Skocz do zawartości
locoloco

LG jako pierwsza firma Oled prezentuje model 8K. Czyli nadchodzi 8K nowa era w pełnej rozciągłości.

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie Bobcat i Maju (alf.) zgodzili się.

Wątek do zamknięcia.

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zaraz, zaraz....zgodziliśmy co do jednego, po co zaraz zamykać coś co przeniesie się do innych tematów.  :)
To co odpowiedział Bobcat rodzi nowe pytania a raczej wątpliwości co do tego co pisał wcześniej.

Wygląda na to że miałem rację pisząc że 8 K to nie jakiś nowa era a jedynie okres w erze wysokich rozdzielczości po którym nastąpi era telewizji która wniesie coś więcej niż tylko kolejną (dyskusyjne czy  potrzebną) poprawę rozdzielczości.
Myślę o telewizji z trzecim wymiarem.

Edycja:
Myślę też że gdybyśmy nawet doszli do porozumienia we wszystkich kwestiach temat warto pozostawić (może ze zmienioną nazwą) by pisać tu o postępach jakie zachodzą w tej dziedzinie.

Edytowane przez Maju

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Można się zastanawiać czy dalszy rozwój pójdzie w kierunku zwiększania rozdzielczości czy może raczej 3D bez okularów.

15 minut temu, stench napisał:

Panowie Bobcat i Maju (alf.) zgodzili się.

Wątek do zamknięcia.

Mam kontrpropozycję: czy nie warto wątek ten oraz w zasadzie bliźniaczy

Samsung mimo, że nie ma wiele treści 8K, stawia na technologię 8K, która ma otwierać umysły na przyszłość.

scalić w jeden zatytułowany (przykładowo) "Telewizja 8K"?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

3D z okularami raczej już nie powróci.
NHK zapowiada na lata dwudzieste tego wieku jakieś prototypy telewizorów które pozwolą na odbiór trójwymiarowy bez nich. Ciekawe że do tego potrzebna jest znacznie wyższa rozdzielczość niż te które znamy....dlatego od czasu gdy czytałem o tym (pisałem tu również załączając link)  nie dziwi mnie tak bardzo ta (wydawałoby się dla niektórych irracjonalna) gonitwa ku coraz wyższym rozdzielczościom, NHK ma pewnie nie tylko wizję ale i musi (współpracując z producentami matryc i telewizorów) mieć pewność że to nie utopia.  

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A ja sobie w weekend obejrzałem w aktywnym 3D dwa filmiki...na 110 calach z odległości 2.7m...i powiem szczerze z parę ładnych tygodni nie używałem tej technologii i był to bardzo przyjemny i miły w doznaniach przerywnik od ciągłego 2D...
Ale żeby takie 3D było w pełni jak należy to potrzebna jest duża przekątna i bliska odległość...i wtedy jesteśmy w środku akcji...ale każdy lubi coś innego...
...analogicznie do 8K...duża przekątna i bliska odległość aby docenić to 8K.... :) ;)

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeżeli dla 3D bez okularów potrzebne są znacznie wyższe rozdzielczości niż obecnie znane - oczywiste że wymagać one będą istotnie większych przepływów danych. Z tym większą więc ostrością wraca temat przepustowości kanałów przesyłowych. Jeśli uda się to załatwić pod kątem tego nowego 3D - wywczas tak obecnie podnoszone kwestie tegoż w kontekście 8K staną się jak Mały Pikuś, bułka z masłem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wypada tym razem mi się z tym zgodzić......niestety.   To niestety dotyczy faktu, że przez to co wymieniłeś przyjdzie na to jeszcze długo poczekać.  :(

Ale przyznasz że takie 3D z dużą rozdzielczością na wielkim ekranie to będzie dopiero COŚ...nie to co 8 K.   :)))

Przy okazji dyskusji o przepływie danych coś co znalazłem w sprawie HDMI....wygląda że z tym HDMI 2.1 przy 4K nie jest za różowo.  :(

http://community.cedia.net/blogs/david-meyer/2018/05/16/hdmi-data-rates-for-4k-hdr

i jeszcze ciekawostka, może się przydać;

https://www.extron.com/product/videotools.aspx

Edytowane przez Maju

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Częściowo się zgodzę, częściowo nie. 8K samo w sobie to już jest COŚ. 3D na dużym ekranie z rozdzielczością (powiedzmy) 16K to będzie COŚ do kwadratu.

