Skocz do zawartości
IGNORED

CXC czy CD-t


Adam 38
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Miał ktoś z Was przyjemność porównać dwa transporty (CA CXC oraz Cyrus CD-t) i może podzielić się wrażeniami z odsłuchu. Oba bardzo chwalone, zarówno na forum jak i w gazetkach.

 

Chcę sprawdzić transport podpięty pod mojego Cyrus-a 8-2 vs mój odtwarzacz CD Atoll CD100se2, żeby przekonać się czy dużo/a może wcale tracę z moim obecnym źródłem (które wg mnie gra z bardzo niską rozdzielczością, brakuje mi w nim "powietrza", również i to bardzo - blasku na wysokich tonach - taki zgaszony (mimo lekko szalejącej górnej średnicy), daleki od neutralności, zmiękczony "zamulacz"). Oczywiście podpiąłem Atoll-a CD 100 se2 jako transport ale nie słyszę znaczącej poprawy więc winę - na tę chwilę - zrzucam na taki a nie inny charakter brzmienia tego cedeka.

 

Wypożyczyłbym jeden z dwóch przedmiotowych transportów i nie ukrywam, że cena CXC dużo bardziej mi się podoba, może nie warto dopłacać do CD-t bo CXC w zupełności do mojego wzmacniacza i wbudowanego w nim przetwornika DAC wystarczy i wniesienie pożądane cechy, których nie ma odtwarzacz CD Atoll-a.

 

Droga Branżo, również za Wasze opinie będę wdzięczny.

 

Z góry wszystkim dziękuję za merytoryczne wpisy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Adam 38

Chord/Naim/ATC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Z tych dwóch bardziej napowietrzonym dźwiękiem będzie się charakteryzował Cyrus CD-T. Jest to bardzo dobry transport, który jeśli zaakceptujemy jego klasyczny wygląd odwdzięczy się pełnym brzmieniem. Dodatkowo zachowa Pan charakter brzmienia Cyrusa 8-2

 

Pozdrawiam

Szymon

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica w cenie dosyć spora.

CXC jak na cenę około 2000zł jest naprawdę bardzo dobry, ale jak masz możliwość to warto dopłacić do Cyrus. Nie bagatelizuj także znaczenia przewodu cyfrowego, bo również ma znaczenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Dawid Hare

Harpia... Moon...Sinusaudio...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam 38 - przeczytałeś jak sadzę, co myślę o CXC.

CD-T nie znam, więc nie będę się wypowiadał.

Zastanawia mnie jednak to co napisałeś o brzmieniu w gruncie rzeczy całego systemu, gdzie w obydwóch przypadkach (Atoll jako źródło i jako transport) dźwięk w zasadzie się nie zmienił.

Obawiam się, że za taki stan rzeczy może odpowiadać DAC wbudowany we wzmacniacz albo i sam wzmacniacz Cyrusa.

W takim przypadku sam transport raczej problemu nie załatwi.

Masz może możliwość podpiąć tego Atolla pod inny wzmacniacz i wtedy zobaczyć w jakim kierunku "pójdzie" dźwięk?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Naim: DAC/TP XPS (+ CA CXC) + NAC 282/TP DTCap/NAP 250-2 + Lipinski L-707 + Target Audio MR70B 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam 38 - przeczytałeś jak sadzę, co myślę o CXC.

CD-T nie znam, więc nie będę się wypowiadał.

Zastanawia mnie jednak to co napisałeś o brzmieniu w gruncie rzeczy całego systemu, gdzie w obydwóch przypadkach (Atoll jako źródło i jako transport) dźwięk w zasadzie się nie zmienił.

Obawiam się, że za taki stan rzeczy może odpowiadać DAC wbudowany we wzmacniacz albo i sam wzmacniacz Cyrusa.

W takim przypadku sam transport raczej problemu nie załatwi.

Masz może możliwość podpiąć tego Atolla pod inny wzmacniacz i wtedy zobaczyć w jakim kierunku "pójdzie" dźwięk?

 

racja, pozostaje wypożyczenie na odsłuch do siebie i przekonanie się na własne uszy czy warto zmieniać transport.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Dawid Hare

Harpia... Moon...Sinusaudio...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam CD-t od ponad roku i bardzo sobie chwałę. CXC także rozważałem przed zakupem, jednak z racji rozmiarów i jakości wykonania, bezapelacyjnie zwyciężył Cyrus.

IMHO, takie transporty warto podpiąć do zewnętrznych przetworników, aby w pełni wykorzystać ich możliwości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy ze warto podpinać pod zewnętrzne przetworniki?

