Skocz do zawartości
IGNORED

Kabel zasilający Helix


arturpj

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

 

Chciałbym zrobić taki kabelek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Jestem początkujący i w wykonaniu będzie mi pomagał kolega, doświadczony elektryk.

Zanim jednak udam się do niego muszę kupić podzespoły. Chce zrobić 1m kabel. Jakieś sugestie co do skrętki? Co oprócz skrętki muszę kupić? Oplot, izolację? Oczywiście wtyki.

Serdecznie proszę o pomoc

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki masz na to budżet ?

Ile ma ten kabel (nie więcej niż) kosztować (w materiale) ?

10 ?

50 ?

100 ?

500 ?

1000 ?

5000 ?

10000 ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od tego czy jest sens płacić więcej. Autor helixa np napisał że używa wtyków sonarquest i nie widzi sensu droższych bo różnicy nie ma albo jest znikoma.

Myslalem o około 600zl ale gdyby się okazało że za trochę więcej można mieć dużo lepiej to do rozważenia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A do czego ma służyć ten kabel ? Zgaduję, że zapewne do audio ...

Jakiego typu klocki byś chciał nim / nimi zasilić ?

(Jeśli to oczywiście nie jest zbyt intymne pytanie)

...

Z moich doświadczeń by wynikało, że nawet "budżetowo skromne" (acz godziwe) systemy,

potrafią czasem użytkownika zaskoczyć, gdy się je pospina odpowiednim okablowaniem.

Natomiast sporo tutaj jest indywidualnych gustów, indywidualnych uwarunkowań itp itp.

 

Generalnie (moje subiektywne zdanie) nie jest przesadą, gdy kabel kosztuje nawet 20-30% lub więcej z kwoty, jaką kosztował sam klocek.

Mówię tutaj o przypadku, gdy robisz ten kabel sobie sam, a nie o przypadku, gdy kupujesz "gotowy/nowy" kabel na rynku.

 

W tym drugim przypadku - czasem nawet więcej, ale tutaj to ja nie powinienem się wypowiadać.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, ale na nasze lokalne warunki, z czego zrobić taki kabel? Chodzi mi o same przewody.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Wolę błędy entuzjazty od obojętności mędrca" - Anatol France

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry by był jakiś przewodnik na sam przewód i jakaś izolacja żeby użytkownika 240V nie trzepnęło. Dobrą izolacją jest powietrze tak że taki kabel może być bardzo tani, bardzo dobry i niestety bardzo gruby :( No ale własnej roboty :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu bardziej chodzi o przewód czy metodę? Można pójść do castoramy i kupić parę metrów grubego przewodu i sprawdzić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Wolę błędy entuzjazty od obojętności mędrca" - Anatol France

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kopczas jak to mówią w Casto znajdziesz wszystko ale pomysł i dalsza realizacja musi być Twoja.

Do zabawy i hobby jak najbardziej polecam, jak coś zepsujesz mała strata a jakieś wyniki na pewno uzyskasz no i doświadcznie.

 

Natomiast sporo tutaj jest indywidualnych gustów, indywidualnych uwarunkowań itp itp.

 

 

Coraz bardziej jestem skłonny że w tym całym audio nie chodzi o referencję, dźwięk live, ect. ale o gust i wrażliwość osobistą danego użytkownika.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kabel chciałem zrobić żeby w ogóle posłuchać. Soul note ds300, audio-gd nfb-6, Onkyo ns6170, creek Evo, w tej chwili mam takie klocki, to się zmienia co i rusz. Szukam różnych opcji, jeśli by to grali tak jak ludzie chwala to może wszystkie kable zamieniłbym na helix. Mam też w planach zrobić coś na gotowym kablu acrolinka i dh labs.

 

Posłucham, posprawdzam, jak się spodoba to będę myślał dalej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu bardziej chodzi o przewód czy metodę? Można pójść do castoramy i kupić parę metrów grubego przewodu i sprawdzić.

"Efekt" Helixy doswiadczysz juz na najtanczych drutach.

MartinS juz przetestowal...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ale wiadomo ,ze im bardziej jakosciowe materialy to i efekty koncowe lepsze.

No dobrze, ale na nasze lokalne warunki, z czego zrobić taki kabel? Chodzi mi o same przewody.

Na poczatek castorama.

