Skocz do zawartości
IGNORED

Jakość dźwieku


Tomasz T.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

zastanawiam się nad tym, czy słychać rózniće pomiędzy stacja, powqiedzmy Programem 2 odbieranym w DAB+ a tym samym programem ale stramingowanym. Chodzi mi o to, czy parametry (pasmo przenoszenia, jakość dźwieku) są porównywalne czy jednak DAB+ jest lepszy? Nie ukrywam, że pytanie związane jest z tym, że u mnie, mimo wielu kombinacji z antenami, sprawdzania różnych tunerów analogowych, "Dwójka" szumi w stereo i koniec. Sygnał jest pełny, ale i tak szumi a zalezy mi na tym, by niektórych pozycji słuchać w pełnym komforcie.

A może jednak, mimo wszystko, analog i tak jest lepszy pod kątem jakości dźwięku, niż DAB+? Czy DAB+ albo streaming niesie ograniczenia pasma, dynamiki albo czegoś takiego?

 

Pozdrówka

 

Tomek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakość teraz jest pewnie podła z obu źródeł - i tak i tak jakieś MP2 czy 4 :-(((

Dla mnie szum tła, nawet dość duży jakoś się nie wiąże z jakością dźwięku.

Barwa, dynamika, równowaga czy wypełnienie i kontur basu to istotne cechy jakości.

Jakbyś słuchał kwartetu smyczkowego w muszli w parku ... drzewa też są, ... i liście.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakość teraz jest pewnie podła z obu źródeł - i tak i tak jakieś MP2 czy 4 :-(((

Dla mnie szum tła, nawet dość duży jakoś się nie wiąże z jakością dźwięku.

Barwa, dynamika, równowaga czy wypełnienie i kontur basu to istotne cechy jakości.

Jakbyś słuchał kwartetu smyczkowego w muszli w parku ... drzewa też są, ... i liście.

 

Czyli potwierdzasz to, co jest i moim przeczuciem- że mimo wszystko, lepeij słuchac na analogowym tunerze FM. I szum, jest naturalną cechą istnienia dźwięku, co poniekąd zgadza się z tym, że słuchającv nagrań z lat50/60 (a i 40 w mono) szum jest oczywisty i w ogóle mi nie przeszkadza. Zwłaszcza, gdy jest na winylach (a tych słucham bardzo duzo) z tamtego okresu czasu (że o szelakach nie wspomnę :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli potwierdzasz to, co jest i moim przeczuciem- że mimo wszystko, lepeij słuchac na analogowym tunerze FM.

 

Na analogowym tunerze FM też słuchasz strumienia cyfrowego (dosył do nadajników naziemnych UKF):

Strumienie audio kodowane są za pomocą AAC. Poniżej zamieszczono zestawienie kanałów nadawanych w multipleksie oraz ich przepływności bitowe i częstotliwość próbkowania.

Polskie Radio Jedynka - 128 kb/s (48 kHz)

Polskie Radio Dwójka - 192 kb/s (48 kHz)

Polskie Radio Trójka - 128 kb/s (48 kHz)

Polskie Radio Czwórka - 128 kb/s (48 kHz)

Polskie Radio dla Zagranicy - 80 kb/s (32 kHz)

 

Dane pochodzą z tej strony

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli bieda. Jak dla mnie to radio gra już całkiem fajnie przy 256kb. Wiadomo że najlepiej aby było te 320jb.

Ale to jest AAC a nie MP3, więc jakościowo to brzmi jednak inaczej.

 

Na analogowym tunerze FM też słuchasz strumienia cyfrowego (dosył do nadajników naziemnych UKF):

Strumienie audio kodowane są za pomocą AAC. Poniżej zamieszczono zestawienie kanałów nadawanych w multipleksie oraz ich przepływności bitowe i częstotliwość próbkowania.

