Skocz do zawartości
IGNORED

LG jako pierwsza firma Oled prezentuje model 8K. Czyli nadchodzi 8K nowa era w pełnej rozciągłości.


locoloco

Rekomendowane odpowiedzi

@arkadowski

 

 

Ubawiłeś mnie...i nie tym że ilość tekstu u Ciebie nie idzie w parze z jakością....to znam od dawna.

 

"Śpiew przyszłości" to wg. Ciebie dwuwymiarowa telewizja???

Choćby było to 16K powoli "odejdzie w niebyt" (określenie zapożyczone - Bobkat o 4K) wtedy jak tylko na horyzoncie pojawi się poważny rywal trójwymiarowy.

 

A przypomnę że prekursor 8K NHK już zapowiada taką telewizję na lata 20 tego wieku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Maju

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A gdzie powiązałem stricte z jakąś rozdzielczością? Napisałem, że sensowne zastosowania tak szerokiej rozpiętości tonalnej jest dopiero w momencie korzystania z matryc o wysokiej rozdzielczości, o czym wielokrotnie mówiono na kilku event'ach poświęconych temu tematowi.

Pokaż mi jedną firmę, która zdecyduje się na powrót do matryc 1080p wraz z zaimplementowaniem dynamic HDR.

Po prostu to nie ma sensu więc wyższa rozdzielczość = uzyskiwanie znacznie lepszej jakości obrazu.

 

To kompletnie oderwane od rzeczywistości przekonanie. Proszę zatem o wyjaśnienie na jakich eventach głoszono takie rewelacje, bo wszyscy eksperci z branży których znam, więc łącznie kilkadziesiąt osób z różnych części świata ma zgoła odmienną opinię, którą sam podzielam i przekazuje podczas swoich prelekcji. Walory takie jak paleta barw, czy gamut barw dostrzegalne są nawet na małym ekranie oglądanym z drugiego końca korytarza. Rozdzielczość już nie, podobnie (choć w mniejszym stopniu) jak płynność. Jeśli nie spełniamy warunków opisanych przeze mnie w poprzednim poście to bez względu na zwiększanie rozdzielczości HDR będzie działał dokładnie tak samo lub gorzej przez niższą efektywność matrycy.

 

Powoływanie się zaś na fakt, że na rynku konsumenckim nie ma matryc 1080p HDR WCG nie dowodzi akurat niczego, bo jak pisałem w poprzednim poście rynkiem rządzą trendy sprzedażowe, a nie realne zapotrzebowanie i wygląda to tak, że większa cyferka lepiej się sprzedaje, gdy rynek się już znudził mniejszą. Już sam fakt, że dyskutujemy o tym na forum i nie ma zgody świadczy o tym, że nawet osoby zaznajomione z branżą nie rozumieją tematu. A w post produkcji filmowej? Jak już napisałem kalibruję ekrany w studiach filmowych i wiem, że pracują nawet w workflow 1080p HDR + P3. Z resztą powstają kolejne monitory studyjne 1080p z HDR i szeroką paletą barw. Dlaczego? Bo do przekątnych tych monitorów całkowicie wystarcza taka ilość pikseli, a jak wspomniałem wcześniej na reprodukcje walorów takich jak dynamika czy kolor wpływu to nie ma :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze taki czynnik, który początkowo stanowił argument przeciwko powiększaniu przekątnych obrazu, mianowicie wąskie pole w którym oko widzi ze swoją maksymalną rozdzielczością.

Przy małych przekątnych jesteś w stanie zmieścić cały obraz w obrębie tego pola.

65" w FHD już wychodzi z tego pola i powodowało dyskomfort części najbardziej zatwardziałych konserwatystów.

Przy obrazie 100" zaczyna się już robić problematycznie bo już względnie znacząca część obrazu wychodzi z pola najefektywniejszego widzenia - żeby z pełną ostrością zobaczyć obrazy znajdujące się na obrzeżach ekranu trzeba już wodzić wzrokiem - ale generalnie pewna nadmiarowość jest tu jeszcze zaletą i zwiększa immersję, sporadyczne przerzucanie wzrokiem po obrazie jest do przyjęcia.

