Skocz do zawartości
IGNORED

Dziwny problem z szumem


meloman_123

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

mam problem ze zbyt wysokim poziomem szumu wydobywającym się z moich kolumn. Słychać go nawet w miejscu odsłuchu, 2 m od linii kolumn, przy czym z prawej kolumny jest wyraźnie głośniejszy. Problem pojawił się kiedy zacząłem korzystać z przedwzmacniacza lampowego. Obwiniając go za zaistniałą sytuację oddałem go od serwisu, ale tam jednak stwierdzono, że wszystko z nim jest ok. Potem trafiła tam jeszcze na przegląd końcówka mocy i tak samo, wszystko ok. Osobiście byłem na odsłuchu moich sprzętów w tym serwisie i faktycznie nic nie szumiało. Wróciłem z gratami do domu i jest tak jak było. Dac na pewno nie jest winien, bo przy odpiętym od sieci szumy są takie same. W ogóle robiłem rożne testy z odpinaniem i przepinaniem wszelkich sprzętów z mieszkaniu i wychodzi zawsze, że preamp. Jeśli włączy się tylko końcówkę mocy, to szum jest na normalnym poziomie, ale co ciekawe, tutaj trochę silniej sieje z lewej kolumny. Jeśli faktycznie ze sprzętem jest wszystko ok, to wychodziłoby na to, że to wina sieci elektrycznej, a precyzyjniej bardzo duża wrażliwość mojego przedwzmacniacza lampowego na nią. Co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli ten sam zestaw grał dobrze w innym miejscu, to możesz mieć problem z pętlą masy.

Spróbuj podrążyć temat. Przykładowy link poniżej

https://livesound.pl/tutoriale/3801-szumi-brumi-i-zakloca-petla-masy

"To co teraz, ha?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety coraz częściej na tym forum zdarzają się przypadki gdy opisuje się pewne nieprawidłowości w pracy sprzętu a potem gdy chodzi o sprecyzowanie, no cóż cisza. A przyczyny są diametralnie różne w zależności od rodzaju "szumu".

Czy tak trudno opisać czy szum jest szumem np. podobnym do szumu fal morskich czy brumem czyli brzęczeniem, brumieniem czy jak go tam zwał.

Odrębną sprawą jest to, że szum przedwzmacniaczy liniowych na lampach jest sporo większy od tych wykonanych na krzemie, oczywiście porównujemy pre line o podobnym wzmocnieniu. Rzadko przedwzmacniacz liniowy lampowy o wzmocnieniu np. 18 dB ma poziomi S/N większy od 80 dB. Dla pre liniowych o podobnym wzmocnieniu niczym szczególnym jest S/N o poziomie 90 dB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, przez różne sprawy zawodowe byłem trochę wyłączony z życia. Dwa, że z racji tego, że jestem autorem tematu, to spodziewałem się, że będę automatycznie otrzymywał powiadomienia.

 

A jaki to przedwzmacniacz, i jakie lampy w nim siedzą? Czy ten szum objawia się na zimnym urządzeniu tylko? Jakie masz głośniki, o jakiej skuteczności? Napisz coś więcej.

 

Niestety chiński, ale bardzo chwalony, Lite LS10 ( https://www.china-hi...4df8ea87036a05b ). W tej chwili nie jest to już oryginalna konstrukcja, gdyż przy okazji ego serwisu był tuningowany. Tuning na pewno niczego nie zepsuł, bo przed i po, sytuacja odnoście szumów wygląda u mnie identycznie. Lampy zostały wymionie z 12AU7EH na penta 6189, do tego trochę kondensatorów i rezystorów, gra to wyraźnie lepiej, a szum jest taki jaki był.

 

Szum słychać od razu po włączeniu i jego poziom nie zmienia się z czasem.

 

Kolumny mam te:

 

http://www.mojeaudio.pl/kolumny_glosnikowe/119-kolumny_glosnikowe_ducale.html

 

Więc teoretyczna skuteczność to 87dB.

 

Końcówka mocy mam Advantage A300 (https://www.rehifi.se/arkivet/2012/advantage-a-300-1)

 

jeżeli ten sam zestaw grał dobrze w innym miejscu, to możesz mieć problem z pętlą masy.

Spróbuj podrążyć temat. Przykładowy link poniżej

https://livesound.pl/tutoriale/3801-szumi-brumi-i-zakloca-petla-masy

Dzięki, będę czytał.

 

To w końcu chodzi o szum w górnym zakresie częstotliwości czy w dolnym?

Górnym, dolny też trochę szumi, ale to jest raczej w normie.

 

Szum "szsz" czy brum/przydźwięk "buuuuu"?

