Skocz do zawartości
IGNORED

Ankieta w sprawie preferencji montażu elementów w ambitnych projektach DAC


(nie)przecietniak

Ankieta w sprawie projektów DAC  

60 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jeśli powstaje na Forum nowy ambitny projekt DACA, to w jakiej formie montażu, będąc zainteresowanym, chciałbyś aby była płytka/płytki drukowane?

    • Smd
      21
    • Przewlekanej
      3
    • Mogą być tylko pojedyńcze elementy smd, najwyżej ich montaż zlecę komuś innemu
      4
    • Może być całość w smd, najwyżej całość zlecę do montażu komuś innemu
      2
    • Wszystko mi jedno, poradzę sobie z obiema formami montażu
      30


Rekomendowane odpowiedzi

Nigdy nie tworzyłem ankiety więc nie wiem czy wszystko zadziała. A tak w ogóle jestem ciekawy, czy moje intuicje się sprawdzą. Zachęcam absolutnie wszystkich Forumowiczów do anonimowego oddania swojego głosu, to nic nie kosztuje.

 

Jeśli jesteś Osobą tylko czytającą to forum w tym tematy związane z dacami i uważasz siebie za audiohobbystę potrafiącego dla siebie lutować i korzystasz z różnych porad z tego działu, a nie jesteś zarejestrowany - to Twój głos też jest ważny i choćby po to aby oddać głos, proponuję zarejestrować się na forum.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Świetna poglądowa galeria (nie moja) dot. TDA1541(A):

www.maxdat.eu/_galeria/Foto%20TDA1541.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja lutownice trzymam 35 lat i gdyby nie SMD to pewnie by mi się znudziło.

Ilekroć przychodzi mi je lutować, zawsze mam te same myśli... qrcze, gdyby coś takiego było 30 lat temu.

Na szczęście teraz, na stare lata mam frajdę :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Monitor Audio RX8, RX Center, Silver 1; DAC : 8-ch DIYINHK ES9016, XMOS Multichannel; Power AMP : 6-ch TPA3255

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja lutownice trzymam 35 lat i gdyby nie SMD to pewnie by mi się znudziło.

Ilekroć przychodzi mi je lutować, zawsze mam te same myśli... qrcze, gdyby coś takiego było 30 lat temu.

Na szczęście teraz, na stare lata mam frajdę :)

 

 

To prawie tak długo jak ja ;)

SMS jest lepsze bo mniejsza czyli lepsza i tanszprzy okazji płytka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei jakieś 3 lata temu po ponad 20 letniej przerwie wróciłem do lutowania i co pierwsze? - DAC 4990 Waldiego no i SMD. Nie było to takie straszne.

A wzrok - już w podstawówce miałem +4,5D a dzisiaj to nie powiem bo nie umiem sumować dioptrii i cylindrów :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ekspertem nie jestem, ale przy małych prądach w dacu, mniejszych elementach można mieć krótsze ścieżki itp. Ma SMD swoje zalety. Ostatnio pierwszy raz lutowałem i sobie chwalę, chociaż muszę pod lupą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby analogówka miała być w technologii smt to takim dac-em na pewno nie byłbym zainteresowany, ze względu na to wybór wysokiej jakości elementów przewlekanych jest znacznie wiekszy. Część cyfrowa mogła by być w SMD, nawet lepiej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W trakcie usuwania konta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem zaskoczony trendem w obecnych wynikach ankiety. Myślałem, że na forum diy zagląda i korzysta z niego zdecydowanie więcej amatorów hobbystów nie posiadających osprzętu i umiejętności w montażu smd. W innych wątkach padają argumenty, że elementy smd mają zdecydowaną przewagę przede wszystkim w części cyfrowej daca. Może jest to prawdą, ja jednak mam pewne wątpliwości dotyczące tak kategorycznie formułowanych stwierdzeń. Wątpliwości te biorą się z:

1. konstrukcji płytki z wątku dot. chińskiego daca na PCM1794 - gdzie tylko AK4118 i PCM 1794 montowane są powierzchniowo - brak praktycznie głosów kwestionujących bardzop dobrą jakość dźwięku

2. konstrukcji płytki daca Sony z TDA1541z mojego innego wątku - w całości w montażu przewlekanym - nie mam żadnych zastrzeżeń do brzmienia tego starego projektu.

 

Mam wrażenie, że w diy jest obecnie po prostu "moda na smd" - co nie znaczy, że uważam, iż jest to coś nagannego. Jest ona (ta "moda"), moim zdaniem, po prostu trochę dyskryminująca osoby, które chciałyby prosto polutować sobie np. daca w systemie przewlekanym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Świetna poglądowa galeria (nie moja) dot. TDA1541(A):

www.maxdat.eu/_galeria/Foto%20TDA1541.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam wrażenie, że zaciąłeś się jak płyta na te przewlekane elementy. Zamiast komentować "modę" spróbuj złożyć parę urządzeń i sam dojdziesz do wniosku, że jest łatwiej, szybciej, mniej skomplikowane jest przelutowanie kondensatorów, rezystorow..

Hobbysci na tym forum diy zdecydowanie ida w kierunku jakości, jestem tu od chyba 8 lat i tendencja jest oczywista. Może poprostu hobbyści diy doszli do wniosku, że elementy smd ( o czym koledzy pisali dlaczego) osiągnęły bardzo wysoką jakość. Już nie mówiąc o tym, że w układach cyfrowych to wręcz konieczność.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Wolę błędy entuzjazty od obojętności mędrca" - Anatol France

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hobbysci na tym forum diy zdecydowanie ida w kierunku jakości, jestem tu od chyba 8 lat i tendencja jest oczywista.

