Skocz do zawartości
IGNORED

Onkyo tx-8250 buczenie, klipsch rp-160m, zmiana apmlitunera (yamaha rn602/rn803d)?


szymes
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Was serdecznie,

 

Pierwszy raz pozwoliłem sobie na zakup lepszego sprzętu niż marketowa wieża z Tesco ;-) Historia jest tego typu… Żona do męża: wiesz, ta stara wieża philipsa już się rozsypuje, może rozejrzałbyś się za jakąś nową? No i się zaczęło. Z budżetu 1000-1500zł zrobiło się 3500 :-D.

Interesuje mnie system all in one lub amplituner stereo (musi mieć TIDAL, spotify, radio/DAB+).

Pracuję w domu (wtedy lubie słuchać radia).

Wieczorkiem muza (elektroniczna –schiller/ASURA, jazz, hip hop, rock), a nawet zacząłem słuchać kawałki z udziałem fortepianu/pianina…

Byłem na odsłuchu:

Marantz 611

Denon ceol n10

 

Pioneer sx-n30

Pioneer xhm 76d

Pioneer NC50

Onkyo tx-8250

 

Rozgrywka zakończyła się w powyższym starciu na tym, że najbardziej spodobało mi się ONKYO tx-8250. Z kolumn jakie przesłuchałem: tannoy mercury 7.2, monitor 100, fyne audio (nie pamiętam modelu), paradigm atom, zensor 3. Ostało się na tx-8250 + zensor 3.

Byłem pod wrażeniem, jak mogą zagrać znane mi kawałki. Było już czuć na tym sprzęcie, że Schiller kiepsko wychodzi z postprodukcji (wszystkich utworów słuchaliśmy z TIDAL hi-fi), a ASURA zaczęła się rozkręcać… Zaczęło być miodnie.

 

Aby sobie skomplikować sprawę poszedłem jeszcze do jednego sklepu audio i wziąłem na odsłuch pioneera sx-n30 (nie mieli akurat tx-8250) do tego zensor 3 i klipsch rp-160m. Różnica jest słyszalna. Rp-160m szerzej budowały scenę, były bardziej detaliczne, lecz nieco mniej ciepłe. Mam też świadomość, że sx-n30 gra inaczej niż tx-8250.

 

Po dwóch tygodniach rozchodziłem swoje dylematy… Zamówiłem z neta onkyo tx-8250 + klipsch rp-160m. Z głośników jestem zadowolony. Grają detalicznie, bas przy odpowiednim utworze potrafi zamielić w uszach i na klacie –trochę brakuje mi ciepła (nie wiem, czy wiecie o co mi chodzi, ale tak minimalnie), może to jakieś moje zboczenie ;-)

 

Przez 5 dni rozkoszowałem się dźwiękiem, zacząłem słyszeć w starych kawałkach rzeczy, których do tej pory nie słyszałem (lub brzmiały zupełnie inaczej). Jednak podczas wieczornego odsłuchu moją uwagę zwrócił dźwięk z amplitunera. Onkyo tx-8250 buczy. Nie jest to wina głośników, a amplitunera. Lubię czysty dźwięk, przestrzeń, a wieczorem wiadomo, że nie będę rozkręcał muzy dlatego maksymalny poziom to 35. Buczenie potrafię usłyszeć do poziomu 30 bez problemu i przeszkadza mi to w nocnym odsłuchu i rozkoszowaniu się dźwiękiem.

Zacząłem przeglądać internet w poszukiwaniu problemu. Nie znalazłem nic sensownego (jedni słyszą, drudzy nie, innym nie przeszkadza itd.). Wkurza mnie to niesamowicie i zaczynam to słyszeć coraz bardziej (chyba słuch mi się zaczął wyostrzać :-D :-D :-D ).