Tymczasem przy matrycach 8k i wymaganej odległości, żeby z tej wyższej rozdzielczości korzystać - w najefektywniejszym polu widzenia będzie znajdował się ułamek ekranu.

Dla uproszczenia powiedzmy, że z odległości 50cm z pełną efektywnością widzisz fragment ekranu 30/30cm - żeby wyraźnie zobaczyć elementy wychodzące poza to pole musisz już latać wzrokiem po ekranie non stop.

 

To jest bardzo istotny czynnik, który nie pozwala w nieskończoność przybliżać się do ekranu lub w nieskończoność go zwiększać - przy 8k optymalna odległość oglądania wcale nie jest optymalna dla widza.

Zwróćcie uwagę jak teraz siedząc przy komputerach latacie wzrokiem po powierzchni monitora, żeby efektywnie widzieć poszczególne elementy interejsów i teraz wyobraźcie sobie, że oglądając film dokładnie tak samo latacie wzrokiem.

 

Super 8k bulwo ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Ujemny

For us, there is no spring. Just the wind that smells fresh before the storm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie to korzyść wymierna. Dlatego też NIGDZIE o tym nie pisałem (o konieczności zachowania proporcji ekran względem widza), bo to wydaje się chyba jasne w tej dyskusji.

Zaraz zaraz, piszesz, że to jasne w tej dyskusji, a jednocześnie bronisz się przed napisaniem, iż takiej korzyści po prostu nie będzie. Mam 4,5m do ekranu - powiedz mi, jakiej wielkości powinien on być, bym docenił jakąkolwiek korzyść (nawet taką "niewymierną") z wstawienia 8k zamiast 4k? W odpowiedzi podaj cyferki, o więcej nie proszę, nie musisz się rozpisywać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A niektórzy wieszczą na Forum AS ślepotę z głupotą bo świat przejdzie za kilka lat na 8K.

 

 

Nie widzę w tym wątku nikogo kto by nie chciał by 8K zeszło pod strzechy. Na pewno za 7 lat na rynku nie będzie prawie wcale lub wcale matryc 4K, a mówić będziemy o 10-12K. To nieuniknione i myślę, że nikomu nie wadzi posiadanie większej rozdzielczości.

 

Mi natomiast wadzi pisanie takich dyrdymałów jak przeczytałem tu na ostatnich stronach. W szczególności, że 4K to przejściówka i dopiero 8K zrobi prawdziwą przepaść. Nie zrobi, dopóki nie spełnimy dosyć kuriozalnych, jak na tę chwilę, wymogów dotyczących stosunku odległości widza do przekątnej ekranu i każdy kto nie zamierza siedzieć 2cm/cal lub bliżej może równie dobrze uznać 4K dla siebie jako docelową technologię.

 

Terminu "przejściówka" powinno się za to używać bezwzględnie do ekranów "pseudo HDR" oferujących jasność poniżej 500-600 nitów, czy też "pseudo Rec2020" z pokryciem palety DCI P3 poniżej 80%, albo poprostu słabym kontrastem. Na takich TV treść po prostu się nie prezentuje i to jest prawdopodobnie przyczyną tego co napisałeś dalej (że obecne filmy UHD nie zrobiły na Tobie wrażenia). Kompletnie inaczej wygląda film na ekranie o jaskrawości 350 nitów, a kompletnie inaczej na 750 nitów. Tu jest pole do prawdziwego popisu jakościowego dla producentów TV, a rozdzielczość będzie głównie pompowaniem cyferek (co chcąc nie chcąc i tak nastąpi) Generalnie temat rzeka, ale swoje 3 grosze postanowiłem do niego dorzucić ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak uważam że marketing przeważy nad zdrowym rozsądkiem i 8K wyprze poprzednika nie dlatego że jest nam taka potrzebna ale że tak to się nam przedstawi. Mnie nie przeszkadza rozdzielczość "ponad miarę" zwłaszcza w fazie produkcji materiałów telewizyjnych jej oczekuję....jak będzie co oglądać to i u siebie taki format za rozsądną cenę bym widział.....kto mi zabroni mieć obraz bardziej wyraźny niż mi na to wzrok pozwoli? :))

 

 

@miś 1185

 

Oczekujesz odpowiedzi?

Poważnie?

