Skocz do zawartości
IGNORED

Używany DAC z holograficzną sceną do 6000,-


Margin

Rekomendowane odpowiedzi

Wydaje mi się, że nie doceniacie możliwości ludzkiego słuchu, jego czułości i możliwosci adaptacji.

 

Poza tym pomiary obecnie wykonywane są nie pełne i przedstawiają jedynie wierzchołek góry lodowej. Po pierwsze dźwięk to nie tylko poszczególne tony wykorzystywane przy pomiarach, ale nieskończony zbiór wielowymiarowy w dziedzinach częstotliwości, amplitudy i czasu. Pomiary są wykonywane dla z góry określonych wybranych warunków, poziomów itd przyjętych bądź określonych w normach. Nikt nie mierzy dźwięku wielokrotnie złożonego. Brak do tego przyrządów, a nawet jeśli bybył to podejrzewam, że próba analizy takiego pomiaru, który musiałby być b. długi, przerosła by nas tu wszystkich.

Pomiary te które są dostępne należałoby traktować z lekkim przymrużeniem oka, jedynie jako to że układ został w większości zaprojektowany i wykonany dobrze i w tych określonych warunkach działa dobrze. Być może dla innych warunków złożonych gdzieś traci liniowość itd, czego pomiary wcale nie wychwycą.

Taka moja refleksja.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A nie przyszło koledze na myśl że może tak jest prawidłowo i te różnice które były wcześniej słyszane nie pochodziły ze sprzętu. Skoro przełączając w ten sposób można wyrównać poziomy głośności dwóch urządzeń z bardzo dobrą dokładnością to inne różnice też można o wiele dokładniej usłyszeć/zweryfikować przy tej metodzie. Chyba że ich nie ma i były one wytworem naszej wyobraźni. To normalne zjawisko w porównaniach nie jest tylko cechą jakiejś specjalnej grupy ludzi, wszyscy jemu podlegamy dlatego potrzebne są procedury przy porównaniach na ucho

 

 

 

 

Argument kuriozalny. Przy testowaniu zapachów przyjmuje się bardzo ograniczoną liczbę prób(bodaj 3 do 5) - bo potem wszystko pachnie tak samo. Mam wrażenie, że wytworem Twojej wyobraźni są zjawiska wedle Ciebie obiektywne - których obiektywizacja jest niemożliwa. Kolega Popej zaproponował 15 prób. To jak się pytam ile utworów będzie słuchanych? Ile będzie trwała każda próba? Niech będzie, że test będzie skrajnie pobieżny i 1 próba to 10 minut. Czyli załóżmy, że testujemy 2 DACi w 15 próbach po 10 minut – wychodzi… 300 minut. Kto normalny będzie słuchał przez tyle godzin tych samych kawałków?

Jeśli natomiast chodzi o jakieś mikro-próbki m(np. 1 minutowe fragmenty 3-4 nagrań) to test będzie tym bardziej ogłupiający i całkowicie niemiarodajny bo zaburzy naturalne przebiegi czasowe słuchanych utworów. Mam wrażenie, że taka metodologia, ze względu na nadmiar „procedur”, które mają z zasady zaburzyć komfort słuchającego(jest zbyt wiele elementów, które nie pozwalają się skoncentrować na meritum) – jest skonstruowana tak, żeby z góry udowadniać tezę, którą założyła. Czy np. każdy uczestnik testu dostanie – powiedzmy 2 godziny – żeby posłuchać sobie dowolnej własne muzyki na sprzęcie testowym i w pomieszczeniu testowym i przyzwyczaić się ? Bo przecież inaczej to w ciągu testu nie będzie wcale wyłapywał różnic miedzy czymkolwiek tylko „uczył” się sprzętu, pomieszczenia itd. Pomijam już całkowity bezsens celu takiego testu. W końcu urządzenia audio są robione jako urządzenia do użytku indywidulanego, więc jaki jest sens jakichś uśrednionych wyników? Czy jeśli 10 albo 1010 albo 100010 osób stwierdzi, że woda Żywiec i woda Cisowianka smakują tak samo(co jest oczywista bzdurą) to ma uznać ten werdykt i stwierdzić, że nie ma różnicy , która czuję na podniebieniu, że to tylko moja wyobraźnia?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy np. każdy uczestnik testu dostanie – powiedzmy 2 godziny

To są szczegóły do uzgodnienia.

