Skocz do zawartości
IGNORED

Lepiej kupić kolumny 3 drożne czy 2 drożne ?


mkay

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się czy w budżecie ok 600 zl lepiej kupić kolumny 3 drożne np mam na oku : Technics SB-CS7 , Onkyo SC-401 lub Onkyo sc 550 czy jakieś dwudrożne ? Czy wymienione kolumny do dobrej klasy sprzęt , bo czytałem że żeby 3 drożne jakoś brzmiały to muszą być bardzo drogie ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównując kolumny w tej samej cenie: w 2-drożnych koszt dzieli się na mniej głośników, zwrotnica jest też prostsza, natomiast w kolumnie 3-drożnej cena dzieli się na więcej komponentów, a więc nietrudno się domyśleć, że nie mogą być tak dobre, jak w 2-drożnej.

To, co podałeś, to kolumny średnio warte uwagi. Lepiej szukać czegoś od producenta głośników, lub z firmy zajmującej się typowo kolumnami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś było więcej kolumn trzydrożnych, bo nie produkowano tweeterów zdolnych bez większych

ostrości przenosić choćby 3 kHz. Tonsil produkował je tylko w zasadzie od 4,5 kHz.

Dziś to nie stanowi bariery, a są takie które można puszczać już poniżej 2 kHz przy odpowiedniej

zwrotnicy, żeby uniknąć zniekształceń i przeciążenia cewki.

Kolumny z wooferem do 20 cm mogą być dwudrożne, natomiast większość tych większych

ma 3 drogi bo z kolei większy woofer tak daleko ( np. 3 kHz ) nie zagra poprawnie.

Tak, jak pisze @porlick wybierał bym w tym budżecie dwudrożne; zwykle są

tam jednak lepsze głośniki. Ale na imprezy do przeciążania ....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie muszą być bardzo drogie. juz za ok 14tys można coś kupić.

To brakuje jeszcze 13400zl.

Czytacie w ogóle posty czy tylko tak klepiecie aby klepac.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jak pisze @porlick wybierał bym w tym budżecie dwudrożne; zwykle są

tam jednak lepsze głośniki.

Czy ja wiem? Budżet 600, jeśli odjąć 150 na podstawki to pozostanie na monitorki tylko 450. Myślę, że to głównie kwestia trafienia konkretnego modelu w osobiste gusta. Nie wiem ile w tym prawdy, ale słyszałem, że:

- dwudrożne mają bas dopiero przy głośniejszym odsłuchu,

- dwudrożne wymagają mocniejszego wzmacniacza. Możecie coś na ten temat powiedzieć?

 

Osobiście mam tanie trójdrożne... no dobrze, dwu i pół drożnem i jestem zadowolony jak ch...a!

 

.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są raczej mity bez związku z rzeczywistością, bo woofer musi czy w dwóch drogach, czy w trzech

zrobić to samo. Podział zwykle jest powyżej basu, więc technicznie to bez znaczenia.

Fakt, że rzadko się robi trzy drogi na 5" na dole pasma, więc niższy bas na pewno jest lepiej słyszalny

jeśli woofer w kolumnie ma na przykład swoje 10" czy 12" ;-))

Zakładam 3 drogi na 8" wooferze porównując taką kolumnę z monitorem "oversize" też na 8"

i nie ma powodu, żeby w tych samych litrach grało lepiej czy gorzej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam 3 drogi na 8" wooferze porównując taką kolumnę z monitorem "oversize" też na 8"

i nie ma powodu, żeby w tych samych litrach grało lepiej czy gorzej.

 

Przy takim założeniu pewnie tak. Tylko monitorek to zazwyczaj nie więcej niż 6,5, a wolnostojąca to minimum 8... a na niej monitorek i wszystko w odpowiednio większym litrażu. Inaczej to rozważania jakichkolwiek różnic faktycznie nieco traci sens.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tak, kwestia gustu, bo moje doświadczenia są inne.

Wielu jest zawiedzionych BR a wystarczy zerknąć na proporcje kosza i średnicy tunelu

i mniej więcej wiadomo, czy to ma szanse zagrać w sposób zróżnicowany;

dynamicznie a jednocześnie z dobrą melodią i czytelnie - bez przeciągania.

Kiepsko bywa też jeśli jest za dużo litrów na woofer, albo przesadzono z wytłumieniem.

Żeby nie być gołosłownym - mam 21,5 cm woofer przy BR 71 mm lekko tylko wytłumione

i na bas nie narzekam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnym przykładem na poparcie audioburaka są 2 konstrukcje na tych samych samych głośnikach Tonsil- Sonata120 (pierwsze oznacz.) I konstrukcja dla Denona, nie pamiętam oznaczenia. Słuchałem obu ok 25 lat temu- Denona w sklepie, Sonatę miał kolega.

