Jump to content
IGNORED

Sprawdzony schemat wzmacniacza

Audiofil

Recommended Posts

Witam serdecznie,

Zamierzam zbudować od podstaw tranzystorową końcówkę mocy, opartą na sprawdzonym już projekcie. Co prawda, znalazłem wiele wątków i linków o tej tematyce, jednak wciąż nie mogę się zdecydować. Chętnie skorzystam z rad i opinii osoby która takową końcówkę już wykonała. Nie istotne jest dla mnie, czy będzie to konstrukcja na TDA 7294, LM 3886 lub pojedynczych tranzystorach w klasie A lub AB. Moc również nie ma znaczenia.

Pozdrawiam,

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ja zrobiłem sobie coś w stylu GC. Można wstępnie przyjąć że jest to GC jednak zasilacz został całkowicie zmieniony, oraz pare detali również zostało zmienionych. Wszystkie kondensatory to Jantzeny, w zasilaczu 20 000uF na gałąź trafo 400VA.

Moc neijest duża jednak wystarczająca do wyterowania moich kolumn (86dB).

Dzwięk spójny, melodyczny , detaliczny ale spokojny. Na razie porównywaliśmy go z Cambridge Audio Azurem 640A i Azur dał ciała w stosunku do mojego wzmacniacza.

Na początek bardzo serdecznie polecam, jednak wersja GC z normalnym zasilaczem.

Hidden Content

właśnie! zrób sobie GC. nawet jak ci nie będzie odpowiadał - niewielka strata. części do niego to naprawdę mały wydatek. jak na razie jeszcze nikt z budujących ten wzmak nie narzekał, przynajmniej ja nie słyszałem. też jestem w trakcie budowy na LM3875TF w wersjach normalnej i zmostkowanej i dobrze się przy tym bawię. i myślę że pobawię się jeszcze trochę przy robieniu buforka do niego.

powodzenia

Hidden Content

ja za części tylko do dwóch końcówek dałem ok 190 zł więc niewiem czy taki mały wydatek :)

Mój wzmacniacz zamknął się w 700 zł i nieżałuje

tu jest link:

Hidden Content

Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Konstrukcje--->Wzmacniacze--->Terra

Hidden Content

Hidden Content

Serdecznie dziękuję za propozycje. Wszystkie znaki na Niebie i Ziemi wskazują, że rozpocznę budowę GinClon'a. Pytanie tylko z jakiego schematu powinienem skorzystać? Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

Hidden Content

tu masz wszystko

Hidden Content

Hidden Content

Hidden Content

>wovo

czy 190 zł za dobry wzmacniacz to dużo? kup sobie w sklepie coś za tę kwotę. a nawet za 700. ale te 5 stów poszło już chyba tylko na estetykę.

i pamiętaj że części można w razie czego powtórnie wykorzystać (np. trafo - chyba najdroższy element poza obudową no i samą obudowę).

Hidden Content

ja robię na LM3875TF - mam już prawie wszystko do niego, oprócz obudowy. potem dla zabawy LM3886TF, a na koniec LM478 - bo mam płytkę od petera daniela. dostałem ją gratis przy okazji innego zamówienia.

myślę jednak, że ten pierwszy zagra najlepiej.

Hidden Content

>wovo

stronka zrobiona ze smakiem. gratulacje!

ale...

czy ta obudowa terry wydaje ci się estetyczna? do takiej www, jak i zresztą do domu bardziej pasowałaby chyba jakaś solidna metalowa (aluminium, miedź). cały zachwyt czytelnością strony umknął mi w jednej chwili.

a szkoda...

Hidden Content

niezgadzam sie z tym ze obudwa jest niestetyczna - mi sie akurat podoba. zresztą nie obudowa we wzmacniaczu jest najważniejsza. sam zbudowałem coś podobnego i jestem zadowolony z uzyskanych efektów.

jednak wovo szkoda ze nie umieściłeś szerszego opisu - z tego co jest niewiele wynika. podaj jakeś szczegóły konstrukcyjne, na czym polega modyfikacja zasialacza w twoim wzmaku, czy w porównaniu z standardowym usłayszałeś jakieś różnice. prosimy o szerszy opis i najlepiej zdjęcie "wnętrzności" wzmaka. pozdr

Hidden Content

Audiofil, przeczytaj wątek 5755, warto się zainteresować tym układem, trochę z nim więcej więcej zachodu niż z GC, ale moim zdaniem zdecydowanie warto.

pozdr

Hidden Content

>dziejok

naprawdę uważasz że to jest estetyczne? nie twierdzę, że wygląd jest najważniejszy, ale jakieś pewnie tak...

.