Zdecydowanie "szsz"

 

Niestety coraz częściej na tym forum zdarzają się przypadki gdy opisuje się pewne nieprawidłowości w pracy sprzętu a potem gdy chodzi o sprecyzowanie, no cóż cisza. A przyczyny są diametralnie różne w zależności od rodzaju "szumu".

Czy tak trudno opisać czy szum jest szumem np. podobnym do szumu fal morskich czy brumem czyli brzęczeniem, brumieniem czy jak go tam zwał.

Odrębną sprawą jest to, że szum przedwzmacniaczy liniowych na lampach jest sporo większy od tych wykonanych na krzemie, oczywiście porównujemy pre line o podobnym wzmocnieniu. Rzadko przedwzmacniacz liniowy lampowy o wzmocnieniu np. 18 dB ma poziomi S/N większy od 80 dB. Dla pre liniowych o podobnym wzmocnieniu niczym szczególnym jest S/N o poziomie 90 dB.

Gdyby działał tak jak go odsłuchiwałem w serwisie, to nie miałbym żadnych zastrzeżeń. Jakiś tam szum, który słychać ja się jest te 30 cm od głośnika, by mi nawet nie przeszkadzał. Tutaj go słychać z odległości 2 metrów i irytuje. Jest to tum typu "szsz", czyli zdaje się fal morskich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki szum może być objawem wzbudzania się końcówki lub przedwzmacniacza, warto sprawdzić oscyloskopem. Może to być zależne od uziemienia lub jego braku.

Mieszkam w starym bloku i lichą instalacją elektryczną, bardzo możliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny zestaw i szkoda, aby takie szumienie psuło radość ze słuchania. Trudno na odległość wyrokować, może to rzeczywiście problem z instalacją. Więc albo znów do fachowca, albo są różne gadżety poprawiające doraźnie jakość prądu w miejscu poboru - zdaje się, że iFi takie cuś produkuje, i chyba Nordost także.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to faktycznie sieć elektryczna i różne zabawki nie pomogą, to w ostateczności wymienię ten preamp na coś, co nie jest aż tak wrażliwe na jakość prądu. Ewentualnie pójdę w dobrej jakości dac z regulacją głośności i bezpośrednio go podłączę do końcówki. Już nawet trochę myślałem o Hegelu HD20, ma zbalansowane XLR, tak jak Advantage A300, mogłoby to fajnie zagrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracam z nowymi informacjami.

 

Kupiłem na próbę listwę z DC-lockerem i jakimiś filtrami. Ładnie wykonana, sprawiający wrażenie solidnego urządzenia, ale sytuacji z szumem to nie poprawiło.

 

Wspomniałem, że szum z prawej kolumny jest wyraźnie głośniejszy. Zrobiłem prosty test i podpiąłem kable odchodzące od preampa odwrotnie (zamieniłem L z R po stronie preampa). Wynik był taki, że większy szum pojawił się w lewej kolumnie.

 

Jako preampa użyłem mojej integry Atoll in200, reszta tory, łączenie ze wszystkimi kablami identycznie jak dla Lite LS10. Wynik: zero szumu, trzeba przyłożyć ucho do kolumny żeby coś usłyszeć.

 

Atoll in200 jako pream pod względem jakości dźwięku jest daleko za LS10, w zasadzie jest to przepaść, nie może tak zostać.

 

Nie wiem jakim cudem w serwisie Lite grało bez szumów, a u mnie jest to tak spaprane. Czy znacie jakiś nie bardzo drogi serwis, który mógłby przyjechać do mieszkania i zbadać sprawę na miejscu? Mieszkam w Warszawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby działał tak jak go odsłuchiwałem w serwisie, to nie miałbym żadnych zastrzeżeń. Jakiś tam szum, który słychać ja się jest te 30 cm od głośnika, by mi nawet nie przeszkadzał. Tutaj go słychać z odległości 2 metrów i irytuje. Jest to tum typu "szsz", czyli zdaje się fal morskich.

Postrzeganie szumu jest zależne od szumów tła, w serwisie szumy tła na pewno były dużo wyższe i wydawało się Tobie że szumi mniej.

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postrzeganie szumu jest zależne od szumów tła, w serwisie szumy tła na pewno były dużo wyższe i wydawało się Tobie że szumi mniej.

