Jump to content
IGNORED

Kompensacja impedancji RC - jak brzmi ?

mmx

Recommended Posts

Witam,

jak wiecie mam komplet głosników Audax HM170Z18 oraz USHER T-9950, zbudowałem dwie zwrotnice 2kHz L-R oraz 2.5kHz L-R w obu przypadkach jest również filtr RC dla Audaxa, no i co, niby wszystko jest w porządku, lekkie różnice pomiędzy tymi zwrotnicami są, ale czegoś brakuje, elementy w zrotnicach są dobre, pamiętam jak kiedys podłączyłem tego Audaxa przez jakieś proste, niedokładne filtry (bez kompensacji RC) razem z tanią Vifą TC (z Eltaxów) i byłem zdumiony jak to ładnie gra a teraz jest dziwnie - bez blasku, bez powietrza, może trochę przesadzam, nie jest najgorzej ale nie tego sie spodziewałem, o co chodzi ?

pozdrawiam,

MMX

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Może bez tej kompensacji RC będzie lepiej? Jeśli nie to zwrotnica jest do przeróbki, zwłaszcza sekcja wysokotonowa. Najprawdopodobniej faza mocno się kaszani... Spróbuj może jeszcze odwrócić polaryzację wysokotonowców, ale pewnie masz je w przeciwfazie... Napisz coś więcej o tej zwrotnicy - może jakiś chemat? Ten L-R to II czy IV rząd?

Hidden Content

Witam,

zwrotnice 2-rząd L-R, podział na 2kHz lub 2.5kHz, w obu przypadkach głośnik się "dusi", wczoraj próbowałem zrobić zwrotnicę bez kompensacji RC (akurat miałem elementy) no i jest powietrze, oddech, muzyka oderwała się od kolumn, ale z drugiej strony wiele osób/producentów stosuje kompensacje RC dla nisko-średnio, wartości RC jakie dobrałem to 15uF i 9 Ohm

pozdrawiam,

MMX

Hidden Content

Zrezygnuj więc z tej kompensacji. Niestety na stronie Audaxa nie ma krzywej impedancji tego głośnika, ale w zakresie w jakim ten głośnik u Ciebie pracuje jest ona prawdopodobnie jeszcze akceptowalna. Po porstu zostaw głośnik bez tego układu lub zmniejsz pojemność np. do 10uF. Kompensacja nie jest najważniejswzą rzeczą, to tylko układ dodatkowy - liczy się w końcu jak to gra!

Hidden Content

Sprawdziłem na wykresie w katalogu ELFY. Impedancja przy częstotliwości 2-2.5 kHz ma ok. 11-12 omów. To nie dużo. W pozostałym zakresie jest w normie, płasko (tzn. do tych 2 kHz i wzrasta bardzo łagodnie). Tam już naprawdę nie ma co korygować - ten układ jest po prosu zbędny. Czasami chcemy cos zrobić żeby było jeszcze lepiej i możemy z tym przesadzić - tutaj ta korekcja jest "na siłę" i dlatego psuje dźwięk. Rezystor możesz zwiększyć ostatecznie do 18 lub 22omów, wpływ koerkcji będzie wtedy minimalny. Jesli nie masz możliwości zrobienia pomiarów impedancji to jednak wywalił bym ten układ RC.

Hidden Content

witam,

impedancję mam jak mierzyć, no ja bym nie powiedział, że tam jest płasko - właściwie jest to chyba dość typowy przebieg impedancji dla takich głośników, powyżej 2kHz Audaxowi rośnie efektywność, rośnie też impedancja więc filtr nie bedzie działał tak jak trzeba, Usher, którego używam jako wysokotonowego ma bardzo wyrównany przebieg impedancji poza rezonansem +/- 0.5 Ohm, tam korekcji nie używam, poza tym przy wiekszej impedancji wychodzą większe wartości cewek dla nisko-średnio, a co za tym idzie - większa rezystancja cewki, często widziałem układy korekcji np. dla Vify PL18 i nie chcę mi się wierzyć, że ona z tym układem też gra tak że się słuchać nie da, chodzi mi o to co ja źle robię, jak juz pisałem impedancje mierzę Speaker Workshopem (skalibrowanym) i RC dobrałem tak aby było poza rezonansem płasko, bez żadnych dodatkowych rezonansów itp.

poza tym z korekcją impedancji łatwiej jest obliczać zwrotnice i łatwiej jest przewidzieć jak się będą zachowywały,

pozdrawiam,

Maciej Maciejewski (MMX)

Hidden Content

Oj, płasko nie jest i nie będzie bo to realny głośnik. Tak przebieg jest typowy i w zasdzie nie ma się czym przejmować - jest on b. dobry. Korekcja w zakresie częstotliwości podziału jest niewskazana, właśnie ze względu na problemy z fazą, które u Ciebie prawdopodobnie dały znać (plus ewentualnie spadek charakterystyki w tym miejscu).

