Skocz do zawartości
IGNORED

Samsung mimo, że nie ma wiele treści 8K, stawia na technologię 8 K, która ma otwierać umysły na przyszłość.


locoloco
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Na płaszczyźnie matrycy, każdy piksel ma obok siebie tranzystor sterujący. Im więcej pikseli w matrycy, tym więcej tranzystorów, a że ich wielkość nie może być wciąż zmniejszana, bo w matrycach 4k są one już zmniejszone do minimum, to jasne jest, że w matrycach 8k tranzystory zajmują procentowo więcej powierzchni, jak w matrycach 4k. Jest to przecież wytłumaczone w linku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że przeciwnicy 8K znaleźli kolejny argument na "nie". 

W matrycach 4K są one już zmniejszone do minimum? Skąd wiesz czy dzięki postępowi elektroniki nie uda się zrobić jeszcze mniejszych, np takich że cztery dla czterech pikseli 8K zajmie mniej miejsca niż obecny jeden dla jednego piksela matrycy 4K?

Jest to więc argument na dziś. Jutro może stracić aktualność.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Probowano. Osiągnął wielkość minimalną, bo pomniejszony bardziej przestałby działać. Podobnie jak w najnowszych procesorach osiągnięto najgęściejsze upakowanie i minimalną wielkość tranzystorów, bo gdyby były mniejsze, elektrony swobodnie przekraczałyby ścieżki i przeskakiwały tranzystory, które byłyby zbyt małe, by działać.

Obecnie prace nad inną technologią, która umożliwi dalszą miniaturyzację ugrzęzły.

Krzem już się do dalszej miniaturyzacji nie nadaje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LCD tego co zakładają zalecenia  dla UHD 8K  (Rec. 2020 z rozszerzeniem Rec. 2100) chyba nie jest w stanie osiągnąć.....dlatego nie spodziewałbym się kolejnej rewolucji a raczej reanimacji trupa.   :))
 

14 godzin temu, porlick napisał:

Jest to przecież wytłumaczone w linku.

Nie przyzwyczaiłeś się że nie czyta z uwagą linków jakie tu i w sąsiednim temacie się pojawiają?
Nawet tych co sam wkleja.....  :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Maju

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, porlick napisał:
22 godziny temu, Maju napisał:

telewizory QLED 4K mają wyraźnie lepsze odwzorowanie kolorów....o OLED nie wspomnę.  :))

Bo lepiej w 4k wypada apertura. Po prostu do 8k potrzeba ogromnej ilosci tranzystorów sterujacych pikselami, które zajmują dużo wiecej pola ekranu, jak w 4k, a dla tworzenia obrazu, jest to pole tracone.

Wiem czytałem to w linku...czytam właśnie artykuł że jest możliwe dla LCD osiągnięcie przestrzeni kolorów bliskiej Rec. 2020 (4K 98%) ale z jakiś powodów zamiast dążyć do tego celu zwiększa się nam rozdzielczość.
Pewnie ten "postęp" w technologii jest dla producentów tańszy i tu zwietrzyli większy zarobek.   :))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Maju

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Maju napisał:

Wiem czytałem to w linku...czytam właśnie artykuł że jest możliwe dla LCD osiągnięcie przestrzeni kolorów bliskiej Rec. 2020 (98%) ale z jakiś powodów zamiast dążyć do tego celu zwiększa się nam rozdzielczość.
Pewnie ten "postęp" w technologii jest dla producentów tańszy i tu zwietrzyli większy zarobek.   :))

 

- Mamusiu mam umyć ręce czy nogi?

- Masz umyć ręce i nogi.

Tak mi się przypomniało gdy czytam że ktoś stawia sprawę na zasadzie większa przestrzeń kolorów czy rozdzielczość.

I jedno i drugie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem, masz rację, ale jak zwykle nie do końca.
 

W momencie gdy byśmy mieli w domach ekrany ponad 100 calowe to to rozwijanie powinno iść mniej więcej "rączka w rączkę".
Gdy średnia oscyluje ok 50 cali (strzelam) lub nawet mniej, więcej dobrego wnosi do obrazu poprawianie innych aspektów niż tylko rozdzielczości. Poprawę jasności, kolorów kontrastu z 3 metrów na 50 calowym ekranie każdy zobaczy (widać to nawet na nieoszukanym na bitrate nadawaniu HD).....a już poprawy  rozdzielczości jak nie podejdzie blisko nie zobaczy.   
Chyba że ten postęp ma być dla wybranych których stać na olbrzymie ekrany.....ale ci też będą narzekać że ich 98 calowy 8K ma tylko 75% pokrycia Rec. 2020.   :)))
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Maju

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle musisz być ten mądrzejszy który ma ostatnie słowo. I jak zwykle wydaje Ci się że to Ty ustalasz producentom priorytety.

