczywiście 737. To wszystko razem z paskami do kaseciaka kondami i opampami zmieściło się w kwocie 1,5kzł.

Jak to gra- wyobraźcie sobie jak samemu w domu przy piwku przegrywam sobie Paranoid z winyla na chromową kasetę i potem nie wiem czy lepiej gra z kasety czy z winyla. A jak mam ochotę to puszczę sobie Iron Mana z CD i też gra pięknie. Przy układach 2134 gra jak to Burr Brown dynamicznie, rozdzielczo i z tylnym planem, jak gram z układów muses8820 muzycy rosną, wychodzą przed kolumny, sposób prezentacji przypomina ten z hiendowej wersji klocków które Pioneer sprzedaje pod marką TAD.

Aha- kolumny to żadna tajemnica- taniutkie Castle Knight 2 na 30 kg podstawach dębowo granitowych plus okablowanie Melodica.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź darko, tfu...nie przy obiedzie.

Zawsze uważałem, że a-400 gra łagodnie. Masz dobry bas z Castlami? Oj, ktoś następny nagania na Castle. Odnośnie taśmy mam takie same odczucia, wrzucam starą żelazówkę TDK AD-X do starego Technicsa i mimo, że szumi brzmi świetnie na byle jakim sprzęcie a jak mam słuchać CD to mija mi ochota na cokolwiek i mam myśli samobójcze. Japończycy nie są głupi skoro znajdują się frajerzy na sprzęt za ponad 100k to go dostarczają opakowując przeważnie w monstrualne ciężkie kapiące złotem obudowy ale to nie lata 70-80te kiedy za przeciętną cenę dostarczano wysoką jakość. Teraz pozostał horrendalnie drogi Lexus i przeciętna Toyota jakościowo nie mająca startu do egzemplarzy z lat 80tych. Dlaczego tak się dzieje? Jak wspomniałem, globalizacja dyktat korporacji oligopoli, spadająca konkurencja. Druga sprawa to Hi-Fi nie jest teraz na topie,

młodzież i nie tylko chętniej przesiaduję przed konsolami, smartfonami i komputerami. Tam jest teraz postęp i szybki spadek cen a czy też jakość no niekoniecznie ale to też wina, że chcemy konsumować dużo i często. Nastaje era jednorazówek, niedługo samochody będą tylko na wypożyczenie tak jak w zasadzie są w tej chwili gry komputerowe. Może i to nas czeka z audio, będzie sobie można co miesiąc wypożyczyć innego haj-łenda do domu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo siedzą w tej kolumnie naprawdę kiepskie chińskie głośniki, takie same jak np w JBL Studio L880 (dodany jest tylko w Tl260 większy głośnik basowy), a to jest budżetówka JBLa z prawdziwym JBLm nie mająca za wiele wspólnego. Kolumna miała nawiązywać do Ti250, ale czym to jest zagadka... Cała kolumna produkowana w Chinach.

Może ballad KATa słuchałeś? W szybszym metalu te kolumny sobie całkowicie nie radzą, ten głośnik basowy jest za wolny.

 

Cos mi sie nie zgadza w tym wpisie, bo akurat TL ma szybszy bas niz model Ti250, sprawdzone lopatologicznie. Jakis filmik sie ostal (moze TSA to nie jest jakis hardcore), ale drive gitar, separacja kazdego najmniejszego dzwieku perkusji, itd byla wzorcowa:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Mysle ze ten utwor bylby nie do posluchania na wielu "hiendowych" kolumnach lub powodowal w kulminacyjnej fazie chec sciszenia, a tutaj wrecz odwrotnie ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sposób prezentacji przypomina ten z hiendowej wersji klocków które Pioneer sprzedaje pod marką TAD.

 

 

Gesslerowa tez przypomina Shakire....

Napisałem wyraźnie że chodzi mi o sposób prezentacji, rozumiem że skoro dokonałeś tak wymyslnego wpisu (bez urazy) to oczywiście byłeś na odsłuchach TAD, bo że w domu nie posiadasz takowego to moge chyba założyć...