Potem bedziesz pruc firmowe drogie kable ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, również będę robił helix'a, pomysłodawca zaleca grubość kabli na fazowy 5mm2 a na pozostałe 3mm2, nie mogę znaleźć kabli o takich przekrojach i przewody jakie użyje to:

fazowy 1,5 metra grubość 6mm2

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

neutralny 9 metrów grubość 4mm2

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

ochronny 4,5 metra grubość 4mm2

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

pytanie czy jeśli zaokrąglę grubość kabli w górę to czy wpłynie jakość negatywnie na projekt?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzie widziales takie zalecenia? pomyslodawca o wszystkich przewodach pisze 12AWG czyli wszystkie powinny miec okolo 3,3mm2.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzie widziales takie zalecenia? pomyslodawca o wszystkich przewodach pisze 12AWG czyli wszystkie powinny miec okolo 3,3mm2.

Fazowy do wzmacniacza ma mieć 10awg czyli ok 5 mm2

Cytat

10 Gauge for amps and pre-amps or large phono stages

12 gauge for small-medium components e.g. DVD, CD, DAC and small-medium phono stages

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcale nie trzeba sie tak sztywno trzymac tych przekrojow.

Wazniejsze jest to,zeby "spiralka"byla grubsza niz fazowy,i najlepiej z miedzi srebrzonej.

Jedna z moich sieciowek "Helix"

ma stosunek

2,5mm / 6,5mm(4mm+2,5mm)

I smialo mozna nia wzmacniacz karmic.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak, ja robie do wzmaka sluchawkowego lub plikowca, uzylem czystej miedzi OFC 99.99 , jak myslicie, po co jest srebrzenie? konieczne?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak, ja robie do wzmaka sluchawkowego lub plikowca, uzylem czystej miedzi OFC 99.99 , jak myslicie, po co jest srebrzenie? konieczne?

 

no właśnie - w przypadku kabli zasilających - po co jest srebrzenie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)

Witam, również będę robił helix'a, pomysłodawca zaleca grubość kabli na fazowy 5mm2 a na pozostałe 3mm2, nie mogę znaleźć kabli o takich przekrojach i przewody jakie użyje to:

fazowy 1,5 metra grubość 6mm2

https://www.speckable.pl/produkt/923/Przewod-H07V-K-LgY-6-750V-brazowy.html?ref=g116

 

https://www.speckable.pl/produkt/925/Przewod-H07V-K-LgY-4-750V-niebieski.html?ref=g116

 

https://www.speckable.pl/produkt/924/Przewod-H07V-K-LgY-4-750V-zolto-zielony.html?ref=g116

 

pytanie czy jeśli zaokrąglę grubość kabli w górę to czy wpłynie jakość negatywnie na projekt?

Z tych kabelków to wyjdzie zabawa dla samej zabawy.

Szkoda czasu.

W oryginalnym projekcie jest kabelek na wyższym poziomie i tego się trzymaj.

https://www.takefiveaudio.com/products/332-mil-spec-12-awg-silver-plated-copper-cryo-treated-black

cena jest za "stopę" czyli na metr x3

Niestety nie wyjdzie tanio.

 

Z tych wymienionych kabli można sobie przedłużacz do żelazka ukręcić co najwyżej.

Oczywiście zrobisz jak uważasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy u nas w kraju nie ma możliwości kupić adekwatnego przewodu? Jestem sceptyczny, ale ręce mnie świerzbią i jeśli to miałoby dać jakikolwiek rezultat chciałbym zrobić kabel porządnie ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Wolę błędy entuzjazty od obojętności mędrca" - Anatol France

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym projekcie nie części są ważne tylko konstrukcja raczej. Nie wydaje mi się żeby konieczne było posrebrzanie i nieodzowne dokładne trzymanie się wymiaru. Ja robię z 4mm2 ofc i myślę że będzie dobrze. Zresztą polecanych przez projektanta wtyków raczej już nie kupisz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)

W tym projekcie nie części są ważne tylko konstrukcja raczej.

Niestety z własnego doświadczenia wiem, że bardzo się mylisz...

Jest takie powiedzenie o biczu i materiale na niego :) i to jest prawda.

Dobry materiał najpierw, a potem odpowiednia konstrukcja.

 

Zresztą polecanych przez projektanta wtyków raczej już nie kupisz

 

Niestety albo stety :)

Kupisz tu:

link

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety z własnego doświadczenia wiem, że bardzo się mylisz...

Jest takie powiedzenie o biczu i materiale na niego :) i to jest prawda.

Dobry materiał najpierw, a potem odpowiednia konstrukcja.

