Skocz do zawartości
IGNORED

Dlaczego vinyl brzmi lepiej niz CD?


koteczek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, purple2 napisał:

charakterystyka fazowa czyli najważniejszu parametr kolumny nie ma nic wspólnego z pomieszczeniem

Wiesz co, WIZJONERZE?

A weźże Ty sobie tą "Charakterystykę fazową" - ze sobą i idź sobie z tego wątku.

(dlaczego akurat tutaj się z tym zagnieździłeś do dziś nie wiem)

Nie wiem, załóż jakiś klub, blog i pisz, pisz, pisz ale daj nam już z tym święty spokój.

PROSZĘ!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez iro III
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Therion napisał:

Siga siga

to jednośladem też poniżej setki?

25 minut temu, iro III napisał:

A weźże

krakus?

 

Godzinę temu, Lech36 napisał:

dużo fragmentów bardzo monotonnych i nudnych

uwertura jest porywająca

25 minut temu, iro III napisał:

daj nam

zwracałem Ci już uwagę na tą liczbę mnogą? czy to schizofrenia?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez purple2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, purple2 napisał:

uwertura jest porywająca

To prawda.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, purple2 napisał:

to jednośladem też poniżej setki?

Różnie, ale bywa i tak. 

Moj rekord, to 200km przejechane w... 8 godzin. 

Pojechałem jak zwykle, drogą lokalną, zamiast autostradą. Zatrzymałem sie, bo mnostwo ludzi stało w jakiejs kolejce. Okazało sie, że to najlepsze lody w okolicy. Faktycznie były świetne. Gdy je jadłem, podszedł do mnie jakiś facet i zaprosił do siebie, żeby pokazać swoją Panonię. Gdy ją oglądaliśmy, jego żona przygotowała obiad. Przy obiedzie, dziadek opowiadał o wojnie. 

Dla mnie TO stanowi sens motocyklizmu. Nie zapie*dalanie. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 15.02.2020 o 16:49, purple2 napisał:

jeśli nie znasz charakterystyki fazowej nagrania studyjnego to nie możesz w ciemno jej naprawiać,

jeśli w ogóle jest ona jednorodna, bo wiadomo, że w studio używa się wielośladów i różnych rodzajów mikrofonów

Co studio to byłby inny zestaw- dla słuchacza kalibracja domowa to jednak byłoby zbyt duże wyzwanie.

Korzyścią byłaby wzorcowa rejestracja i to, że jakby miał życzenie, to doszedłby do stanu, który jest zebrany mikrofonami.

Przecież- "akustyka" danej sali, studio jest różna (np. na próbie bez publiki i z publiką na fotelach).

Tor elektryczny akurat (jak przypuszczam) nie jest neutralny fazowo, skoro blade pojęcie mają o nim realizatorzy, edytorzy (mikroskopijni)*

To muzycy (- aranżer, kompozytor) kierują przekaz do odbiorcy (przynajmniej powinni, ale chyba tej wiedzy nie mają) a nie ci, którzy zmagają się z efektami technologii.

Technologia powinna być służebna pięknu.

[Wybacz styl pisania trochę nie po polsku, ale mi trudniej ubrać w słowa moje - i obserwacje i odczucia, Tobie łatwiej. Uprzedzeń a priori nie mam, oceniam jedynie skutek i jak przekłada się on na jakość.]

Wierność i naturalność to przecież obszar poszukiwań.

*czyli drobiazgowi

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xetras
a nie

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 15.02.2020 o 16:16, purple2 napisał:

patos, nagranie studyjne na studyjny gramofon?

To dobre na przechwałki.

W dniu 15.02.2020 o 16:23, Therion napisał:

A tak w ogóle wiecie o czym gadamy? O zapisie z mega zjechaną dynamiką wobec tego, jak to brzmi w naturze. Wie to każdy, kto ma w domu jakiś instrument - akordeon, saksofon itp. 

Nic to nie ma wspólnego ze stereofonią natężeniowo amplitudową. Nie o dynamikę chodzi.

Wg mnie @purple2 zaczepia o to, co było powszechnie znane jeszcze w 20. stuleciu.