A tak w temacie to rozumiem że autorowi wątku chodziło i chodzi chyba w dalszym ciągu o uzyskanie brzmienia sprzętu pasującego do metalu. Trudno mówić o jakości za kilka kzł. Chociaż ja dla przykładu przedkładam zawsze brzmienie ponad jakość i stąd właśnie sprzęt z epoki, winyle i przykład TAD-a który zagrał tak jak lubię z bliską sceną, czy niemal namacalnymi muzykami i piękną barwą znaną mi wcześniej z dzieciństwa właśnie z taśm chromowych. Wiem że to trudne do ogarnięcia dla ludzi osłuchanych współczesnymi ostro i metalicznie grającymi DAC-ami czy metalowymi membranami głośników ale co kto woli...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GT - spokojnie, tylko kosztowaly 9k a ktos za uszkodzone jak po wojnie atomowej wola ponad 3k. Audroc ja pamietam dobrze brzmiace żelazówki TDK, miały swobodniejszy dźwięk bez obciętej góry jak na chromówkach ale to pewnie zależało od magnetofonu, 2 głowicowy Technics z dbx to był wtedy szczyt marzeń a 3 głowicowych nikt znajomy nie miał, widziało się tylko na półce w peku. Pojedyncze jednostki co miały wtedy nadmiar walut wymienialnych nagrywały na metalkach ale mnie ten dźwięk jakoś nie zachwycał a była opinia, że z powodu twardości szybko niszczą głowice. Sposób prezentacji z bliską sceną, wyraźnym wokalem też preferuje no ale jakość to m.in. przyjemne brzmienie a nie kliniczna szczegółowość. Radzę komuś posłuchać jak grały wyższe modele walkmanów Sony z tych lat, potrafiły mieć nawet Dolby C a to był sprzęt przenośny. Metal, Rock, Pop na nich brzmiały jak cud, miód i orzeszki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest wlasnie najlepsze graly w ok 18m2 w pomieszczeniu, ktore ma byc przeznaczone na amatorskie studio nagraniowe i pomieszczenie to bylo jeszcze zupelnie puste, gole sciany, zle to sie nawet tam rozmawialo. A te monitorki JBL grają jak niewzruszone w takich warunkach, porównywane z popularnymi KRK i Yamahą biły je na głowę, tamte bardzo nieprzyjemne brzmienie na górze a JBL spokój, ciekawe jak zagrają po zamontowaniu ustrojstw akustycznych. Dodam, że gość bawi się w nagrywanie w prowizorycznym studio, ma sprzet za blisko 100k i wystarcza mu odsłuch na tych monitorkach za 900zł. Mój inny znajomy, który jest muzykiem i tworzy m.in. muzykę folkową ma studio w kuchni i odsłuchy na głośnikach komputerowych a potrafi wyprodukować materiał znakomicie (słuchałem otrzymanych nagrań to brzmią lepiej od wielu płyt CD).

 

Jimmy Morawka a jak proponujesz podłączyć kolumny aktywne bo tu największy problem, trzeba używać urządzeń studyjnych a to są już dodatkowe koszty i niewygoda.

 

To może udostępnij jakiś kawałek z tych nagrać w kuchni ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może udostępnij jakiś kawałek z tych nagrać w kuchni ?

Chętnie bym udostępnił sprytny Mirosławie ale występują tam dane i wizerunki osób, które mogą sobie tego nie życzyć. W każdym razie nagrywał wokalistkę na festiwal muzyki francuskiej to przy odsłuchu oryginalnego pliku zgadywałem, że to Celine Dion.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że to trudne do ogarnięcia dla ludzi osłuchanych współczesnymi ostro i metalicznie grającymi DAC-ami czy metalowymi membranami głośników ale co kto woli...

