Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  443 członków

Harbeth Klub
IGNORED

Harbeth 40 Anniversary Edition


Jamówię

Rekomendowane odpowiedzi

Pomyślałem,że przyda się odrębny podwątek poświęcony tej edycji. Od zeszłego roku,światło dzienne ujrzały: P3,SHL5 Plus,30.2,oraz 40.2.

Obecnie fani marki oczekują na premierę edycji jubileuszowej ikonicznych C7. W prasie branżowej pojawiają się entuzjastyczne wręcz recenzje,choć po lekturze australijskiego testu 30.2(swoją drogą czytałem,że Shaw pożałował tego nazewnictwa) konkluzja jest bardzo wyważona i raczej stwierdza,że posiadacze modelu 30.1 nie powinni niczym się martwić i jeśli nie mają ciśnienia na posiadanie kolumn z jubileuszowym badżem,to mogą spać spokojnie. Z kolei w naszej prasie,po teście SHL5 i 40.2 40 Anniversary,odniosłem wrażenie,że to spory postęp wobec wersji bazowych. Hmm...różnice muszą być,bo użyto podobno lepszych komponentów do budowy zwrotnicy,ale mam wątpliwosci,czy ten fakt aż tak znacząco wpływa na prezentację. Chyba bardziej przypadły mi do gustu poprzednie celebracje Harbetha,ktory na tylnej ściance umieszczał informację o edycji specjalnej. Obchody 40 Anniversary są dla mnie takie nie do końca w stylu Alana Shawa. Z przyjemnością poczytam Wasze opinie na ten temat a może ktoś już porównał i wie,że jest tak,lub siak? :))

Na HUG nowa edycja SHL jest opisywana jako wybitna i w ogóle lepsza bez dwóch zdań od poprzednika. Ciekawe....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem 40th Anniversary są ładniejsze od standardowych serii. Co do strony technicznej to zaciski WBT, inny kabel głośnikowy w środku, lepsze elementy zwrotnicy i przynajmniej w 40.2 trochę inne wytłumienie.

 

Mam 40.2 40th Anniversary, grają przyzwoicie, ale bezpośrednio u siebie ze 40.2 "zwykłymi" nie porównywałem, choć trochę znam te kolumny bo w kilku systemach, trochę lepszych i trochę gorszych je słyszałem.

 

A recenzje...wiesz, olał bym raczej temat. Nie ma jednego wzorca dźwięku idealnego, każdy lubi co innego, każdy ma inne pomieszczenie i wymagania czy możliwości finansowe a że są rzeczy dobre, trochę gorsze i złe to nie od dziś wiadomo, kolumny Harbetha akurat moim zdaniem należą do tej pierwszej grupy.

Edytowane przez LP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no i jeszcze jedno, jeden Ci powie, że różnica jest kolosalna pomiędzy 40th Anniversary a zwykłym wypustem, drugi Ci powie, że nie ma absolutnie żadnej albo, że nawet lepiej grają zwyklaki bo takie akurat ma i zrzyma go, że nie kupił serii jubileuszowej itp.

Ale znam jedną możliwość dojścia do prawdy, sprawdzić i porównać samemu, chyba to jest jedyna miarodajna możliwość oceny.

 

Swoją drogą też nie ma co się opierać na opiniach pana A.S. którego cenię i szanuję ale dużo rzeczy o których A.S. pisze jest absolutnie dla mnie nie zrozumiałych jak chociażby to, że standy mają marginalną role w brzmieniu Harbetha, że Harbeth zagra dobrze na wszystkim i wiele innych rzeczy, a nie wierzę w to, że gość nie słyszy, bo słyszy pewnie lepiej niż my tu wszyscy razem wzięci nie mówiąc już o doświadczeniu jakie posiada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widziałem jeszcze wersji Anniversary na żywca. W internetach wręcz zniewalająco wyglądają P3 w olive veneer,pewnie reszta też krowie spod ogona,nie wypadła. Gratuluje Ci jubileuszowych 40.2 to wspaniałe paczki i z pewnością długo z Tobą zostaną. Co do recenzji,to oczywiście trzeba mieć dystans,ale po przeczytaniu recenzji Stryja,miałem wrażenie,że pisał ją leżąc krzyżem a po teście zrobił przelew. Porównanie head to head bardzo wskazane,może komuś się zachce i porówna?