Przecież cytowałem szkic z broszurki Witorta " Dźwięk i technika Hi Fi". Dla ludu, popularna była.

O interpretacji obwiedni słuchem, tego co wnosi -

niezoptymalizowany tor przesyłu sygnałów elektrycznych.

Wtedy jedne impulsy są szybsze od innych zależnie od tego z jak szybkich drgań pochodzą i odtworzenie brzmienia z natury osiągalne nie będzie. Ja tak to zrozumiałem, a forma zaczepki słownej nawet mi nie przeszkadza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, purple2 napisał:

krakus?

To ma jakieś znaczenie?

Lubię używać (staram się poprawnie), zwrotów adekwatnych a ładnych i nieoklepanych.

Może tak: podaj dwa-trzy (może być nawet jeden), przykłady nagrań w/g Ciebie "zgodnych fazowo". W ogóle istnieją takie? Jeśli nie, Tobie i wszystkim bardzo współczuję.

Dla jasności, podaj jakiś przykład (tu nie będzie jak mniemam problemu?), bardzo zły pod tym względem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, iro III napisał:

W ogóle istnieją takie? Jeśli nie, Tobie i wszystkim bardzo współczuję.

Już kiedyś 'purple' powiedział że nie istnieją a temat drąży w nadziei że ktoś takie nagrania przygotuje, ale nie sądzę żeby komuś się chciało. Musiałby napisać o tej teorii do np. do Steven Wilsona, który jest znany ze starannego podejścia do rejestracji i licznych dobrych remasteringów, może się zainteresuje. Oczywiście można spróbować u innych znanych dźwiękowców np. z półki jazzowej, tam też jest wybór świetnych fachowców. Myślę że wystarczyłaby wymiana korespondencji w tej sprawie bo nie sądzę żeby temat drążony przez Kolegę 'purple' był nieznany w świecie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Therion napisał:

Nie zapie*dalanie. 

też tak uważam, ale nie lubię godzinami wlec się za tirem i nie móc go wyprzedzić bo co chwila nadjeżdza coś z przeciwka a autostrad nie za wiele, przydaje się zapas mocy, a w temacie siga polecam jm jarre oxygene

4 godziny temu, xetras napisał:

skoro blade pojęcie mają o nim realizatorzy

realizatorzy mają pojęcie o brzmieniu, które jest skutkiem zniekształceń liniowych, czyli braku liniowej charakterystyki fazowej, powiem przewrotnie realizatorzy mają pojęcie o braku liniowej charakterystyki fazowej

3 godziny temu, xetras napisał:

Nie o dynamikę chodzi.

masz rację, nie o dynamikę chodzi ale o szybkość narastania impulsów transjentowych, czyli o zbocza narastające transjentów, na tym opiera się stereofonia fazowa

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez purple2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, iro III napisał:

To ma jakieś znaczenie?

miałem kolegę w wojsku, z Krakowa, dlatego się domyśliłem, poza tym Maciek Stuhr w swoich skeczach lubi używać gwary małopolskiej, to nie jest klasyczny język polski

39 minut temu, Lech36 napisał:

do Steven Wilsona,

mailowałem z wieloma realizatorami zagranicznymi i polskimi nawet z samym Jimem Andersonem, dałem sobie spokój

2 godziny temu, iro III napisał:

Może tak: podaj dwa-trzy (może być nawet jeden), przykłady nagrań

jak nazbierasz tyle kolejek co Lechu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, purple2 napisał:

mailowałem z wieloma realizatorami zagranicznymi i polskimi nawet z samym Jimem Andersonem, dałem sobie spokój

No to możliwości się wyczerpały, nic na to nie poradzisz. Trzeba słuchać tego co jest. Polecam np. Melody Gardot.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, Lech36 napisał:

Polecam np. Melody Gardot.