 

Audroc

Nie wiem jakich współczesnych DACow słuchałeś , ale zapewniam Cię ze np. Taki Berkeley brzmi o wiele bardziej analogowo niż topowe CD z lat 80 ( lampowy California Audio Labs Tempest mkll) i 90ych ( Wadia 21, Theta Miles, Proceed CDP )

A znajomy , który ma Gramofon Linn Sondek z wkładka tez Linna i preamp phono Audio Research na lampach, stwierdził ze u mnie pliki 24/192 grają bardzo podobna barwa ale z lepszym wykopem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ilu ludzi tyle opinii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zeby nie bylo ze jestem fanbojem JBLa (chociaz jestem, nie ukrywam :D), to do metalu polecam modele JMlaba: Electra 926, 936 :) Te kolumny sa wybitnie szybkie, co sie sprawdzi. Z tym ze to juz jest mniej uniwersalna kolumna niż dowolny JBL, trzeba bardzo uwazac z doborem reszty, zeby nie "przedobrzyc".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z opinią, że JBL Tl260 nie wyrabiają w szybkim metalu. Nigdy nie miałem tych kolumn, za to dwukrotnie dosć długo testowałem je na nagraniach m.in. Death, Vektora, Kreatora, Immortala (tj. nieporównywalnie szybszych i bardziej złożonych instrumentalnie niż TSA). Brzmiało to słabo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem za bardzo tej krytyki JBL TL260, co prawda do 250Ti im daleko, ale podajcie przykład

Kolumn , w podobnej cenie za używane ( ok.3.5k pln ) które zagrają z takim rozmachem i dołem

Wszystkie Dynaudio, Dali, Sonusy, etc z 18cm wooferkami mogą się schować w tym aspekcie

 

Przychodzą mi na myśl tylko Focal Temptation, ale jak już napisał o JMlabach GT, są one wybredne co do elektroniki i ze zle dobranym wzmakiem mogą być męczące

Może jeszcze Infinity Kappa, które z kolei. Wymagają potężnej amerykańskiej końcówki żeby zagrały w pełni możliwości

 

Wiec może jak coś krytykujecie ( bo tak najprościej ) to napiszcie , co w podobnej cenie zagra lepiej taka muzykę

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ilu ludzi tyle opinii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Chętnie bym udostępnił sprytny Mirosławie ale występują tam dane i wizerunki osób, które mogą sobie tego nie życzyć. W każdym razie nagrywał wokalistkę na festiwal muzyki francuskiej to przy odsłuchu oryginalnego pliku zgadywałem, że to Celine Dion.

 

Mirosławie ?

 

Wizerunki w audio ?

 

Nie pogrążaj się.

 

 

Chętnie bym udostępnił sprytny Mirosławie ale występują tam dane i wizerunki osób, które mogą sobie tego nie życzyć. W każdym razie nagrywał wokalistkę na festiwal muzyki francuskiej to przy odsłuchu oryginalnego pliku zgadywałem, że to Celine Dion.

 

Mirosławie ?

 

Wizerunki w audio ?

 

Nie pogrążaj się.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem za bardzo tej krytyki JBL TL260, co prawda do 250Ti im daleko, ale podajcie przykład

Kolumn , w podobnej cenie za używane ( ok.3.5k pln ) które zagrają z takim rozmachem i dołem

Wszystkie Dynaudio, Dali, Sonusy, etc z 18cm wooferkami mogą się schować w tym aspekcie

 

T+A tmr 160. Pod względem niskich rejestrów zdecydowanie lepsze. A do metalu się nie nadają...