Nie sądzisz że to za trudne pytanie? :))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Maju

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na evencie ze sprzedarzą kompletów garnków po 8k dowiem się, że jedząc z takiego garnka cała moja rodzina dożyje 150 lat w fantastycznym zdrowiu - zaświadczy o tym nawet powszechnie znany celebryta, który taki garnek ma i sobie chwali :)

 

Będziesz widzę szedł w zaparte i ośmieszał się dalej, na to liczyłem :)

 

rz?

Ponownie polecam www.sjp.pwn.pl

 

Czyżbyś nie odróżniał prawdziwego rozwoju technologii, postępu technicznego (8K, 16K, HDR, przestrzeń barwna 2100 itd) od działalności oszustów, hochsztaplerów i wydrwigroszy (garnki po kilka tysięcy zł)? Czy tylko tak udajesz w celach polemicznych?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyżbyś nie odróżniał prawdziwego rozwoju technologii, postępu technicznego (8K, 16K, HDR, przestrzeń barwna 2100 itd) od działalności oszustów, hochsztaplerów i wydrwigroszy (garnki po kilka tysięcy zł)? Czy tylko tak udajesz w celach polemicznych?

 

Miałeś, te garnki, że wiesz, że nie działają, że tak piszesz, czy tylko na googlach je widziałeś teoretyku? xD

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

For us, there is no spring. Just the wind that smells fresh before the storm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Walory takie jak paleta barw, czy gamut barw dostrzegalne są nawet na małym ekranie oglądanym z drugiego końca korytarza. Rozdzielczość już nie, podobnie (choć w mniejszym stopniu) jak płynność.

 

To są parametry rozdzielne? Nawzajem się wykluczające? Stoimy wobec dylematu: większa rozdzielczość czy lepsza paleta i gamut barw?

 

Wprost przeciwnie. To są parametry komplementarne. Większej rozdzielczości towarzyszą wymogi poprawy wymienionych parametrów pozostałych.

 

będzie działał dokładnie tak samo lub gorzej przez niższą efektywność matrycy.

 

Dlaczego? Moc obliczeniowa procesorów wzrasta w postępie wykładniczym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Bobcat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bobcat lepiej ci idzie poprawianie cudzych błędów niż rozmowa na argumenty.....ciekawi mnie ile razy zmienisz swoje zdanie na te tematy, ile jeszcze razy skierujesz dyskusję na pobocza tematu wmawiając przy okazji, że my jesteśmy zagrożeniem dla postępu w tej dziedzinie.

 

Nam chodzi tylko o to by nie popadać w skrajności...by prostować to co ty w zakładce Kino Domowe od miesięcy wmawiasz....tyle.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Maju

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprost przeciwnie. To są parametry komplementarne. Większej rozdzielczości towarzyszą wymogi poprawy wymienionych parametrów pozostałych.

 

i wszystko jak krew w piach :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

For us, there is no spring. Just the wind that smells fresh before the storm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałeś, te garnki, że wiesz, że nie działają, że tak piszesz, czy tylko na googlach je widziałeś teoretyku? xD

 

A Ty widziałeś 8K w akcji teoretyku? Czy tylko powtarzasz co przeczytasz w sieci?

 

Sprzedawcami garnków za kilka tysięcy złotych ma się zająć policja i prokuratura. Nie słyszałem aby wymienione instytucje interesowały się propagatorami 8K.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bobcat a widziałeś 4K w akcji na takim samym materiale.....takie które spełniało wszystkie normy o których sam pisałeś różniące się od tego co oglądałeś tylko rozdzielczością?

Jeżeli nie to nie mów że masz jakieś porównanie i nie nazywaj innych teoretykami bo się właśnie do nich zaliczasz.

 

Przy okazji jeszcze raz na spokojnie przeczytaj to co pisze M.Koper może zrozumiesz że wcześniej nie bardzo uchwyciłeś to co miał na myśli.....wiem że ja autorytetem dla Ciebie żadnym nie jestem dlatego to proponuję.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Maju

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

To są parametry rozdzielne? Nawzajem się wykluczające? Stoimy wobec dylematu: większa rozdzielczość czy lepsza paleta i gamut barw?

 

Wprost przeciwnie. To są parametry komplementarne. Większej rozdzielczości towarzyszą wymogi poprawy wymienionych parametrów pozostałych.

