Skocz do zawartości
IGNORED

kolumny podłogowe do 18m2 od 5000-8 000zł


Dawid Hare

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych kolegów,

 

Planuję budowę drugiego systemu, który ma grać w około 18m2. Pomieszczenie o mocno przeciętnej akustyce 3,5m x 5m (parkiet bukowy, mały dywan, sporo kwiatów, ale nie za dużo mebli.). Kolumny ustawione wzdłuż dłuższej ściany, 2,5m od siebie, ale tylko 20cm od ściany (raczej odpada tylny bass reflex). Odsłuch około 3m od kolumn. blisko ściany. Wzmacniacz to hybryda dual mono w klasie A z Sinusaudio, który całkiem dobrze sobie radzi nawet trochę bardziej wymagającymi, np. ELAC 247.3, ale wiadomo, że nie uciągnie bardzo wymagających kolumn - dlatego takie odpadają. Jego brzmienie mi odpowiada i nie chcę go zmieniać. Dlatego szukam kolumn transparentnych o bogatej średnicy, dobrym wypełnieniu, otwartej górze i szybkim, kontrolowanym dołem (obawiam się, żeby nie było dudnienia w moim pomieszczeniu.) Repertuar bardzo szeroki, tj. od elektroniki, przez jazz po rock.

 

Co z waszego doświadczenia możecie polecić w budżecie 5 - 7 tys (kolumny nowe lub używane), łatwe albo dosyć łatwe w wysterowaniu, o wysokiej skuteczności ? Warunkiem koniecznym jest zachowanie względnej dynamiki przy cichym/niezbyt głośnym odsłuchu (tak słucham 80% czasu). Jeśli coś wytypujemy to postaram się wypożyczyć na odsłuch.

 

ps. dzięki s4home z Oświęcimia miałem możliwość posłuchania w ich salonie (pomieszczenie dobrze wytłumione) ELAC 247.3 (bardzo dobre, dynamiczne otwarte, bogate w szczegóły brzmeinie, chociaż obawiam się że przy cichszym odsłuchu będzie brakowało wypełnienia ), Heco The New Statament (na chwilę obecną za duże i poza budżetem), Dali Opticon (nie podpasowały od razu, zbyt natarczywa góra, zbyt dużo dołu), Tannoy XT8F (genialna przestrzeń, ale poluzowany dół).

 

Na dzisiaj ELAC 247.3 najbardziej mi odpowiada i jeśli nie znajdę ciekawszej alternatywy to chyba na nie się zdecyduję. Chciałbym jednak, jeszcze przed ostatecznym zakupem sprawdzić kilka opcji.

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Harpia... Moon...Sinusaudio...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

sprawdź Opera Grand Mezza, mam wrażenie, że pasują do Twojego opisu jak ulał. Bass refleks z przodu, bas szybki i punktowy, nie przytłacza. Dobra średnica, klarowna i szczegółowa góra. I stosunkowo łatwe w napędzeniu, w końcu firma bezpośrednio powiązana z Unison Research. Zapraszamy do nas do Katowic na odsłuch!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

sprawdź Opera Grand Mezza, mam wrażenie, że pasują do Twojego opisu jak ulał. Bass refleks z przodu, bas szybki i punktowy, nie przytłacza. Dobra średnica, klarowna i szczegółowa góra. I stosunkowo łatwe w napędzeniu, w końcu firma bezpośrednio powiązana z Unison Research. Zapraszamy do nas do Katowic na odsłuch!

 

Ciekawa propozycja której nie brałem pod uwagę...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Harpia... Moon...Sinusaudio...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Zwróć koniecznie uwagę na kolumny Dynaudio M30 lub Audio Academy Hyperion IV. Zwłaszcza te drugie cechują się wyjątkową muzykalnością, otwartością brzmienia, kulturą i dynamiką jednocześnie. Nie stanowią również trudnego obciążenia dla wzmacniacza. Dynaudio lubią mieć trochę więcej prądu ale seria Emit brzmieniowo powinna przypaść Ci do gustu. Oferuje łagodną, aksamitną górę, niski, dobrze kontrolowany bas oraz nasyconą, gęstą średnicę pasma. Mamy również Elac-ki i potwierdzam - to również bardzo udane kolumny lecz obawiałbym się trochę o obszerny bas tych kolumn. Fajną choć troszkę droższa konstrukcją będzie jeszcze Piega Classic 5.0 lub 7.0. Jeśli uda Ci się sprawdzić te modele uważam, że coś już z tego powinieneś wybrać.

 

Pozdrawiam,

Michał.

 

Właśnie, Opera również super. Wypadły mi z głowi :)

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dynaudio M30 oraz Audio Academy Hyperion IV mają otwór bass reflex z tyłu, a ja mogę je odsunąć max 20cm od ściany.