Do szybkiego metalu. Bo mam wrażenie, że większość rad tutaj jest od osób, które słuchają rocka i jakoś im gra. A szybki metal to coś zupełnie innego i 95% kolumn się na nim wykłada. Bo albo za wolne i się robi papka, albo zbyt analityczne i drą ryja, a jak się dźwięk nie lepi i nie drze to stopa jest taka jakby pukać patykiem w pudełko po butach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem za bardzo tej krytyki JBL TL260, co prawda do 250Ti im daleko, ale podajcie przykład

Kolumn , w podobnej cenie za używane ( ok.3.5k pln ) które zagrają z takim rozmachem i dołem

Wszystkie Dynaudio, Dali, Sonusy, etc z 18cm wooferkami mogą się schować w tym aspekcie

 

Przychodzą mi na myśl tylko Focal Temptation, ale jak już napisał o JMlabach GT, są one wybredne co do elektroniki i ze zle dobranym wzmakiem mogą być męczące

Może jeszcze Infinity Kappa, które z kolei. Wymagają potężnej amerykańskiej końcówki żeby zagrały w pełni możliwości

 

Wiec może jak coś krytykujecie ( bo tak najprościej ) to napiszcie , co w podobnej cenie zagra lepiej taka muzykę

Kef reference 105.2

Kef reference 2.2

Celestion Ditton 25 lub 44 cena około 2000-2900 zł

B&W DM16

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Morawka,

a co rozumiesz przez rozmach na dole w metalu? Duży woofer w przypadku tej muzyki absolutnie nie oznacza z automatu, że będzie on brzmieć dobrze.

 

Krytyka TL260 bierze się stąd, że po prostu nie wtrabiają w szybszej muzyce (z resztą nie tylko one, więc nie wiem skąd to zdziwienie). Podwójna stopa w ww. wymienionych nagraniach (thrash/black/death) się gubi i nie jest odpowiednio skonturowana. No bądźmy poważni, wspomniane TSA nie jest żadnym wyznacznikiem w tej kwestii.

 

Co do Dali i Sonusów, jeszcze nie spotkałem się z przypadkiem, żeby ktoś polecał modele ww. firm jako podstawowy zestaw do ciężkich brzmień (ale wiadomo - gusta bywają różne).

 

A jaki zestaw za 2/3 tys. zagra dobrze tę muzykę w 20m2 tak jak chce autor wątku? Nie mam pojęcia, pewnie jakiś podstawkowy/małe podłogówki. Niezależnie od oceny jakości brzmienia TL260 polecanie ich od pomieszczenia takiej wielkości, to raczej nie jest dobry pomysł.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok

Jak poszukać coś się znajdzie

T+A dobry bas ( linia transmisyjna ) - miałem TB160

Te KEFy może tez , choć z nimi akurat jestem słabo osłuchany

Ale i tak uważam , ze JBL TL260 pomimo chińskiego rodowodu to i tak dobre kolumny do takiej muzyki

 

Inna sprawa , ze my dyskutujemy o kolumnach za 3k używane , a to ma być cały zestaw za 3k...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ilu ludzi tyle opinii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwierz TL260 do szybkiego metalu są beznadziejne. Chyba że słuchałeś na nich takiej muzyki i twierdzisz inaczej, a z wpisów tak wynika. Jeżeli ta muzyka na tych kolumnach się komuś podoba to nie wiem co napisać...

A co do 3tys. To że ktoś sobie założy jakiś budżet i ma być świetnie nie znaczy że się da. Metal jest jednym z najbardziej wymagających gatunków do dobrego odtworzenia. Plumkanie zadowalająco odtworzą prawie każde kolumny, kwestia preferencji jaki dźwięk się lubi i wiadomo im więcej gotówy tym prawdopodobnie będzie to brzmiało lepiej. Ale zdecydowana większość tych kolumn do plumkania się na metalu wyłoży, nawet takie za grubaśne tysiące i proszę się nie dziwić dlaczego. Przecież to przeciwległe bieguny dźwięku.

Przykład nijaki Chicago z tego forum ma dwa zestawy kolumn do słuchania tylko Jazzu, bo jednych realizacji się nie da słuchać na jednych, a innych na drugich.

A większość porad tutaj to porady ludzi którzy mają jakieś kolumny. Gra im super (według nich) ich rodzaj muzyki, to na pewno metal też będzie grało, bo to przecież też jest muzyka...