Melody Gardot: „Don’t be a dupa”

30 minut temu, Lech36 napisał:

No to możliwości się wyczerpały

czasami warto wiedzieć czego się słucha, żeby nie wylądować u laryngologa, hałas jest plagą cywilizacji, szczególnie polecam dyskoteki i koncerty rockowe

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>purple2

Please tell us a few words about what you wrote to Jim Anderson, and what he wrote back to your problem. It's best to paste a copy of your correspondence with him - than I'll believe you. Otherwise you are unbelievable. Thank you.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Chicago napisał:

>purple2

Please tell us a few words about what you wrote to Jim Anderson, and what he wrote back to your problem. It's best to paste a copy of your correspondence with him - than I'll believe you. Otherwise you are unbelievable. Thank you.

No, jasne ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, purple2 napisał:

też tak uważam, ale nie lubię godzinami wlec się za tirem i nie móc go wyprzedzić bo co chwila nadjeżdza coś z przeciwka a autostrad nie za wiele, przydaje się zapas mocy, a w temacie siga polecam jm jarre oxygene

Nie miewam takich sytuacji, jak wleczenie sie za TIRem. Jeżdżę zwykle drogami oznaczonymi na mapie na biało. TIRy, jezeli nie autostradą, to jeżdżą żółtymi. Ja muszę uważać na psy, traktory, dzieci, kombajny i dzikie zwierzęta (mam za sobą zderzenie z psem i bliskie spotkanie z łosiem). Ale jadąc białymi drogami (zwykle świetny asfalt), poznaje się prawdziwą Polskę / Włochy / Albanię / Niemcy / Francję / B i Hercegowinę / Czarnogorę / Chorwację / Słowenię / Serbię / Portugalię / Czechy /Słowację / Szwajcarię / Monaco ... Pewnie o czymś zapomnialem. 

Oxygene oczywiscie znam. W zamian polecam rewelecyjnie nagrany winyl Return to Ommadawn. Wiadomo czyj. Do tego wszystkie plyty Twin Peaks, muzykę do filmu Passengaers, Gra o Tron, Rosetta Vangelisa, całość Vollenwaidera. Wszystko swietnie nagrane na winylach, lepiej niz na cd. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Therion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Chicago napisał:

Please tell us

zaimponowałeś mi Twoim angielskim z wyraźnym amerykańskim akcentem, gorzej z pamięcią u Ciebie, cytowałem Ci maila od Jima, przypomnę tylko, że odesłał mnie do Cornelisa, taki z niego inżynier dźwięku

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

So, it's all clear. You are a mythomaniac - a big storyteller.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Chicago

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Chicago napisał:

You are mythomaniac

chyba mi trochę zazdrościsz? Tobie nie odpisał? uderzyłem w jego próżność, napisałem mu że znam twórczość Jona Andersona i Iana Andersona a do niego mailuję bo Ty mi o nim wspomniałeś

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, purple2 napisał:

taki z niego inżynier dźwięku

Tak, taki z niego inżynier - jeden z najlepszych, ale ty tego nie ogarniesz. Szkoda na ciebie pocisków.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Teraz, purple2 napisał:

chyba mi trochę zazdrościsz? Tobie nie odpisał? uderzyłem w jego próżność, napisałem mu że znam twórczość Jona Andersona i Iana Andersona a do niego mailuję bo Ty mi o nim wspomniałeś

A kupkę już dzisiaj zrobiłeś?

Bo widać, że masz parcie. Uważaj, żeby ci oczy nie popękały.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Chicago napisał:

taki z niego inżynier

artysta z zaliczonym dyplomem inżyniera, dziękuję za lekcję angielskiego, przepowiadano, że w 21 wieku Anglicy przestaną rozumieć się z Amerykanami?

55 minut temu, Therion napisał:

bliskie spotkanie z łosiem

kiedyś w środku nocy jechałem przez las wyskoczyła mi przed nosem zakochana para jeleń i sarna biegły w kierunku torów? chyba chciały złapać pociąg? była dość gęsta mgła

 

59 minut temu, Therion napisał:

Return to Ommadawn

a tubular bells ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O języku angielskim i jego odmianach masz takie samo pojęcie jak o inżynierii dźwięku i o muzyce. Sorry brother.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Chicago napisał:

takie samo pojęcie jak o inżynierii dźwięku

Ty nie masz zielonego pojęcia, po angielsku You have no idea

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez purple2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
6 godzin temu, iro III napisał:

To ma jakieś znaczenie?

