Skocz do zawartości
IGNORED

caspian m2 czy lampa unison research simply italy


Svawo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem że dla zagorzałych fanów wzm. lampowych powyższe nie jest problemem ale ja dałem sobie spokój.

 

Kupić coś z autobiasem na EL84. Zaopatrzyć się w ruskie 6p14p-ew lub 6p14p-er i nie ma co kombinować.

Obsługa wzmacniacza polega jedynie na wymianie lamp co przy ich żywotności nie będzie zbyt częste.

 

Taki wzmacniacz po prostu nie napędzi każdych kolumn ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chociażby to że podczas wydłużających się upałów jakie panują w sezonie letnim eksploatacja lampy może być bardzo uciążliwa. Kupowanie i żonglowanie lampami na dłuższą metę robi się kosztowne i meczące bo kto by nie chciał testować różnych setów żarówek skoro wpływają na brzmienie. Dobre stare NOS-y są coraz droższe i jest ich coraz mniej. Lampy z bieżącej produkcji potrafią szybko wykorkować.

 

Ano właśnie, bardzo zgrabnie to ująłeś. Wszystko to niestety prawda... co sprawia, że i ja, który lampy kocham miłością bezbrzeżną, mam u siebie całkiem zgrabnie brzmiący tranzystor i coraz częściej się zastanawiam, czy wszystkiego nie zredukować do jednego pudełka z krzemowym sercem...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Dlatego ja mam tylko dwie taniuśkie 12ax7...i krzemik na końcu ;-)

 

Ale...kiedyś kolega mi powiedział jak mu zarzuciłem zamulenie systemu, że zobaczysz za 10 lat...ku...a prawdę powiedział, coraz szybciej słuch mi się męczy i muszę słuchać pitu pitu...kurde a ja chcę całe pokłady nieodkrytego Death Metalu :-(((

Muszę kupić jakieś zamulaski, ehh...bo ze zjawiskowości Jazzu i pokrewnych nie zrezygnuję...

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego ja mam tylko dwie taniuśkie 12ax7...i krzemik na końcu

 

Ano właśnie Panowie czy jest możliwe kupić gotowy fabrycznie przedwzmacniacz lampowy w rozsądnej cenie?

 

A jak wyglądają rachunki za prąd bo jeśli dobrze rozumiem to grając 6h dziennie i pobierając bez przerwy (?) 300 w to jakieś 30 zeta na miesiąc dodatkowo .. dla jednych dużo dla innych mało ale taki tran nie weźmie nawet połowy z tego grając 24h.. dobrze liczę?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Svawo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Svawo odlicz 50-100W za tranzystor który by zamiennie grał ;) poza tym chyba tylko SE ciągną cały czas full W , PP-ki dosyć zbliżone do tranzystora zależnie jaki producent i jakie klasy.

Jeśli masz teraz jakiegoś tranzystora to zawsze lampę możesz mieć na "specjalne" okazje , ja tak właśnie planuje u siebie ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

300B DualMono SingleEnded by SinusAudio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko Staś nikt Cię do niczego nie zmusza :)

 

Podsumowując to minusów lampy jest dość sporo:

- duży pobór prądu i inne koszty jak wymiana lamp;

- szumienie buczenie wszelakiej maści;

- grzanie w lecie;

- konieczna rozgrzewka przed odsłuchem;

- trzeba wstać podejść żeby ja włączyć i przekręcić potencjometr;

- coraz gorsza jakość produkowanych lamp;

- mniejsza uniwersalność tj mniejszy wybór kolumn i nie zagra wszystkiego np metalu;

 

Trochę się tego uzbierało hahaha tak wygląda że lampy to sprzęt dla fascynatow nie dla zwykłych domowych użytkowników ;)

 

Svawo odlicz 50-100W za tranzystor który by zamiennie grał ;) poza tym chyba tylko SE ciągną cały czas full W , PP-ki dosyć zbliżone do tranzystora zależnie jaki producent i jakie klasy.

