Skocz do zawartości
IGNORED

Muzycy zmagający się z chorobą,z ograniczeniami.


wojciech iwaszczukiewicz

Rekomendowane odpowiedzi

Tytuł wątku może trochę dziwny ale temat wydaje się ciekawy.Do założenia go skłoniła mnie historia życia gitarzysty Pata Martino.Jak wiadomo muzyk ten po przebytej operacji tętniaka mózgu stracił pamięć.Namówiony przez ojca zaczął naukę gry na gitarze od podstaw.A uczył się na przykładzie ......swoich wcześniejszych nagrań.Fakt ten stał się częścią udanej rehabilitacji i przyczynił się do powrotu pamięci oraz rozpoczęcia na nowo życia koncertowego.

Historia muzyki zna więcej takich przykładów.Przykładów zmagania się muzyków z ograniczeniami wynikłymi z choroby.Można by się tu powołać na Bacha czy Haendla walczących ze ślepotą,Beethovena z głuchotą.Na Paula Wittgensteina,który stracił prawą rękę i w związku z tym grywał utwory fortepianowe na lewą rękę.Na Oscara Petersona,który po udarze mózgu powrócił do pianistyki.

Może jakieś inne,ciekawe przykłady?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm...pierwsze skojarzenia to niewidomi artyści, których wszyscy znamy, bo to gwiazdy, ale niewidzenie chyba nie jest dla muzyka istotną przeszkodą poza trudnościami typowymi dla niewidomych.

 

Chciałbym natomiast wspomnieć dwóch muzyków z chorobami nieco innej natury, mianowicie Monka i Mingusa. Wydaje mi się, że ich zmagania były nie mniej trudne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szybko dwie oczywistości i jedna mniejsza:

Les Paul

Django Reinhard

Don Powell (perkusista Slade)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opracowano specjalny program dla Pata Martino - według tego programu właśnie powracał do do formy, a miał przekichane, bo całkowicie stracił pamięć i nic nie pamiętał - musiał się wszystkiego uczyć od nowa. Z takich przypadków chorowitych, ale wielce utalentowanych artystów, w zasadzie geniuszy - to oczywiście Keith Jarrett. Cierpi na jakąś dziwną chorobę zaniku mięśni. Oczywiście też opracowano dla niego jakiś specjalny program do pokonywania trudności, a jedną z tych trudności czy też przeszkód, są jego bardzo krótkie palce. Dla kontrastu, Bill Evans posiadał dłonie jak łopaty, a jego palce obejmowały 'pół klawiatury'. To co on mógł zrobić i objąć swoimi łopatami jakiś wymyślny akord na klawiaturze, to dla innych było praktycznie nie do ogarnięcia i nie do pokonania. Pod konieć nikt już nie chciał grać z Billem Evansem - był nieznośny i mocno kapryśny, ale to przez heroinę. Poza tym, kiedyś rozmawiałem z moim kolegą, basistą Clarkiem Summersem - też narzekał na bóle kręgosłupa i jak się okazuje, szczególnie kontrabasiści są narażeni na różnego rodzaju schorzenia i dysfunkcje, biorące się przede wszystkim ze złych przyzwyczajeń, a manowicie jakimś wygięciom i mocno złym postawom za kontrabasem podczas gry czy też codziennych ćwiczeń, co powoduje na dłuższą metę odczuwalny ból i dyskomfort. Wiem, że korzystał z porad i usług fizykoterapeuty i obecnie jest znacznie lepiej.

 

Nota bene martwię się o Jarretta - odwołał wszystkie koncerty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednym z najbardziej znamiennych przykładów, to Michel Petrucciani - urodził się z wrodzoną chorobą kości powodującą karłowatość. Zmarł w 1999 roku w wieku 36 lat.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka lat temu w Bielsku koncertował z zespołem trębacz Tom Harrell , który cierpi na schizofrenię paranoidalną , i ten koncert był przejmującym doświadczeniem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat rzeka.

Na szybko przypomniał mi się dramat Ricka Allena - perkusisty Def Leppard, który stracił rękę,

a jednak z powodzeniem kontynuował grę jedną ręką w tym zespole.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat rzeka, ale to chyba nie jest to co lubimy? Rozprawianie o ludzkich nieszczęściach, to chyba nie jest dobry pomysł. Owszem, można wspomnieć o 'tym czy o tamtym' podczas opisywania jakiegoś zdarzenia muzycznego, ale wątek traktujący o chorobach uważam za nietrafiony. Taka przyszła mi refleksja podczas porannej kawy i ja wysiadam z tego pociągu. Sorry Wojciechu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że to bardziej wątek o pokonywaniu ograniczeń i bezgranicznej chęci tworzenia. Dla mnie to nie są ciekawostki, co artyści wzbudzają mój szacunek i podziw.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie taki wielki problem jak wyłaniasz się z głębi ciszy do dźwięku - problem jak z z głębi dźwięku wkraczasz w świat ciszy np. Brian Johnson z AC/DC.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka lat temu w Bielsku koncertował z zespołem trębacz Tom Harrell , który cierpi na schizofrenię paranoidalną , i ten koncert był przejmującym doświadczeniem.

Pat Martino rownież koncertował w Bielsku. To był Porywający koncert, dopiero pózniej dowiedziałem sie o jego problemach zdrowotnych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pat Martino rownież koncertował w Bielsku. To był Porywający koncert, dopiero pózniej dowiedziałem sie o jego problemach zdrowotnych.

Akurat schizofrenia nie musiała być tu ograniczeniem - schizofrenicy są często bardzo twórczy, Jeżeli choroba jest dobrze kontrolowana przez samego zainteresowanego, to nie stanowi praktycznie żadnej przeszkody w karierze muzyka czy malarza .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy przypadek niesamowitej tragedii, którą przeżył inny perkusista rockowy Neil Peart pasuje do tego wątku?

 

Cytat:

 

"na przestrzeni niecałych 12 miesięcy (10 sierpnia 1997 - 20 lipca 1998 r.) stracił najpierw córkę - dziewiętnastoletnią Selenę, a potem żonę - Jacqueline. Pierwsza zginęła w wypadku samochodowym, druga zmarła na raka. Załamany tragediami muzyk, aby zagłuszyć cierpienie, wybrał się w motocyklową podróż przez Amerykę Północną i Środkową (swoje z niej wspomnienia opisał później w książce: "Ghost Rider: Travels on the Healing Road"). A propos książek warto tu jeszcze dorzucić, że Peart wydał także reportaż ze swojej wcześniejszą podróży po Afryce - "The Masked Rider" i trzy kolejne, opublikowane już w tym tysiącleciu.

 

Aby moja opowieść nie miała smutnego finału, dodam że po zakończeniu swojej wielkiej podróży i po napisaniu swoich dzienników motocyklowych, Neil Peart wziął się mocno w garść i otwarł na życie, w efekcie czego najpierw poznał swoją kolejną partnerkę, a dziś żonę - Carrie Nuttall (mają razem 3-letnią teraz córeczkę Olivię), a potem, czyli w 2001 r., wrócił do grania w Rush. Dzięki temu dostaliśmy od grupy kolejne albumy i szansę na delektowanie się (choćby z DVD) zawsze przecież fantastycznymi jej koncertami."

 

Koniec cytatu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert Wyatt - muzyk zacny, niegdyś chodząca niedojrzałość emocjonalna, później już jako kaleka i mimo kalectwa rozkwit twórczości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli to do mnie to dziękuję za troskę . Jestem doprawdy wzruszony. A swoje zdanie na temat tej „gwiazdy” w pełni podtrzymuję .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 14

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.