 

Proste pytanie:

Czy przy DAC-ach mówimy o subtelnych, trudnych do uchwycenia różnicach, które wymagają wielogodzinnych odsłuchów?

Czy też mówimy o istotnych różnicach, takich które słuchacz zauważa w 10 sekund?

 

Zależnie jak odpowiesz, tak wypadałoby dopasować sposób testowania.

 

Czyli załóżmy, że testujemy 2 DACi w 15 próbach po 10 minut – wychodzi… 300 minut. Kto normalny będzie słuchał przez tyle godzin tych samych kawałków?

Zacytuję sam siebie ;)

Poprawne testy audio są trudne przygotowaniu, pracochłonne, męczące dla słuchaczy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Argument kuriozalny. Przy testowaniu zapachów przyjmuje się bardzo ograniczoną liczbę prób(bodaj 3 do 5) - bo potem wszystko pachnie tak samo.

Który argument jest kuriozalny ten oparty o Twój przykład z zapachami, czy dotyczący dźwięku wydobywającego się z dwóch porównywanych urządzeń?

Mam wrażenie, że wytworem Twojej wyobraźni są zjawiska wedle Ciebie obiektywne - których obiektywizacja jest niemożliwa.

Obiektywizacja jest jak najbardziej możliwa ale tylko w przypadku porównań opartych o stałe procedury.

Mam wrażenie, że taka metodologia, ze względu na nadmiar „procedur”, które mają z zasady zaburzyć komfort słuchającego(jest zbyt wiele elementów, które nie pozwalają się skoncentrować na meritum) – jest skonstruowana tak, żeby z góry udowadniać tezę, którą założyła.

W koncentracji nad meritum pomaga przełącznik A/B. Jak stwierdzisz na podstawie długiego odsłuchu że słyszysz różnicę to możesz zweryfikować jej rzeczywistość właśnie takim testem.

Pomijam już całkowity bezsens celu takiego testu.

Testuj po swojemu, będziesz wykrywał różnicę w głośności albo odkryjesz bezwiednie wpływ akustycznej filtracji grzebieniowej lub inne czynniki zakłócające np. biologiczne. Testy oparte o procedury są dla osób które są ciekawe rzeczywistych różnic i nie będą zawiedzione jak nie wykryją różnicy pomiędzy sprzętami o identycznych parametrach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) polecam przeczytać sam opis tego DAC. Ile tam jest elementów pasywnych i aktywnych.

 

Każdy DAC jest zbudowany inaczej, inna aplikacja nawet tych samych kości. To nie ma prawa nawet tak samo brzmieć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) polecam przeczytać sam opis tego DAC. Ile tam jest elementów pasywnych i aktywnych.

 

Każdy DAC jest zbudowany inaczej, inna aplikacja nawet tych samych kości. To nie ma prawa nawet tak samo brzmieć.

 

Raczej trudno aby dwa różne urządzenia, tu: DACi, grały identycznie.

Nie trzeba do tego wniosku żadnych testów ani nadprzyrodzonych zdolności. Wystarczy podłączyć to co się pożyczyło i stwierdzić czy się podoba. Jeśli mamy z czego wybierać to podłączamy kolejny i słuchamy dalej. Jeśli któryś wystarczająco nam się podoba i jest za co go kupić to... gratulacje. Na tym polega radość ze słuchania muzyki i ewentualnie z gonienia króliczka.

 

Poważnie ktoś, kto dokona wyboru i będzie zadowolony z dźwięku wybranego urządzenia, sięgnie po recenzję w prasie lub zadzwoni do dilera i na skutek sugestii zrezygnuje ze swego wyboru na rzecz mniej lubianego i droższego urządzenia?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Który argument jest kuriozalny ten oparty o Twój przykład z zapachami, czy dotyczący dźwięku wydobywającego się z dwóch porównywanych urządzeń?