Jeśli masz teraz jakiegoś tranzystora to zawsze lampę możesz mieć na "specjalne" okazje , ja tak właśnie planuje u siebie ;)

 

Tyle że chciałem trochę zainwestować i mieć coś co dobrze zagra i na codzień i od święta i wolałbym żeby było to praktyczne w użytkowaniu.. nie kupię wypasionej lampy tylko żeby mieć ja na specjalne okazje :p..myślę że tym razem będzie tran a lampy się z czasem poszuka nieco taniej używki itp.. lub jak znajdę to dobry przedwzmacniacz na lampach.. nie wiem czy takie są

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Ja mam hybrydę...

Spoko Staś nikt Cię do niczego nie zmusza :)

 

Może moja odpowiedź zabrzmiała oschle...przepraszam...chodzi o to, że ja nie wnikam ile zużywam energi...Słucham bardzo dużo i hybryda jakoś mocno nie obciąża budżetu w stosunku do wcześniejszego zużycia...

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Svawo to może obadaj jakieś hybrydy vincent , magnat , haiku , sinusaudio ;)

I też podchodź z dystansem do tego co czytasz na forach , warto niekiedy postudiować parę dni zagadnienia techniczne , porozmawiać z producentami itd. wtedy rozjaśnia się pogląd na lampę

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

300B DualMono SingleEnded by SinusAudio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..myślę że tym razem będzie tran a lampy się z czasem poszuka nieco taniej używki itp..

 

Tego się trzymaj.

Do lampy trzeba dojrzeć, czyli gdy plusy lampy przesłaniają jej minusy ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mialem dlugo lampe i myslalem ze sie nie wylecze a jednak lampy nie są do wszystkiego

to samo ze sprzetem gitarowym - 20 lat tylko lampy i nie chcialem slyszec o niczym innym

teraz na koncertach klasa D w domu klasa D i do lamp juz raczej nie wroce

 

ps.caspiana tez mialem i mimo ze to czarodziej a nawet iluzjonista to zaluje ze sprzedalem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez biniek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mialem dlugo lampe i myslalem ze sie nie wylecze a jednak lampy nie są do wszystkiego

to samo ze sprzetem gitarowym - 20 lat tylko lampy i nie chcialem slyszec o niczym innym

teraz na koncertach klasa D w domu klasa D i do lamp juz raczej nie wroce

 

ps.caspiana tez mialem i mimo ze to czarodziej a nawet iluzjonista to zaluje ze sprzedalem

 

Czytałem Twoje posty biniek z tematu moja pierwsza lampa i nie tylko jak jeszcze byłeś przed zakupem.. jeśli można zapytać to dlaczego się wyleczyles?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj, bo tutaj trochę nieścisłości się pojawiło. Co do zużycia prądu, to przykład mojego wzmacniacza - Jolida 502BRC, pełna lampa PP na KT-88 zużywa w szczycie do 400W, no i to rzeczywiście widać na liczniku :) tak się składa, że akuratnie mam u siebie podłączony tranzystorowy Musical Fidelity M5si, zacnej mocy 2x 150W @ 8Ohm, trochę sobie gram i... on też zużywa 450W.

 

Ale spokojnie, to nie są wartości, które mogą kogoś zrujnować. To w końcu tylko wzmacniacz stereo, przy kilku godzinach grania codziennie, rachunki wzrosną góra o 20-30 zł miesięcznie. Jest owszem klasa D i zasilacze impulsowe. Też słuchałem nie tak dawno wzmacniacza NuPrime; prądu nie zużywał wiele, ale też to jest już zupełnie inny rodzaj grania - myślę, że nie o to nam tutaj chodzi :)

 

Co do szumienia i brumienia, to dobre wzmacniacze lampowe są równie ciche jak tranzystory. Mój trochę mruczy na starych lampach z lat 60-tych, lecz na nowych (ecc81 i ecc83 w sekcji przedwzmacniacza) jest bardzo cichy - na głośnikach 97dB skuteczności. Gdy się rozgrzeje, to już staje się nieistotne.