 

Teraz chodzę i się zastanawiam… Mam jeszcze 7 dni na zwrot (kupione przez neta). Chcę mieć cichy amplituner. Radio musi być, bo mnie żona ubije ;-) Wystartowałem z budżetem 1500zł, a zbliżam się do 4000zł. Zacząłem się zastanawiać nad yamahą r-n602, a nawet rn803d –tak mnie nosi fantazja. Dlaczego aż rn803d? Salon jest połączony z kuchnią, nie jest to łatwa kubatura (sporo przeszkód, wąsko). Do zmiany nieruchomości mamy z 2-3 lata :-) więc myślałem, że yamaha rn803d i YPAO mi pomogą. W sumie zastanawiam się, czy nie kombinuję za bardzo. Chcę zostać przy rp-160m, bo na oknyo jest ok, poza tym przegnę (nie powiem co)…

Buczenie spowodowało, że tutaj jestem i chodzę z głową zapełnioną tą rozterką. No tak mi się to nie podoba, że nie skupiam się na przyjemności odsłuchu, wieczorem jest kompletnie paranoja, gdy odsłuchuje do poziomu ~30. Wkurza mnie to.

 

 

Chcę mieć:

-dźwięk detaliczny, bez buczenia ze strony amplitunera,

-buczenie może być tylko z głośników (przyjemnie rozchodzące się fale, a nie trafo),

- ciepły dźwięk, jeśli taki jest utwór (bas ładnie ma chodzić)- lubię wysoką górę i niskie tony, szeroką scenę :)

-małe głośniki, monitory (niestety tego nie przeskoczymy, bo rozmieszczenie salonu na to nie pozwala (przez 2-3 lata muszę to przeboleć i dopiero po takim czasie mogę pozwolić sobie na duże kolumny)

 

Pytanie, czy rn803d mi w tym pomoże przy obecnych głośnikach, czy wystarczy mi rn602 (za niższą cenę)? I po zmianie nieruchomości kupno konkretnych kolumn? Mam oczywiście świadomość, że najlepszy efekt, jeśli chodzi o zmianę jakości dźwięku, to kolumny. Nie mogę jednak przeboleć tego buczenia, jest jak drzazga w d…ie.

 

A może oddać to w cholerę (tx-8250, klipsch rp-160m) i wziąć inny zestaw –tylko wtedy żona powiesi mnie za … na słupach telegraficznych ;) Przy zamianie ampli może się nie połapie ;)

 

Poniżej linki do buczenia:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

Rozmieszczenie salonu:

post-72771-0-74951400-1543400871_thumb.jpg

 

 

Zdjęcie:

post-72771-0-12590300-1543400895_thumb.jpg

 

 

 

Zdjęcie, jak na tę chwilę jest rozmieszczone audio (będzie zmiana szafki itp., ale to późniejsza kwestia). Póki co klipsch rp-160m gra lepiej na podłodze.

 

 

P.s. Dziękuję tym, którzy wytrwali do końca.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz tak naprawdę kilka rozwiązań. Możesz wymienić amplituner na inny egzemplarz, który po prostu nie będzie buczał. Drugą opcją jest zamiana na amplituner Yamaha. Model R-N602 to bezpośrednia konkurencja Onkyo TX-8250, dźwiękowo trochę bardziej efektowne, dynamiczne granie. W przypadku Yamaha masz dodatkowo platformę MusicCast. Natomiast model R-N803D to jednak klasa wyżej. Urządzenie jest zbudowane na bazie bardzo dobrego wzmacniacza Yamaha A-S701. Zagra po prostu lepiej. Dodatkowo jest system automatycznej kalibracji akustyki pomieszczeni, który w wielu sytuacjach ratuje dźwięk. Są to oczywiście kompromisy w przypadku problemów akustycznych, ale efekt końcowy często jest lepszy. Natomiast w przypadku elektroniki Yamaha byłbym bardzo ostrożny z łączeniem z Klipsch, szczególnie poprzednich serii. Będzie Ci brakowało jeszcze bardziej środka pasma. Jeśli lubisz tą szybkość i dynamikę Klipsch, spójrz na Polk Audio Signature S20E. Jeśli natomiast szukasz dźwięku bardziej plastycznego, lepiej wypełnionego, połącz Yamaha R-N803D z Kef Q350.

Zapraszam na odsłuchy i wyceny do naszego salonu.

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabrałem klipsche ze sobą i słucham z rn803. Góra jest wysoka. Rzeczywiście zaczęło brakować mi środka i bas został spłaszczony. Ogólnie na klipsch jest wyciągnięta góra, ale środek słabo, dół jeszcze słabiej.

 

Dzięki za podpowiedzi. Zrobiłem sobie jeszcze większy bajzel ;-)

 

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabrałem klipsche ze sobą i słucham z rn803. Góra jest wysoka. Rzeczywiście zaczęło brakować mi środka i bas został spłaszczony. Ogólnie na klipsch jest wyciągnięta góra, ale środek słabo, dół jeszcze słabiej.

