Skocz do zawartości
IGNORED

Kondensatory do katody i sprzęgający


Zbynio_1960

Rekomendowane odpowiedzi

Posłuchajcie: w tym wzmacniaczu w torze audio jest tylko 5 rezystorów (nie licząc potencjometru): zaraz po potencjometrze jest 470kOhm, 1,5kOhm jest przy kondensatorze 100uF, 30kOhm przy sprzęgającym 0,22uF, dalej jest ponownie 470kOhm i 390oHm przy kondensatorze 220uF. Tak to wygląda wg schematu. To może ja się pomyliłem? I faktycznie mylę z siatką?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Krótki test kondensatorów w katodzie lampy i rozkład harmonicznych: Vpp=3V na wyjściu wzmacniacza, częstotliwość 1kHz, mikrofon ustawiony 1m od kolumny

 

Z głośnika mikrofonem? I ten głośnik ma trzecią harmoniczną poniżej 0,15%?

 

 

Posłuchajcie: w tym wzmacniaczu w torze audio jest tylko 5 rezystorów (nie licząc potencjometru): zaraz po potencjometrze jest 470kOhm, 1,5kOhm jest przy kondensatorze 100uF, 30kOhm przy sprzęgającym 0,22uF, dalej jest ponownie 470kOhm i 390oHm przy kondensatorze 220uF. Tak to wygląda wg schematu. To może ja się pomyliłem? I faktycznie mylę z siatką?

 

Mylisz ;)

W katodach masz 1,5k i 390 omów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z głośnika mikrofonem? I ten głośnik ma trzecią harmoniczną poniżej 0,15%?

 

 

 

 

Mylisz ;)

W katodach masz 1,5k i 390 omów.

Posłuchajcie: w tym wzmacniaczu w torze audio jest tylko 5 rezystorów (nie licząc potencjometru): zaraz po potencjometrze jest 470kOhm, 1,5kOhm jest przy kondensatorze 100uF, 30kOhm przy sprzęgającym 0,22uF, dalej jest ponownie 470kOhm i 390oHm przy kondensatorze 220uF. Tak to wygląda wg schematu. To może ja się pomyliłem? I faktycznie mylę z siatką?

 

Najprawdopodobniej:

Masz potencjometr, potem 470k od siatki do masy, w katodzie pierwszej lampy 1.5kohm, 30kohm w anodzie pierwszej lampy, potem kondensator, za nim rezystor 470k od siatki drugiej lampy do masy a potem rezystor 390ohm w katodzie (lampy mocy?).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej:

Masz potencjometr, potem 470k od siatki do masy, w katodzie pierwszej lampy 1.5kohm, 30kohm w anodzie pierwszej lampy, potem kondensator, za nim rezystor 470k od siatki drugiej lampy do masy a potem rezystor 390ohm w katodzie (lampy mocy?).

 

Jest tak, jak piszesz. Pomyliłem się ... no człowiek omylny jest. Ja się dopiero uczę, więc wybacz i wybaczcie. Ten rezystor 390R ma 10W i jest jednocześnie autobiasem. Czy jak wymienię ten 1,5kOhm w katodzie 6n9s z metalizowanego na węglowy Kiwame to wniesie to coś do dźwięku?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Lampy to chyba tylko węglowe, ale nie przegrzej podczas lutowania, bo zmienią wartości. Mam Allen Bradley, nie porywnywalem z innymi, ale całość gra bardzo dobrze. Pamiętaj o parowaniu jeśli to możliwe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jest tak, jak piszesz. Pomyliłem się ... no człowiek omylny jest. Ja się dopiero uczę, więc wybacz i wybaczcie. Ten rezystor 390R ma 10W i jest jednocześnie autobiasem. Czy jak wymienię ten 1,5kOhm w katodzie 6n9s z metalizowanego na węglowy Kiwame to wniesie to coś do dźwięku?

Zbynio sprzedaj mi dwa te 100 uF 100V. I tak ci nie potrzebne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tak, jak piszesz. Pomyliłem się ... no człowiek omylny jest. Ja się dopiero uczę, więc wybacz i wybaczcie. Ten rezystor 390R ma 10W i jest jednocześnie autobiasem. Czy jak wymienię ten 1,5kOhm w katodzie 6n9s z metalizowanego na węglowy Kiwame to wniesie to coś do dźwięku?

 

Wniesie do dzwięku, a czy na lepsze to nie wiadomo.

Kiwame to przyjemny i jednocześnie czysto brzmiący rezystor węglowy. Jakby nie wprowadzał zniekształceń.

Allen bradley ma lepszy kolorek i lepiej różnicuje instrumenty, ale wprowadza brud i lekkie zniekształcenia w dzwieku.

Z dwojga złego ja wolę Allen Bradley, ale najczesciej mieszkam je z Kiwame w stosunku 70/30

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień drugi. Elny Silmic ll nadal grają pokaźnym basem i wyraźną górą. Dużo mikro szczegółów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień drugi. Elny Silmic ll nadal grają pokaźnym basem i wyraźną górą. Dużo mikro szczegółów.

 

To dobrze. Opisuj swoje wrażenia, gdyż są one cenne.

A jak grała Ci Elna Cerafine ta czarna. Ona jest o półkę wyżej od Silmic przecież.