[obrazekLUKASZ-232828_1.jpg] [obrazekLUKASZ-232828_2.jpg]

Hidden Content

post-4633-100000874 1170262772_thumb.jpg

Hidden Content

Hidden Content

Hidden Content

no dobra, widziałem ładniejsze obudowy. chyba wiem jaki efekt wizualny autor wzmaka chciał osiągnąć, częściowo sie udało. sam troche majsterkuje i wiem jak obróbka aluminium jest kłopotliwa. wiem ile wysiłku autor włożył w tą bude -projektowanie zaczyna sie gdzieś głęboko w myślach -tam obudowa wygląda najlepiej, wrecz idealnie. potem zaczynają sie schody czyli sam etap wykonania pudła -tutaj wychodzą na jaw wszelkie (nie)zdolności manulane wykonawcy. na tym etapie walczymy o to aby efekt naszych prac jak nabardziej przypominał ten model który sobie wybralismy za wzór.

może ja poprostu nie jestem az takim estetą...

Hidden Content

no więc tak :)

1. na estetyke poszło 30 zł bo tyle kosztowała mnei przednia płyta + 2 pokrętła, sklejke i reszte miałem swoją.

Tam siedzi Alps, trafo 400VA, 20 000 uF na gałąź, selektor 5 kanałowy, drógie zasilanie dla diod i selektora....

2. Foty były robione aparatem 2,1Mpix zaraz po zyniesieniu wzmacniacza z piwnicy, widać jeszcze że górna płyta niedoęś że jest krzywo to jest nieprzykręcona. Reszte dopowiedźcie sobie sami.

3. Wygląd mi się ma podobać, a bardziej podoba mi sienaturalne drewno niż jakiś czarny blaszak. Kwestia gustu, a o guście sięnie dyskutuje. Dziwie sięwam że w poście o szukaniu i wyborze schematu wzmacniacza gadacie o estetyce która nijak nie wpływa na dzwięk.

Reasumując...ten wzmacniacz to najbardziej przemyślana rzecz jaką zrobiłem w życiu ...robiłem go od czerwca i skończyłem przy końcu listopada. Odudowa była strzałem w dziesiątke jełsi chodzi o mnie . Następne konstrukcje (które na pewno będą) także bądą siedziałw y obudowie drewno + alum. Niemam zamiaru niczego bronić bo jak sięktoś uprze że mu sięnie podoba to choćby w środku siedział pass lab to i tak się mu nie przegada.

Pozdrawaim :-)

Hidden Content

zapomniałem dodać ....gniazra pozłacane tez swoje kosztowały.

Reasumując efekt jest w pełni mnei zadowalający. Wzmacniacz wyglada w realu estetyczniej iżna zdięciach.

Wg mnie niema najmniejszego sensu stosowanie szybkich diod w mostkach a potem omulanie wzmacniacza małafiltracją. Jedno drógiemu zaprzecza takie jest moje zdanei jeśli chodzi o zasilacz do GC. Jednak tu myzyka jest najważniejsza a to czy komuś sięmuyka z GC podoba czy nie zależy od gustu, jak wszystko w Audio a o gustach sienie gada i dlatego szanuje ludzi dla których GC jest ideałem, szanuje tych dla których jest idiotyzmem bo poprostu są rożne gusta. To jest tak samo jak z lampami. Mi osobiści siebrzmienie lampy nic a nic nie podiba, ale jak wiemy są wzmacniacze lampowe za 20 000 zł i ktośje jednak kupuje, więc sami widzicie....niemożna dyskutować o czymś co jest powiązane z gustem

Teraz moje pytanie... różnego typu integry od SONYego, Pioneera, przez Technicsa po Denseny i inne mają jednaciekawą zalete.... 2 tranzystory mocy o 120W/4 ohm ...

Moje pytanie dotyczy tego że jeśli ktośby miał może schemat najlepiej z PCB wzmacniacza o mocy od 70W do 150W / 4ohmna dwóch tranzystorach w niewielkimi stratami to prosze o podesłanie go na maila [email protected] albo umieszczenie go na forum.

Takich rzeczy niema w necie !! są jakieś gówna do 40W a potem od razu potwory na 4 parach tranzystorów po 400W/kanał 4 ohm....

Z góry dziękuje

Hidden Content

>wovo

pisz trochę wolniej, proszę. będzie łatwiej czytać.

nie krytykuję twojego gustu. drewno + alu jest OK! chodziło mi o wykonanie.

jak pisałem wcześniej strona www jest zrobiona z klasą i dlatego nie pasowały mi na niej takie fotki. może lepiej byłoby zostawić same miniaturki zdjęć w sepii.

Hidden Content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!

Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

Registered users can disable this message.