 

 

Dlaczego? Moc obliczeniowa procesorów wzrasta w postępie wykładniczym.

 

Zgadza się, są to parametry rozdzielne. Wzrost jednego nie wpływa na inny w sposób istotny, poza faktem spadku wydajności świetlnej matrycy wraz ze wzrostem rozdzielczości. Nie chodziło tu bynajmniej o procesory, a o niższy stosunek aktywnej powierzchni panelu 8K w tej samej przekątnej co np. 4K. Pikseli jest więcej, więc są mniejsze, a odstępy między nimi bardzo ciężko zminimalizować.

 

No i co najgorsze nie zawsze poprawa jednego parametry powoduje wzrost innego. Tu po prostu nie ma korelacji. Przykład? Sony W905A z >92% P3, Sony W805A z ponad 500 nitami jasności... To telewizory z przed epoki UHD o parametrach znacznie lepszych niż obecna duża część ekranów 4K i przyszłych 8K.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ubawiłeś mnie...i nie tym że ilość tekstu u Ciebie nie idzie w parze z jakością....to znam od dawna.

 

"Śpiew przyszłości" to wg. Ciebie dwuwymiarowa telewizja???

 

Człowieku zaczynasz po raz kolejny mnie irytować swoją ignoracją.

Nie jestem pierwszy z którym pogrywasz, a dla przypomnienia - jesteś tutaj na Forum na pewnych zasadach.

 

Zapominasz o tym praktycznie w każdej dyskusji - więc coś Ci przypomnę:

PRZED KOMENTOWANIEM CUDZYCH WYPOWIEDZI NA FORUM - WARTO ZAPOZNAĆ SIĘ Z JEGO WCZESNIEJSZYMI WYPOWIEDZIAMI.

A wyraźnie wskazałem, że moim zdaniem - najlepszym rozwiązaniem byłaby np. telewizja oparta o technologie "holo".

 

Ty jak zawsze w swojej ignorancji pomijasz wcześniejsze wypowiedzi innych osób.

O tym, że na Forum as Twoja osoba kojarzy się z pewnymi mało przyjemnymi olkresleniami chyba nie musze Ci przypominać?

Więc skup się na treści jaka tutaj padała, nie na swoich wymysłach.

 

Bobcat lepiej ci idzie poprawianie cudzych błędów niż rozmowa na argumenty..

Na tym Forum jesteś ostatni, który powinien pisac takie komentarze!

Dlatego proponuję o ton niżej we wzajemnej dyskusji.

Brak zgodności w poruszanym temacie nie oznacza, że możesz sobie skakać po innych, a jak widac Bobcat czy moja osoba bardzo Ci uwiera.

 

 

Dlatego MOJA PROŚBA - prowadźmy dyskusję ze wzajemnym poszanowaniem. Ja z Bobcatem mamy swoją - podobną wizję przyszłości 8K.

Ty i część Kolegów - w pewnym stopniu inną. Szanujemy wasze zdanie. Nie jest to powód do kłótni.

I dlatego wróćmy do dyskusji bez zbędnych emocji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

#IRespect Music  SORRY! NIE TRAWIĘ AGROMUZYKI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może wróćmy do merytorycznych wpisów. Ustalmy fakty.

 

Holografia to nie to samo co płaski obraz trójwymiarowy....w telewizji byłaby "kwiatkiem do kożucha" tak jak 8K na 55 calach.

Z tego co wiem holografia raczkuje a nad prototypem ekranu trójwymiarowego NHK pracuje od lat i twierdzą że za lat kilka ruszy produkcja takich ekranów.

 

 

Jeżeli chodzi o Bobcata gdyby chodziło tylko o brak zgodności.....podawałem szereg przykładów na to że podawał nieprawdę tylko po to by swoje tezy dotyczące 8K tu przedstawiać....nie tylko w tym temacie.