Na HiFiCollective piszą o niej:

 

 

"Seria CERAFINE charakteryzuje się wysoką jakością dźwięku dzięki super drobnym cząstkom ceramicznym zaaplikowanym we włókna elektrolitycznego papieru oddzielającego. Szybkość ładowania / rozładowania uległa poprawie, zniekształcenia są zredukowane (mniejsze potencjalne zmiany spowodowane elektrochemicznym działaniem ceramiki), a hałas elektryczny generowany przez zewnętrzne wibracje jest tłumiony. Odtwarza doskonały dźwięk z rzeczywistą obecnością na sali koncertowej, rozdzielczością, mocą, dobrą obecnością w niskim zakresie i mniejszymi zakłóceniami w średnich i wysokich zakresach. Wraz z niedawnym upadkiem Black Gates i zapasów, które stają się trudne do zdobycia, Elna Cerafines są bliskie dźwięku Black Gate i za ułamek ceny."

 

Ale o Elna Silmic piszą tak:

 

 

" Seria SILMIC to najwyższej jakości kondensatory akustyczne Elny, które charakteryzują się znakomitymi właściwościami akustycznymi. Stosuje się całkowicie nowy rodzaj elektrolitycznego papieru rozdzielającego, zawierający włókna jedwabiu. Ekstremalna miękkość jedwabiu może łagodzić drgania (generowane przez elektrody, wibracje zewnętrzne i pola elektromagnetyczne). Dzięki nowej konstrukcji elektrolitycznej i folii prędkość propagacji sygnału wzrosła (ESR jest zredukowany) i możliwe jest uzyskanie mocniejszego, ale łagodnego dźwięku niż wcześniej. Kiedy kondensatory te zostały poddane ocenie dźwiękowej, wysoka wartość szczytowa i środkowa szorstkość uległy znacznemu zmniejszeniu. Ponadto, bogate w niskie zakresy i moc zostały zwiększone w uzyskanym dźwięku o wysokiej jakości."

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w katodzie 2A3 mam Cerafine. Chciałbym je wymienić na Silmic.

 

mam dość jasne kolumny i az nadto dzwieku tła. Chcę trochę dociążyć brzmienie. Mam jeszcze 47 uf w drugiej połówce 6sn7 jakieś UNICONy. Chętnie bym tam Silmic ii zaaplikował, ale 100V potrzebuję.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w katodzie 2A3 mam Cerafine. Chciałbym je wymienić na Silmic.

 

mam dość jasne kolumny i az nadto dzwieku tła. Chcę trochę dociążyć brzmienie. Mam jeszcze 47 uf w drugiej połówce 6sn7 jakieś UNICONy. Chętnie bym tam Silmic ii zaaplikował, ale 100V potrzebuję.

 

Ale te Cerafiny jak grają? Napisz coś więcej. Tak jedno zdanie to kicha jest :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze ich nie zamieniałem na nic, wiec nie ma punktu odniesienia. Jedno jest pewne, AudioNote standard lecą do kosza. Chyba że ktoś chce se przeteścić.

 

Ale te Cerafiny jak grają? Napisz coś więcej. Tak jedno zdanie to kicha jest :-)

Te Silmiki mi wyślij to przetestuję

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie kondensatorów Elna znalazłem jeszcze taki opis i to z Audiostereo, cytuję:

 

 

"Elna Cerafine (czerwone) - wybitnie przestrzenne, piękna barwa, góra dosyć mocna, dół mocny, ale tylko ten niższy, instrumenty akustyczne podane perfekcyjnie, głos ludzki ideał

Elna Cerafine (czarne) - podobnie jak wyżej, ale łagodniej, cieplej, bez wyostrzeń, i bez tej magii, jaką mają czerwone

Elna Starget (zielone) - znakomita głębia, barwny środek, trochę podbarwiony damski wokal, ogólnie ciemne brzmienie, bez tej przestrzeni co Cerafine

Elna Starget(bordowe) - brr, jakże inne, ostre, jasne, mnóstwo szczegółów, ale jakoś płasko i sucho podanych, może za mało je ćwiczyłem?

Elna Silmic II(brązowe) - misiowate, choć szczegółowe, nadęte, wypychające pierwszy plan, bardzo ciepłe

Elna RJH(brązowe lub czarno-brązowe) -ładna, żywa barwa, trochę krzykliwy wyższy środek, ograniczona przestrzeń

Elna RE3 (szaro-błękitne) - suche, płaskie, wyostrzone"

 

A co piszą o Nichicon Muse:

"Elektrolity Nichicon Muse KZ są kondensatorami najwyższej klasy Nichicona, zaprojektowane specjalnie dla audio. Niedrogie i niezwykle popularne w społeczności DIY, świetna alternatywa dla Black Gate i Elna."

 

A teraz Nichicon Gold:

"Seria kondensatorów elektrolitycznych Nichicon FG lub "Fine Gold" jest zaprojektowana dla wysokiej klasy sprzętu audio, z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik w celu długowieczności. Bogaty dźwięk w rejestrze basowym i wyraźniejszy high end, doskonała wydajność."

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu takie krótkie słowo o Silmic ll

 

Dźwięk: Jedwabny, barwowo piękny, śliczna średnica, przygaszona nieco góra, czasami zbyt "mułowate". Świetne ale trzeba umiec ich używać. Dają super efekty w połączeniu z Cerafine.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ale te Cerafiny jak grają? Napisz coś więcej. Tak jedno zdanie to kicha jest :-)

 

Najlepszy kondensator to brak kondensatora. Wywaliłem całkiem z katody pierwszej połówki, jak podpowiedział Arturq i dopiero teraz jest granie. Drajw szybkość, szczegółów więcej i przede wszystkim równo w całym paśmie. Bardziej naturalnie. Bardziej wiernie. Słychać całe instrumenty, a nie tylko np struny skrzypiec czy gitary. Polecam eksperymentować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.