Skocz do zawartości
IGNORED

Akustyczna ocena pomieszczenia


mateuszf

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Jesteśmy z żoną na etapie projektowania przyszłego domu. Mam pewne pomieszczenie, które w 100% mógłbym przeznaczyć na pokój audio/audio-video. Niestety nie znam się na akustyce i nie wiem czy takie nietypowe pomieszczenie można fajnie zaadaptować na cele odsłuchowe. Wewnątrz pomieszczenia mam całkowitą dowolność co do aranżacji. Poniżej przekrój tego pokoju. Ma on wymiary 3,86m x 8,90m. Najwyższy punkt, to 3,58m. Długość pokoju, gdzie wysokość jest powyżej 2m, to 4,53m. W jednym końcu pokoju skos zaczyna się od wysokości 0,9m, a odległość do wysokości 2m to 1,54m. W drugim końcu skos zaczyna się od podłogi, a odległość do wysokości 2m to 2,82m. W pomieszczeniu nie planuję okna lub bardzo małe ścienne. Ściany ze Silki, skosy z płyty gk, około 30cm wełny.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) post-62478-0-92102500-1536093213_thumb.jpg

 

 

Byłbym wdzięczny za wszelkie wskazówki doświadczonych forumowiczów. Nie wiem nawet, z której strony optymalnie byłoby postawić kolumny. Z góry dzięki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaadoptować można, pytanie jaki budżet zamierzasz na to przeznaczyć... częstotliwości własne trzeba by liczyć bo tu żaden kalkulator internetowy nie pomoże. Trzeba by zrobić porządny projekt po prostu... ja na start kolumny dałbym pod tą ścianę co ma kawałek prosty, skierowane w stronę tej z całkowitym skosem, wtedy punkty pierwszych odbić wypadną na ścianach bocznych tak że nie obiją się o drzwi. Punkty te możesz obliczyć np tym kalkulatorem, przy okazji na stronie znajdziesz sporo różnych gratów do adaptacji:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Skosy są o tyle problematyczne że czymś innym niż pianka to ciężko będzie je zwalczyć, a zwalczyć trzeba bo mogą nawet ogniskować dźwięk. Na te pierwsze odbicia można wtedy dać rozpraszacze, a na skosy piankę - danie wszędzie paneli tłumiących to kiepski pomysł bo pomieszczenie będzie przetłumione.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściana naprzeciw drzwi jest pionowa, tak? Ja bym na niej ustawił sprzęt, zawsze to łatwiej wchodzić do pokoju i też ustawiać ustroje na całej ścianie, niż na ścianie z drzwiami wejściowymi.

Pianki się wystrzegaj jeśli planujesz wykładzinę lub dywan na podłodze, bo przetłumisz pomieszczenie.

Według mnie najważniejsza jest solidna konstrukcja dachu, żeby płyty na skosach nie drgały i żebyś miał bas w pomieszczeniu. Skoro jesteś na etapie planowania to też warto zadbać o symetrię na ścianach bocznych i np. zabudować prawy skos na dole do wysokości około 1m i zrobić tam graciarnie z małymi drzwiczkami, lub zamknąc na głucho. Pozwoli to na łatwiejsze ustawienie ustrojów na bocznych ścianach i dźwięk nie będzie się kumulował przy podłodze na dole skosów, bo one zawsze kierują dźwięk w dół.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.