Obawiam się, że te konstrukcje potrzebują więcej miejsca za sobą, inaczej będzie sporo dudnienia a nie dobrej jakości basu. Podobna sytuacja z fajnie brzmiącymi Heco Celan GT. Co do ELAC 247.3 również uważam, że bas będzie za obszerny, ponieważ w pomieszczeniu 20m2, dobrze wytłumionym, było go całkiem sporo. Fakt - był bardzo dobrze kontrowany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Harpia... Moon...Sinusaudio...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawidzie, zmartwię Cię, ale kolumny z BR z przodu też potrzebują racjonalnego odsunięcia od tylnej ściany, żeby grały równiej i nie podbijały basu. Panuje dziwne przekonanie, że jak kolumna ma BR z przodu, to można ją przystawić do samej ściany.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jednak zdecyduję się na ELAC FS 247.3, to ostateczna decyzja zapadnie po odsłuchu w mieszkaniu.

 

Jakie macie jeszcze doświadczenia z podłogówkami ustawionymi blisko tylnej ściany, w pomieszczeniu do 20m2, dobrze grającymi przy cichszym odsłuchu ? Czy pozostają mi jednak kolumny podstawkowe, żeby uniknąć problemów z basem?

 

Dobre doświadczenia w małych pomieszczeniach mam z niewielkimi podłogówkami Divine Acoustics Electra 3. Używam ich w jednym systemie, są świetne, ale je trzeba trochę głośniej słuchać, żeby pokazały pazur. Do cichszego, wieczornego odsłuchu szukam czegoś bardziej dynamicznego, wyższej klasy.

 

Dawidzie, zmartwię Cię, ale kolumny z BR z przodu też potrzebują racjonalnego odsunięcia od tylnej ściany, żeby grały równiej i nie podbijały basu. Panuje dziwne przekonanie, że jak kolumna ma BR z przodu, to można ją przystawić do samej ściany.

 

Zdaję sobie sprawę, ale max na co sobie mogę pozwolić to 20 - 30cm od sciany. Czy w takiej sytuacji z góry jestem skazany na problem z basem ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Harpia... Moon...Sinusaudio...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak i nie, można te zjawisko zminimalizować odpowiednią konstrukcją kolumny.

 

Tzn?

 

W pieszym systemie (podobna akustyka) grają u mnie podłogówki z przetwornikiem 13mm, bass reflex od dołu i jest ok pod względem basu. Tylko, że one lubią trochę głośniejsze granie. Tym razem potrzebuję coś o większych przetwornikach, bo będę słuchał raczej ciszej niż głośniej. Także dynamika kolumn musi być spora do tego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Harpia... Moon...Sinusaudio...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż szkoda nie sprawdzić Triangle Esprit Antal

https://sklep.rms.pl/triangle-esprit-antal-ez-kolumny-podlogowe-2-szt

Sprawdź nasze wyprzedaże, zapytaj o rabaty dla forumowiczów. 

https://sklep.rms.pl/wyprzedaz-promocje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż szkoda nie sprawdzić Triangle Esprit Antal

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Nigdy nie słuchałem Triangle. Być może posłucham.

Natomiast model Esprit Antal nie za duży do 18 m2 ??

Jeśli chodzi o Francuskie konstrukcje, to co myślisz o FOCAL ARIA 926 ?

 

znalazłem też coś ciekawego w mojej okolicy, co gra w 17m2, wszystkie głośniki szerokopasmowe + wstęga, mianowicie:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

chyba pojadę posłuchać

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Harpia... Moon...Sinusaudio...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając piec z 30W w klasie A i taki budżet bezapelacyjnie pierwsze paczki na mojej liście to byłyby Harbeth ;)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Poniżej test Twojego pieca z tymi Harbeth z tym, że chyba starsza wersja es-2

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„We read to know we are not alone.“  C.S. Lewis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dawid Hare

 

Do Twoich wymogów dobrze pasują Adam HM2 - mają zwarty punktowy bas, ustawione blisko ściany nie buczą, brzmią żywo i plastycznie nawet przy cichym słuchaniu. Adamy nie sa wymagające co do wzmacniacza - świetnie grają z lampą, ale też z hybrydą, jak i z tranzystorem. Piszę z własnego doświadczenia - przetestowałem te głośniki we wszystkich wymienionych konfiguracjach i we wszystkich brzmienie Adamów było wybitne. Najlepiej jednak zabrzmiały z hybryda trioda/MOSFET. Nowe HM2 kosztowały ok 7000 PLN, niestety nie są juz produkowane. W grę wchodzą tylko używki. Trudno upolować, ale naprawdę warto.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Guru, dzięki za sugestię, myślałem nad Adam, nad Harbeth również. Kocurro, tak to ten wzmacniacz ale znacznie poprawiona wersja i przede wszystkim na porządnych lampkach, a nie tak jak w teście na wg. mnie sucho i płasko brzmiących RFT

 

> Dawid Hare

 