Tak jest zbudowany że trzeba,sam dac-a nie posiada.Pzdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pomoc dla Alana 1%KRS 0000037904(32459 MAŁECKI ALAN)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A odtwarzacz Cyrus Cdi to dobry jest??

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

w końcu kompletny system:)             Geodezja - Geologia - Górnictwo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zewnętrzne przetworniki, tzn. nie te wbudowane we wzmacniacze zintegrowane, bo są raczej dość nędzne. Mówię, rzecz jasna, o zbliżonej do CD-t półce cenowej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadajac na pytanie Kolegi Asmon, porownywalem Atoll-a jako transport i jako odtwarzacz CD przez przelaczanie pilotem zrodel na piecyku i tu na dzien dobry jest problem bo Atoll cd100se2 jako "tradycyjny" cedek gra wyraznie glosniej niz jako transport, musialem wiec "na uszy" podkrecac wzmocnienie na wzmaku wiec juz jest lekka kaszana. Jednak mam nieodparte wrazenie, ze DAC w Cyrusie daje precyzyjniejszy dzwiek a cedek Atolla znowu podgrzewa srodek ale wyraznie rozmazuje krawedzie. Cedek Atolla podlaczony mialem pod wzmacniacze Atoll in 100se (i moim zdaniem to jednak najlepszy kompan dlatego cedeka, gra to po prostu po Atollowemu, obszernie, z duza masa na basie ale jednoczesnie mocno rozmytym konturem, z podgrzanym srodkiem i znowu rozmytymi krawedziami, niska rozdzielczoscia, granie mocno "do przodu", brak blasku na wysokich), z Haiku Audio Sol 2 ( komletny brak wysokiej gory, miekko w calym pasmie, niska rozdzielczosc, podgrzany wyraznie srodek, granie ofensywne, az do przesady nadmuchane wokale, baaardzo gladko), z Soul Note SA300 ( poteznie podbity bas - raczej wolny i bardzo miekki, wokal wybitnie ocieplony, wygladzony i fatalna rozdzielczosc srednicy, gora sklejona, jednostajna i zero blasku), Hegel H90 ( zero blasku na wysokich, bas szybki ale ujednolicony i zmiekczony mocno na krawedziach, srodek wyraznie ocieplony ale rozdzielczosc chyba najlepsza ze wszystkich ww wzmakow, wysokie jak juz pisalem zgaszone, ujednolicone a to co z wysokich zostalo bylo wybitnie zapiaszczone). Jak widzisz, gora zawsze byla do dupy, rozdzielczosc niska, krawedzie rozmyte, bas miekki jak kaczuszka. Stad pomysl by podlaczyc transport na probe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Chord/Naim/ATC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam - spokojnie... :) - analizujemy.

 

1. Atoll jako źródło + dowolny wzmacniacz przez Ciebie wymieniony = brak zadowolenia z dźwięku, włączając w to Cyrusa (w tym połączeniu DAC w Cyrusie jest omijany) - nie ta oczekiwana sygnatura grania.

2. Atoll jako napęd + Cyrus (jako DAC i wzmacniacz) = dźwięk bardziej precyzyjny (zakładam, że w tym kierunku chcesz podążać), ale to jeszcze nie to.

 

Co dalej?

 

Zakładam, że Cyrus jako wzmacniacz zostaje - fajnie gra.

 

Co dalej?

 

Na pewno:

 

1. Atoll do zmiany.

 

a) w jego miejsce transport (np. cxc, lub cd-t)

b) w jego miejsce (Atolla) nowe źródło (dac w Cyrusie niewykorzystany, albo jako "ulepszacz" do: tv sat, dvd, blurej)

 

Na co się zdecydować? - trudny wybór.

 

- jeżeli zależy Ci na fajnym wyglądzie, pewnie CD-T (solidna i prestiżowa obudowa, ale wewnątrz dla mnie in minus ( na podstawie zdjęć): słabe zasilanie, szczelinowy napęd (wygląda na chińskiego Philipsa vam 1202), nie wiadomo jakie serwo (pewnie dedykowane napędowi, czyli nienajlepsze), ogólnie ciasno.

- jeżeli na kosztach, CXC (patrząc na wewnętrzną budowę, zaryzykuję, że może być po prostu lepszy: napęd to pewnie już też chiński klon Sony KSS-213, ale solidne zasilanie i dopracowane serwo, do tego brak ścisku i bałaganu w montażu) - jak na dzisiejsze realia - pozytywne zdziwienie.

 

Jeżeli zależy Ci jednak na jak najlepszym brzmieniu, to raczej kompletne, inne źródło o odpowiadającej Ci charakterystyce, bo wbudowany we wzmacniacz DAC, to z reguły tylko dodatek zwiększający wielozadaniowość wzmacniacza.