 

Obiektywizacja jest jak najbardziej możliwa ale tylko w przypadku porównań opartych o stałe procedury.

 

W koncentracji nad meritum pomaga przełącznik A/B. Jak stwierdzisz na podstawie długiego odsłuchu że słyszysz różnicę to możesz zweryfikować jej rzeczywistość właśnie takim testem.

 

Testuj po swojemu, będziesz wykrywał różnicę w głośności albo odkryjesz bezwiednie wpływ akustycznej filtracji grzebieniowej lub inne czynniki zakłócające np. biologiczne. Testy oparte o procedury są dla osób które są ciekawe rzeczywistych różnic i nie będą zawiedzione jak nie wykryją różnicy pomiędzy sprzętami o identycznych parametrach.

Kolega Cichom Ci już napisał nie ma czegoś takiego jak identyczne parametry. Wyrównanie głośności jest bez sensu bo przy słuchaniu po sobie np. utworu rockowego, kameralnego i symfonicznego różnice średniej głośności będą bardzo znaczące. Powaga na ogół będzie nagrana nawet kilka działek ciszej ale za to ma nieporównywalnie większą rozpiętość dynamiczną. Tak czy inaczej musisz manipulować głośnością w trakcie słuchania. Pomijam kwestię, że parametr głośności ma mniejszy wpływ na postrzeganie barwy dźwięku, która jest kluczowa zwłaszcza dla sprzętu wysokiej jakości )Wiele konfiguracji brzmi inaczej na różnych poziomach głośności. I tak dalej i tak dalej. Przyczepianie się do tego elementu jako kluczowego jest po prostu mitologią.

 

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy inaczej musisz manipulować głośnością w trakcie słuchania.

To nie musi konfliktować z wyrównaniem głośności testowanych urządzeń.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej trudno aby dwa różne urządzenia, tu: DACi, grały identycznie.

 

Jeden uważa, że trudno, drugi że łatwo...jedni potrafią wymienić wiele daków grających różnie, inni pewnie wymienią jeszcze więcej grających identycznie i dołączą protokoły z technicznie poprawnych testów i komplet pomiarów potwierdzających, że są identyczne...albo dobra nie -niech napiszą tylko ile procent daków, co w dowolny sposób testowali grało identycznie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co mam przekonywać osobę która nie słyszy różnic, że takie różnice istnieją? Szkoda nafty…

 

Jestem coraz bardziej przekonany, że to jakieś złośliwe/trollujące skrypty, które rozpuszczane są w internecie po różnych forach przez sztuczną inteligencje - Matrix normalnie ;). I tak na forum dla baristów piszą, że każda arabika smakuje tak samo. Na forum o perfumach powie, że nie ma różnicy między perfumami wykonanymi z tych samych/podobnych składników. Na forum motoryzacyjnym twierdzi, że auta z taką samą mocą przyspieszą w tym samym czasie. Wszystkie białe wina wytrawne smakują tak samo, czerwone zresztą też. A piwo lager to piwo lager – marka nie ma znaczenia, bo smak ten sam. Oczywiście tete-a-tete po ciemku z każdą kobitką takie samo.

 

Na forum audiostero zaś będą uporczywie przekonywać, że nie ma różnic miedzy dac’kami, cd playerami, itd…

 

Jak powiedziałem – szkoda czasu ze skryptem nie wygrasz…. :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"To co teraz, ha?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

i dołączą protokoły z technicznie poprawnych testów i komplet pomiarów potwierdzających, że są identyczne...

 

Ok. Zawsze można dołączyć wszelką dokumentację ale... dosyć logiczne wydaje się, że kupując coś co ma nam dostarczać przyjemność ze słuchania, kierujemy się słuchem i gustem a nie "protokołami z technicznie poprawnych testów".

Kiedy po jakimś czasie chcesz odmiany to bierzesz i słuchasz aż znowu trafisz na coś godnego zakupu w przewidzianym budżecie.