Sonata miała co najmniej o 1/3 wieksze pudło, br małej średnicy, b. nisko strojony. Co z tego, że schodziła niżej, skoro bas był totalnie jednonutowy i buczał tylko jak krowa. Denon to była konstrukcja całkiem odmienna brzmieniowo- bas dużo bardziej energetyczny, krótszy, potrafił kopnąć. Br był ok 2x większej średnicy i mniejsza skrzynka, co wymusiło wyższe strojenie. Po włożeniu styropianowych klocków dopasowanych na wcisk do obudowy Sonaty i skróceniu rury br i ona zagrała podobnie do Denona, szkoda tylko, ze kolega nie zdecydował się na zmianę średnicy kanału br.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytacie w ogóle posty czy tylko tak klepiecie aby klepac.

 

Ty to masz wymagania. Nie dość że piszą w temacie to jeszcze mają czytać w jakim temacie piszą ???

 

No proszę Cię......

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To brakuje jeszcze 13400zl.

Czytacie w ogóle posty czy tylko tak klepiecie aby klepac.

 

 

Ty sie Rafal tak nie napinaj. Trzeba czytac ze zrozumieniem ;-)

Z moich doświadczeń tylko woofer w obudowie zamkniętej jest nadzieją na zróżnicowany bas.

 

No to jestes w bledzie.

 

Kiedyś było więcej kolumn trzydrożnych, bo nie produkowano tweeterów zdolnych bez większych

ostrości przenosić choćby 3 kHz. Tonsil produkował je tylko w zasadzie od 4,5 kHz.

Dziś to nie stanowi bariery, a są takie które można puszczać już poniżej 2 kHz przy odpowiedniej

zwrotnicy, żeby uniknąć zniekształceń i przeciążenia cewki.

Kolumny z wooferem do 20 cm mogą być dwudrożne, natomiast większość tych większych

ma 3 drogi bo z kolei większy woofer tak daleko ( np. 3 kHz ) nie zagra poprawnie.

Tak, jak pisze @porlick wybierał bym w tym budżecie dwudrożne; zwykle są

tam jednak lepsze głośniki. Ale na imprezy do przeciążania ....

 

 

Chodzi o kwestie rozpraszania.

Wiekszy woofer w dwoch drogach slabo radzi sobie z rozpraszaniem wyzszych zakresow. Nie ma za bardzo opcji zeby obciac go nizej, bo zajedziesz szybko wysokotonowy. No chyba, ze uzyjesz duzego wysokotonowca tak jak robi to Chario.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weźmy dwie kolumny klasy budżetowej za podobną cenę. Monitor Audio Bronze 5 i Monitor Audio Silver 50. Coś mi się wydaje, że choć w tych drugich elementy wyższej jakości, to jednak w tych pierwszych bardziej rozbudowana konstrukcja pozwoliła więcej problemów wyeliminować. Osobiście mam MR4 i chętnie bym monitorki Silver posłuchał, ale w cuda nie wierzę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Squawker nie tylko do szczekania powinien być.

Nie wiem - czemu ta nazwa jest pomijana ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywistą odpowiedzą jest to, że drożność nie jest wyznacznikiem jakości głośników.

 

Rozmiar woofera już prędzej wpłynie na bass. Ale to dopiero początek...Obudowa, konstrukcja, umiejscowienie kolumny, to w oczywisty sposób wpłynie na dalszy przebieg.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywistą odpowiedzą jest to, że drożność nie jest wyznacznikiem jakości głośników.

 

Trzy głośniki kupione za tę samą cenę co dwa głośniki muszą być jakościowo gorsze. Ale czy cały zespół będzie jakościowo gorszy? Przy małym budżecie nie wydaje mi się.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reguł nie ma

Ale zwykle kolumna 2- drożna to lepsza spójność brzmienia , a 3- drożna to lepszy bas ( choć bywa różnie )

Najlepiej kupić po prostu kolumny lepsze , czyli takie które się nam bardziej podobają .,,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ilu ludzi tyle opinii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie rozważania są prawdziwe tylko w odniesieniu do kolumn nowych. Jeśli w grę wchodzi kupno używanych, w określonej kwocie można wybierać spośród dużo bardziej zróżnicowanej puli kolumn i da się czasem ustrzelić coś, co łączy wszystkie nasze potrzeby. Może to trochę dłużej potrwać, ale warto zaczaić się na okazję. Są jeszcze kolumny 2,5-drożne, które zwykle łączą lepszy bas od 2-dr. podstawkowców z w miarę kompaktową wielkością.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czy w budżecie ok 600 zl lepiej kupić kolumny 3 drożne np mam na oku : Technics SB-CS7 , Onkyo SC-401 lub Onkyo sc 550 czy jakieś dwudrożne ? Czy wymienione kolumny do dobrej klasy sprzęt , bo czytałem że żeby 3 drożne jakoś brzmiały to muszą być bardzo drogie ?

Lepiej kupić kolumny dobre!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

De gustibus non est disputandum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma zasady która zagra lepiej, trzeba słuchać! W gruncie najwięcej zależy od budowy i konstrukcji, jakiej klasy została przeznaczona wiedza technologia i materiały. 2 drożna może zagrać lepiej niż 3 drożna lub też gorzej nie ma zasady.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.