Skocz do zawartości
IGNORED

Dlaczego vinyl brzmi lepiej niz CD?


koteczek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Niesamowita sprawa....musisz do Elberotha napisać na pw,aby sie od Ciebie podszkolił w sprawie nirvany!!

Dobrze prawię...prawda?,bo wiedza to trza sie dzielić i nie ma wyjscia!!

No zaskoczyłeś mnie Stary Audiofilu w sensie pozytywnym, masz u mnie plusa !, spodziewałem się ostrzejszego ataku - byłem nawet na to przygotowany :), ale zostawmy to - jak wszyscy nałogowi forumiarze czy może forumowicze ?, śledzę oczywiście od czasu do czasu wątek Elba, szczerze go podziwiam i jestem pełen uznania dla jego pasji, nie śmiał bym jego pouczać. Ostatno zdaje się dużo eksperymentował z zasilaniem, jakieś superakumulatory, czy coś w tym rodzaju, po prostu dąży do ideału i to należy docenić. Moja skromna prywatna opinia jest taka, że to mu zagra pięknie dopiero jak kupi gramofon. O właśnie przed chwilą był kurier i przyniósł mi płytę, wrażenia opiszę później w Winylmanii - Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

excelvinyl winylmania blog szukaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, czy oby na pewno chodzi o ideał? Elba ideał? Jesteś może z Wawy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

TA-E80ES | TA-N55ES MKIII | SS-G3 | CDP-X77ES | TC-K730ES | TC-K990ES | TC-765 | DTC-60ES | PCM-501ES | ST-S770ES | DENON DP-47F + AT AT33EV MC | JVC BR-7000ERA | PIONEER CT-9R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>>Dzius,

"...Starałem się wytrącić was z tego "tańca chochoła"..."

 

Dzius, a sam się w niego wtrąciłeś :) Przypominasz psa co goni własny ogon. Podobnie jak ten przykładowy pies, nie wiesz po co to robisz. Ja w tym sensu żadnego bynajmniej nie dostrzegam.

 

"...Na końcu Yul i tak mówi :"Daruj sobie i spadaj"..."

 

Dla ścisłości - powiedziałem: "przeproś i spadaj". Dlatego że

1) jak ktoś zarzuca komuś błędy i nielogiczności w wypowiedziach, które to błędy i nielogiczności nie miały miejsca, to wypada za to przeprosić. Ale dajmy temu spokój, nie podejrzewam Dzius, żebyś wogóle wiedział o czym w tym momencie mówię,

2) jak masz ochotę na tym forum pomóc w czymś, bo są tu nieustannie zgłaszane liczne problemy, prośby o opinie i porady, to działaj - nikt cię przepędzał nie będzie. Natomiast jeśli masz zamiar tylko i wyłącznie publicznie tutaj ganiać własny ogon - to mówię bez ogródek - spadaj i więcej się nie pokazuj. Załóż sobie własne forum i tam tańcuj i pląsaj do woli. Tu nie trolluj, bo to jest do niczego niepotrzebne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Yul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast jeśli masz zamiar tylko i wyłącznie publicznie tutaj ganiać własny ogon - to mówię bez ogródek - spadaj i więcej się nie pokazuj. Załóż sobie własne forum i tam tańcuj i pląsaj do woli.

 

 

A ty Yul jakimś rzecznikiem czy wodnikiem tego forum się stałeś?

 

Dzius - dobra robota!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez karbidoczaszka

There are only two kinds of music - good and bad.

- Duke Ellington -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

karbidowy, dorzuć plusa Dżusowi :))) załóż razem z nim forum i tam pląsajcie obaj.

Forum nie jest od tego aby dawać na nim uzewnętrznienie swoim malignom.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Yul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forum nie jest od tego aby dawać na nim uzewnętrznienie swoim malignom.

 

W pełni się zgadzam ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

There are only two kinds of music - good and bad.

- Duke Ellington -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Basta!Panowie nie drwijmy w zakładce Analog!

Świecić przykładem i mądrością,nie róbmy śmietnika,winyl to Kult!

Bardzo sluszna uwaga! Pomimo ze roznimy sie opiniami czasami nie robmy z tego forum tego co sie dzieje w zakladce 'stereo'.

 

Bardzo sluszna uwaga! Pomimo ze roznimy sie opiniami czasami nie robmy z tego forum tego co sie dzieje w zakladce 'stereo'.