Filtr będzie działać dobrze, w końcu to II rząd - już ja bym się o to nie martwił, bo próba sprowadzenia impedancji do 8 omów w całym zakresie pracy tego Audaxa zepsuje dźwięk! Gdyby ten głośnik miał grać znacznie wyżej wówczas jest co korygować, a tak to przecież nie będziesz korygowac chyba impedancji tam, gdzie ten głośnik już nie gra, czyli w paśmie zaporowym filtra dolnoprzepustowego, bo tu do tego to się sprowadza. Tweetery akurat tak mają że ich impedancja poza rezonansem prawie się nie zmienia - w większości to jest tylko składowa DCR, a indukcyjności jest mało, bo to ledwie kilka zwojów cewki, inaczej ciężkie by to było :-).

Dobrze obcięta wysokotonówka obejdzie się bez pułapki rezonansowej, a poza tym filtry L-R nie są specjalnie wrażliwe na rezonanse.

Ponieważ przy 2-2.5 kHz Audax ma impedancję 11-12omów, to dla tej wartości możesz policzyć zwrotnicę dla niego - bo w niższym paśmie, tam gdzie impedancja jest niższa wartosć elementów nie jest istotna bo to i tak pasmo przepustowe i tam zwrotnica jest "przezroczysta" (ogólnie mówiąc) - np. jej wpływ przy 500Hz jest nieistotny, niezależnie czy liczysz podział dla 2 czy 3 kHz i 8 czy więcej omów - zachowany jest bezpieczny odstęp.

Obliczyć może i łatwiej, ale tak samo dla impedancji znamionowej jaki rzeczysistej liczy się podobnie. A dźwięku z korekcją przewidzieć się nie da - jescze raz proponuję więc ją usunąć i np. liczyć dla 11-12 omów, a więc dla rzeczywistej w punkcie podziału, a nie znamionowej.

Hidden Content

Ja bym dodał swoje 3 grosze:

- dla skompensowanego L głośnika filtry są bliższe podręcznikowym, co może być dobre, ale niekoniecznie. Filtr pracujący na zmienną w funkcji f impedancję może mieć np. wyższą dobroć i delikatnie dzwonić w impulsie, co może dawać efekt brzmienia "fajnego", "przestrzennego" itp., a nierównomierności na charakterystyce przenoszenia takiego filtru mogą lepiej wpasowywać się w górki i dołki baffle-step.

- jeżeli możesz wyciągnąć z SW impedancję midwoofera w formie textowego pliku z trzema kolumnami: f, moduł Z i kąt fazowy, to dalsze modelowanie charakterystyki filtru elektrycznego z i bez RC można przeprowadzić w dowolnym programie do obliczeń numerycznych, na impedancjach zespolonych.

- Przebieg impedancji woofera zmienia się dość znacznie w funkcji położenia cewki, kiedyś Eton publikował stosowne krzywe jak wprowadzili swój nowy midwoofer z faradayem zmniejszającym w.w. zjawisko.

- Liczenie filtru podręcznikowego dla modułu impedancji na 2kHz jest IMHO bez sensu.

- Ile kompensacji baffle step dajesz?

Pozdrawiam

Hidden Content

witam,

#- jeżeli możesz wyciągnąć z SW impedancję midwoofera w formie textowego pliku z trzema kolumnami: f, moduł #Z i kąt fazowy, to dalsze modelowanie charakterystyki filtru elektrycznego z i bez RC można przeprowadzić w #dowolnym programie do obliczeń numerycznych, na impedancjach zespolonych.

mogę wyciągnąć ta impedancje w txt ale z drugiej strony bez charakterystyki przenoszenia mało mi to powie

#- Liczenie filtru podręcznikowego dla modułu impedancji na 2kHz jest IMHO bez sensu.

masz rację, ale z drugiej strony - w moim przypadku - z pomiaru impedancji Audax + RC wyszło, że pomiędzy 1.5kHz a powiedzmy 4kHz przesunięcie fazowe wynosi praktycznie zero (około 3 stopni), bez korekcji nie jest już tak ładnie

- Ile kompensacji baffle step dajesz?

praktycznie w ogóle nie daje, zapewnia mi ją mój pokój niestety

pozdrawiam,

Maciej Maciejewski

Hidden Content

Jak nie możesz zmierzyć SPL głośnika, to dobrze nie jest, ale można sobie pomóc wykresem SPL na infinite baffle z karty katalogowej, programem edge do modelowania baffle step (można z niego wyciągnąć pliki textowe) i ogólną wiedzą jak zachowuje się faza w okolicach roll-off (głośnik bez break-up ma tam charakterystyki fazowe zbliżone do filtru dolnoprzepustowego 4th-order, gwizdek - odwrotnie, w okolicach rezonansu jego roll-off typu 2nd order high-pass będzie kręcił fazę do przodu) - dla kombinacji Audax + Usher spodziewałbym się przesunięć fazy rzędu 90 stopni w okolicach 2kHz (z uwzględnieniem cofnięcia cewki woofera). Sytuacja pod filtry elektryczne 3rd order z lekko rozsuniętymi częstotliwościami granicznymi, łączone w polaryzacjach zgodnych. Baffle step można kompensować zwiększając cewki w filtrze woofera.

W sprawie tego podręcznikowego filtru na 2kHz, chodziło mi o sytuację bez RC i liczenia na małpę z podstawieniem modułu impedancji (te 11 ohm przy 2kHz) do wzorków.

Hidden Content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!

Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

Registered users can disable this message.