Alan Shaw...wieka postać audiobiznesu. Jegomość chodzi twardo po ziemi,ale faktycznie niektóre,szczególnie z tych przez Ciebie przytoczonych przykładów,kupy się nie trzymają. Standy,to w przypadku tych paczek(drgająca obudowa) turboważna sprawa. Ja po przetestowaniu Skylan,Rogoz,oraz ażurowych drewnianych nie mam wątpliwości-ażurowe drewno,choć Skylan wypełniony Fillem,też dają radę. Kolejny dylemat,z ramką czy bez. Za cholery nie mogę wybrać,raz podoba mi się tak,raz srak-paranoja :) ostatecznie słucham bez,bo ładniej tak wyglądają. Tych okołomuzycznych drobiazgów jest sporo i wiarygodnośc Alana,ktory to totalnie bagatelizuje,została w przypadku wersji Anniverasary,mocno narażona na szwank. Bo jak wytłumaczyć,że nagle WBTy grają,lepszy drut w środku gra i podobnie z kondziami. Trochę się Shaw zakiwał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak ważne są odpowiedniej jakości terminale, ile daje dobry przewód czy że kondensatory zmieniają dźwięk do tego chyba nikogo kto interesuje się tematem nawet powierzchownie chyba nie trzeba przekonywać.

 

Co do standów, miałem różne, z doświadczenia wiem, że nie zdają egzaminu ciężkie, masywne standy, przy tego typu kolumnach. Przez długi czas słuchałem monitorów na ażurowych standach i takie uważałem za najbardziej odpowiednie, teraz do 40.2 mam Skylany oczywiście zasypane, stoją na firmowych kolcach, ale... no właśnie, zamówiłem HiFi Racks z serii Grand, w ciemno, nie było możliwości odsłuchu, ale jak to się mówi: kto nie ryzykuje ten nie ma - zaryzykowałem, zobaczymy co z tego wyjdzie.

 

Ramka? Chodzi Ci o maskownice?

Słucham z. Dźwięk wydaje mi się bardziej spójny, no i chyba wizualnie też jakoś mi to bardziej pasuje.

Edytowane przez LP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hi Fi Racks robią wrażennie,nie tylko ceną :)) są po prostu piękne. Jakoś tak czuję,że bedzie lepiej a czuję tak dlatego,że Skylany mają pełny blat a Harbeth musi oddychać też dołem. Z moich doświadczeń wynika,że poprawia się wtedy holografia a sposób prezentacji staje się jeszcze bardziej spójny-bas sprężynka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hi Fi Racks robią wrażennie,nie tylko ceną :)) są po prostu piękne. Jakoś tak czuję,że bedzie lepiej a czuję tak dlatego,że Skylany mają pełny blat a Harbeth musi oddychać też dołem. Z moich doświadczeń wynika,że poprawia się wtedy holografia a sposób prezentacji staje się jeszcze bardziej spójny-bas sprężynka.

 

Wcale nie są droższe od Skylanów z wypełnieniem i też mają "pełny blat" tylko albo, aż tyle, że z litego drewna.

 

Na Skylanach Harbeth też gra dołem obudowy, ja używam Q-bricks, nic innego się nie sprawdziło w tym polecane na HUGu myrtle blocks, nie wyobrażam sobie żeby te paczki stały bezpośrednio na "pełnym blacie" normalnie i tak się używa miękkich podkładek.

