Skocz do zawartości
IGNORED

Pierwszy wzmacniacz DIY - 6S33S vs EL34


micha7n

Rekomendowane odpowiedzi

Impedancja wyjściowa preampa lampowego to jedno, ale nie należy zapominać o "zgodności fazowej" sygnału podłączanych ze sobą urządzeń.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Dla mózgu najważniejsza jest logika i spójność, a nie prawda. Osoby które powielają fałszywe stwierdzenia, są przekonane, że mówią prawdę i zszokowane, gdy okazuje się, że fakty są inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To warto jeszcze się zastanowić jak wpływa zmiana trybu pracy lampy na jej rezystancję wewnętrzną a co za tym idzie na np. budowę transformatora i choćby zachowanie wzmacniacza na zmienną impedancję obciążenia. Może okazać się wtedy że brzuch triody nie taki wielki.

Słusznie. Warto na to popatrzeć.

...

A tak z zupełnie innej beczki ... Jako że każdy kij ma dwa końce, a odczep jest na "wysokości" 43% ... to zmieniając punkt odniesienia, czyli stawiając transformator głośnikowy pierwotnym "do góry nogami", można powiedzieć, że tak naprawdę mamy również drugi, czyli nadal ten sam odczep: 100% - 43% = 57%.

Czy to komu do czego będzie w ogóle potrzebne - trudno powiedzieć, ale skoro są zwolennicy dla 0% oraz dla 100% oraz dla 43% ... to może znajdzie się też chętny na 57% (=100% - 43%).

Tak tylko głośno dumam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Słusznie. Warto na to popatrzeć.

...

A tak z zupełnie innej beczki ... Jako że każdy kij ma dwa końce, a odczep jest na "wysokości" 43% ... to zmieniając punkt odniesienia, czyli stawiając transformator głośnikowy pierwotnym "do góry nogami", można powiedzieć, że tak naprawdę mamy również drugi, czyli nadal ten sam odczep: 100% - 43% = 57%.

Czy to komu do czego będzie w ogóle potrzebne - trudno powiedzieć, ale skoro są zwolennicy dla 0% oraz dla 100% oraz dla 43% ... to może znajdzie się też chętny na 57% (=100% - 43%).

Tak tylko głośno dumam.

 

Polecam SE. KLA, stopień mocy na 6550 Tung Sol, na wejściu ECC82 z równolegle połączonymi połówkami - niskie szumy oraz niska impedancja wyjściowa, zasilacz z dobrą filtracją, TG Ra 3K od Toroidy.pl sprawdzone w mojej konstrukcji. Można wykorzystać jeden ze schematów Audio Note.

 

krzem3

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lampa EL34 raczej do Push Pull KL.AB, próbowałem SE na KT120. Bardzo dobrze dźwiękowo sprawują się w SE lampy 6P14P po dwie w kanale z transformatorami wyjściowymi od Toroidy.pl

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem że małe pentody, typu 6p14p EL84/PL841 są znakomite w układzie równoległym PSE, zwłaszcza ta ostatnia bardzo przypadła mi do gustu. Nie ma co też zapominać o naszej poczciwej i jeszcze taniej PCL86 Polam/Telam są równie dobre a może i lepsze jak wyżej wymienione, robiłem próby z tymi lampami i byłem pozytywnie zaskoczony efektem. Widziałem gdzieś też w sieci, wzmacniacz "hi-end" japońskiej firmy na lampach Polam PCL86 w układzie równoległym PSE. Ale bardzo ciekawy jestem jak wypadałoby porównanie EL34 najlepiej NOS RFT lub Tesli, czy Philipsa do KT88 czy 6550 ze współczesnej produkcji, oczywiście mowa o SE.

EL34 stosowane są w układach SE przez uznane firmy np. simply italy 12w, wzmacniacz zbiera pochlebne opinie.

Fajnie by było gdybyś mógł zrobić takie porównanie EL34 do 6550 w tym samym układzie na tych samych trafach oczywiście po odpowiednim dobraniu polaryzacji lamp mocy.

 

Tutaj co nieco o wzmacniaczu simply italy na EL34

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość JanF

(Konto usunięte)

Fajnie by było gdybyś mógł zrobić takie porównanie EL34 do 6550 w tym samym układzie na tych samych trafach oczywiście po odpowiednim dobraniu polaryzacji lamp mocy.

Wiesz co, to nie tak, to nie apteka, wydaje mi się, że błądzisz (a zresztą, kto nie błądzi?).

To, że na lampach pisze EL34 to ogólna sygnatura, szczegóły grania zależą od konkretnego egzemplarza, skądeś bierze się ten wachlarz cen od 40 zł do kilkuset za sztukę?

Jakość wykonania, użyte elementy składowe lampy, ilość metali szlachetnych w materiale elektrod, to wszystko przekłada się na cenę końcową - przekłada się, bo musi.

I tę jakość potem słychać tak, że kopara opada - i żeby być dokładnym, nie tylko jakość lamp słychać, ale wszystkich użytych elementów, kondensatorów, transformatorów, kabli i interkonektów, jakość przyłącza do sieci energetycznej, jakość przewodu i samego wtyku do gniazdka.

Nie kombinuj już i nie zastanawiaj się, ile aniołów zmieści się w pod szkłem lampy, zacznij coś robić w uporządkowany i sensowny sposób, czyli, nie kupuj traf nawijanych złotym drutem wraz ze złotymi kablami za tysiące zł do wzmacniacza na lampie PC L86 za 7,50 zł sztuka. Lub na odwrót, drogich lamp separowanych kondensatorami energetycznymi za 3,50 zł sztuka lutowanych aluminiowym przewodem od chińczyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że na lampach pisze EL34 to ogólna sygnatura, szczegóły grania zależą od konkretnego egzemplarza, skądeś bierze się ten wachlarz cen od 40 zł do kilkuset za sztukę?

 

Zgadza się, dużo zależy od konkretnego egzemplarza dlatego pytałem o porównanie konkretnych i jeszcze rzadko, ale jednak dostępnych EL34 Tesli i RFT ogólnie wiadomo ze to bardzo dobre lampy choć różniące się brzmieniem.

Interesuje mnie jak wypadają owe EL34 w porównaniu do Tetrody 6550 tung sol, zachwalanej przez krzem3, czy w tym konkretnym układzie np. Tesla EL34 spisze się równie dobrze co 6550?

Oczywiste że różnice miedzy tymi lampami będą tylko jakie? to że lampy grają inaczej nie musi oznaczać że sa gorsze czy lepsze porostu inne. Sprawę doboru komponentów, kabli pomijam bo porównywane były by w tym samym systemie na tych samych komponentach, trafach, kondensatorach itp.

Kto buduje wzmacniacze lampowe pewnie wie że, czasem udaję się uzyskać wybitne brzmienie, przy zastosowaniu konkretnych rozwiązań i odpowiedniego doboru lamp i innych podzespołów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.