Polskie Radio Jedynka - 128 kb/s (48 kHz)

Polskie Radio Dwójka - 192 kb/s (48 kHz)

Polskie Radio Trójka - 128 kb/s (48 kHz)

Polskie Radio Czwórka - 128 kb/s (48 kHz)

Polskie Radio dla Zagranicy - 80 kb/s (32 kHz)

 

Dane pochodzą z tej strony

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Dzięki. Juz ogarnąłem temat i wiem, że DAB+ na Dwójce (a głównie o to mi chodzi) daje nawet do 22kHz pasmo przenoszenia (oczywiście, z dobrym winylem to i tak się nie może równać, bo tam nie ma żadnego sztucznego odcięcia) ale pozwala powiedzmy nagrać na kasecie całość pasma bez istotnej straty.

Dziękuję za zainteresowanie tematem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli bieda. Jak dla mnie to radio gra już całkiem fajnie przy 256kb. Wiadomo że najlepiej aby było te 320jb.

 

Są stacje internetowe nadające strumień FLAC i to nawet 24 bit.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są stacje internetowe nadające strumień FLAC i to nawet 24 bit.

Są, chociażby w Szwajcarii :)

 

FM Stereo ma pasmo w porywach do 15kHz,także ten...

 

Tak, wiem, ale mimo wszystko, zwykłe MP3 nibytnie na 16kHz aletnie równo, jak nożem, więc harmoniczne i inne takie znikają z widma bezpowrotnie, przy analogu i paśmie do 15KHz one są, tylko dużo, dużo słabsze, ale na sposób odbierania dźwięku wpływ jednak mają.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Są, chociażby w Szwajcarii :)

Tak, wiem, ale mimo wszystko, zwykłe MP3 nibytnie na 16kHz aletnie równo, jak nożem, więc harmoniczne i inne takie znikają z widma bezpowrotnie, przy analogu i paśmie do 15KHz one są, tylko dużo, dużo słabsze, ale na sposób odbierania dźwięku wpływ jednak mają.

 

Ale gdzie tam, szerzysz mity, pasmo jest ograniczone mocno po stronie nadawczej, standard przewiduje 15k i tyle jest, na 19k jest pilot i tego raczej nie słuchamy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrą jakość ma EL-stacja, nadają OGG Vorbis Audio: 64kbps | 128kbps | 320kbps.

Do niedawna słuchałem DAB+ ale wróciłem do FM bo w moim przypadku mam wrażenie że brzmi lepiej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sony TA-FA777ES/ Sony MDS-JA555ES / Sony MDS-JA333ES / Sony ST-D777ES / Sony CDP-XA555ES / Sony CDP-CA80ES / SONY SEQ-333ES / Heco Music Style 900 / Heco Phalanx 302A / Audiolab M-DAC / Onkyo X-B7 / Onkyo D-N9BX/ Aiwa ADN-1 / Sansui SE-88

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy znasz adresy strumieni tych stacji?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ale gdzie tam, szerzysz mity, pasmo jest ograniczone mocno po stronie nadawczej, standard przewiduje 15k i tyle jest, na 19k jest pilot i tego raczej nie słuchamy.

 

Ok, przyjmuję choć nie wiem, po co miałby ktoś wycinać harmoniczne skoro one i tak są takie słabe w sensie -dB, że pilota by nie zakłóciły. Ale w sumie, po przemyśleniu, ma to sens.

Czyli DAB+ do nagrania koncertu na przykład powinno wystarczyć, no albo z szumem pod FM.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, przyjmuję choć nie wiem, po co miałby ktoś wycinać harmoniczne skoro one i tak są takie słabe w sensie -dB, że pilota by nie zakłóciły. Ale w sumie, po przemyśleniu, ma to sens.

Czyli DAB+ do nagrania koncertu na przykład powinno wystarczyć, no albo z szumem pod FM.

 

Powyżej 19k jest sygnał S, różnicowy. Jakiekolwiek "przesłuchy" w tym paśmie z sygnału M powodują poważne zniekształcenia, bo stają się sygnałem S w przeciwfazie. Zresztą czasem przy lekkim odstrojeniu powodującym zniekształcenia nieliniowe i wyjście ich produktów poza pasmo można zauważyć, że sybilanty robią się mocno stereofoniczne ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są, chociażby w Szwajcarii

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ale tam są adresy strumieni o jakości AAC 96kbps i MP3 128kbps. Ja pisałem o stacjach nadających w formacie FLAC.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.