 

Polecam też SPECe, u mnie robią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam stronkę HiFi Racks w ulubionych,bo też o nich myślę i stand do SHL nie ma pełnego blatu. To o czym piszesz to fakty i ja z nimi nie polemizuję,tym bardziej,że wszystkie te diwajsy miałem w domu.Miałem Skylany, miałem Premium Fill i miałem Qbricks BYł na tym Forum kiedyś,dawno temu fajny user(intenser) od którego miałem Speci. Do momentu,kiedy nie wsadziłem Harbs na drewno,byłem przekonany,że tylko Skylan. Co do Spec,to miałem je kupić,ale strzeliło mi do łba popróbować innego miodu i sprzedalem wtedy Harbs,czego bardzo szybko pożałowałem,wiec temat się rozmył. Muszę ich teraz posluchać z SHL i Naimem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Intenser, czytałem kilka jego wpisów, wydawał się być myślącym gościem, tylko trochę za bardzo fanatyk Harbetha, ale w przeważającej części się z człowiekiem zgadzam, choć ja uważam, że jest jeszcze kilka innych dobrych kolumn. ;)

 

A tu masz Hifi Racks https://www.hifiracks.co.uk/hi-fi-racks-store/speaker-stands/grand-speaker-stands-432x388.html może się nie znam ale na moje oko mają "pełny blat".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do standów do 40.2 to jest pełny,dla SHL jest taki:

 

https://www.hifiracks.co.uk/hi-fi-racks-store/speaker-stands/fortis-100-speaker-stands.html

 

Co do inta,to ja mam wrażenie,ze miał spory dystans do wielu spraw. Szkoda,że nie pisze,bo dużo klamotów przerzucił i wiedział co w trawie piszczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do standów do 40.2 to jest pełny,dla SHL jest taki:

 

https://www.hifiracks.co.uk/hi-fi-racks-store/speaker-stands/fortis-100-speaker-stands.html

 

Co do inta,to ja mam wrażenie,ze miał spory dystans do wielu spraw. Szkoda,że nie pisze,bo dużo klamotów przerzucił i wiedział co w trawie piszczy.

 

Ten akurat jest do Spendorów SP100. SHLki Ci wpadną do środka.

 

Ale tak wiem o czym mówisz, są różne, ja wybrałem Grandy. Zobaczymy. Jak przyjdą i porównam ze Skylanami napiszę co usłyszałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Garść tego,co opisano w recenzjach. Jest jeszcze polska recenzja flagowca w wersji jubilee.

 

https://www.stereophile.com/content/harbeth-monitor-302-40th-anniversary-edition-loudspeaker

 

https://hi-fi.com.pl/testy/kolumny/4440-harbeth-super-hl5-plus-40th-anniversary.html

 

Zastanawia mnie jeszcze jedna sprawa,jak wiadomo wersje jubileuszowe,zamiast zwykłych zworek,mają odcinki kabli. Czy Harbeth sprzedaje je także osobno? Chętnie podmieniłbym moje zworki w SHL,na to co jest w wersji Anniversary i ptzekonał się jak działa :))

Edytowane przez Jamówię
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dziś na chwilę wypiąłem SPECe.

 

Powiem tyle, każdy użytkownik kolumn Harbeth, musi je mieć, i to nie podlega absolutnie dyskusji.

 

Barwa, głębia to pierwsze co mi przychodzi na myśl jak myślę o tych pudełkach.

 

To co one robią z tą kolumną jest aż niewiarygodne. Choć u kilku osób którym pożyczyłem swoje SPECe i słuchali ich w skrajnie innych paczkach moich zachwytów nie podzielali, ba, jeden z kolegów absolutnie nie usłyszał żadnej różnicy.

 

Ja znam je ze Spendorem i Harbethem, tu i tu robią wspaniale, choć z Harbethem zmiany są największe.

Edytowane przez LP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę podzielić się swoimi doświadczeniami jeśli chodzi o podstawki, o których rozmawiacie.

Co prawda są dedykowane do starych Kef-ów, albo do Stirlingów, ale do to sama szkoła.

 

Są drewniane, z ustaloną przeze mnie wysokością do miejsca w którym stoją - odległości do tylnej ściany i strojone ze względu na kierunkowość materiału jakim jest drewno.

Parę osób z tzw. zachodu już skorzystało, że nie wspomnę rodzimych melomanów.