No są oczywiście ludzie, którzy mają coś do sprzedania, no to wiadomo, że gra wszystko świetnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie polecam TL260 do 20m, ani żadnych innych wielkich podłogowek, chodzi mi o to ze pojechano po nich a to nie są zle kolumny ( choć słuchałem ich nie u siebie i nie na metalu )

Natomiast do 20m jeszcze raz z czystym sumieniem polecę Ti1000, które miałem dwukrotnie i grały dobrze praktycznie każdy rodzaj muzy ( warunkiem jest dobry dobór wzmaka )

Wiadomo , ze budżet jest ograniczeniem i 3 tys za zestaw , który dobrze zagra każda muzykę to takie rzeczy tylko w erze...

Natomiast , wielu pomyśli ze znowu swój ogonek chwale , ale aktywne Backes&Muller ( choć nie wszystkie ) nie wyłożyły się jeszcze na niczym, i mało jest kolumn pasywnych nawet za kilkadziesiąt tysięcy pln, które maja taki impuls i kontrole na basie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ilu ludzi tyle opinii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Nie polecam TL260 do 20m, ani żadnych innych wielkich podłogowek, chodzi mi o to ze pojechano po nich a to nie są zle kolumny ( choć słuchałem ich nie u siebie i nie na metalu )

Natomiast do 20m jeszcze raz z czystym sumieniem polecę Ti1000, które miałem dwukrotnie i grały dobrze praktycznie każdy rodzaj muzy ( warunkiem jest dobry dobór wzmaka )

Wiadomo , ze budżet jest ograniczeniem i 3 tys za zestaw , który dobrze zagra każda muzykę to takie rzeczy tylko w erze...

Natomiast , wielu pomyśli ze znowu swój ogonek chwale , ale aktywne Backes&Muller ( choć nie wszystkie ) nie wyłożyły się jeszcze na niczym, i mało jest kolumn pasywnych nawet za kilkadziesiąt tysięcy pln, które maja taki impuls i kontrole na basie

 

A jakie masz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie polecam TL260 do 20m, ani żadnych innych wielkich podłogowek, chodzi mi o to ze pojechano po nich a to nie są zle kolumny ( choć słuchałem ich nie u siebie i nie na metalu )

 

 

No i tu jest pies pogrzebany - bo ja też nie twierdzę, że to złe kolumny, tylko, że nie sprawdzają się w metalu. Słuchałem wielu kolumn, które w lżejszych, wolniejszych, mniej skomplikowanych instrumentalnie gatunkach muzyki spisywały się super, a w ciężkich brzmieniach okazywały się totalną porażką (no wystarczy przecież pojechać na Audio Show, można tam doświadczyć podobnych wrażeń prawie na każdym sprzęcie).

 

Te Backes&Muller faktycznie wydają się w teorii fajną opcją (kolumny aktywne, duży woofer, obudowa zamknięta), tylko gdzie je dorwać?

 

Sigmy z allegro wiszą już bardzo długo, mają powciskane prawie wszystkie (chyba) kopułki przeciwpyłkowe (ale to pół biedy) i uszkodzoną kopułkę wysokotonowca. Nie wygląda to dobrze (przynajmniej na zdjęciach).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie masz?

 

 

Obecnie gram na Sigma SL15, które nie maja wiele wspólnego ze starymi Sigmami z Allegro z lat 80-ych, które tez miałem tylko czarne, sprzedałem jakieś 5lat temu za 3000 pln

Stare Sigmy maja bardzo dynamiczny bas , który dosłownie wbija w fotel , ale brak im wyrafinowania na średnicy i gorze , która ma ostrawy charakter, grają tak trochę dyskotekowo

Dużo lepsze są BM6 ( tez lata 80te ), które grają dużo łagodniej i z piękna barwa

Wszystkie Backes&Muller maja unikalny system kontroli basu i woofer w obudowie zamknietej

Generalnie jednak zakup vintagowych BM jest dość ryzykowny bo elektronika zwykle wymaga remontu, a nie każdy elektronik to potrafi zrobić

 