Lubię używać (staram się poprawnie), zwrotów adekwatnych a ładnych i nieoklepanych.

Może tak: podaj dwa-trzy (może być nawet jeden), przykłady nagrań w/g Ciebie "zgodnych fazowo". W ogóle istnieją takie? Jeśli nie, Tobie i wszystkim bardzo współczuję.

Dla jasności, podaj jakiś przykład (tu nie będzie jak mniemam problemu?), bardzo zły pod tym względem.

Tu masz takie plyty zgodne fazowo.

https://www.discogs.com/label/463082-Clarity-Recordings

Clarity Recordings use to be a small American label publishing CDs (gold and aluminium reflective layer) with performances recorded directly to two tracks with true stereo microphone setups. Their repertoire includes Classical, Jazz and New Age music.
The company is now gone, and here is the information that I have about it.
Boby Borisov, webmaster, swineshead.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Moontan napisał:

Tu masz takie plyty zgodne fazowo.

Dobra, dobra, tylko czy "purple2" to potwierdzi? ?

Gdy tylko potwierdzi (on się na tym zna!), Chico Freemana posłucham, bo mam, bardzo skupiając się i natężając wszystkie me zmysły (włącznie ze słuchem, of kors!) w poszukiwaniu magii "zgodności fazowej".

To nie tak, ze tej płytki nie słuchałem, słuchałem  ...tyle, że chyba bardzo nieświadomie. Ja potwierdzi posłucham ponownie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez iro III
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>purple2

Clarity Recordings? Czy ty chłopaku słyszałeś kiedykolwiek nagrania z tej wytwórni? Zapewniam wszystkich, że to nie jest żadna rewelacja. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Chicago

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, iro III napisał:

Dobra, dobra, tylko czy "purple2" to potwierdzi? ?

Gdy tylko potwierdzi (on się na tym zna!), Chico Freemana posłucham, bo mam, bardzo skupiając się i natężając wszystkie me zmysły (włącznie ze słuchem, of kors!) w poszukiwaniu magii "zgodności fazowej".

Nie ma szans, bo są na CD więc nie mają transjentów, już nie wspominając, że nagrywane na wąskopasmowych Neumannach ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez przemak

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Moontan napisał:

Ja mam dwie plyty tylko , wlasciwie to one sluza ( w jednej jest opis ) do sprawdzenia czy system jest w calosci zgodnie fazowo zlozony

O!

To może Ty, w prostych i przystępnych słowach spróbujesz opisać, czym te nagrania różnią się od "niezgodnych fazowo"? Jak to usłyszeć?!

...tyle, że jak pisał przed chwilą przemak, jeżeli to jest na CeDe to i tak du..pa

...masz to na winylu może? No weźże pomóż człowiekowi zrozumieć...?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez iro III
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Moontan napisał:

plyty zgodne fazowo.

co to za określenie? charakterystyk fazowa jest poprawna jeśli harmoniczne podawane na wejście toru mają na wyjściu toru przesunięcia fazowe o wartości podwojonej na oktawę, czyli jeśli 1khz ma przesunięcie 1 stopień to 2khz ma 2 stopnie, 4khz 4 stopnie itd, wtedy każda harmoniczna jest przesunięta czasowo o tą samą wartość i wyjściowy sygnał jest przesunięty w czasie ale nie zniekształcony i mówimy wtedy o linii opóźniającej

23 minuty temu, przemak napisał:

Nie ma szans, bo są na CD więc nie mają transjentów, już nie wspominając, że nagrywane na wąskopasmowych Neumannach ?

szybko się uczysz

24 minuty temu, Chicago napisał:

purple2

Clarity Recordings?

to nie do mnie, to Moontan, słuchałem Lynyrd Skynyrd, którym się chwaliłeś, basy fajne, ale brak przestrzeni stereo, komora bezechowa

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez purple2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, purple2 napisał:

basy fajne, ale brak przestrzeni stereo

To podłącz jedną z kolumn na opak...poprawi się przestrzeń stereo ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez iro III
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.