Moim zdaniem jakość dźwięku nie zależy wprost od sposobu montażu elementów, a i bardzo dobrej jakości elementy same z siebie, przez to, że sa bardzo dobre, nie zagrają bardzo dobrze. Ale dziękuję za wypowiedź.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Świetna poglądowa galeria (nie moja) dot. TDA1541(A):

www.maxdat.eu/_galeria/Foto%20TDA1541.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jakość dźwięku nie zależy wprost od sposobu montażu elementów

jak nie zależy...

a masa?

czym krótsza to lepsza, nie prawdaż?

Poza tym w niektórych DACach krótkie połączenia są niezbędne do jego pracy w ogóle. SMD konieczne.

A układach analogowych jest to samo. W niektórych układach operacyjnych producent wprost sugeruje układ ścieżek i podaje przykładowy patern.

Inaczej będzie się sprzęgać. Mało to razy czytało się, że "włożyłem opka i grzeje się.." ?

A dlaczego? Bo montaż elementów nieprawidłowy... Dla tego opka akurat.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Monitor Audio RX8, RX Center, Silver 1; DAC : 8-ch DIYINHK ES9016, XMOS Multichannel; Power AMP : 6-ch TPA3255

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mam, przykładowo daca, płytkę na PCM1794 - jedną prawie w całości z montażem przewlekanym a drugą prawie w całości w smd (oprócz opampów) - i wiem po odsłuchach, że ta pierwsza gra lepiej - to jest to dla mnie dowód, że w tym przypadku do dobrego grania nie jest konieczny smd. Więc chociaż może to co piszesz, z Twojego (i nie tylko Twojego) punktu widzenia jest słuszne, to moim zdaniem jednak nie może mieć statusu uniwersalnej prawdy stojącej w bezkompromisowej kontrze do rozwiązań, które są w większości elementów oparte na montażu przewlekanym i bezwględnie sugerować, że dac-i wykonane w smd są lepsze (czytaj: brzmią lepiej) niż te oparte o montaż przewlekany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Świetna poglądowa galeria (nie moja) dot. TDA1541(A):

www.maxdat.eu/_galeria/Foto%20TDA1541.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku PCM1794 może i tak, ale są nowe układy DAC. Taki ES9038 to już na przewlekanych nie pociągnie... ba.. On na dwuwarstwowej PCB też może mieć problemy.

Nowe opampy o niesamowitych parametrach powstały głównie dlatego, że można je zaaplikować w SMD.

Ja oceniam to tak przyszłościowo, perspektywicznie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Monitor Audio RX8, RX Center, Silver 1; DAC : 8-ch DIYINHK ES9016, XMOS Multichannel; Power AMP : 6-ch TPA3255

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalety elementów SMD w cyfrówce: rozmiar i wyprowadzenia drastycznie redukują indukcyjność wlasna kondensatorów czyt. drastycznie zmniejsza się poziom zakłóceń na zasilaniu i wprowadzamy większą stałość i przewidywalnosć w układ i dźwięk- bo inaczej wejdziemy w świat całkowitej alchemii powodujac ze każda zmiana , najmniejsza będzie "grała" czy raczej będziemy stroić zakłócenia.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalety elementów SMD w cyfrówce: rozmiar i wyprowadzenia drastycznie redukują indukcyjność wlasna kondensatorów czyt. drastycznie zmniejsza się poziom zakłóceń na zasilaniu i wprowadzamy większą stałość i przewidywalnosć w układ i dźwięk

I to jest konkret. Dziękuję za zrozumiałe przedstawienie istoty zagadnienia.

Rozumiem więc, że bezdyskusyjnym faktem jest to, że montażęm przewlekanym w sekcji cyfrowej - tej stałości i przewidywalności w żaden sposób nie można uzyskać?...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Świetna poglądowa galeria (nie moja) dot. TDA1541(A):

www.maxdat.eu/_galeria/Foto%20TDA1541.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym proponował spróbować. Nie wspominając o piekarnikach czy "hotplejtach" stacja hot air kosztuje stówę, cyna dychę a sam proces lutowania jest łatwiejszy, szybszy i przyjemniejszy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet transformatorówką można polutować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Monitor Audio RX8, RX Center, Silver 1; DAC : 8-ch DIYINHK ES9016, XMOS Multichannel; Power AMP : 6-ch TPA3255

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet transformatorówką można polutować.

 

Można, ale przyjemność obserwowania jak elementy się same pozycjonują IMO porównywalna jest z obserwowaniem wywoływania obrazu utajonego. No i szybkość i ładność nieporownywalna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest konkret. Dziękuję za zrozumiałe przedstawienie istoty zagadnienia.

Rozumiem więc, że bezdyskusyjnym faktem jest to, że montażęm przewlekanym w sekcji cyfrowej - tej stałości i przewidywalności w żaden sposób nie można uzyskać?...

Jasne są urządzenia dobrze brzmiące które używające elementów przewlekanych do odprzęgania ale jak napisałem powoduje to że na dźwięk będzie miało wpływ wszystko - pytanie jest podstawowe czy chcemy się bawić latami w "alchemię" czy po inżyniersku ( tylko nie z płytkim spojrzeniem ) by zapewnić fundament układowo -projektowy do do dobrego dźwięku - to raz .A po drugie scalaki do audio są coraz bardziej prądożerne i pracują z coraz większymi częstotliwościami przez co odprzęganie to mus.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To naprawdę nie jest trudne. Poniżej najtańsza stacja hot air za stówę w jednej ręce, komórka w drugiej ;)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.