 

Dzięki za podpowiedzi. Zrobiłem sobie jeszcze większy bajzel ;-)

 

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

ponoc onkyo tx 8270 jest cichsze

wybrales sprzet ktory gra dosc rowno i calkiem niezle roznicuje nagrania

i gra zbalnoswanym muzykalnym nadajacym sie do dlugich odsluchow dzwiekiem

trudno ci bedzie w tym budzecie wybrac cos innego

sam zauwazyles ze yamaha gra kiepsko z klipshami bo ba wyostrzona gore i stosunkowo rowny bas

ale wysostrzona gora wplywa na cale brzmienie stad tak ciezko dobrac do niech kolumny

co widac po wielu watkach na tym a jeszcze bardzie na forum miesiecznika audio

a moze poprostu nie zwracac uwage na buczenie chyba ze jest ponadnormatywnie glosne

w koncu kiedy gra muzyka a ty siedzisz ze 2 metry i to tak nie uslyszysz

inaczej znowu bedziesz szukal kombinowal

wydasz duzo wiecej kasy a przeciez znalazles granie ktore ci sie podoba

ja na twoim miejscu sprawdzilbym onkyo 8270

eventualnie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

tylko to jest klasa D

ja na twoim miejscu skoro granie ci odpowiada bym zaakceptowal buczenie

no chyba ze obsesyjnie naslujesz wieczorami kiedy jest absolutna cisza

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli twój amplituner jest podpięty pod listwę zasilającą to może spróbuj go podpiąć bezpośrednio do ściany, może przestanie buczeć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz tak naprawdę kilka rozwiązań. Możesz wymienić amplituner na inny egzemplarz, który po prostu nie będzie buczał. Drugą opcją jest zamiana na amplituner Yamaha. Model R-N602 to bezpośrednia konkurencja Onkyo TX-8250, dźwiękowo trochę bardziej efektowne, dynamiczne granie. W przypadku Yamaha masz dodatkowo platformę MusicCast. Natomiast model R-N803D to jednak klasa wyżej. Urządzenie jest zbudowane na bazie bardzo dobrego wzmacniacza Yamaha A-S701. Zagra po prostu lepiej. Dodatkowo jest system automatycznej kalibracji akustyki pomieszczeni, który w wielu sytuacjach ratuje dźwięk. Są to oczywiście kompromisy w przypadku problemów akustycznych, ale efekt końcowy często jest lepszy. Natomiast w przypadku elektroniki Yamaha byłbym bardzo ostrożny z łączeniem z Klipsch, szczególnie poprzednich serii. Będzie Ci brakowało jeszcze bardziej środka pasma. Jeśli lubisz tą szybkość i dynamikę Klipsch, spójrz na Polk Audio Signature S20E. Jeśli natomiast szukasz dźwięku bardziej plastycznego, lepiej wypełnionego, połącz Yamaha R-N803D z Kef Q350.

Zapraszam na odsłuchy i wyceny do naszego salonu.

 

Dziękuję za informacje :-) Jestem spod Wrocławia, więc może to być mały problem logistyczny.

 

 

ponoc onkyo tx 8270 jest cichsze

wybrales sprzet ktory gra dosc rowno i calkiem niezle roznicuje nagrania

i gra zbalnoswanym muzykalnym nadajacym sie do dlugich odsluchow dzwiekiem

trudno ci bedzie w tym budzecie wybrac cos innego

sam zauwazyles ze yamaha gra kiepsko z klipshami bo ba wyostrzona gore i stosunkowo rowny bas

ale wysostrzona gora wplywa na cale brzmienie stad tak ciezko dobrac do niech kolumny

co widac po wielu watkach na tym a jeszcze bardzie na forum miesiecznika audio

a moze poprostu nie zwracac uwage na buczenie chyba ze jest ponadnormatywnie glosne

w koncu kiedy gra muzyka a ty siedzisz ze 2 metry i to tak nie uslyszysz

inaczej znowu bedziesz szukal kombinowal

wydasz duzo wiecej kasy a przeciez znalazles granie ktore ci sie podoba

ja na twoim miejscu sprawdzilbym onkyo 8270

eventualnie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

tylko to jest klasa D

ja na twoim miejscu skoro granie ci odpowiada bym zaakceptowal buczenie

no chyba ze obsesyjnie naslujesz wieczorami kiedy jest absolutna cisza

 

Miałeś może okazję porównać? Dopytuję, bo wolę sprawdzone informacje niż domysły itp. Bardzo mi się podoba, jak gra tx-8250. Na tę chwilę dla mnie jest super.