 

Pozdrawiam :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Naim: DAC/TP XPS (+ CA CXC) + NAC 282/TP DTCap/NAP 250-2 + Lipinski L-707 + Target Audio MR70B 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Precyzja, wiecej powietrza, wiecej blasku i rozdzielczosci na wysokich - taki kierunek. Ladnie to wszystko zebrales, nie wiem tylko czy Cyrus nie jedzie w swoich cedekach i transportach tylko na swoich autorskich rozwiazaniach. Nie skreslam CXC i chyba przekonales mnie, zeby go pierwszego u siebie sprawdzic. Bardzo jestem ciekaw jaki wplyw na brzmienie ma jakosc uzytego napedu, takie nowe doswiadczenie, oby owocne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Adam 38

Chord/Naim/ATC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam 38, nie wiem, czy nadal grasz na Dynaudio X14. Moim zdaniem one mogą być większą (choć być może nie jedyną) przyczyną braku blasku, czy powietrza. Atolla z całą pewnością nie pomaga :) , ale nie wiem, czy sama zmiana transportu załatwi sprawę. Po prostu spróbuj

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, sa ze mna X14. Blasku brakowac im tez moze ale akurat te X14 nie sa takie do konca stereotypowo Dyniowate, co ma swoje plusy i minusy...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Chord/Naim/ATC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

X14 nie sa takie do konca stereotypowo Dyniowate

To fakt :)

Niestety nie znam CXC ani CD-T, ale myślę sobie, że Moon Neo 260D mógłby być niezłą opcją tyle, że kosztuje jako transport dwa razy więcej niż Cyrus :(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj nie, to juz nie w tym zyciu Moon dla mnie hah, chociaz Moon ma chyba w dystrybucji Top Hi Fi a oni czasem daja 50% zjazdy z cen przy wyprzedazach. No ale schodzimy z Moona na Ziemie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Chord/Naim/ATC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tam, nie przesadzaj :) Moona ma w dystrybucji od sierpnia Audio Center, ale Top HiFi cos jeszcze ma u siebie, przynajmniej tak mowi ich strona. Nie wiem, czy uda sie dostac 50% rabatu, raczej watpie, ale cos wyszarpac sie da :) Najlepiej sprobowac, moze Ci sie nie spodoba i problem z glowy :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie to nie wiadomo, czego szukasz; jeśli pełnej barwy, analityczności i naturalnej agresji

sprawdź swoją resztę gratów na jakimś innym wzmacniaczu np. Naim'ie.

Nie dziwię się, że Atoll jest do sprzedaży a poza tym, żeby testować i nie twierdzić że nie ma

specjalnych różnic trzeba absolutnie przejrzystego toru, czyli IC z DAC'a do wzmacniacza,

głośnikowe i w końcu same kolumny też mają mieć cechy mikroskopu, a przynajmniej lupy ..;-)

Przynajmniej do odsłuchu i krytycznej oceny; potem można sobie modyfikować jak się lubi...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Audioburak - tak jak wcześniej wspomniałem, mam zerowe doświadczenie z transportami CD, nie mam zielonego pojęcia jak duże różnice w brzmieniu mogą dać dwa różne transporty podłączone pod ten sam DAC. Możliwe, że w rozpatrywanym przez nas temacie faktycznie aby usłyszeć różnice wnoszoną przez transporty nie można mieć kolumn np. od Dynaudio bo one nie atakują detalem, przeźroczystością, precyzją (wiadomo o co chodzi) a zmiany wprowadzane przez transporty są tak niewielkie jak dajmy zabawa w kabelki - na zasadzie - wydaje mi się, że teraz jest tak i siak... .

Jednak jak widzisz np. Q21, które zna na wylot moje graty i zaproponowane napędy CD doradza Cyrusa CD-t jako tego, który w moim systemie doda więcej powietrza a przy okazji nie wpłynie znacząco na charakter samego wzmaka, którego to charakter lubię (mam nadzieję, że ten stan będzie stały). Miałem u siebie kilka odtwarzaczy CD (wiadomo, każdy z innym przetwornikiem) i różnice w brzmieniu między nimi były bardzo, bardzo wyraźne (Rega Apollo -r, Vincent CD400, jakiś niski model Denka, Atoll CD100se2).

Niczego nie przesądzam/stwierdzam, może faktycznie zmiana napędu nie da mi tego, czego oczekuję (precyzja, więcej powietrza, więcej blasku i rozdzielczości na wysokich).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Adam 38

Chord/Naim/ATC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jak pisałem - przejrzystość, jednak myślę, że można to obejść za pomocą słuchawek

porównując na wyjściu nawet nie najlepszego wzmacniacza.