Do Twoich wymogów dobrze pasują Adam HM2 - mają zwarty punktowy bas, ustawione blisko ściany nie buczą, brzmią żywo i plastycznie nawet przy cichym słuchaniu. Adamy nie sa wymagające co do wzmacniacza - świetnie grają z lampą, ale też z hybrydą, jak i z tranzystorem. Piszę z własnego doświadczenia - przetestowałem te głośniki we wszystkich wymienionych konfiguracjach i we wszystkich brzmienie Adamów było wybitne. Najlepiej jednak zabrzmiały z hybryda trioda/MOSFET. Nowe HM2 kosztowały ok 7000 PLN, niestety nie są juz produkowane. W grę wchodzą tylko używki. Trudno upolować, ale naprawdę warto.

a masz doświadczenie z hm1 ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Harpia... Moon...Sinusaudio...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Guru, dzięki za sugestię, myślałem nad Adam, nad Harbeth również. Kocurro, tak to ten wzmacniacz ale znacznie poprawiona wersja i przede wszystkim na porządnych lampkach, a nie tak jak w teście na wg. mnie sucho i płasko brzmiących RFT

 

a masz doświadczenie z hm1 ?

 

Nie słuchałem ich. Ale sa mniejsze, więc pewnie nie będzie aż takiej swobody basu, którą tak urzekaja HM2.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się że ciężko będzie znaleźć hm2... Póki co to mam spory mętlik bo padlo kilka ciekawych propozycji. W dalszym ciągu myślę o podłogowych ale nie wiem czy w mojej sytuacji nie pozostaje zakup dobrych monitorow. Problem w tym ze mam malego syna który może je zrzucić z podstawek. Dlatego też bardziej zależy mi na podłogowych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Harpia... Moon...Sinusaudio...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre monitory, albo 2-drożne podłogówki. Np. Vienna Bach Grand, itd, itp

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Vienna Acoustics Bach Grand <- Yamaha A-S1100 <- Myryad Z20 Dac <- Chromecast Audio + kable wg audioburak i gra muzyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre monitory, albo 2-drożne podłogówki. Np. Vienna Bach Grand, itd, itp

 

Dlaczego nie 2,5 lub 3-drożne?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Harpia... Moon...Sinusaudio...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kinodomowe.pl gdzie macie siedzibę i czy w/w przez Was kolumny są na sklepie.

 

Są z Katowic, te Opera Grand Mezza bardzo mnie zaintrygowały, szczególnie do lampy.

Jak uda mi się ich posłuchać to dam znać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Harpia... Moon...Sinusaudio...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Audio Styl ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Harpia... Moon...Sinusaudio...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie słuchałem Triangle. Być może posłucham.

Natomiast model Esprit Antal nie za duży do 18 m2 ??

Jeśli chodzi o Francuskie konstrukcje, to co myślisz o FOCAL ARIA 926 ?

 

znalazłem też coś ciekawego w mojej okolicy, co gra w 17m2, wszystkie głośniki szerokopasmowe + wstęga, mianowicie: https://allegro.pl/jaf-bassoon-gruby-upgrade-producenta-i7590186025.html

 

chyba pojadę posłuchać

 

Focale też dobre, ale nie schodzą tak nisko z basem i są mniej detaliczne. Jeśli masz przygotowany akustycznie pokój Antale będą idealne. Jeśli nie - żaden problem jest Gaia

https://sklep.rms.pl/triangle-esprit-gaia-ez-kolumny-podlogowe-2-szt

Sprawdź nasze wyprzedaże, zapytaj o rabaty dla forumowiczów. 

https://sklep.rms.pl/wyprzedaz-promocje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Focale też dobre, ale nie schodzą tak nisko z basem i są mniej detaliczne. Jeśli masz przygotowany akustycznie pokój Antale będą idealne. Jeśli nie - żaden problem jest Gaia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Załóżmy, że nie mam pokoju przystosowanego akustycznie.

Czym zatem różni się Gaia od Antal oprócz ceny i wielkości :)?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Harpia... Moon...Sinusaudio...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kinodomowe.pl gdzie macie siedzibę i czy w/w przez Was kolumny są na sklepie.

 

Roździeńskiego 91, są na sklepie można je obejrzeć i posłuchać, w tej chwili sobie grają ;)

 

Są z Katowic, te Opera Grand Mezza bardzo mnie zaintrygowały, szczególnie do lampy.

Jak uda mi się ich posłuchać to dam znać.

 

Biorąc pod uwagę kto je produkuje są robione w pewnym stopniu z myślą o lampie. Na pewno warto odsłuchać, nie jest to może marka u nas bardzo popularna, ale uważam, że w swojej cenie naprawdę wyjątkowy produkt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RMS, dzięki za sugestie. Posłucham jeszcze Harpia Acoustics Amstaff Mini.

Mam nadzieję, że w końcu na coś się zdecyduję.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Harpia... Moon...Sinusaudio...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróć koniecznie uwagę na kolumny Dynaudio M30 lub Audio Academy Hyperion IV.

 

 

racja, szczególnie te drugie zasługują na uwagę. Mi akurat bardzo pasuje granie z AA.

Natomiast nie polecam Pylon, żadne mi nie grają, ot taki mój gust.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.