 

Ludzie przed zmianą samochodu na inny nie testują go na torze mimo że półtora tony przy 100 km/h to doskonała broń śmiertelna, zwłaszcza w rękach osoby średnio sprawnej w prowadzeniu a niekoniecznie wszyscy użytkownicy aut są doskonale wprawni.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na forum motoryzacyjnym twierdzi, że auta z taką samą mocą przyspieszą w tym samym czasie.

 

moc nie odpowiada a przyśpieszenie

 

poza tym to mega bzdurne porówanie

 

:]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

” jak sobie wygracie wybory to będziecie mogli przegłosować sobie co chcecie, a teraz my mamy większość, cisza……”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy pomiary badania. 8 stron pitolenia z czasami sensownymi uwagami. A ja dziś poszedłem do sąsiada i słuchaliśmy najpierw z jego odtwarzacza po analogu, a potem z jego odtwarzacza po cyfrze przez mojego daca. I co? I dzień do nocy. Jak ktoś nie słyszy różnicy to jest głuchy. Koniec kropka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubię słuchać muzyki! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy pomiary badania. 8 stron pitolenia z czasami sensownymi uwagami. A ja dziś poszedłem do sąsiada i słuchaliśmy najpierw z jego odtwarzacza po analogu, a potem z jego odtwarzacza po cyfrze przez mojego daca. I co? I dzień do nocy. Jak ktoś nie słyszy różni to jest głuchy. Koniec kropka.

 

Piwko :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co mam przekonywać osobę która nie słyszy różnic, że takie różnice istnieją? Szkoda nafty…

 

Już kilkukrotnie pisałem w innych wątkach aby nie karmić tej całej trolicji ale zawsze znajdą się jacyś masochiści co wdają się w jałowe dyskusje "naukowe" że aż strach. Temu się dziwię.

Przecież jeśli w tej dyskusji nie jesteś elektronikiem albo laryngologiem tylko dekarzem lub głównym księgowym to polegniesz w pyskówkach bo nawet nie poznasz czy dany argument wyrażony za pomocą (pseudo)fachowego słownictwa to prawda czy bełkot.

 

Nie mogę też się nadziwić, że kiedy np. piszę o różnicach pomiędzy interkonektami, które oczywiście słyszę, to odzew zawsze jest typu: "wygląda, że masz zepsuty sprzęt" albo klasyczne: "tak nie jest bo kable..."

 

Jakim zadufanym w sobie megalomanem trzeba być aby przez tysiące postów wmawiać ludziom, że to czego codziennie doświadczają nie istnieje i sugerować im problemy mentalne, łatwość ulegania manipulacjom ze strony prasy i handlarzy i generalnie podśmiewywać się z nich.

 

Dajcie już spokój trolom. To nie Norwegia.

 

 

Testy pomiary badania. 8 stron pitolenia z czasami sensownymi uwagami. A ja dziś poszedłem do sąsiada i słuchaliśmy najpierw z jego odtwarzacza po analogu, a potem z jego odtwarzacza po cyfrze przez mojego daca. I co? I dzień do nocy. Jak ktoś nie słyszy różnicy to jest głuchy. Koniec kropka.

 

No właśnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę też się nadziwić, że kiedy np. piszę o różnicach pomiędzy interkonektami, które oczywiście słyszę, to odzew zawsze jest typu: "wygląda, że masz zepsuty sprzęt" albo klasyczne: "tak nie jest bo kable..."

 

a może dlatego ze to całe "słyszenie" został juz od dawna skompromitowane i ośmieszone , przez niejednego "redaktora" który usłyszał róznice we FLAC w stosunku do WAV , wpływy "pałeczek akiko" podstawki pod przedłużacz i tego typu podobnych

 

:>

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

” jak sobie wygracie wybory to będziecie mogli przegłosować sobie co chcecie, a teraz my mamy większość, cisza……”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy pomiary badania. 8 stron pitolenia z czasami sensownymi uwagami. A ja dziś poszedłem do sąsiada i słuchaliśmy najpierw z jego odtwarzacza po analogu, a potem z jego odtwarzacza po cyfrze przez mojego daca. I co? I dzień do nocy. Jak ktoś nie słyszy różnicy to jest głuchy. Koniec kropka.

