Skocz do zawartości
IGNORED

Kolumny z możliwie najszerszym pasmem


Tomasz T.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim

 

jestem tu nowy i mam pytanie: dojrzałem do zmiany kolumn. Teraz używam Diora Polaris 80 w połączeniu z YAMAHA AX-592 (kolumny to pozostałość po niegdyś używanej przeze mnie wieży SSL-042 Diory), szukam kolumn podłogowych, które przenosiły możliwie najszersze pasmo przenoszenia (lubię mieć bass słyszalny). Znalazłem kilka modeli ale sam już nie wiem, co wybrać, bo teoretycznie najszersze pasmo mają Magnat Supreme 1002 (od 19Hz...), ale znacznie większe zaufanie moje co do parametrów budzą na przykład Yamaha NS-50F (choć "dół" jest od 38Hz), Tonsil Fenix III (dół od 50Hz), Yamaha NS-F140 (od 37Hz), Monitor Audio MR4 (od 36Hz). Pewnie, że wolałbym YAMAHY, bo i cała wieża jest Y, ale nie czepiam się. Budżet- do 2000 zł chciałbym się zmieścić; słucham... no wlaśnie: dużo muzyki klasycznej (opery, symfonie), muzyki folkowej, ale też klasycznego rocka i ciężkiego death-metalu, swingu, poezji śpiewanej czy muzyki elektronicznej (Jarre). Pokój ma wymiary 4,5 na 5,5 metra (wielka płyta). I mam dylemat... Co polecicie? Nie przywiązuję się do modeli powyżej, to tylko propozycje jakkolwiek na przykład Yamaha NS-50F nowe mogę kupić w cenie poniżej 700 zł za parę...

 

Pozdrówka dla wszystkich

 

Tomek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomku,

niestety czyste dane techniczne kompletnie nie odzwierciedlają jakości dźwięku, charakteru kolumny. Na pewno nie polecam do Twojego systemu kolumn Yamaha, Magnat Supreme to także niestety bardzo budżetowa konstrukcja, która raczej dedykowana jest do kina domowego. Najlepszym rozwiązaniem jest odsłuch, który pozwoli Ci na wybór konstrukcji, który będzie najbardziej odpowiadała Twoim preferencjom. Z mojej strony na pewno sugerowałbym posłuchać Montor Audio MR6, Pylon Audio Pearl 25, Indian Line Nota 550X, a jeśli lubisz bardziej twarde, analityczne granie, minimalnie droższe Melodika BL40 MK3 lub Polk Audio Signature S50.

Aha, dobrze współgrają z Twoim wzmacniaczem dwie brytyjskie konstrukcje - Tannoy Merucry 7.4 oraz najnowsze Q Acoustics QA3050i. To jednak bardziej brytyjska szkoła grania.

Zapraszam na odsłuchy i wyceny.

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przejrzeniu propozycji juz wiem więcej, wiem tez że kolumny muszą mieć bass-reflaks z przodu, co zawęża krąg dostepnych sprzętów. Czy na odsłuch jakoś specjalnie trzeba się umawiać?

Słucham dużo winyli i kaset, mniej CD, praktycznie wcale sieciowo, więc musiałbym zabrać swoje nośniki, tylko, czy dysponujecie magnetofonem?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magnat Supreme 1002

 

 

To bardzo dobre kolumny z nisko schodzącym basem, za niewielkie pieniądze. Z ostrożnością podchodź do "porad" sklepów (Branża), które zazwyczaj naciągają tu na droższe konstrukcje niewarte swoich cen.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

powinny też wystarczyć w Twoim metrażu,

a co do budżetu masz większe nówki za 1540 zeta:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