Moje Sigma SL15 ( z 2002r ) to już nowsza konstrukcja podłogówa i brzmieniowo conajmniej półeczka wyżej

Lepsze głośniki:

- góra pierścieniowy scan-speak

- średnica włókno szklane

- bas 25cm kevlar

Nowsza elektronika i zoptymalizowane wzmacniacze ( tri- amping ) na MOS-fetach dla każdego głośnika ( 60+60+180 wat ) nie klasa D jak w wielu współczesnych aktywnych

Regulowana zwrotnica dla każdego zakresu, xlr

Bas schodzi w głębiny ( 25Hz +\- 2dB ) i ma potęgę , impuls i przede wszystkim kontrole jakiej nie miałem z żadnej kolumny pasywnej

A miałem choćby JBL 250Ti z 14" wooferem

"Legendarne " Totem Mani2 , które wszyscy chwała za bas to przy nich pierdziawki

Góra i średnica ma natomiast bardziej "lampowy " charakter niż mój poprzedni system z lampowym DACiem, preampem i końcówka

 

Wiem, każdy chwali swoje klocki

Ale w ciągu ostatnich 20 lat miałem tych klocków tyle , ze wiem jedno najważniejsze jest spasowanie elementów ( nawet drogie kolumny i wzmak mogą zagrać koszmarnie jeśli są zle dobrane ) a w "dobrych " kolumnach aktywnych zrobionych przez fachowa firmę to właśnie spasowanie elementów i optymalny dobór wzmacniaczy do głośników sprawia, ze za takie brzmienie systemu pasywnego trzeba wydać duuuzo więcej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ilu ludzi tyle opinii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie je dorwać ?

 

W PL raczej ciężko , jak założyłem na forum klub Backes&Muller to nie wychylił się nikt inny kto je posiada i wątek umarł

Ewentualnie ebay.de

Z tym , ze nowsze modele " to nie są tanie rzeczy" a starsze z lat 80/90, już o tym pisałem generalnie do remontu

I nie polecam wysyłki , w środku sporo skomplikowanej elektroniki jak coś się uszkodzi w transporcie to naprawa nie będzie łatwa

Tak ze raczej tylko wycieczka za Odrę

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ilu ludzi tyle opinii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie kolumny na dużych basowcach nie sprawdzają się w metalu i nie jest odkryciem ze 30tka na basie to już ma swoja bezwladnosc. Nawet jeśli kolumna ma b.szybki bas w swojej klasie jak na 30cm glosnik, to dalej będzie za wolno do metalu. Gdzie sprawdzi się kilka mniejszych przetwornikow, niespecjalnie nisko strojonych - czyli z nastawieniem na odp. impulsowa. Taka konstrukcja jest np. wspomniane JMlab electra 926, która basu ma w sumie tyle co kot naplakal i gl. tego wyzszego, ale przynajmniej jest szybko :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kolumny JBL4312E, teraz mam Spendor A5. Zasilanie to Naim Supermnait2. Zgadnijcie na których kolumnach słychać wiecej szczegółów w metalu, a na których jest wiecej "hałasu"?

Zdziwiłem sie jak wiele można usłuszec w metalu na tak małych kolumnach jak Spendor A5. Ostatnio przesłuchuję wszystkie płyty Metallicy i odkrywam nowe dźwięki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gadnijcie na których kolumnach słychać wiecej szczegółów w metalu, a na których jest wiecej "hałasu"?

 

Pozwól, że zgadnę, na tych dwa razy droższych? :)

 

A swoją drogą, to spendory testowałem swego czasu i to są właśnie takie typowe audiofilskie kolumienki - na dole chudziutko, a na górze ostro - 4/10, nie polecam ;)

Supernait górę trochę przycina, więc może tutaj się to jakoś wyrównuje....

 

A kiedy to z kolumn za tysiaka wskoczyliśmy na kolumny po 8k i w jakim celu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

For us, there is no spring. Just the wind that smells fresh before the storm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.