Było tam raczej cicho, okna pozamykane, u mnie to słychać nawet przy otwartym oknie, z dobiegającymi odgłosami z ulicy. Człowiek z serwisu sprawdzał jeszcze ten preamp na słuchawkach i podobno była cisza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Odświeżę temat, bo być może udało mi się odnaleźć potencjalną przyczynę. Na próbę kupiłem kabel zasilający z dobrym ekranowaniem, to nie pomogło, ale... zacząłem trochę ruszać tym kablem i okazało się, że to moduluje przydźwięk, w niektórych położeniach kabla szum z kolumn okazywał się mniejszy, znacząco mniejszy. Jak zbadałem dokładniej sprawę, to okazało się, że problem jest chyba przy samym gnieździe preampa, odpowiednie dociśnięcie wtyczki niemal całkiem redukuje przydźwięk. Czyli co, złącze wejścia zasilania do wymiany? Co o tym myślicie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być jakieś mikro pęknięcie połączeń lutowanych . Raz łączy a innym razem nie. Jeden kabel jest gruby i bardziej "ciągnie" gniazdo inny mniej. Reasumując powinien to sprawdzić spostrzegawczy  elektronik przy pomocy lupy. Nie mam pojęcia jaka jest konstrukcja tego pre ale jeśli gniazda wlutowane są w płytkę to problem może się znajdować zupełnie w innym miejscu. Po prostu gniazda poruszają płytką na której jest gdzieś mikropęknięcie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 14.02.2019 o 07:14, Darek67 napisał:

Może być jakieś mikro pęknięcie połączeń lutowanych . Raz łączy a innym razem nie. Jeden kabel jest gruby i bardziej "ciągnie" gniazdo inny mniej. Reasumując powinien to sprawdzić spostrzegawczy  elektronik przy pomocy lupy. Nie mam pojęcia jaka jest konstrukcja tego pre ale jeśli gniazda wlutowane są w płytkę to problem może się znajdować zupełnie w innym miejscu. Po prostu gniazda poruszają płytką na której jest gdzieś mikropęknięcie. 

Rozkręciłem go żeby sprawdzić jak to wygląda w środku, delikatnie poruszałem kablami, wyglądało na to, że wszystko jest w porządku, zakręciłem, podłączyłem i teraz znowu szumi cały czas. 

 

Wątpię, że coś pomoże, ale załączam zdjęcie. 

IMG_20190304_100745.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.10.2018 o 23:55, meloman_123 napisał:

mam problem ze zbyt wysokim poziomem szumu wydobywającym się z moich kolumn. Słychać go nawet w miejscu odsłuchu,

Masz chiński sprzęt za 200 dolców i spodziewasz się stosunku sygnał szum na poziomie hi endu..no tak się nie da

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Bartosz_70659 napisał:

Masz chiński sprzęt za 200 dolców i spodziewasz się stosunku sygnał szum na poziomie hi endu..no tak się nie da

A to dobre. Tutaj nie chodzi o dążenie do poziomu szumu słyszalnego dopiero po zbliżeniu stetoskopu do kolumny, ale o wyeliminowanie przydzwięku którego są pozbawione jakiekolwiek poprawnie działające urządzenia, nawet chińskie wzmacniacze za 200 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj są chyba te dwie rzeczy na raz, na początku był tylko ten szum, potem coraz częściej też przydzwięk, jak zmieniłem miejsce położenia sprzętu (i gniazdko teraz jest też inne) to przydzwięk jest już cały czas. Moim zdaniem to bardziej jest skopana instalacja elektryczna, a nie sam sprzęt, chociaż inne, aktualnie posiadane sprzęty na nią źle nie reagują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne masz starą instalacje el. Spróbuj odłączyć od urządzeń przewód ochronny (to ten tzw. "bolec") W starych instalacjach neutralny jest skrosowany z ochronnym. Ja tak miałem na niektórych niestety Chińskich urządzeniach, po odłączeniu w/w zapadła cisza ?

Natomiast przydźwięk z urządzeń lampowych to inny temat.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 hours ago, Filutek said:

Zapewne masz starą instalacje el. Spróbuj odłączyć od urządzeń przewód ochronny (to ten tzw. "bolec") W starych instalacjach neutralny jest skrosowany z ochronnym. Ja tak miałem na niektórych niestety Chińskich urządzeniach, po odłączeniu w/w zapadła cisza ?

Natomiast przydźwięk z urządzeń lampowych to inny temat.

Dzięki, już ktoś mi takie rozwiązanie raz proponował. Instalacja jest bardzo stara. Trochę boję się grzebać w gniazdku, ale może zrobię jakiś prosty kabel z niepodłączonym kablem nieuziemiającym i się okaże. 

8 hours ago, Filutek said:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wygląda na to, że miałeś rację. Podłączyłem preamp do gniazdka z bez bolca uziemiającego i przydźwięku już nie ma. Szum pozostał, ale na tych kolumnach, na których słucham teraz, które są mniej efektywne, w miejscu odsłuchu szum jest praktycznie niesłyszalny. Na razie zostawiam wszystko tak jak jest i dziękuję za Wasze wpisy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 20

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.