bo w bas Yamahy nie bardzo wierzę - słuchałem kiedyś i bez zachwytu ..;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U przeciętnego człowieka zakres częstotliwości słuchowej wynosi około 16 - 20 000 Hz. (podobno najbardziej wyczuleni jesteśmy na zakres od 1000 Hz do 3000 Hz). Tak więc, ludzkie ucho nie jest w stanie w żaden sposób zarejestrować dźwięków wykraczających poniżej 16 hz i powyżej 20 000 hz. Mam Klipscha z dolnym zakresem od 33 hz - i bas jest potężny. Tak naprawdę powinno się mieć na uwadze jak dane kolumny potrafią przekazać dźwięk, jak potrafią zagrać (np. bas - na którym Ci zależy), a nie to czy w ogóle potrafią...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dokładnie jak z dołem ale od góry dorosły człowiek słyszy do powiedzmy 16kHz. Stopa jako najniżej chyba schodzący instrument muzyczny ma częstotliwość ok 60Hz. Poniżej tego mamy np. grzmoty pioruna itp.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak chłopaki pisali powyżej niestety specyfikacja techniczna nie odzwierciedla tego co usłyszysz i nie gwarantuje zadowolenia. Co więcej nawet pomiar laboratoryjny przebiegu częstotliwości nie gwarantuje sukcesu, chyba, że jesteś bardzo mocno osłuchany i wiesz które konkretnie podzakresy są dla Ciebie problematyczne i Cię drażnią, a które sprawiają Ci radość. Najlepiej udaj się do jakiegoś salonu i poproś o odsłuch, ponieważ każdy subiektywnie ocenia nawet najlepszy system wliczając w to takie aspekty jak pomieszczenie i jego akustyka, okablowanie, elektronika, jego własne preferencje brzmieniowe itd, co przy zmianie nawet jednego elementu (a na pewno zmieni się słuchający :)) da zupełnie inny efekt i to nie znaczy, że obaj nie macie racji i nie mogą się Wam podobać różne kolumny etc. Do tego typu muzyki sprawdź Monitor Audio jak proponowało Q21, ponieważ rzeczywiście są to dosyć uniemwersalne paczki, a z racji lekkiego przetwornika w cięższej muzyce na pewno dadzą Ci szybkość i dynamikę. Jako alternatywę możesz również przesłuchać Tannoy 7.4, ale tutaj jest to nieco inne brzmienie, które w jazz, czy klasyce, czy muzyce filmowej zapewni Ci bardzo dobry detal, ale w metalu musisz je sprawdzić, ponieważ będzie to zupełnie inne granie niż Monitor Audio, które potrafi pokazać pazura.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Twoim miejscu tylko kolumny uzywane.Polecam Dali 850 na glosnikach Vify 2 x 20cm.Tam juz ladny bas jest a co najwazniejsze i reszta na b.dobrym poziomie biorac pod uwage cene no i rodzaj muzyki ktorej sluchasz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi :) Rzeczywiście, odsłuch okaże się być najlepszym sposobem, nawet zacząłem i jak na razie Tannoy 7.4 przegrał z Yamaha NS-50F w zakresie wysokich tonów aczkolwiek na równym poziomie są w przypadku odsłuchu pure-direct, czego często uzywam przy muzyce klasycznej. Melodika odpadła, nie brzmiała dobrze w żadnym trybie, Monitor Audio MR6, Pylon Audio Pearl 25 oraz 27, Indian Line Nota 550X do sprawdzenia jeszcze. Czy pomysł ze sprawdzaniem w trybie pure-direct jest dobry, jak myslicie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dokładnie jak z dołem ale od góry dorosły człowiek słyszy do powiedzmy 16kHz. Stopa jako najniżej chyba schodzący instrument muzyczny ma częstotliwość ok 60Hz. Poniżej tego mamy np. grzmoty pioruna itp.

 

organy, fortepian, tuba, do tego jeszcze syntezatory, w każdym razie poniżej 60Hz jeszcze dużo się dzieje:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

organy, fortepian, tuba, do tego jeszcze syntezatory, w każdym razie poniżej 60Hz jeszcze dużo się dzieje:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Czyli do muzyki klasycznej jednak musi być nisko, bardzo nisko na dole. Dzięki za ten obrazek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posłuchaj tego:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Osobiście nie miałem z nimi do czynienia ale spełniają Twoje kryteria i w tej cenie trudno znaleźć coś z takimi parametrami, więc warto posłuchać.

 

Zainteresuj się też ofertą polskiej manufaktury, którą kilka osób na tym forum chwali:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.