Skocz do zawartości
IGNORED

Czy brzmienie głośników zmienia się wraz z upływem czasu ?


mkay
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gorzej mogą brzmieć kopułki z ferrofluidem ze względu na starzenie i twardnienie tego wynalazku.

Poza tym większych zmian na gorsze być nie powinno zakładając że były jednak używane.

Leżakowanie źle wpływa na elektrolity, które często są stosowane w tanich kolumnach i to

w newralgicznych miejscach - np. szeregowy kondensator tweetera.

Można to jednak sobie pomierzyć i ew. wymienić.

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 10 miesięcy temu...
  • 5 tygodni później...

Źle uplyw czasu mogą znosić tandetne, piankowe zawieszenia głośników. Oczywiście są też porządne, które są bardzo trwałe. Parciejąca i sztywniejąca z czasem guma zawieszeń występuje bardzo rzadko. Spotkałem się raz ze znikaniem warstwy powlekającej membranę stożkową. (Głośnik TVM).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupno używanych kolumn wymaga doświadczenia i najlepiej wcześniejszych oględzin .Miałem taki przypadek że ten sam zestawl znanej amerykańskiej firmy który dawniej kosztował ok 9 tys DM gral bardzo dobrze A drugi słabo co najwyżej prze cietnie.Okazalo się że ten drugi zestaw używany był dość intensywnie(był przeciążany) tak że nawet dało się wyczuć że cewka karkasu obciera o magnes. Nawet jeśli dźwięk w jakimś stopniu zmieni się ale jego jakosc odpowiada  nam i mamy porównanie do nowych konstrukcji i ich cen to myślę że warto zainwestować niekiedy w starsze zestawy w dobrym stanie .

Osobiście kupując dawno temu nowy zestaw kolumn było czuć zmianę dźwięku ale tylko w początkowej fazie powiedzmy wygrzania.Dzwiek z czasem był przyjemniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wierze by uzyte materialy nawet w tych drozszych przetwornikach byly wieczne. Zarowno pianki albo papier (w przetwornikach PA + jego pokrycie/impregnacja) na krawedziach membrany jak i tylny resor centrujacy w poblizu szpuli ulegaja starzeniu (wplyw UV, temperatury,...). Przez to zmieniaja sie parametry TS takiego przetwornika i z tym zwiazane zestrojenia zestawu.

Nie na darmo znajdziesz firmy wyspecjalizowane w odnawianiu bardziej wartosciowych starych przetwornikow (google -> recone speaker) 

Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilu z was miało do czynienia z  tak starymi kolumnami  ? I dlaczego każdy zawsze ma strach czy było coś robione ? Na przykładzie moich kolumn które mają 35 lat Screenshot_20190227-153608_Gallery.thumb.jpg.fc476d0af672bb2f26592cc107916a19.jpg

wymieniłem prawie wszystkie elementy w zwrotnicy właśnie ze względu,  że były już stare . Z ciekawości zmierzyłem wartość kondensatora  bipolarnego który miał mieć 12uf A po tych 35 latach miał 23,3 uf . Wszystkie glosniki sa orginalne .Nie wiem jak brzmiały jak były nowe wiem jedynie , że teraz brzmią rewelacyjnie ?

...............................

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Ilu z was miało do czynienia z  tak starymi kolumnami?


B&W 804 kupione w 1991, przetwornik srednioniskotonowy wymieniany 2 razy

Subwoofer REL Stadium kupiony w 1997 gra do dzis bez zarzutu

Monitory Sonus Faber kupione w 1999 graja do dzis bez zarzutu

Subwoofer Peerless zbudowany w 1999 gra do dzis bez zarzutu

Tonsile kupione w 1985 zamienily sie w „proszek“ :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przebijam - Quadral Montan mk1, rocznik 1980/81

Grają do dziś (... i to jak!), jestem drugim właścicielem od 2000.

Pierwszy właściciel sprzedał tylko dlatego, że trafił wyższy model w stanie idealnym (serii Phonologue) - Vulkan (z TL)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy spotkaliście się kiedykolwiek z zaleceniem, aby co jakiś czas... obracać głośniki w kolumnie o 180°?? Gdzieś o tym czytałem, chodziło o dużej średnicy membrany i niekorzystny wpływ siły ciążenia, która je niesymetrycznie wychyla z neutralnego położenia. Dlatego też zaleca się, aby regularnie obracać głośniki w otworze kolumny, aby zawieszenie zużywało się równomiernie. Jak myślicie, brzmi sensownie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.