A teraz z innej beczki. Prawie do rana sluchalem wczoraj winyla. Powod? Ano stalem sie 'lampowcem'. Sluchalem m.in. D. Krall (when I look in your eyes), commodors (night shift), P.Barber (Cole Porter mix) i na koniec Rubinsteina grajacego Szopena (udalo mi sie kupic w stanie idealnym komplet 12 plyt, wydanie RCA tzw. 'Red seal'). Musze powiedziec ze nie wiem ile razy musialem 'szczene' z podlogi podnoscic... Zaczynam rozumiec kolege excela, che, che.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>>Dzius,

"...Starałem się wytrącić was z tego "tańca chochoła"..."

 

Dzius, a sam się w niego wtrąciłeś :)

 

Yul tak mi się wydaje że jakoś gadasz bez zrozumienia. Przecież to co nazwałem "tańcem chochoła" odnosi się tylko i wyłącznie do tego że w większości przypadków zamiast cokolwiek pisać w sprawie "Dlaczego vinyl brzmi lepiej niz CD?", się nim tylko zachwycacie. To jeden z wielu przykładów pewnych nielogiczności które tu widzę. Zarzucając mi to i owo popełniałeś takich błędów logicznych wiele, tak jakbyś nie czytał ze zrozumieniem, lub miał jakieś zasłony. Spadam tym razem definitywnie. Gdyby był sens to rzeczywiście założyłbym własnym wątek. Powinienem to zrobić znacznie wcześniej i tutaj nie "trollować", ale polubiłem tu parę osób więc się trochę zasiedziałem. (Paczkowska gdzieś zniknęła).

Przerzucam się do DIY, gdzie moje miejsce. Tam jak ktoś coś źle przeczyta, źle zrozumie, lub się pomyli to mu się elementy spalą i tyle.

Cześć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzius, niech ci będzie że:

- gadam bez zrozumienia,

- popełniam błędy logiczne w każdym napisanym tu zdaniu,

- plus jestem winny za całe zło świata,

ale błagam Dzius - dotrzymaj słowa:

"...Spadam tym razem definitywnie..."

Pa!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzius, niech ci będzie że:

- gadam bez zrozumienia,

- popełniam błędy logiczne w każdym napisanym tu zdaniu,

- plus jestem winny za całe zło świata,

ale błagam Dzius - dotrzymaj słowa:

"...Spadam tym razem definitywnie..."

Pa!

No nie Yul, tym razem przegiąłeś, a kto Ci dał prawo do przeganiania kogoś z forum ? Dzisiaj Dzius, a może jutro ja / zaznaczam, że ze mną nie będzie łatwo :)/ albo Stary Audiofil ? Uważam, że każdy ma prawo wypowiadać swoje opinie i czy nam pasują, czy się z nimi nie zgadzamy, to dyskutujmy, a nie atakujmy personalnie. Forum żyje dzięki różnorodności opinii i ścieraniu się poglądów. Poglądy jedynie słuszne, to już przerabialiśmy, z wiadomym skutkiem. Dlatego weź Yul na wstrzymanie i pohamuj swoje dyktatorskie zapędy, bo znasz chyba to przysłowie: kto mieczem wojuje....itd. Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

excelvinyl winylmania blog szukaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie Yul, tym razem przegiąłeś, a kto Ci dał prawo do przeganiania kogoś z forum ? Dzisiaj Dzius, a może jutro ja / zaznaczam, że ze mną nie będzie łatwo :)/ albo Stary Audiofil ? Uważam, że każdy ma prawo wypowiadać swoje opinie i czy nam pasują, czy się z nimi nie zgadzamy, to dyskutujmy, a nie atakujmy personalnie. Forum żyje dzięki różnorodności opinii i ścieraniu się poglądów. Poglądy jedynie słuszne, to już przerabialiśmy, z wiadomym skutkiem. Dlatego weź Yul na wstrzymanie i pohamuj swoje dyktatorskie zapędy, bo znasz chyba to przysłowie: kto mieczem wojuje....itd. Pozdrawiam.

Dżus do Yula, 24.10.2011, 20:21,

"...YUL chce nam powiedzieć że ma taki dobry samochód że tak samo dobrze jedzie po kostce granitowej z prędkością 36km/h jak z 14.9km/h.

Dobry morał w tym nie dyskutować z byle kim. Żenada..."

 

Dżus do Yula, 26.10.2011, 08:26,

"...Yul..Mimo wszystko wielu rzeczy nie wiesz. Żenada..."

 

Excelu, może byś sobie zadał trochę trudu i poczytał płomienne, publiczne tyrady wygłaszane przez Dżusa do mnie, co? Bo mi się cytować tych fantasmagorii Dżusowych nie chce. Może by Ci odpowiadało jak bym w każdym lub co najwyżej w co drugim poście kierowanym do Ciebie pisał Ci, że jesteś per. Żenada? Może zadaj sobie tyle trudu co brudu za paznokciem i wiesz, zaznajom się z tym trochę zanim coś napiszesz.

Pozdro,

Yul

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forum nie jest od tego aby dawać na nim uzewnętrznienie swoim malignom.

Święta prawda, to kiedy przestaniecie pisać, że kable wpływają na dźwięk? ;-))))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Święta prawda, to kiedy przestaniecie pisać, że kable wpływają na dźwięk? ;-))))

Tu jest wątek do tego:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiecie co - ja nie mam nic do winyla i nic do cd - wymagam tylko jednego - niech to będzie dobrze wydane i dobrze gra. Bo dziś można kupić lepiej grający CD za 15 zł niż LP za 300zł z tą samą muzyką. I strasznie mnie to wkurza... A co do winyli, to do każdej płyty LP powinien być dołączony nośnik na CD lub kod do pobrania pliku cyfrowego w jakości nadającej się do słuchania w samochodzie czy innym przenośnym odtwarzaczu. Część firm już tak robi i bardzo mi się ta praktyka podoba. Jak mam do wyboru CD i LP z kodem, to biorę LP.

 

Beyerdynamic z Wami ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdr, Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Prawdą jest jednak to, że jedyną przyczyną, dla której winyl może grać lepiej od CD jest to jak został nagrany materiał. Koniec. Kropka. Stop.

Lepsze ustawienie mikrofonów, balansu, korektora, lepsza akustyka sali..."

 

Realizacja jest najważniejsza, tylko jest pewien problem, cyfra zabiera coś, bez czego nie da się tego słuchać.... Audiofilów interesuje jak najmniejsza ingerencja w tor, dwie konwersje raczej są sprzeczne z tą zasadą....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez neomammut

TA-E80ES | TA-N55ES MKIII | SS-G3 | CDP-X77ES | TC-K730ES | TC-K990ES | TC-765 | DTC-60ES | PCM-501ES | ST-S770ES | DENON DP-47F + AT AT33EV MC | JVC BR-7000ERA | PIONEER CT-9R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

"Prawdą jest jednak to, że jedyną przyczyną, dla której winyl może grać lepiej od CD jest to jak został nagrany materiał. Koniec. Kropka. Stop.

Lepsze ustawienie mikrofonów, balansu, korektora, lepsza akustyka sali..."

 

- no, to oczywiście całkowita nieprawda i brak logiki - /nie udało mi się znależć autora tego cytatu ?/

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

excelvinyl winylmania blog szukaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Winyl to sposób zapisu niedoskonały i pomaga mu kompresja RIAA. Ciekawi mnie czy kompresja analogowa poprawiła by brzmienie cyfrowe o przeciętnym bitracie. W starym "Audio" sprzed ponad 10 lat czytałem o całym zestawie przez który sygnał przechodził skompresowany, dopiero przed głośnikami był zamieniany na liniowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Winyl to sposób zapisu niedoskonały i pomaga mu kompresja RIAA. Ciekawi mnie czy kompresja analogowa poprawiła by brzmienie cyfrowe o przeciętnym bitracie. W starym "Audio" sprzed ponad 10 lat czytałem o całym zestawie przez który sygnał przechodził skompresowany, dopiero przed głośnikami był zamieniany na liniowy.

Kolejny Cyfrowy Krzyzowiec zaatakowal zwiazek plemion analogowych . Oprocz cyfrowego zapalu potrzebaby jednak nieco wiecej wiedzy ( taktyka ) i rozsadku ( strategia ) . Inaczej mozna latwo dostac w d...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Mieciek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 stron i dalej to samo... Dyskusje podtrzymują dyletanci teoretycy :-))

Powtarzam! - (kiedy mamy już zestawiony tor gramofonowy i trochę zebranych płyt) - to jedynym minusem winylu jest konieczność wykonania wysiłku w postaci zmiany strony LP, często umycia płyty i znowu wstawania z fotela co 20 minut itd, kropka.

Mając dobre płyty wole ich słuchać na poczciwym Denonie MM dl160 niż z najlepszego cdplayera za milion.

Pozdrawiam wytrwałych.

 

ps

nie plątam dobrych wkładek MC, bo tutaj wogóle nie ma o czym pisać.

 

do sporych wad winylu napewno należy zaliczyć tzw. słuchanie "po pijaku i inne uroczystości" kiedy o skuche nie jest trudno i trzeba kupować nową wkładke... ale to nie podlego tej dyskusji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Kolejny Cyfrowy Krzyzowiec zaatakowal zwiazek plemion analogowych . Oprocz cyfrowego zapalu potrzebaby jednak nieco wiecej wiedzy ( taktyka ) i rozsadku ( strategia ) . Inaczej mozna latwo dostac w d...

 

W którym momencie mojej wypowiedzi miałem bronić formatów cyfrowych? Nie rozumiem... czytasz w ogóle posty ludzi na których japę rozpuszczasz?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W którym momencie mojej wypowiedzi miałem bronić formatów cyfrowych? Nie rozumiem... czytasz w ogóle posty ludzi na których japę rozpuszczasz?

Gleboko ubolewam nad faktem , ze nie znalazlo u Ciebie uznania moje wyrafinowane porownanie . Faktycznie moze niedokladnie zrozumialem Twoja wypowiedz ale nie ukrywam ze doznalem dosc silnego wstrzasu podczas jego lektury . Szczegolne olsnil mnie fragment o "kompresji RIAA". Jesli autor watku okaze nieco zrozumienia za OT chcialbym abys rozwinal ten temat . Ze wstydem wyznaje ze posiadam bardzo duza luke w wiedzy na ten temat .

 

ze zrozumieniem M.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W którym momencie mojej wypowiedzi miałem bronić formatów cyfrowych? Nie rozumiem... czytasz w ogóle posty ludzi na których japę rozpuszczasz?

 

Nie przejmuj się, dla analogowego fachowca jakim bezsprzecznie jest "Mieciek" spadek kursu funta spowodował niedwracalne uszkodzenie szarych komórek odpowiedzialnych za myślenie i czytanie ze zrozumieniem. Niestety moralizatorski ton jego wypowiedzi o tym świadczy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

azri az tak Ci dopiekla opinia o trupie Daniela ktorego sprzedawales na aukcji ?..Gdybym tylko wiedzial . Moze tak wiecej merytoryki ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Mieciek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam artykuły na wiki, to już nie te czasy że trzeba było kupować książki z elektroakustyki, żeby realizować takie zainteresowania.

Korekcja RIAA jest kompresją poprzez podbijanie detali i spłaszczanie skoków dynamiki, taki jest jej rezultat. Głowica nacinająca płytę-matkę nie może przekroczyć zadanej szerokości ścieżki i jak ma to zrobić, skoro wychylenia dla niskich tonów setki razy przakraczają wychylenia dla wysokich? Proporcjonalnie do ilości powietrza, jakie tłoczą głośniki. Głośnik wysokotonowy przepycha 1cm3 powietrza, a głośnik w najniższej gałęzi 10 litrów, na dużych kolumnach. Trafia do wyobraźni?

 

Stąd pomysł inżyniera z firemki hi-endowej: aplikować krzywą RIAA na początku toru, odwracać ją w ostatniej chwili przed głośnikami, a wtedy żadne subtelności sinusoidy sygnału nie będą zamazane.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Arachnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>Arachnus

Wolę to, niż wykastrowane cyfrowe brzmienie. Zresztą, mało chyba słuchałeś i jesteś raczej teoretykiem, a WIKI zostaw w spokoju. Twoim jedynym doradcą powinien być Twój własny słuch!!! Chyba, że na tym polu, także masz konwersję A/C?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

TA-E80ES | TA-N55ES MKIII | SS-G3 | CDP-X77ES | TC-K730ES | TC-K990ES | TC-765 | DTC-60ES | PCM-501ES | ST-S770ES | DENON DP-47F + AT AT33EV MC | JVC BR-7000ERA | PIONEER CT-9R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

azri az tak Ci dopiekla opinia o trupie Daniela ktorego sprzedawales na aukcji ?..Gdybym tylko wiedzial . Moze tak wiecej merytoryki ?

No właśnie, gdybyś tylko wiedział. Gdybyś umiał czytać posty ze zrozumieniem wiedziałbyś że nie można być w dwóch miejscach jednocześnie, a co z tego wynika to nie ja sprzedawałem jakiegoś trupa Daniela na All..o.

Podsumowując - mądry wie co mówi, głupi mówi co wie. To tak merytorycznie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.