Nie piszę niczego co by się mijało z prawdą.....udowodnić to mogę stosownymi cytatami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Maju

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W odpowiedzi podaj cyferki,

 

oj chyba się nie doczekasz :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

For us, there is no spring. Just the wind that smells fresh before the storm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@arkadowski czy dowiem się na jakich prezentacjach rzeczeni eksperci głosili, że do sprawnego działania HDR/WCG niezbędna jest wysoka rozdzielczość?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, są to parametry rozdzielne. Wzrost jednego nie wpływa na inny w sposób istotny, poza faktem spadku wydajności świetlnej matrycy wraz ze wzrostem rozdzielczości. Nie chodziło tu bynajmniej o procesory, a o niższy stosunek aktywnej powierzchni panelu 8K w tej samej przekątnej co np. 4K. Pikseli jest więcej, więc są mniejsze, a odstępy między nimi bardzo ciężko zminimalizować.

 

No i co najgorsze nie zawsze poprawa jednego parametry powoduje wzrost innego. Tu po prostu nie ma korelacji. Przykład? Sony W905A z >92% P3, Sony W805A z ponad 500 nitami jasności... To telewizory z przed epoki UHD o parametrach znacznie lepszych niż obecna duża część ekranów 4K i przyszłych 8K.

 

Jak widać są dwie szkoły myślenia.

 

Pierwsza, którą reprezentujesz, uważa że postęp technologiczny w telewizji powinien zasadzać się nie na zwiększaniu rozdzielczości, ale na poprawie gamutu i palety barw. A w zasadzie wyłącznie na tych dwóch ostatnich parametrach, które podnosisz do rangi podstawowych i najważniejszych. Wystarczy posłuchać Twoich (skądinąd prze-ciekawych) prelekcji na Audio Video Show. Jest to dla mnie stanowisko niezrozumiałe i trąci nieco (wybacz proszę szczerość) muzeum techniki.

 

Druga szkoła, której zwolennikami są @arkadowski i ja, stoi na stanowisku że wspomiany rozwój powinien polegać na polepszaniu wszystkich[/i] parametrów: rozdzielczości, palety, gamutu i wielu innych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Bobcat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj chyba się nie doczekasz :)

O nie, tylko nie to... Po moich pytaniach Bobcat tygodniami nie odpisuje, a teraz kolejny forumowicz, wręcz moderator to samo? Nie, jednak mam jeszcze nadzieję! To tylko trzy cyferki - może jednak okażą się łatwiejsze do napisania od kolejnych kilkudziesięciu zdań nie na temat, jak w ostatnim poście arkadowskiego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od kolejnych kilkudziesięciu zdań nie na temat, jak w ostatnim poście arkadowskiego.

 

Definicją odpowiedzi nie na temat jest Twoim zdaniem mówiąca co innego niż oczekujesz i prezentująca odmienny od Twojego punkt widzenia?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać są dwie szkoły myślenia.

 

Najpierw było tak, że 8k jest lepsze i kropka.

Zostało to zdebunkowane - 8k jest "lepsze" w absurdalnych dla nawet bardzo entuzjastycznego użytkownika warunkach.

Wtedy okazało się, że nie chodzi o samo 8k, tylko o to, że 8k jest warunkiem wprowadzenia innych podnoszących jakoś obrazu technologii, jak np. szersza paleta barw.

Zostało również zdebunkowane, parametry obrazu w żaden sposób nie są zależne od zwiększania rozdzielczości.

 

Co się wtedy okazało? Że są różne szkoły postępu, np. szkoła 2+2=3 :)

Niech ktoś zatrzyma tą karuzelę xD

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Ujemny

For us, there is no spring. Just the wind that smells fresh before the storm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Definicją odpowiedzi nie na temat jest Twoim zdaniem mówiąca co innego niż oczekujesz i prezentująca odmienny od Twojego punkt widzenia?

Bobcat, z całym szacunkiem, spośród tych kilkudziesięciu zdań arkadowskiego z ostatniego postu, przytocz choćby 10% na temat.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jak widać są dwie szkoły myślenia.

 

Pierwsza, którą reprezentujesz, uważa że postęp technologiczny w telewizji powinien zasadzać się nie na zwiększaniu rozdzielczości, ale na poprawie gamutu i palety barw. A w zasadzie wyłącznie na tych dwóch ostatnich parametrach, które podnosisz do rangi podstawowych i najważniejszych. Wystarczy posłuchać Twoich (skądinąd prze-ciekawych) prelekcji na Audio Video Show. Jest to dla mnie stanowisko niezrozumiałe i trąci nieco (wybacz proszę szczerość) muzeum techniki.