Wystarczy, że obydwa DACi będą miały różne napięcie wyjściowe i już będzie różnica "dzień do nocy". Dlatego przy prawidłowych porównaniach trzeba wyrównać poziom dźwięku obydwu urządzeń (czego nie rozumie większość ludzi, a najlepszym tu przykładem jest Dzarro).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„... nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może dlatego ze to całe "słyszenie" został juz od dawna skompromitowane i ośmieszone , przez niejednego "redaktora" który usłyszał róznice we FLAC w stosunku do WAV

U mojego kolegi też jest różnica flac a wav na Naimie, widocznie sprzęt jesli konwertuje sygnał w locie to nie robi tego idealnie albo rośnie jitter czy coś w tym stylu, ale to słychać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W trakcie usuwania konta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy, że obydwa DACi będą miały różne napięcie wyjściowe i już będzie różnica "dzień do nocy". Dlatego przy prawidłowych porównaniach trzeba wyrównać poziom dźwięku obydwu urządzeń (czego nie rozumie większość ludzi, a najlepszym tu przykładem jest Dzarro).

 

Skończy się na tym, ze temat pójdzie do zamknięcia.

 

Akurat mam wzmacniacz na który praktycznie idealnie jestem w stanie wyregulować poziomy (regulacja czułości każdego wejścia z osobna). Testowałem różne DAC, wyrównywałem poziomy i różnice było słychać jak na dłoni. Nie wiem, po co na siłę próbujecie wmówić że tych różnic nie ma. Szok normalnie. Dajcie się cieszyć i dobierać sprzęty według własnego słuchu. EOT

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widocznie sprzęt jesli konwertuje sygnał w locie to nie robi tego idealnie

To znaczy, że nadaje się na śmietnik.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„... nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

a może dlatego ze to całe "słyszenie" został juz od dawna skompromitowane i ośmieszone , przez niejednego "redaktora" który usłyszał róznice we FLAC w stosunku do WAV , wpływy "pałeczek akiko" podstawki pod przedłużacz i tego typu podobnych

 

:>

 

Nie może być skompromitowane, w sensie zaprzeczone, coś co istnieje.

Ale kto Ci naopowiadał, że ja "redaktorom" ulegam. Albo ilu tu na forum im ulega a to częsty argument.

Natomiast pełna zgoda, że muszą z czegoś żyć więc muszą "tworzyć".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj wątek "Wielkopolski test ABX" tam jest omówiona metodologia takiego testu choć w końcu do ABX-a nie doszło i też jest to omówione dlaczego.

Procedura którą stosuje była już omawiana na forum, ale jak chcesz to niżej ją przypominam. Przyrządy do wyrównywania poziomów to z reguły woltomierze szerokopasmowe i płyta z częstotliwościami nagranymi z generatora (może być w formie pliku na pendrive) a w przypadku wzmacniaczy i przedwzmacniaczy może być sam generator. Osoby z dużym doświadczeniem mogą to zrobić na ucho mając do dyspozycji możliwość szybkiego przełączania A/B pomiędzy porównywanymi urządzeniami nawet na materiale muzycznym, tak to chyba wstępnie zrobiono w teście wielkopolskim. Osoba z dużym doświadczeniem potrafi w ten sposób wyrównać poziomy z dokładnością lepszą niż 0,3 dB, ale oczywiście łatwiej i dokładniej jest przy pomocy woltomierza. W moim przypadku używam szerokopasmowego woltomierza V640.

 

Procedura:

1. Należy najlepiej przy pomocy płyty testowej (lub generatora sygnałowego) z nagraną częstotliwością z okolic 1kHz ustalić równe poziomy napięć na wyjściu porównywanych elementów. Dokładność wyrównania <0,1dB (najlepiej miernikiem). Pomiar robić na wyjściu wzmacniacza mocy a w przypadku kolumn aktywnych na wyjściu przedwzmacniacza.2. Należy zapewnić sobie możliwość szybkiego przełączania pomiędzy porównywanymi elementami A-B. To szybkie przełączanie to też nie jest przymus, ale ułatwia precyzyjną weryfikację ewentualnych różnic. Dlatego powinna być taka możliwość.