Poza tym mam wątpliwości czy fakt że jest 100% czy 75% pokrycia powierzchni barw jest dla zwykłego użytkownika aż tak istotny i czy w ogóle to zauważy. Natomiast większą rozdzielczość - tak.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bobcat

Jak zwykle interpretujesz po swojemu to co piszę....nie zauważyłem bym coś producentom ustalał a krytykować zawsze mi wolno.

Bzdury....brałeś udział u @Maciej Koper w teście i zapoznałeś się z tym co w artykule napisał, czytałeś wyniki badań NHK dotyczących rozdzielczości....z odległości jaką podałem na telewizorze tej wielkości nic nie zyskasz z rozdzielczości 8K, jak postawisz taki 4K będzie taki sam bardzo niewielki postęp w stosunku do HD.
Nadal tego nie rozumiesz?

17 minut temu, Bobcat napisał:

Poza tym mam wątpliwości czy fakt że jest 100% czy 75%....

19 minut temu, Bobcat napisał:

....czy w ogóle to zauważy.

 

Są tacy co widzą kilkuprocentowe różnice (patrz tekst w linku który podałeś).....myślisz że my nie zauważymy 25%?
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Maju

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w stanie zgodzić się że sprawy takie jak HDR czy HFR są zauważalne z dowolnej odległości. WCG może na dwóch stojących obok siebie telewizorach wyświetlających ten sam materiał z których jeden te wymogi spełnia, drugi nie. Natomiast co do rozdzielczości pozostanę przy swoim zdaniu. Od dawna Ty i Twoja strona pisaliście tylko o rozdzielczości która miała tłumaczyć wszystko. Ja pisałem że jest jeszcze "coś" czego nie potrafiłem z początku nazywać, co powoduje że obraz 8K jest lepszy również z odległości gdzie sama rozdzielczość już nie gra roli. Badania NHK to potwierdziły, wskazały owe "coś" i wydłużyły odległość dwukrotnie. Jestem przekonany że w tej materii nie powiedziano ostatniego słowa, znajdzie się jeszcze inne "coś" (może więcej niż jedno) a odległość będzie się zwiększać coraz bardziej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne.....będą ci to "coś" wydłużać byś swoje upragnione 55" 8K kupił.....masz problem, bo to powoduje jeszcze większe zagęszczenie pikseli i te tranzystory mogą jeszcze bardziej wpłynąć na kolory. A producenci jakoś się do małych  (mniej niż 65") 8K nie rwą....patrz tekst z linka.   :)))

Godzinę temu, Bobcat napisał:

Od dawna Ty i Twoja strona pisaliście tylko o rozdzielczości która miała tłumaczyć wszystko. Ja pisałem że jest jeszcze "coś" czego nie potrafiłem z początku nazywać, co powoduje że obraz 8K jest lepszy również z odległości gdzie sama rozdzielczość już nie gra roli.

Bzdura....to Ty początkowo pisałeś o rozdzielczości jako o czymś co jest w tej układance najważniejsze, że sama rozdzielczość gwarantuje "odlot". Wczoraj podałem cytat z linka że sam słaby bitrate powoduje że pliki 8K mogą wydać się mniej szczegółowe niż "gęste" pliki 4K. Czyli jakbyśmy zbadali wpływ bitrate na odbiór obrazu mogłoby się okazać że też jakieś nieokreślone "coś" może do obrazu wnieść niezależnie od rozdzielczości.
Sama rozdzielczość nie gwarantuje ekstra jakości....powtarzam do znudzenia, to "coś" dotyczące rozdzielczości (nie tylko 8K) zostało zbadane, określone i jest pewnym że nie spowoduje takiej rewolucji jakiej byś oczekiwał.

Godzinę temu, Bobcat napisał:

Badania NHK to potwierdziły, wskazały owe "coś" i wydłużyły odległość dwukrotnie. Jestem przekonany że w tej materii nie powiedziano ostatniego słowa, znajdzie się jeszcze inne "coś" (może więcej niż jedno) a odległość będzie się zwiększać coraz bardziej.

"Czekaj tatka latka....."   Już NHK specjalnie dla @Bobcat wycofuje swoje badania i przedstawia nowe by ten mógł  powiedzieć ostatnie słowo.     :))
Przypominam po raz n-ty ( w Twoim przypadku przypomnień nigdy nie za wiele), że w kwestii zauważenia tego "coś" (czyli wrażenia że jest lepiej niż w niższej rozdzielczości) wydłużono odległość ( do 1.5 H). Nie zmienia to faktu że to coś z odległości 0.75 H (ok. 1 przekątnej telewizora w cm) jest zdecydowanie wyraźniejsze....w kwestii widzenia najdrobniejszych szczegółów żadne badania nic nie zmieniły.