 

Trwałość lamp - lampy mocy Electro-Harmonix KT-88 (zwykłe, seryjne, nowa produkcja rosyjska) mam już 5,5 roku i elegancko trzymają parametry. Regulacja i lekkie korekty prądu podkładu dokonuję co 2-3 miesiące. Lampy w przedwzmacniaczu - mam 4 sety różnych lampek, pewnie jeszcze mnie przeżyją... najstarsze Valvo z 1961 r. pięknie grają. Więc nie taki diabeł straszny, można kupić od 30 zł do 1200 zł nawet, za 200-400 zł kupisz już bardzo zacne bańki.

 

Nie jest więc tak źle z tymi lampami, ale jeśli nie jesteś pewny, brak Ci odwagi, itp. - to się nie zastanawiaj nawet i kup sobie tranzystor. Tylko nie słuchaj wcześniej lampy, bo wpadniesz, bracie, tak jak my :)))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj, bo tutaj trochę nieścisłości się pojawiło. Co do zużycia prądu, to przykład mojego wzmacniacza - Jolida 502BRC, pełna lampa PP na KT-88 zużywa w szczycie do 400W, no i to rzeczywiście widać na liczniku :) tak się składa, że akuratnie mam u siebie podłączony tranzystorowy Musical Fidelity M5si, zacnej mocy 2x 150W @ 8Ohm, trochę sobie gram i... on też zużywa 450W.

 

Ale spokojnie, to nie są wartości, które mogą kogoś zrujnować. To w końcu tylko wzmacniacz stereo, przy kilku godzinach grania codziennie, rachunki wzrosną góra o 20-30 zł miesięcznie.

 

Nie jest więc tak źle z tymi lampami, ale jeśli nie jesteś pewny, brak Ci odwagi, itp. - to się nie zastanawiaj nawet i kup sobie tranzystor. Tylko nie słuchaj wcześniej lampy, bo wpadniesz, bracie, tak jak my :)))

 

Tranzystor podobno pobiera prad w zależności od natężenia muzyki realnie około 50w maks.. lampa podobno ma pobór stały niezależny od głośności..

 

Co do słuchania to trochę się tego boję więc chce być przygotowany na w miarę racjonalna ocenę sytuacji i znać wszystkie za i przeciw ;)

 

Już teraz wiem że brak standby z pilota i czas rozgrzewania to bardzo duże minusy..

 

A powiedzcie mi czy to uderzenie euforii jest na początku jak się usłyszy czy nawet długo długo potem (kilka miesięcy lat) jest się pod wrażeniem tych całych harmonicznych ? I nadal tak człowiek kontempluje muzykę:)?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Svawo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czytałem Twoje posty biniek z tematu moja pierwsza lampa i nie tylko jak jeszcze byłeś przed zakupem.. jeśli można zapytać to dlaczego się wyleczyles?

Nie chce Cie zniechecac bo lampy maja swoj czar z ktorego trudno zrezygnowac. Robia piorunujace pierwsze wrazenie. Slychac wiecej srednica czaruje gora sie iskrzy. Spokojnym repertuarze niczego wiecej nie trzeba. Jednak w muzyce gdzie jest duza dynamika i chwilowe impulsy wymagajace duzych mocy lampy sie gubia. Oczywiscie nie wszystkie bo sa i 100W potwory ale takie swoje kosztuja. Ja mam ten etap juz za soba. Zostawilem sobi jeden wzmacniacz lampowy zeby czasem posluchac. Nie sprzedam go ale nie jest to wzmacniacz do pierwszego zeatawu tylko do sypialni na ukojenie nerwow po ciezkim dniu

A w sprzecie gitarowym juz na pewno nie wroce do lamp bo cyfra tak poszla do przodu ze juz gra lepiej od lamp a miesci sie w torbie do laptopa i ma 500W

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jednak w muzyce gdzie jest duza dynamika i chwilowe impulsy wymagajace duzych mocy lampy sie gubia. Oczywiscie nie wszystkie bo sa i 100W potwory ale takie swoje kosztuja. Ja mam ten etap juz za soba. Zostawilem sobi jeden wzmacniacz lampowy zeby czasem posluchac. Nie sprzedam go ale nie jest to wzmacniacz do pierwszego zeatawu tylko do sypialni na ukojenie nerwow po ciezkim dniu

 

Jakie kolumienki do tego używasz?