3. W trakcie porównania najlepiej nie zmieniać położenia głowy względem kolumn. Nawet drobne przesunięcia głowy mogą spowodować zmiany w odbiorze poszczególnych fragmentów pasma wynikające z akustyki pomieszczenia i nakładania się charakterystyk z dwóch źródeł dźwięku (stereo) oraz dźwięków odbitych. Może to być związane ze zjawiskiem akustycznej filtracji grzebieniowej które potrafi w znaczący sposób wpływać na postrzeganie brzmienia.

4. Sprzęty (szczególnie wzmacniacze) należy porównywać w warunkach dopuszczalnych dla sprzętu słabszego (moc i wydajność prądowa). To że sprzęty różnią się między sobą tymi parametrami i za to trzeba zapłacić to wiadomo.

5. Wszelkie czynności związane z przełączaniem A-B powinien robić asystent (kolega) tak żeby słuchającego nic nie rozpraszało.

 

Jeżeli usłyszymy jakiekolwiek zmiany w brzmieniu to mogą to być zmiany jakościowe, których przyczyną często bywa nieliniowość w paśmie akustycznym jednego z elementów. Dokładniejsze pomiary wykażą, które z urządzeń ma odchyłki od prawidłowego działania.

 

Lechu - naprawdę wydaje Ci się, że ta Twoja metoda, którą tak lansujesz tutaj od kilku lat jest jedyną słuszną?

Jak to się czyta pierwszy raz to można "pęc" ze śmiechu, ale jak czyta się te bzdety setny raz to już (sorry) można się zrzygać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat mam wzmacniacz na który praktycznie idealnie jestem w stanie wyregulować poziomy (regulacja czułości każdego wejścia z osobna). Testowałem różne DAC, wyrównywałem poziomy i różnice było słychać jak na dłoni.

A Bagnet też tak zrobił? Wyrównał?

 

Nie rozumiesz tego, że to wyrównanie robi się po to, żeby różnice, ale te faktyczne różnice usłyszeć, a nie po to, żeby tych urojonych różnic nie usłyszeć?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„... nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skończy się na tym, ze temat pójdzie do zamknięcia.

 

Tak niestety może być. Kolejny strollowany temat.

 

Nie wiem, po co na siłę próbujecie wmówić że tych różnic nie ma. Szok normalnie. Dajcie się cieszyć i dobierać sprzęty według własnego słuchu. EOT

 

Po co prosić, wystarczy im nie odpisywać, a pisać jedynie w temacie wątku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy, że obydwa DACi będą miały różne napięcie wyjściowe i już będzie różnica "dzień do nocy". Dlatego przy prawidłowych porównaniach trzeba wyrównać poziom dźwięku obydwu urządzeń

No o tym każde dziecko wie, tylko DAC-e musialy by był podobne aby się oszukać. Jak DAC-e się roznią jakością to często tak miałem że ten ciszej grający byl lepszy, to słychać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W trakcie usuwania konta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje doświadczenia są inne.

Dlatego poszukuję nowego DACa.

 

Czy już uzyskałeś odpowiedź wśród tych wielu życzliwych porad ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mojego kolegi też jest różnica flac a wav na Naimie, widocznie sprzęt jesli konwertuje sygnał w locie to nie robi tego idealnie albo rośnie jitter czy coś w tym stylu, ale to słychać.

 

Fantastyka audiofilska :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zwyczajowym stałym dyskutantom w temacie słyszenia /niesłyszenia dziekuje w tym watku

proponuje powrót do tematu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Szanuj zdrowie należycie, bo jak umrzesz, stracisz życie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tylko się cieszyć z takiego podejścia do tematu, przynajmniej nie masz problemów z odpowiedzią na pytanie co jest lepsze? Pewnie najczęściej to co głośniej gra ;-).

 

To już nie jest śmieszne. To jest żenujące.

To była moja ostatnia wypowiedź tutaj.

 

Z daców z dobrą, a nawet świetną sceną w tych pieniądzach polecam Qutesta.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.