 Odnosząc to do tego co opisałem.....z 3 metrów nie zauważysz na 50" ekranie różnicy między 4 a 8K a podejrzewam że różnice w pokryciu kolorów o 25% spokojnie.
Nie wspominam o innych parametrach obrazu, bo sam to przyznałeś;

Godzinę temu, Bobcat napisał:

Jestem w stanie zgodzić się że sprawy takie jak HDR czy HFR są zauważalne z dowolnej odległości.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Maju

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Bobcat napisał:

To zrozumiałe co piszesz. Ale sam używasz słowa "obecnie" oraz że krzem się nie nadaje. Może znajdą coś co będzie się nadawało?

Wiesz, że przejście z krzemu na coś innego, może być porównywalne z przejściem z lampy na tranzystor?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Maju napisał:

....będą narzekać że ich 98 calowy 8K ma tylko 75% pokrycia Rec. 2020.   :)))
 

3 godziny temu, Bobcat napisał:

Poza tym mam wątpliwości czy fakt że jest 100% czy 75% pokrycia powierzchni barw jest dla zwykłego użytkownika aż tak istotny i czy w ogóle to zauważy. 

 

Palnąłem z pamięci z tymi 75%, ten tytułowy telewizor ma 67.7 % pokrycia.....a ponad 30% nie zauważy?   :))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Maju napisał:

sama rozdzielczość gwarantuje "odlot". 

Gwarantuje. Bezpośrednio oraz pośrednio poprzez generowanie zjawisk podprogowych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, Bobcat napisał:

Gwarantuje. Bezpośrednio oraz pośrednio poprzez generowanie zjawisk podprogowych.

Ale tylko jak oglądasz z odległości do niecałych dwóch wysokości ekranu. Dalej masz to samo, co z 4k.

A z 4x H, to będzie to samo, co z hd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, porlick napisał:

Ale tylko jak oglądasz z odległości do niecałych dwóch wysokości ekranu. Dalej masz to samo, co z 4k.

A z 4x H, to będzie to samo, co z hd.

Teoria czysta.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepsza czysta teoria, jak bajdurzenie fanatyka.

Fizyka jest nieubłagana i żadne zaklinanie rzeczywistości nie zmieni.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A najlepsze są wynurzenia kogoś kto 8K nigdy w życiu nie widział ale wie na ten temat wszystko i wypowiada się tonem eksperta.

Trzeba umieć wyjść poza pewne schematy myślowe. Skoro przy fizyce jesteśmy - to w szkole uczono nas zasady zachowania energii: może ona jedynie być przekształcona z jednej formy w drugą, nie może zostać stworzona. Otóż może. E = mc2. Jakaś ilość materii znika, na jej miejsce pojawia się nowa energia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się musisz rozpędzić do prędkości światła- może zobaczysz "efekt podprogowy" 8k z odległości >2H.

34 minuty temu, Bobcat napisał:

Skoro przy fizyce jesteśmy - to w szkole uczono nas zasady zachowania energii: może ona jedynie być przekształcona z jednej formy w drugą, nie może zostać stworzona. Otóż może. E = mc2. Jakaś ilość materii znika, na jej miejsce pojawia się nowa energia.

Kolejna bzdura. 

Nie rozumiesz, co sam napisałeś:

36 minut temu, Bobcat napisał:

Jakaś ilość materii znika, na jej miejsce pojawia się nowa energia.

Przecież sam piszesz o przemianie masy w energię, gdzie więc stworzenie energii?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może przeczytaj o co chodzi w teorii względności. Potem porozmawiamy. Na razie nie ma z kim ani o czym. 

Choć może nie czytaj. I tak nie zrozumiesz. Za trudne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bobcat zamiast poświęcać czas na wykłady o fizyce poczytaj raz jeszcze co pisał Maciej Koper i co mówiły badania NHK byś nie błądził.    :)))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponoć "kropla drąży skałę", myślisz  że z betonem sobie nie poradzi?   :))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głupi nie szuka prawdy ani sprawiedliwości - szuka tylko satysfakcji.....Prawda nie sprawia tyle dobrego, ile złego sprawiają jej pozory....Nic tak nie odciąga ludzi od prawdy, jak bezmyślne naśladowanie tego, co robią wszyscy....Kto nie wykrzyczy prawdy wtedy, gdy ją zna, staje się sojusznikiem kłamców i fałszerzy....Kłamią niewolnicy, wolni mówią prawdę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym konkretnym przypadku beton ma taką przewagę, że 8K osobiście oglądał. W przeciwieństwie do wybitnych znawców tematu, którzy tego nie widzieli w życiu, a jedynie nafaszerowali sobie główki teorią. A teraz myślą że wiedzą wszystko.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Gość
    Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.