 

 

 

Niestety albo stety :)

Kupisz tu:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Masz racje, ale czy aby napewno zaraz musi ten dobry materiał kosztować bóg wie ile? spokojnie można spróbowac z porzadnej czystej miedzi OFC, jesli bedzie pozytywny efekt mozna sie bawic dalej. Kolega zaproponowal slaby kabel ale za niewiele drozej mozna wyłapać cos juz porządnego. myślę, że w 300zł z wtykami na poczatku (przy 1m kabla) mozna sie zmiescic zeby sprawdzic jak gra

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Niestety z własnego doświadczenia wiem, że bardzo się mylisz...

Jest takie powiedzenie o biczu i materiale na niego :) i to jest prawda.

Dobry materiał najpierw...

 

Coś mi nie gra w tym rozumiwaniu w przypadku tej konkretnej konstrukcji (bo normalnie to się zgodzę).

 

Jeśli przewody mają tak duże znaczenie to po co ta helixa wogóle? A jeśli helixa jest czymś, co daje tą jakość to chyba można zacząć od czegoś niedrogiego.

 

Poza tym pierwsze wersje kabli zwykle oddaje się znajomym, a dopiero kolejne wychodza lepiej ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tych wymienionych kabli można sobie przedłużacz do żelazka ukręcić co najwyżej.

Oczywiście zrobisz jak uważasz.

Prawdopodobnie masz rację, ale Spójrz na to na eBayu znalazłem 50 ft za 25 dolców a sama przesyłka 22 Dolce dlatego chciałem coś z naszego podwórka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem nad czym się zastanawiacie. Jeśli musi być miedź srebrzona to zróbcie z Jentzena. Dwa 2,5mm2 na neutralny, dwa 1,3 mm2 na fazowy i jeden na ochronny to daje i tak kilkadziesiąt amper. A swoją drogą widzę, że ten helix wg. pomysłodawcy to działa z drogimi drutami a myślałem, że najważniejsza jest w tym sama konstrukcja kabla.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)

ten helix wg. pomysłodawcy to działa z drogimi drutami a myślałem, że najważniejsza jest w tym sama konstrukcja kabla.

Panowie, ale ja nikomu nie zabraniam zabawy z kablami. Wiem tylko z doświadczenia że efekt będzie mizerny (wystarczy porównać to co powstanie z jakąś dobrą sieciówką).

 

Przez grzeczność chciałem doradzić jak ominąć ślepą uliczkę, w której sam byłem :)

 

Jeśli musi być miedź srebrzona to zróbcie z Jentzena.

Jentzena też przerabiałem i to na pewno nie jest dobry kabel do sieciówki.

 

Niestety w przypadku dobrej sieciówki nie ma półśrodków, jeśli chodzi o materiał. Konstrukcja jest tylko taką kropką nad i.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)

W takim razie doradz jakiś kabelek do kupienia w PL?

 

Niestety, aktualnie nie jestem na bieżąco.

Mam okablowanie kupione od Acoustic Lab, tanie nie było, ale gra na tyle dobrze, że nie potrzebuję szukać dalej.

 

Jeśli coś bym sugerował, to szukać coś sprawdzonego, może Yarbo, Neotech, czy ew. Oyaide. Ważna jest czystość przewodnika najlepiej z miedzi OCC, czystości co najmniej 5N,

jeśli masz bardzo dobry, neutralny system, to może być OCC srebrzona. (Niestety w słabiej dobranych systemach, srebro "szybciej wyłapie" brak koherencji w paśmie, co może podkreślić sybilanty i dodać nerwowości w dźwięku.)

 

"edit. literówka"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, tylko rozumiem że masz na myśli kable srebrne a nie posrebrzane. Nie wydaje mi się żeby posrebrzanie cokolwiek mogło wnieść...

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)

że masz na myśli kable srebrne a nie posrebrzane

Niestety dokładnie odwrotnie. Moje wszystkie kable oprócz głośnikowych są srebrzone. Niestety srebrzenie, srebrzeniu nierówne, toteż trzeba po prostu trafić na te dobre.

Co do kabli zupełnie srebrnych. Miałem kilka interkonektów srebrnych, z różnej czystości srebra i tu jest dopiero jazda. Srebro słabej czystość tak do 4N po prostu można sobie darować. Natomiast te 5N-6N są cholernie drogie, choć swoim graniem potrafią zadziwić (niestety nie do wszystkich systemów się nadają).

 

Mi osobiście przy moim systemie najlepiej sprawdziła się miedź OCC srebrzona i tak gra bodajże od 2 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 14

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.