 

Na przykład do Stirling LS 3/5a wyglądają tak:

post-39991-0-82045800-1538306703_thumb.jpg

post-39991-0-97800000-1538306725_thumb.jpg

post-39991-0-33865900-1538306736_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dziś na chwilę wypiąłem SPECe.

 

Powiem tyle, każdy użytkownik kolumn Harbeth, musi je mieć, i to nie podlega absolutnie dyskusji.

 

Barwa, głębia to pierwsze co mi przychodzi na myśl jak myślę o tych pudełkach.

 

To co one robią z tą kolumną jest aż niewiarygodne. Choć u kilku osób którym pożyczyłem swoje SPECe i słuchali ich w skrajnie innych paczkach moich zachwytów nie podzielali, ba, jeden z kolegów absolutnie nie usłyszał żadnej różnicy.

 

Ja znam je ze Spendorem i Harbethem, tu i tu robią wspaniale, choć z Harbethem zmiany są największe.

 

A masz pewnosć,że SPEC nie dodaje czegoś od siebie? Zawsze miałem to z tyłu głowy,jak je podpinałem pod P3

Co do usłyszenia ich wpływu,to trzeba dużo złej woli,drewnianego ucha,albo kompletnie nietransparentnego sytemu,żeby tego nie usłyszeć :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę podzielić się swoimi doświadczeniami jeśli chodzi o podstawki, o których rozmawiacie.

Co prawda są dedykowane do starych Kef-ów, albo do Stirlingów, ale do to sama szkoła.

 

Są drewniane, z ustaloną przeze mnie wysokością do miejsca w którym stoją - odległości do tylnej ściany i strojone ze względu na kierunkowość materiału jakim jest drewno.

Parę osób z tzw. zachodu już skorzystało, że nie wspomnę rodzimych melomanów.

 

Na przykład do Stirling LS 3/5a wyglądają tak:

Czytałem opinie na temat grania ls3/5a na Twoich standach na jakims AudioShow i były to bardzo pozytywne opinie. Ja kocham dźwięk ls3/5a i wiem co one potrafią w dobrych warunkach. Robisz też standy pod inne monitory BBC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz pewnosć,że SPEC nie dodaje czegoś od siebie? Zawsze miałem to z tyłu głowy,jak je podpinałem pod P3

Co do usłyszenia ich wpływu,to trzeba dużo złej woli,drewnianego ucha,albo kompletnie nietransparentnego sytemu,żeby tego nie usłyszeć :))

 

Czy dodają coś od siebie? A jakie to ma znaczenie? Dźwięk jest głębszy, bardziej kolorowy, rozdzielczy, wydaje się być jeszcze bardziej "prawdziwy" (cokolwiek miałoby to znaczyć), ciekawszy.

 

Ja wyznaje zasadę czym mniej tym lepiej, ale w tym przypadku "z" jest dużo lepiej niż "bez", więc wątpliwości nie mam, na dodatek czy jest coś w audio co nie daje czegoś od siebie? A przepraszam, jest wiele rzeczy które zabiera, zabiera dobry dźwięk ;).

 

Mam dwie różne wersje i z każdą kolumna gra trochę inaczej, ale jednoznacznie lepiej.

Edytowane przez LP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem opinie na temat grania ls3/5a na Twoich standach na jakims AudioShow i były to bardzo pozytywne opinie. Ja kocham dźwięk ls3/5a i wiem co one potrafią w dobrych warunkach. Robisz też standy pod inne monitory BBC?

Tak. Robię je na swoje potrzeby.

 

Tu najprostsza konstrukcja i kto wie czy nie najlepsza...

Tym razem sosna.

Standy do KEF Chorale.

post-39991-0-69204200-1538308325_thumb.jpg

post-39991-0-33446300-1538308337_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu najprostsza konstrukcja i kto wie czy nie najlepsza...

Tym razem sosna.

Standy do KEF Chorale.

 

 

 

jafi...żeby to ocenić trzeba by porównać "łeb w łeb" z innymi konstrukcjami. Próbowałeś z kolcami, podkładkami pod drewno czy innymi "wynalazkami"?