 

Doprawdy? Odnoszę wrażenie, że to część rozmówców z tego wątku zapomniało o istnieniu innych parametrów niż rozdzielczość, bo padały już głosy, że bez niej nie da się dobrze oddać dynamiki obrazu, czy realizmu kolorów. P.S. nadal czekam na odpowiedź od kolegi arkadowskiego na temat tych wykładów eksperckich, którymi się posiłkuje.

 

Ja bym raczej określił siebie jako strażnika zdrowego rozsądku w rozwoju technologii RTV. Większą rozdzielczość? Oczywiście, ale to wlaśnie zwiększanie jej w nieskończoność trąci muzeum techniki, bo przez ostatnie dziesięciolecia zmieniał się tylko ten walor. Obecnie znaleźliśmy się w punkcie, gdzie większość społeczeństwa nie robi nawet użytku z matrycy 4K (zbyt małe przekątne TV) dlatego nie pasuje mi ta gloryfikacja technologii 8K i jednoczesne degradowanie 4K do jakiejs "technologicznej przejściówki" ponieważ zaczynamy wchodzić w nieco absurdalne na dzień dzisiejszy wartości. W tym samym czasie np. reprodukcja wysokich jasności HDR "leży i kwiczy" a w tym wątku o niej kompletnie chyba zapomniano. Wspomnę, że to ten element jest właśnie największym przełomem jakościowym w całej erze Ultra HD. Pod tym twierdzeniem podpisują się wszyscy znani mi inżynierowie obrazu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8k jest "lepsze" w absurdalnych dla nawet bardzo entuzjastycznego użytkownika warunkach.

 

Muszę Cię zmartwić. Za czas jakiś, prędzej czy później (rozwój sytuacji wskazuje że raczej to pierwsze) będziesz miał wybór wyłącznie między 8K a 16K. Niczego innego na rynku nie będzie. The choice will be yours.

 

Co się wtedy okazało? Że są różne szkoły postępu, np. szkoła 2+2=3 :)

 

Z przykrością konstatuję, że uznajesz wyłącznie własną szkołę, którą uważasz za jedynie słuszną, a nawet jedynie akceptowalną. Wszelkie inne próbujesz dezawuować i zniszczyć śmiechem.

 

część rozmówców z tego wątku zapomniało o istnieniu innych parametrów niż rozdzielczość

 

Kto zapomniał? Znów proszę abyś nie obraził się za szczerość ale mówisz jak ten który "ostrogi rycerskie" w branży i obecny niekwestionowany wysoki status tamże zdobył na kalibracji. Dlatego parametry kolorów, ich nasycenia, wzajemnych proporcji, naturalności są dla Ciebie najważniejsze (a nawet jedynie istotne), przy jednoczesnym dezawuowaniu znaczenia pozostałych.

 

Większą rozdzielczość? Oczywiście, ale to wlaśnie zwiększanie jej w nieskończoność trąci muzeum techniki, bo przez ostatnie dziesięciolecia zmieniał się tylko ten walor.

 

Naciągana argumentacja. Do muzeum trafia przeszłość. Nie przyszłość.

 

to ten element jest właśnie największym przełomem jakościowym w całej erze Ultra HD. Pod tym twierdzeniem podpisują się wszyscy znani mi inżynierowie obrazu.

 

Inżynierowie? Może. A co na to rynek czyli finalni odbiorcy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Bobcat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za czas jakiś (...) będziesz miał wybór wyłącznie między 8K a 16K.

 

ja czekam na 32k, nie będę się bawił w jakieś przejściowe technologie :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Ujemny

For us, there is no spring. Just the wind that smells fresh before the storm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@arkadowski czy dowiem się na jakich prezentacjach rzeczeni eksperci głosili, że do sprawnego działania HDR/WCG niezbędna jest wysoka rozdzielczość?

 

Mn. podczas targów IFA 2018 gdzie Samsung prezentował swojego QLED Q900R padało wprost w rozmowach, że dynamic HDR ma sens przy wyższych rozdzielczościach, bo zagwarantuje to zdecydowaną wyższą jakość otrzymywanego obrazu.