Jednak trzeba absolutnie przejrzystych identycznych kabli IC żeby w ogóle móc robić

tego rodzaju porównania; wiem, bo sam to kiedyś przerabiałem bez sukcesów :-(.

Był stały błąd wynikający właśnie z różnych IC, ale to do mnie dotarło z czasem.

Jak je sobie sprokurowałem - wszystko było słychać od razu a po optymalizacji innych

kabli mogłem nawet rozróżnić grubość przewodnika w IC ;-))

Nie chwaląc się ;-) pewien kolega z forum znalazł większe różnice po wymianie IC

niż żonglując wzmacniaczami operacyjnymi w swoim DAC'u ....

A chodziło mu o blask, analityczność i otwarcie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 lata później...

Jestem  właśnie po testach w moim systemie Cyrusa CDT.  Wcześniej latami używałem Cambridge CXC, więc kolejne zmiany płyt CD na Cyrusie wnosiły spostrzeżenia które są jednoznaczne. Cyrus jest o wiele lepszym transportem i nie ma powrotu do CXC.  Cóż jest droższy, ale naprawdę warto. Najfajniejsze w Cyrusie jest stworzenie specyficznej, wręcz intymnej atmosfery w przeciwieństwie do dość suchego choć dokładnego przekazu CXC. Był też epizod z nowym Audiolabem  6000 CDT po bardzo entuzjastycznej lekturze w sieci. I ta cena! I czyta porysowane płyty bez zająknięcia! No i lipa choć to dość przestrzenny, nienatarczywy dźwięk, CXC jest dużo lepszy od Audiolaba, a główną wadą 6000 jest niedokładny, bezpłciowy bas, no chyba że kilkadziesiąt godzin wygrzewania to za mało? Jednak Audiolaba odesłałem ostatecznie jak mój stary odtwarzacz DVD pokazał lepszą kontrolę basu.  W Cyrusie wysiadł napęd, przestał oddawać płyty:) Dźwięk jednak tak mnie zauroczył, że wymienię na kolejny tym razem fabrycznie nowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Jest nowy Cyrus i  od razu informacja dla przyszłych właścicieli tego zacnego odtwarzacza. Może się zdarzyć, że szczelinowy mechanizm załadunku płyty nie będzie jej widział i nie zadziała. Zdarzyło mi się to raz na jednym z podwójnych albumów, czyli 2 płyty nie były automatycznie załadowane i wymagają wciśnięcia przycisku EJECT, a laser już je widzi i odtwarza. Przez chwilę myślałem, że kolejny się zepsuł. Po wnikliwym porównaniu z innymi płytami okazało się, że te płyty są prawie przezroczyste patrząc pod światło. Jak dotąd nie trafiłem na podobnie dziwne wydania, CD-Ry czyta bez problemu.

I jeszcze jedno, gdzieś tam piszą, żeby nie żałować Cyrusowi na kabel coaxial, dlatego zrobiłem mały test kabli cyfrowych. Twierdzących, że to zera i jedynki mkną po drucie  więc to bez znaczenia muszę rozczarować. Różnice są  przynajmniej tak duże jak po analogu, a mam wrażenie że nawet większe. I znowu nie ma sensacji najtańszy  wireworld ultraviolet odpadł od razu, może ktoś nim ewentualnie uspokajać męcząco jasny system? Nie wiem czy ma to sens. FadelArt Digilitz to już pokazuje swoją klasę, otwarty, fajna góra, powietrze ale ostatecznie zostaje chord shawline - poukładany przestrzennie dźwięk z basem fantastycznie nadającym rytm utworom i wokalami że brakuje słów, tylko słuchać płyt na nowo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.08.2021 o 21:10, Marek68 napisał:

 główną wadą 6000 jest niedokładny, bezpłciowy bas, no chyba że kilkadziesiąt godzin wygrzewania to za mało? Jednak Audiolaba odesłałem ostatecznie jak mój stary odtwarzacz DVD pokazał lepszą kontrolę basu.  W Cyrusie wysiadł napęd, przestał oddawać płyty:) Dźwięk jednak tak mnie zauroczył, że wymienię na kolejny tym razem fabrycznie nowy.

Słaba "kontrola basu" z transportu CD?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano, są tacy, co się dziwią ☺️

W kwestii problemów z rozpoznaniem obecności płyty w napędzie, CDt istotnie niekiedy ma tę przypadłość. Dotyczy to zwłaszcza płyt przezroczystych, lub z jasnym wierzchem (u mnie np. R.E.M. "New Adventures in Hi-Fi"). Pisaliśmy o tym w klubie Cyrusa. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.