 

Np taki https://www.tontraeger-audio.com/lang/en/ poleca pod swoje standy, które są wykonane całkowicie z drewna podłożyć kamienne płyty.

 

Generalnie ciekawe są to zagadnienia, bo wszystko zmienia dźwięk, nie wszystko niestety na dobre.

 

Ja ze swojej strony mogę polecić podkładki pod kolce Acoustic Revive SPU-8.

Edytowane przez LP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.żeby to ocenić trzeba by porównać "łeb w łeb" z innymi konstrukcjami. Próbowałeś z kolcami, podkładkami pod drewno czy innymi "wynalazkami"?

Wykonałem wiele prób.

Wnioski mam takie, jak wygląd najlepiej "grających" podstawek. W tym względzie najprościej znaczy również najlepiej.

 

Co do podkładek, kolców, płyt, platform: nie jestem zwolennikiem. Może dlatego, że tak wiele w przeszłości tego typu "ulepszaczy" popróbowałem. Moim zdaniem i owszem wprowadzają zmiany, ale te zmiany są dwojakiego rodzaju - posiadają zalety i wady jednocześnie.

 

Stąd jednorodny materiał (drewno) i bez kolców, podkładek i platform.

Za to ustalenie wysokości i strojenie.

 

P.S.

Odwiedziłem stronę, którą podałeś i wszystkie te standy mają zasadniczą wadę:

producent podaje wprawdzie ich wysokość, ale nie podaje gdzie je ustawić w pomieszczeniu, a konkretnie w jakiej odległości od tylnej ściany.

Wysokość każdego standu będzie się zmieniać w zależności od odległości od tylnej ściany - jest jego funkcją!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S.

Odwiedziłem stronę, którą podałeś i wszystkie te standy mają zasadniczą wadę:

producent podaje wprawdzie ich wysokość, ale nie podaje gdzie je ustawić w pomieszczeniu, a konkretnie w jakiej odległości od tylnej ściany.

Wysokość każdego standu będzie się zmieniać w zależności od odległości od tylnej ściany - jest jego funkcją!

 

Może dlatego, że każde pomieszczenie jest inne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może dlatego, że każde pomieszczenie jest inne?

Bardziej chodziło mi o proporcje np. taka wysokość, gdy linia głośników ustawiona jest na 20% odległości między ścianą tylną i przednią.

Gdyby producent tych standów w ten sposób określił, gdzie mają stanąć monitory, miałoby to sens.

A tak użytkownik jest w próżni.

Musi sam znaleźć to jedyne miejsce, w którym przewidziana od producenta wysokość standów będzie optymalna.

Jeszcze gorzej, jeśli tego miejsca nie znajdzie, czego nie wykluczam, bo np. standy są za wysokie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie funkcją jest zależność wysokości siedzenia.

Tu mylisz się niestety.

Wyobraź sobie dwóch słuchaczy: jeden 165cm wzrostu, drugi 190cm. W pozycji siedzącej mają uszy na różnych wysokościach. A mają słyszeć tak samo wydarzenia muzyczne z monitorów.

To nie wysokość siedzenia ma decydujący wpływ na to, co słyszymy, a interakcja monitorów z pomieszczeniem - w tym wypadku odległość przetworników od podłogi, czyli wysokość podstawek.

 

Ładnie odeszliśmy od meritum :))))

Możemy zaprzestać...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu mylisz się niestety.

Wyobraź sobie dwóch słuchaczy: jeden 165cm wzrostu, drugi 190cm. W pozycji siedzącej mają uszy na różnych wysokościach. A mają słyszeć tak samo wydarzenia muzyczne z monitorów.

To nie wysokość siedzenia ma decydujący wpływ na to, co słyszymy, a interakcja monitorów z pomieszczeniem - w tym wypadku odległość przetworników od podłogi, czyli wysokość podstawek.

 

Możemy zaprzestać...

Ale ja nie słucham muzyki w sposób krytyczny z kimś,słucham sam a mój wzrost jest funkcją stałą. Kompletnie mnie to nie przekonuje. Tweeter ma być na wysokosci małżowin,reszta to akademicka dysputa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.