 

Przesłuchalem powierzchownie w sklepie kilkanaście utworów i to mi się rzuciło że w kawałku dog days are over Florence & the Machine jest taka zmiana rytmu i tam nagle braklo prądu myślałem że to mi się zdawało albo że wzmacniacz nie jest najmocniejszy bo to była 12 w lampa. Teraz już wiem o co chodzi . Dzięki!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znów muszę stanąć w obronie lampek :)

 

Moja ma tryb stand-by i obsługę z pilota zdalnego sterowania, który jest prosty i piękny - zwłaszcza w porównaniu z tranzystorowym wzmacniaczem za blisko 10.000 zł, o którym wczoraj pisałem.

 

Rozgrzewa się owszem, jakieś 20 minut... Może o 5 minut dłużej niż ten tranzystor ;)

 

Moc wynosi, zależnie od lamp w stopniu końcowym, 50 lub 60 W na kanał. Nie ma żadnych problemów w zagraniu Florence & The Machine, Metallica, Deep Purple czy Faith no More.

 

Co do wypełnienia średnicy, we wzmacniaczach tranzystorowych do 10.000 zł jeszcze nie znalazłem nic porównywalnego, choć szukam od pewnego czasu... jest moc, dynamika, rozdzielczość, przestrzeń, ale średnica lekka i rzadka, niestety.

 

Pozdrawiam i dobrego dnia!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mały dopisek, odnośnie pilota zdalnego sterowania... nie to, abym nie lubił wzmacniaczy tranzystorowych, lecz w pilocie do MF M5si jest 39 guziczków (!), a jeszcze nie namierzyłem tego, którym się włącza i wyłącza wzmacniacz!

Może ktoś pomoże? Jest instrukcja obsługi, ale fabrycznie zapakowana i nie chcę rozklejać. Wzmacniacz mam do testów, na kilka dni...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mały dopisek, odnośnie pilota zdalnego sterowania... nie to, abym nie lubił wzmacniaczy tranzystorowych, lecz w pilocie do MF M5si jest 39 guziczków (!), a jeszcze nie namierzyłem tego, którym się włącza i wyłącza wzmacniacz!

Może ktoś pomoże? Jest instrukcja obsługi, ale fabrycznie zapakowana i nie chcę rozklejać. Wzmacniacz mam do testów, na kilka dni...

Chyba nie ma ix dee!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Jaka masz lampę tak z ciekawości? I jakie kolumny?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Svawo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za instrukcję. Trochę dziwne, nie sądzicie, że nie ma przycisku uruchamiającego wzmacniacz z pilota?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy chwilowe impulsy to problem głównie przy niższych częstotliwościach , czy skąd się ten problem bierze ? Może stosowanie słabszych traf,kondensatorów itp. ma na to wpływ ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

300B DualMono SingleEnded by SinusAudio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybrany caspian .. główny powód jak w pierwszym poście od huberto

 

Teraz szukanie kolumn.. jak tannoy xt6f tylko odrobinę łagodnej i może odrobinę mniejsze

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łagodniej na górze?

To elac uni fi. Mi się osobiście bardzo podobają. A da się wyrwać je w dobrej cenie.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 10 miesięcy temu...
59 minut temu, hasos napisał:

Z jakim wzmacniaczem ich słuchasz? 

Nie mam ich. Co nie zmienia faktu, że uważam połączenie Spendorów z Caspianem za bardzo dobre. Stąd pojawiła się moja propozycja

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
32 minutes ago, piotrek7 said:

Nie mam ich. Co nie zmienia faktu, że uważam połączenie Spendorów z Caspianem za bardzo dobre. Stąd pojawiła się moja propozycja

Hej .A co myślisz o nowym  roksanie BLACK?,ceny w uk mocno po spadaly 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.