Wzmacniacze klasy D odpadają. Musi być dobre pier...ięcie :-)

 

 

Jeśli twój amplituner jest podpięty pod listwę zasilającą to może spróbuj go podpiąć bezpośrednio do ściany, może przestanie buczeć.

 

Amplituner podpięty bezpośrednio pod sieć. Nawet próbowałem wyłączać obwody (lodówka, piekarnik itd. na dole chaty) -nic się nie zmienia.

 

 

Posłuchaj jeszcze solar fields , carbon based liveforms , aes dana :) To tak na początek .

Trafiłeś idealnie. Wbiłem na TIDALa i od razu banan na buzi :-) Uwielbiam takie klimaty, podziękował.

 

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

 

Podsumowując mój dzisiejszy wypad do salonu:

Okazało się, że yamaha rn-803d była skalibrowana pod jakieś duże kolumny za pomocą YPAO i jak napisałem Wam z telefonu, to byłem podłamany (rozczarowany) graniem 803. Stąd bas został podcięty. Raportowałem sprzedawcy, że brakuje mi basu, ciepła... Dopiero po czasie się połapał -prawie 2h odsłuchu poszło w 4 litery.

 

Słuchałem rn803d na (niestety bez kalibracji, więc nie wiem do końca na co je stać):

-B&W 685 s2 -zapowiadały się ciekawie, jednak bez kalibracji ciężko mi je oceniać

-indiana dj 308 (tak, te duże :-D) -jak dla mnie szału nie ma i gabaryt zdecydowanie za duży

 

Pod koniec postawiłem ponownie moje rp-160m i yamaha została skalibrowana. Klipsche zaczęły grać! Jutro wypożyczam sprzęt -jeśli dobrze pójdzie. Jedyne co mi się rzuca w uszy przy rn803d to to, że bas jest szybciej wygaszany, nie ma takiego...mrowienia miękkiego, jak w onkyo, gdzie przy niektórych utworach bas/niskie tony wlewały się do ciała ze wszystkich stron. Nie wiem, czy to specyfika ogólnie yamahy, czy studio odsłuchowe tak zostało skonstruowane (wszędzie pełno pianek i ten bas jakby był pochłaniany, nie rozchodził się, tylko był gaszony, jak dla mnie za szybko).

 

Sprawdzałem yamahę rn803d na "postoju" i zero buczenia, zero. Jest cichutka, jak onky na standbay. Onkyo tx-8250 dla mnie buczy przy cichszym graniu. Zastanawiam się, czy to moja faza i jeśli będę miał jakikolwiek inny egzemplarz tx-8250, to czy nie będzie to samo. W starym rejestratorze (kamery), który był na poddaszu był dla mnie słyszalny dysk twardy wydający charakterystyczne drganie, które słyszałem na piętrze (na parterze już nie :D ). Mój słuch jest wyczulony na niskie wibracje. Zresztą tego tx-a moja żona też słyszy na poziomie 0-25 w szczególności, gdy muzyka się wycisza lub jest to chill, ambient (lekkie dźwięki itd.).

 

Dodatkowo mam wrażenie, że onkyo tx-8250 jest bardziej żwawe niż rn803d, tx jest bardziej energetyczne. Oczywiście najlepiej będzie mi ocenić w moim domu, bo studio w sklepie ma inną akustykę.

Mi osobiście bardzo przeszkadza przy nocnym odsłuchu buczenie transformatora -po prostu to słyszę i uwaga zamiast na utworze skupia się na tym mankamencie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafiłeś idealnie. Wbiłem na TIDALa i od razu banan na buzi :-) Uwielbiam takie klimaty, podziękował.

Zapoznaj się z z wytwórnią Ultimae records .

Wiem że trafiłem w 99 % to jest właśnie moja muzyka :)

 

Osobiście yamahy z klipsch bym nie łączył posłuchaj tego kawałka

 

 

Na odsłuchu i jak Ci krew z uszu nie poleci to jesteś mistrz :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i się stało. Wybaczcie, że musieliście czekać na odpowiedź.

 

Przesłuchałem ostatecznie:

1) onkyo tx-8250

2) onkyo tx-8270

3) yamaha rn803d

 

Dla moich uszu zwycięzcą okazało się onkyo tx 8270 i ten model wybrałem. Gra równo, czysto, klarownie... Bas jest przyjemny i się rozchodzi ciepło (ładne drżenie wydobywa).

Dawałem yamasze r-n803d szanse, jednak odpadła. To co robiła z basem było nie do zaakceptowania przeze mnie,bo:

-skracała bas (szybko się kończył),

-brak ciepła w niskich tonach

-dziwne podbicia na basie

Z klipsch rp-160m yamaha grała róznie -raz tworzyli zgraną parę i było rewelacyjnie, a za drugim razem się gryzło. Słuchałem również na innych monitorach w tym przedziale cenowym i niestety, nawet na zachwalanych B&W 685 s2, nie podobały mi się w tym zestawieniu. Miałem również wrażenie, że yamaha grała ciszej, bo przy 70% tx 8270 dawał naprawdę mocnego kopa na 20mkw., a yamaha jakby była z 10 stopni niżej.

 

Co do buczenia tx 8250 dowiedziałem się, że ten model ma mniejszą kulturę pracy niż tx 8270. Z tx 8250 jest trochę loteria, bo zdarzają się modele, których trafo nie buczy (albo jest to bardzo łagodne) i od czasu do czasu 8250 trafi się model, który trzeba wysłać na serwis. Ogólnie tx 8250 (wg doświadczenia pracowników) jest rozchwiany w tym temacie. Mój model był bardzo mocno rozdygotany w tej materii.

 

 

Podsumowując:

 

TX-8270 w małżeństwie z klipsch rp-160m gra dla mnie na ten moment bardzo dobrze, jestem zadowolony (cena/jakość) i pewnie wystarczy mi na jakiś czas :-) TX gra równo. Tam, gdzie ma być bas i dobre pier..ięcie, to jest. Niczego nie skraca i potrafi ładnie zbudować przestrzeń. Aplikacja onkyo na telefon: przydało by się nad nią popracować, jest ciut za surowa. Szukam też dobrej aplikacji na PC (windows) do kontroli tx via Wi-Fi (znalazłem wtyczkę na chrome, ale jest słaba).

 

Yamaha była ciekawa, jednak wielokrotne próby dobierania monitorów zmęczyły mnie (rosła cena kolumn, a wciąż nie podobało mi się niskie pasmo, wysoka góra akurat mi się podobała, jednak przy długim odsłuchu może zmęczyć). Estetyka yamahy na pewno in plus, aplikacja na telefon jest bardziej intuicyjna i dopracowana. Zdarzały się zwiechy, jednak myślę, że była to wina neta.

 

Dzięki serdeczna za zainteresowanie i sugestie. Temat do zamknięcia :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 7 miesięcy temu...

Żeby Yamaha RN-803d dobrze grała, należy zgodnie z instrukcją po zakupie bezwzględnie zrobić w niej konieczne ustawienia:

1 w zależności jaką impedancję mają nasze kolumny tzn. czy są 4 Ohm czy 8 Ohm należy w ustawieniach to wybrać. Ma kolosalne znaczenie na pracę wzmacniacza i jakość dźwięku. Standardowo jest ustawione na 8 Ohm i gdy zmieniłem na 4 Ohm to moje HECO Aurora ożyły.

2 W kalibracji YPAO wyłączyć "korekcję" a zostawić aktywne Ypao volume

3 Bardzo duży wpływ na dynamikę ma wyłączenie trybu Eco. Bas staje się potężniejszy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.11.2018 o 21:44, szymes napisał:

Wzmacniacze klasy D odpadają. Musi być dobre pier...ięcie ?

Skoro już odświeżamy ten wątek to pozwolę sobie tylko skomentować powyższe stwierdzenie. Jeśli "pier...ięcie" rozumiemy jako tzw. "drive" czy też "wykop" to wydaje mi się, że raczej wzmacniacze klasy D (przy porównywalnej mocy oczywiście) mają lepsze ?  Pozdrawiam 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Andy2008
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.