Oczywiście na prezentacji także wprost przyznawano, że sens 8K mają ekrany POWYŻEJ 65" stąd wymieniono wszystko co powyżej w temacie przekątnej tego modelu - nic poniżej.

 

Co ciekawe ten model pomimo dużych przekątnych nie ma problemu z generowaniem wysokich jasności, które są na poziomie aż 4000 nitów.

 

Kolejni - na NAB Show specjaliści z Technicoloru, którzy wypowiadali się wprost - to wysokie rozdzielczości umozliwią generowanie najlepszych efektów dynamic hdr.

Zgodnie z oceną wszystkich - "minimum dla dynamic HDR to 1080p".

 

Dlatego stosowanie metadanych HDR ma dopiero sens w wysokich rozdzielczościach z 3 powodów (o których już pisałem):

1. Nikt nie będzie tworzył obecnie matryc 1080p wraz z technologią Dynamic HDR

2. By uzyskać dynamic HDR potrzebny jest HDMI 2.1 Nikt nie będzie oferował matryc 1080p z HDMI 2.1 Czyli samo to wymusi na uzytkownikach chcących posiadanie dynamic HDR - posiadanie matryc z wyższymi rozdzielczościami.

3. Technologia dynamic HDR ma sens właśnie przy wyższych rozdzielczościach ze względu na mozliwości nowych matryc, matryc produkowanych docelowo z wyższymi rozdzielczościami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

#IRespect Music  SORRY! NIE TRAWIĘ AGROMUZYKI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większą rozdzielczość? Oczywiście, ale to wlaśnie zwiększanie jej w nieskończoność trąci muzeum techniki, bo przez ostatnie dziesięciolecia zmieniał się tylko ten walor.

Naciągana argumentacja. Do muzeum trafia przeszłość. Nie przyszłość.

Bobcat, wyraźnie nie starasz się rozumieć, co rozmówca pisze. A może wręcz starasz się nie rozumieć? Pęd za megapixelami w aparatach już skończony - czy naprawdę trzeba tłumaczyć, iż w przypadku popularnych aparatów był tylko marketingowym zabiegiem odbierającym wręcz jakość obrazu? Maciej Koper jak na tacy podaje Ci konkretną informację, czemu ze zwiększaniem rozdzielczości ekranu jest to samo. Ciepło. Czyli gorszy HDR. A nawet przy przejściu z 1080 na 2160 - obniżenie jasności, o które sam się odbiłem wybierając w tamtym roku telewizor - nie załapałem się już na Sony fullHD 120Hz 500 nitów, a telewizory 4k, 60Hz, 350 nitów były od nich droższe. Bo pokutuje myślenie rodem z muzeum techniki - czyli zwiększanie rozdzielczości, gdzie mało kogo interesuje, że nie tylko nie jest komuś potrzebne, ale wręcz potrafi nieść za sobą negatywne skutki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy

Problemem, który drastycznie narasta przy zwiększaniu rozdzielczości powyżej 1K jest dostarczenie danych( na nośniku fizycznym lub streemowanie). Płyta BD chyba nie wyrobi a przepustowość łączy internetowych również może być za słaba.

Mieszkam w mieście wojewódzkim i światłowód w ogóle nie jest przewidywany.

Rozwiązaniem, które mogło rozwiązać problem jest zwiększanie kompresji danych.

Podobno był taki system , ale zaginął (od 2.10)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

" Mądry głupiemu ustępuje więc głupota triumfuje"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem, który drastycznie narasta przy zwiększaniu rozdzielczości powyżej 1K jest dostarczenie danych( na nośniku fizycznym lub streemowanie). Płyta BD chyba nie wyrobi a przepustowość łączy internetowych również może być za słaba.

Mieszkam w mieście wojewódzkim i światłowód w ogóle nie jest przewidywany.

Rozwiązaniem, które mogło rozwiązać problem jest zwiększanie kompresji danych.

Podobno był taki system , ale zaginął (od 2.10)

 

O tym też pisałem - o problemach (na dziś) z treścią.

Ale życie nie znosi próżni :) najbliższe kilka lat przyniesie wiele rozwiązań.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

#IRespect Music  SORRY! NIE TRAWIĘ AGROMUZYKI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Gość
    Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 14

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.