Nie jest to wątek o 3D, więc tylko bardzo skrótowo wspomnę że mam poważne wątpliwości czy to się w ogóle powszechnie przyjmie na rynku. Nie chodzi tylko o niedogodność okularów, wszystko wskazuje że przyszłe rozwiązania nie będą ich wymagały. Po prostu przyzwyczailiśmy się że oglądamy w 2D, traktujemy to jako coś zupełnie naturalnego. Czy ktoś czyni zarzut że idąc do muzeum i podziwiając Rembrandta że ma przed sobą obraz dwuwymiarowy a nie instalację 3D? Na analogicznej zasadzie jako coś jak najbardziej oczywistego uważamy że słuchamy muzyki w stereo a próby rozwiązań z większą ilością kanałów zostały przez rynek dwukrotnie odrzucone (raz w połowie lat 70-tych ubiegłego stulecia - nieudany eksperyment z kwadrofonią, drugi raz współcześnie - fiasko 5.1 pure audio). Mogę nad tym (jako niepoprawny miłośnik muzyki wielokanałowej) ubolewać, ale takie niestety są realia.

Oczywiście, że jakaś garstka zapaleńców i druga szpanerów będzie kupować to nowe 3D. Nie mówię o niszach, lecz o dominujących segmentach rynku.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Częściowo się zgodzę, częściowo nie.  :)

W skrócie;

• Badania prowadzone przez NHK pokazują że to COŚ w pewnym ograniczonym zakresie (w określonej odległości od ekranu) widać (jednak) na niższych rozdzielczościach, czym wyższe rozdzielczości tym to jest widoczne w większym zakresie (odległość od ekranu lub FOV) i mocniej. Mam nadzieję że 16 K nie zmusi do jeszcze bliższego siedzenia by ten efekt z większa siłą zadziałał.    :))
     http://informationdisplay.org/id-archive/2012/november-december/frontline-technology-super-hi-vision-as-next-gen
  • Fakt, to nie wątek o 3 D więc w skrócie.
    Wszystko co widzimy jest przestrzenne, dlatego nie musimy się do niczego przyzwyczajać. Będziemy musieli  odzwyczaić się od telewizji 2 D.....myślę że to będzie raczej problem moich dzieci. 
    Widzę tu też pewną niekonsekwencję.....bo wydaje się że nie potrzebujesz 3 D a nie wydaje ci się kwiatkiem do kożucha dźwięk wielokanałowy przy obrazie 2 D.  :)
    Również przykład z obrazem jest nietrafiony. W muzeach są nie tylko obrazy są też rzeźby i inne przestrzenne instalacje. 
    Pisałem już że 8 K a może nawet poprzednik nie będzie dominować na rynku....jeszcze długo tak będzie. Jeszcze w większym stopniu dotyczyć to będzie następców, ewentualnego 16 K czy tego 3 D które jak czytam wymagać będzie 
    "16-32-krotnie większej rozdzielczości niż obrazy HDTV (" UltraHDTV" )"

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak sobie poczytałem o tym 3 D i porównałem to co i jak działo się z nim w ostatnich latach, odniosłem to do 8 K i tak sobie myślę że teza jakoby 8 K było czymś co musi nastąpić i mieć większą popularność jest nie do końca prawdziwa. 
W 3 D o wiele bardziej się zaangażowano a równie szybko jak nastał jego czas nastąpił jego kres.....     :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Podziwiam determinację z jaką wyszukujesz a następnie z satysfakcją przedstawiasz wszelkie argumenty przeciwko 8K.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi