Skocz do zawartości
IGNORED

Dlaczego vinyl brzmi lepiej niz CD?


koteczek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Przemak.

 

To 50 kHz to jest nie dla jednego ucha sinus Fala i to na poziomie jeszcze 0dB, tylko zgodność fazowa ( równoważna przepuszczeniu sygnału 50 kHz) pozwalajaca na niezniekształcone odtworzenie dwóch kanałów symulujących obrazy pozorne ( jak wizja 3D) .

Dla sygnału mono wystarczy minimum kanał do 15 kHz by spełniał warunki HiFi. . W naturalnych warunkach sygnał prostokatny (rozważanie impulsu Diraca) tłumaczy formowanie sygnału prostokątnego w rzeczywistości z dużej ilości sygnałów sinusoidalnych z coraz wyższymi czestotliwosciami i coraz mniejszymi amplitudami . Wiec transjenty modelowo wymagaja takich warunków, tym bardziej w systemie STEREO .

Pytałeś o filmik . Tam nie widziałem pasma do 80 kHz . Zakres pomiarowy kończył się na 60 kHz a poziom

- 110 dB. Bardziej istotny jest zakres od 20kHz do 40 kHz z poziomem -60 -80 dB .

Jak potrafisz czytac diagramy , podsumujesz co tam jest powyżej 20 kHz , to do sygnału podstawowego jest to zaledwie cirka 0,2-0,4 %, w porywach może 1,5 -3% mocy .

 

Możliwe, mi z tym pasmem chodziło o to, że przekracza 40kHz czyli zahacza o dwunastą oktawę ;)

Co do reszty, to może bym, się odniósł, ale cała pierwsza część powyższej Twojej wypowiedzi jest dla mnie całkowicie niezrozumiała. Szczególnie to: "W naturalnych warunkach sygnał prostokatny (rozważanie impulsu Diraca) tłumaczy formowanie sygnału prostokątnego w rzeczywistości z dużej ilości sygnałów sinusoidalnych" jest zarąbiste ;)

 

mikrofon jest elementem toru i obrazuje problem, w moim torze jest jeszcze mixer i rejestrator, których charakterystyki faqzowe się sumują i w ten sposób psują znaczenie szerokiego pasma przenoszenia toru

 

Jeszcze raz - jak wytłumaczysz na płycie nagranej zwykłymi mikrofonami pasmo sięgające 60kHz?

 

Pokazałem, jak wygląda chrakterystyka fazowa zwykłego interfejsu z przedwzmacniaczem mikrofonowym, w dodatku z oczywistych powodów jest to charakterystyka i wejścia i wyjścia, tak więc interesujące nas wejście ma mniej. Tak czy inaczej to są dwa stopnie na 50kHz - to chcesz korygować?

Jeżeli chodzi o korekcję mikrofonu, to powtórzę pytanie, dla mnie kluczowe - skąd dane do tej korekcji? DPA daje pliki kalibracyjne, ale earthworks chyba nie, nie widzę w każdym razie? To jest najważniejsze w tej koncepcji, sama korekcja to jak pisałem pikuś, dziesięć minut przy piwie, z plikiem kalibracyjnym pięć minut, nie zdążę piwa wypić ;)

 

liczę na Przemaka, ja nie jestem realizatorem

 

Pytanie jak wyżej - skąd dane do tej korekcji?

 

Mikrofony tego typu brzmią paskudnie i praktycznie nie są używane do nagrań, stąd nie ma ich w spisach wyposażenia studiów nagraniowych. Ewentualnie jacyś hobbyści mogą bawić się w purystyczne nagrywanie klasyki AB, ale to raczej nie w studiu. Ja ich nie używam i nie zamierzam, zwłaszcza, że są paskudnie drogie.

 

nie puchną Ci uszy od przeciwfazy?

 

Mnie oczy szczypią ;)

Ale tu są tacy, co to lubią, i nawet potrafią precyzyjnie wskazać, z jakiego kierunku sygnał w przeciwfazie dochodzi (nagranie Watersa ze szczekającym psem i mówiącym żołnierzem). Warunek to oczywiście odpowiednio rozdzielczy system ;)

 

DPA daje pliki kalibracyjne

 

Tylko jak znam życie będą do 20kHz ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Najlepiej wróćmy do Bambino...wtedy szczypanie ustąpi ;-)

 

jak w filharmonii.....

 

Znasz taką?

 

Ale tu są tacy, co to lubią, i nawet potrafią precyzyjnie wskazać, z jakiego kierunku sygnał w przeciwfazie dochodzi (nagranie Watersa ze szczekającym psem i mówiącym żołnierzem). Warunek to oczywiście odpowiednio rozdzielczy system ;)

 

Z gustami chcesz dyskutować?...bluesa to raczej mało przeciw faza dotyczy...jeśli ktoś tak nagrał to wypada to słyszeć, nie uważasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym wątku to w ogóle nie na temat, bo na winylu nie da się przeciwfazy nagrać ;)

 

To znaczy przepraszam, nagrać to się da, tylko odtworzyć trudniej, jak z odmrożeniem szympansa ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez przemak

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokazałem, jak wygląda chrakterystyka fazowa zwykłego interfejsu z przedwzmacniaczem mikrofonowym

nie interesuje mnie Twój interfejs, natomiast bardzo ciekawi reszta sprzętu począwszy od kabli a skończywszy na monitorach, czy wiesz jaką wypadkową charakterystyką fazową toru począwszy od mikrofonu skończywszy na monitorze dysponujesz przy testowaniu mikrofonu? bez tego nie ocenisz prawidłowo mikrofonu i jego walorów szerokopasmowych

eszcze raz - jak wytłumaczysz na płycie nagranej zwykłymi mikrofonami pasmo sięgające 60kHz

Ty to nazywasz pasmem ? przy 60k są to szczątki dynamiki, słyszałeś o pojęciu zniekształceń liniowych?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie interesuje mnie Twój interfejs, natomiast bardzo ciekawi reszta sprzętu począwszy od kabli a skończywszy na monitorach, czy wiesz jaką wypadkową charakterystyką fazową toru począwszy od mikrofonu skończywszy na monitorze dysponujesz przy testowaniu mikrofonu? bez tego nie ocenisz prawidłowo mikrofonu i jego walorów szerokopasmowych

 

Kable? Tor odsłuchowy jest przecież nieistotny, bo on jest u klienta. Z punktu widzenia nagrania ważny jest mikrofon, przedwzmacniacz i przetwornik wejściowy. No i, eeee, kable ;)

Jeszcze raz, chyba czwarty - co ma być podstawą do korekcji charakterystyki fazowej? Jesteś w stanie na to odpowiedzieć, czy dalej będziesz ściemniał?

 

Ty to nazywasz pasmem ? przy 60k są to szczątki dynamiki, słyszałeś o pojęciu zniekształceń liniowych?

 

Nie ja to nazywam pasmem, tylko @divaldi. Będziecie to musieli sobie wyjaśnić.

 

To moze łatwiej będzie poszukać definicji sygnału prostokątnego :)

 

Zdecydowanie łatwiej, bo to:

W naturalnych warunkach sygnał prostokatny (...) tłumaczy formowanie sygnału prostokątnego...

jest zdaniem w nieznanym mi języku ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy dalej będziesz ściemniał?

 

nie ściemniam, tylko Ci tłumaczę dlaczego mikrofony pomiarowe wydają Ci się dziwnie brzmiące, bo nie znasz charakterystyki fazowej toru, w którym je testujesz, ich szerokie pasmo przenoszenia obraca się przeciwko nim jeżeli nie kontrolujesz charakterystyki wypadkowej, która jest sumą charakterystyk fazowych poszczególnych elementów tego toru

No i, eeee, kable

to eeee świadczy o tym, że nie doceniasz problemu

co ma być podstawą do korekcji charakterystyki fazowej?

zależy o co Ci chodzi? korekcję możemy zrobić na każdym etapie, jeśli chcesz przetestować mikrofon w studio to korekcji podlega cały tor począwszy od testowanego mikrofonu skończywszy na monitorach odsłuchowych, jeśli natomiast produkujesz nagranie do tłoczenia to problem korekcji możesz zostawić potencjalnemu słuchaczowi-właścicielowi płyty wyprodukowanej przez Ciebie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ściemniam, tylko Ci tłumaczę dlaczego mikrofony pomiarowe wydają Ci się dziwnie brzmiące, bo nie znasz charakterystyki fazowej toru, w którym je testujesz, ich szerokie pasmo przenoszenia obraca się przeciwko nim jeżeli nie kontrolujesz charakterystyki wypadkowej, która jest sumą charakterystyk fazowych poszczególnych elementów tego toru

 

W zasadzie chyba parę nagrań zrobiłem w 96, praktycznie wszystko robię w 44. Wyjaśnisz, skąd zatem te mikrofony "wydają mi się dziwnie brzmiące"?

 

Po raz piąty i ostatni:

 

Jakie odchylenia dopuszczasz, np. na tych 50kHz?

o jakich wartościach korekcji przy 50kHz myślisz. Podaj proszę, jaka dokładność wchodzi Twoim zdaniem w grę

powtórzę pytanie, dla mnie kluczowe - skąd dane do tej korekcji? DPA daje pliki kalibracyjne, ale earthworks chyba nie, nie widzę w każdym razie? To jest najważniejsze w tej koncepcji

 

Na jakiej podstawie zamierzasz korygować charakterystykę fazową? Prościej już nie umiem - JAK? Na słuch, na mierniki, z danych kalibracyjnych, z wykresów, na oko?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prple2,

 

Po stronie odbiorczej moze korygować fazę ktoś kto posiada DSP i jest tego świadom. Nie zostawia się takich materiałów .

Normalny klient nie zajmuje się takimi rzeczami. Wkłada płytę do sprzętu i odtwarza.

A to co usłyszy w pierwszych sekundach , wyrabia w nim obraz albo dobry albo nijaki , albo zły.

 

Przemak,

 

Dwunasta oktawa , to wynika z arytmetycznych danych. W złożonym sygnale wszystkie częstotliwości podstawowe i ich harmoniczne mieszają się ze sobą tworząc nowe szeregi powstałe z sumy i róznicy pomiędzy sobą - oprócz tych podstawowych. Wiec widmo jest zajmowane coraz wyżej im więcej jest elementów składowych w sygnale . W tym filmiku warto zobaczyć obrazek CD.

Poza 22 kHz jest tylko niewielka ilość fal przy maksymalnym nasyceniu i spada poza 25 kHz do -90dB .

I w pozostałej cześci omawianego widma jest jednostajny szum nie skorelowany z sygnałem podstawowym. Przy vinylu w widmie poza 22 kHz jednak jest coś co jest związane i odpowiada tresci widma podstawowego. Warto zobaczyć także co jest przedmiotem pomiarów . Ten gramofon po obejrzeniu , to jest jakieś badziewie . I chyba o to autorowi chodziło. Inne filmiki z podobnym testem pokazują troszkę gęste widmo .

Wkładki MC maja lepsze parametry od tego przedmiotu z filmiku. Są wkładki tak zaawansowane technologicznie , że w pomiarach mają spore różnice.

 

Typowy element w trakcie pracy Vinyla jakim sa trzaski, były kiedyś mierzone . Impuls wywołujacy chwilowe "potkniecie" to czas typowy dla zbocza sinus ok 100kHz. To sa bezwładności igieł (odpowiedź na impuls) . Igły tanie , słabe technicznie wypadają nawet z rowka ( nie przeskakują tylko traca kontakt na dłużej).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakiej podstawie

generator sinusoidalny i oscyloskop 2-kanałowy, generator i jeden kanał oscyloskopu na wejście badanego toru a drugi kanał oscyloskopu na wyjście toru, obserwowane sygnały w obu kanałach oscyloskopu musza być w fazie lub przesunięte o stałą wartość, jeśli jest rozbieżnośc fazy to należy kontrolerem skorygować i tak postępujemy w kilku punktach charakterystyki częstotliwościowej np co dekadę w punktach 40, 400, 4k i 40khz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez purple2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W złożonym sygnale wszystkie częstotliwości podstawowe i ich harmoniczne mieszają się ze sobą tworząc nowe szeregi powstałe z sumy i róznicy pomiędzy sobą - oprócz tych podstawowych. Wiec widmo jest zajmowane coraz wyżej im więcej jest elementów składowych w sygnale

 

Zdajesz sobie sprawę, że to jest nieprawda i duża bzdura?

 

 

generator sinusoidalny i oscyloskop 2-kanałowy, generator i jeden kanał oscyloskopu na wejście badanego toru a drugi kanał oscyloskopu na wyjście toru, obserwowane sygnały w obu kanałach oscyloskopu musza być w fazie lub przesunięte o stałą wartość, jeśli jest rozbieżnośc fazy to należy kontrolerem skorygować i tak postępujemy w kilku punktach charakterystyki częstotliwościowej np co dekadę w punktach 40, 400, 4k i 40khz

 

Czyli ściemniasz. Elektronikę po pierwsze łatwo zmierzyć a po drugie nie trzeba jej korygować. Dobrze wiesz, że pytam o co innego. O korekcję zestawów głośnikowych już strach pytać ;)

 

Jeżeli chodzi o korekcję mikrofonu, to powtórzę pytanie, dla mnie kluczowe - skąd dane do tej korekcji?

 

O krzywych Lissajous słyszałeś?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elektronikę po pierwsze łatwo zmierzyć a po drugie nie trzeba jej korygować

jesteś pewny, że Twoja elektronika i kable mają płaska charakterystyke fazową? monitory można sprawdzić mikrofonem dpa 4007 biorąc poprawkę na jego charakterystykę fazową, a krzywe lissajous pamiętam ze szkoły, podajemy na odchylanie x i y oscyloskopu 2 sinusy i ogladamy na ekranie elipsę w przypadku róźnicy fazowej lub okrąg przy zgodności fazowej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez purple2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesteś pewny, że Twoja elektronika i kable mają płaska charakterystyke fazową? monitory można sprawdzić mikrofonem dpa 4007 biorąc poprawkę na jego charakterystykę fazową, a krzywe lissajous pamiętam ze szkoły, podajemy na odchylanie x i y oscyloskopu 2 sinusy i ogladamy na ekranie elipsę w przypadku róźnicy fazowej lub okrąg przy zgodności fazowej

 

Czyli krótko mówiąc jesteś w pętli. Nie masz pojęcia, skąd dane do korekcji i ściemniasz. Propozycja korekcji monitorów mikrofonem, który również wymaga korekcji nawet śmieszna nie jest. Nadal nie napisałeś, skąd dane do korekcji mikrofonu. Konkretnie. Bo sformułowanie "biorąc poprawkę na jego charakterystykę fazową" to klasyczne mało maślane. Tak, biorąc poprawkę, ale SKĄD?

Moja cała elektronika wraz z kablami wykazuje 2 stopnie przesunięcia na 50kHz (a w tym jest też tor wyjściowy, więc sam wejściowy ma mniej), pokazywałem, ale Ciebie to nie interesuje. Pytanie oczywiście, na ile dokładny jest taki pomiar, ale innego nie mam.

Przy zerowym przesunięciu fazy jest kreska, ale to i tak pikuś w porównaniu z całą koncepcją ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz pojęcia, skąd dane do korekcji i ściemniasz

zaczynam podejrzewać, że nie rozumiesz co to jest charakterystyka fazowa? przecież tłumaczę Ci, że charakterystykę fazową toru odczytuję z oscyloskopu i koryguję do postaci płaskiej,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez purple2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaczynam podejrzewać, że nie rozumiesz co to jest charakterystyka fazowa? przecież tłumaczę Ci, że charakterystykę fazową toru odczytuję z oscyloskopu i koryguję do postaci płaskiej,

 

Metoda uzyskania wyniku jest jasna, chociaż chyba najmniej dokładna, ale nie w tym problem. Nadal unikasz odpowiedzi na proste pytanie, pisząc tylko o wynikach swojego eksperymentu. Spróbuję jeszcze prościej - na ten oscyloskop trzeba podać jakieś dwa sygnały, jakie to w przypadku korekcji mikrofonu będą sygnały i z których punktów układu pomiarowego je pobierzesz? Tylko nie pisz, że mikrofon zmierzysz i skorygujesz monitorem, biorąc poprawkę na charakterystykę fazową monitora, którą jak pisałeś zmierzysz tym mikrofonem, biorąc poprawkę na charakterystykę fazową mikrofonu ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metoda uzyskania wyniku jest jasna, chociaż chyba najmniej dokładna, ale nie w tym problem. Nadal unikasz odpowiedzi na proste pytanie, pisząc tylko o wynikach swojego eksperymentu. Spróbuję jeszcze prościej - na ten oscyloskop trzeba podać jakieś dwa sygnały, jakie to w przypadku korekcji mikrofonu będą sygnały i z których punktów układu pomiarowego je pobierzesz? Tylko nie pisz, że mikrofon zmierzysz i skorygujesz monitorem, biorąc poprawkę na charakterystykę fazową monitora, którą jak pisałeś zmierzysz tym mikrofonem, biorąc poprawkę na charakterystykę fazową mikrofonu ;)

w naszym torze występują 2 przetworniki elektroakustyczne, na początku jest mikrofon a na końcu monitor, w miejsce mikrofonu wstawiamy generator, mikrofon przenosimy na koniec łańcucha i kierujemy na monitor, sygnał z mikrofonu i z generatora podajemy na oscyloskop i ustawiamy charakterystykę fazową toru, charakterystyka fazowa mikrofonu ulega kompensacji, bo w miejscu generatora powinien być mikrofon czyli musimy dodać mu charakterystykę fazową mikrofonu a mikrofon jako element pomiarowy musi mieć odjętą charakterystykę fazową

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

początku jest mikrofon a na końcu monitor, w miejsce mikrofonu wstawiamy generator, mikrofon przenosimy na koniec łańcucha i kierujemy na monitor, sygnał z mikrofonu i z generatora podajemy na oscyloskop i ustawiamy charakterystykę fazową toru

To stosunkowo proste doświadczenie, widać jednak, że nigdy tego nie próbowałeś. Efekt będzie zupełnie inny niż się spodziewasz :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w naszym torze występują 2 przetworniki elektroakustyczne, na początku jest mikrofon a na końcu monitor, w miejsce mikrofonu wstawiamy generator, mikrofon przenosimy na koniec łańcucha i kierujemy na monitor, sygnał z mikrofonu i z generatora podajemy na oscyloskop i ustawiamy charakterystykę fazową toru, charakterystyka fazowa mikrofonu ulega kompensacji, bo w miejscu generatora powinien być mikrofon czyli musimy dodać mu charakterystykę fazową mikrofonu a mikrofon jako element pomiarowy musi mieć odjętą charakterystykę fazową

 

Rozumiem - rozwiążesz równanie z dwoma niewiadomymi. Wprawdzie matematyka nie zna metody rozwiązania takich równań, ale jak widać dla chcącego to żadna przeszkoda. Chcesz to zrobić rekurencyjnie, dokładnie tak, jak pisałem, czyli

mikrofon zmierzysz i skorygujesz monitorem, biorąc poprawkę na charakterystykę fazową monitora, którą jak pisałeś zmierzysz tym mikrofonem, biorąc poprawkę na charakterystykę fazową mikrofonu

ale jeżeli baron Munchhausen sam się za włosy wyciągnął, to co to za problem ;)

Podsumowując - niestety, nie masz pojęcia o czym piszesz. Starałem się zachować powagę i jakoś merytorycznie do tego podejść, ale pomysł i metoda są tak głupie, że szkoda czasu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a skąd masz kontroler charakterystyki fazowej?

 

To akurat jest prostsze niż myślisz. Jest wiele możliwości, np REW, albo:

Zebranie odpowiedzi impulsowej:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

)za darmo jeden impuls, potem restart programu)

Nałożenie odpowiedzi impulsowej:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

(całkowicie free i do tego polski)

Pięć minut i zrobione. Tylko te dwie niewiadome w jednym równaniu... ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale pomysł i metoda są tak głupie, że szkoda czasu.

gdybyś jednak miał kiedyś chwilę czasu i 10000 na kontroler z Gekaru to polecam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez purple2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdybyś jednak miał kiedyś chwilę czasu i 10000 na kontroler z Gekaru to polecam

 

Masz ten kontroler? ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To akurat jest prostsze niż myślisz. Jest wiele możliwości, np REW, albo:

Zebranie odpowiedzi impulsowej:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

)za darmo jeden impuls, potem restart programu)

Nałożenie odpowiedzi impulsowej:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

(całkowicie free i do tego polski)

Pięć minut i zrobione. Tylko te dwie niewiadome w jednym równaniu... ;)

jakie 2 niewiadome?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakie 2 niewiadome?

 

Jednocześnie mikrofon i monitor w torze pomiarowym. Ale to piszę piąty raz, więc chyba na próżno.

 

Been there ;)

Zobacz to, bacząc, że mi zależało na połączeniu charakterystyki mikrofonu i głośnika, a Tobie wręcz przeciwnie.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to piszę piąty raz, więc chyba na próżno.

potwierdza się Twoja matematyczna ignorancja, co ma do rzeczy, ze mikrofon i monitor jest w jednym układzie, to jest metoda kompensacyjna i jedyną niewiadomą jest wypadkowa charakterystyka fazowa, poza mikrofonem i monitorem jest jeszcze kilka innych elementów, których charakterystyk nie musimy znać, a że wypadkowa charakterystyka fazowa jest arytmetyczną sumą poszczególnych charakterystyk to kolejność elementów toru możemy dowolnie zmieniać a wypadkowa wartość będzie taka sama

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

potwierdza się Twoja matematyczna ignorancja, co ma do rzeczy, ze mikrofon i monitor jest w jednym układzie, to jest metoda kompensacyjna i jedyną niewiadomą jest wypadkowa charakterystyka fazowa, poza mikrofonem i monitorem jest jeszcze kilka innych elementów, których charakterystyk nie musimy znać, a że wypadkowa charakterystyka fazowa jest arytmetyczną sumą poszczególnych charakterystyk to kolejność elementów toru możemy dowolnie zmieniać a wypadkowa wartość będzie taka sama

 

Kto tu jest ignorantem, to widać. Zanim zaczniesz mnie obrażać, ujawniając przy okazji swoje poglądy na fizykę i matematykę, zauważ, że w nagraniu będziesz miał tylko charakterystykę mikrofonu. Jak chcesz ją "wyłuskać" ze zbiorczej charakterystyki mikrofon-głośnik? Twoje nagranie będzie niewiadomojakie ale na pewno nie liniowe. Przecież monitory zostaną u Ciebie. Chyba, że chcesz je dołączać do płyt ;)

 

Ja nie pytałem, jak zbadać charakterystykę układu mikrofon-głośnik, bo to jak widać jest dość oczywiste, ja pytałem, jak zbadać chcesz charakterystykę mikrofonu. Ale tego, jak widać, nie rozumiesz...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak zbadać chcesz charakterystykę mikrofonu

po co Ci charakterystyka mikrofonu? liczy się cały tor, bo cały tor ma wpływ na pracę mikrofonu właśnie poprzez charakterystykę fazową

Przecież monitory zostaną u Ciebie.

monitory owszem zostaną u mnie ale kontroler niekoniecznie, właśnie kontroler przyda się nabywcy płyt do kalibracji toru odsłuchu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po co Ci charakterystyka mikrofonu? liczy się cały tor, bo cały tor ma wpływ na pracę mikrofonu właśnie poprzez charakterystykę fazową

 

 

Cały tor w nagraniu? Jasne.

 

monitory owszem zostaną u mnie ale kontroler niekoniecznie, właśnie kontroler przyda się nabywcy płyt do kalibracji toru odsłuchu

 

Jak kalibrować? Tym mikrofonem, który zostanie u Ciebie? ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a skąd masz kontroler charakterystyki fazowej?

Mam wbudowany w sprzęcie ;)

 

Wracając do Twojego eksperymentu. Opóźnienie po stronie akustycznej powoduje, że faza zmienia się z częstotliwością. Oscyloskop jako wskaźnik jest w tym przypadku bezużyteczny. To co należałoby wyrównać to opóźnienie grupowe, nie fazę. Inna sprawa, że Twój układ jest sensowny do korekty głośnika, mikrofon pomiarowy w porównaniu do głośnika to prawie idealne urządzenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez popej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.