Skocz do zawartości
IGNORED

Adaptacja Akustyczna - Porady


Dawid_70797

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. W temacie akustyki jestem raczej laikiem i jest mój pierwszy post tutaj, także proszę o wyrozumiałość :). Postaram opisać się wszystko tak dokładnie jak potrafię. Przymierzam się właśnie do remontu pomieszczenia, które służyć mi będzie też jako studio domowe, celuje więc w możliwie dobrą adaptację akustyczna. Wymiary pomieszczenia to: 4 m szerokości, 5 m długości i 2,65 m wysokości.

 

I teraz pojawia się kilka moich wątpliwości, chce zrobić wszystko sam i wolałbym niczego nie sknocić.

 

Pomieszczenie prezentuje się tak:

 

1.png

 

Na przeciw okna znajdują się duże, dwuskrzydłowe drzwi. Mam zamiar zmienić je na pojedyncze i drugie skrzydło zamurować. Wszystkie mury są ceglane, zewnętrzne (na obrazku ten z oknem i od prawej) mają około 50 cm grubości, pozostałe są o połowę cieńsze. Pod oknem znajduje się grzejnik, który wymienię i właśnie... To okno. Myślałem o dużym, ruchomym panelu akustycznym, który postawiłbym między oknem, a biurkiem, które też odsunę nieco do tyłu, a samo okno zasłaniała by gruba zasłona. Da to jakikolwiek efekt?

 

Głównym powodem remontu jest wilgoć wychodząca na wspomnianych już ścianach zewnętrznych. Mój dom jest bardzo stary i kiepsko izolowany, wilgoć wychodzi wszędzie notorycznie. Mam zamiar zabudować wszystkie ściany dokładając wełnę o grubości 10 cm ( myślałem nad Aku-Płytą Isovera), bo 'wygłuszenie' tyko dwóch ścian pozostawiając pozostałe nietknięte byłoby kiepskim pomysłem i właśnie... Jaki efekt będzie miało zastosowanie płyt gipsowych, za którymi będzie 10 cm wełny, ewentualna przerwa powietrzna i ceglany mur? Wiem, że sama płyta gipsowa nie za bardzo nadaje się do adaptacji akustycznej, ale ciężko mi będzie sobie pozwolić na coś droższego. Na wyremontowane już ściany (tj. płytę gipsową) zamierzam dorzucić panele akustyczne w miejscach pierwszych odbić, do tego pułapki basowe w każdym rogu i dodatkowe panele na tylnej ścianie z drzwiami oraz na suficie między biurkiem, a krzesłem. Podłogę pokryję dywanem.

 

Czy moje rozwiązanie ma w ogóle jakikolwiek sens? Obecna charakterystyka akustyki jest okropna... Czy bylibyście mi w stanie polecić alternatywę dla płyt gipsowych w rozsądnej cenie? Jakie pułapki i panele akustyczne polecacie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim nakładzie pracy poprosiłbym kolegów z Forum o pomoc w dokonaniu pomiarów przed adaptacją i po.

Pomiary powinny być zdecydowanie lepszym pomysłem niż robienie wszystkiego po omacku.

Wszystkie pułapki czy panele mają zasadnicze znaczenie jeśli są w miejscach, w których spełniają swoja rolę.

W innym przypadku to takie klejenie dziurawego wiadra watą i klejem do papieru - sztuka dla sztuki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

#IRespect Music  SORRY! NIE TRAWIĘ AGROMUZYKI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie przymierzam się do wszystkiego, chodziło mi raczej o sens użycia podanych materiałów ( moim głównym problemem jest ta płyta gipsowa) w sensie ich jakości (wełna, płyty) i jakiegokolwiek wykorzystania w podstawie do adaptacji. Wiem, że ściana murowana jest dobrym początkiem, ale problem w tym, że muszę dorzucić na nią wełnę i płyty, bo wilgoć zeżre mi pokój, ściany to sama cegła i nic więcej, a dom ma ok. 100 lat. Inne sposoby izolacji będą mnie zbyt dużo kosztować bo pokrywałyby już raczej cały dom.

 

Czytałem sporo tematów, w których głównym problemem był między innymi materiał ścian, tj. ściany w domkach jednorodzinnych z płyt gipsowych itp, więc wolę upewnić się, że wszystko zrobię jak należy. O pomiarach myślałem przed położeniem paneli akustycznych, a po remoncie, kiedy ściany będą już wyglądać jak należy, bo w tej chwili to nie ma sensu, jako że pomieszczenie wyjściowe będzie miało inne wymiary i budowę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głównym powodem remontu jest wilgoć wychodząca na wspomnianych już ścianach zewnętrznych. Mój dom jest bardzo stary i kiepsko izolowany, wilgoć wychodzi wszędzie notorycznie.

 

Po pierwsze zadbaj o wentylacje pokoju, sprawdź czy nie powstaje u ciebie zimą wsteczny ciąg kominowy -zadbaj o mikrouchył okna.

 

Mam zamiar zabudować wszystkie ściany dokładając wełnę o grubości 10 cm ( myślałem nad Aku-Płytą Isovera), bo 'wygłuszenie' tyko dwóch ścian pozostawiając pozostałe nietknięte byłoby kiepskim pomysłem i właśnie... Jaki efekt będzie miało zastosowanie płyt gipsowych, za którymi będzie 10 cm wełny, ewentualna przerwa powietrzna i ceglany mur?

 

Paroizolacja w takiej sytuacji to "być albo nie być". W takim pomieszczeniu (słaba wentylacja + brak izolacji) bardzo łatwo przekroczyć tzw. punkt rosy co skutkuje wykraplaniem się pary wodnej na zimnych ścianach.

 

Czy moje rozwiązanie ma w ogóle jakikolwiek sens?

 

Takie małe domowe "studio" należy maksymalnie tłumić, tylko pamiętaj że jeżeli idziesz w wełnę to ta powinna mieć grubość co najmniej 50~60cm aby pochłaniała odpowiednio niskie częstotliwości względem wysokich.

 

Poprawa wentylacji > Izolacja budynku > Remont (skucie starych tynków) > Adaptacja

 

Pozdrawiam AM

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Po pierwsze zadbaj o wentylacje pokoju, sprawdź czy nie powstaje u ciebie zimą wsteczny ciąg kominowy -zadbaj o mikrouchył okna.

 

 

 

Paroizolacja w takiej sytuacji to "być albo nie być". W takim pomieszczeniu (słaba wentylacja + brak izolacji) bardzo łatwo przekroczyć tzw. punkt rosy co skutkuje wykraplaniem się pary wodnej na zimnych ścianach.

 

 

 

Takie małe domowe "studio" należy maksymalnie tłumić, tylko pamiętaj że jeżeli idziesz w wełnę to ta powinna mieć grubość co najmniej 50~60cm aby pochłaniała odpowiednio niskie częstotliwości względem wysokich.

 

Poprawa wentylacji > Izolacja budynku > Remont (skucie starych tynków) > Adaptacja

 

Pozdrawiam AM

 

mądrze Waćpan prawisz, madrze

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie posty, a szczególnie Audiomono. Mam już plan na wszystko, na razie spokojnie zadbam o odpowiednia izolację, a na adaptację przyjdzie czas.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.