Skocz do zawartości
IGNORED

Jaki kabel RCA?


jazzy25

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam kabla RCA do zestawu Cambridge CXN - wzmacniacz Roksan K3. Kompletnie się na tym nie znam. Chodzi mi o uzyskanie naturalnego brzmienia. Oczywiści kabel za rozsądne pieniądze do max 400 zł. (przynajmniej na początek).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź nasze wyprzedaże, zapytaj o rabaty dla forumowiczów. 

https://sklep.rms.pl/wyprzedaz-promocje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam kabla RCA do zestawu Cambridge CXN - wzmacniacz Roksan K3. Kompletnie się na tym nie znam. Chodzi mi o uzyskanie naturalnego brzmienia. Oczywiści kabel za rozsądne pieniądze do max 400 zł. (przynajmniej na początek).

 

Wypożycz Tarę Apollo I. To poziom kabli kilka razy droższych .

Owszem , rozdzielczością ustępuje Kimberowi 1030 ( ale to 9500zł za metrówkę ) ale barwa - naturalność jest przez ten kabel lepsza .

Masz dobre urządzenia a kabel za 400zł będzie półśrodkiem .

Wypożycz , posłuchaj i sam oceń czy warto ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz dobre urządzenia a kabel za 400zł będzie półśrodkiem .

 

400zł to o 200zł za duzo ;-)

 

A 9500zł za metrówkę to choroba

 

@jazzy25

 

Rozejrzyj sie w sklepach online i w forach dla profesjonalnych muzykow z technika/wyposazeniem studyjnym, jakie oni uzywaja kable (interkonekty, glosnikowe,..) i czy znajdziesz tam cos drozszego niz kilka € za metr albo udziwnione "sieciowki". Czy myslisz ze profesjonalisci siedza na uszach, maja zero pojecia i wymagan odnosnie jakosci?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zrodlo i wzmacniacz sa zbudowane symetrycznie? Jesli tak, to nawet sekundy bym sie nie zastanawial!

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

400zł to o 200zł za duzo ;-)

 

A 9500zł za metrówkę to choroba

 

@jazzy25

 

Rozejrzyj sie w sklepach online i w forach dla profesjonalnych muzykow z technika/wyposazeniem studyjnym, jakie oni uzywaja kable (interkonekty, glosnikowe,..) i czy znajdziesz tam cos drozszego niz kilka € za metr albo udziwnione "sieciowki". Czy myslisz ze profesjonalisci siedza na uszach, maja zero pojecia i wymagan odnosnie jakosci?

 

Wypraszam sobie takie teksty .

To że Ciebie nie stać na taki kabel , sprzęt adekwatnej jakości albo Twój słuch rozpoznaje tylko BASSS i SYYYYK to nie oznacza że możesz kogoś obrażać .

 

Wątek jest prosty - JAKI a nie CZY a jak ktoś chce się przekonać czy dla niego i w jego systemie jakiś kabel coś zmieni niech sam go sobie wypożyczy i oceni .

 

Proste .

 

Ja od lat w swoich systemach używam różnych kabli ale zawsze dążę żeby to były jak najtańsze ale najważniejsze DOPASOWANE .

 

 

Co do kabli w " studiach " to dla przykładu w wielu nagraniach JVC Mastering Center, a więc głównego centrum masteringu płyt XRCD i K2 (także K2HD) we wszystkich odmianach, całe okablowanie pochodzi od pana Kazuo Kiuchi, sprzedawane pod marką Harmonix.

 

W miare mozliwosci nie korzystac z rca.

przejscie na xlr daje wyrazna slyszalna zmiane moim zdaniem na lepsze.

 

Mi nigdy na XLR nie grało lepiej niż na RCA . Nieważne czy był to Gryphon , Krell , Accuphase itd.

Natomiast jak ktoś chce grać po XLR to polecam właśnie niedrogi kabelek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Do około 1000zł jeden z faworytów .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypraszam sobie takie teksty

Niechcialbym cie urazić moim pytaniem ale czy oglądałeś wideo do którego link podałem?

Jeśli tak to czy mógłbyś się do niego ustosunkować?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niechcialbym cie urazić moim pytaniem ale czy oglądałeś wideo do którego link podałem?

Jeśli tak to czy mógłbyś się do niego ustosunkować?

 

Wybacz ale zupełnie nie interesują mnie czyjeś opinie na temat czegoś czego jestem świadomy od około 24 lat .

Ja SŁUCHAM muzyki na sprzęcie który z racji mojej ciekawości często zmieniam , łączonym jakimiś kablami a ich wpływ wykorzystuję w połączeniach tego sprzętu .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy anty kablarze mogą się nie udzielać w tematach takich jak ten . Wiecznie to samo . Macie swój temat audio zwidy i tam sobie bazgrolcie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wasze typy, będę testował. Jeśli chodzi o xlr to odpadają bo nie mam takich wejść we wzmacniaczu. Dlatego RCA.

Do tej pory wydawało mi się że kable nie mają znaczenia jednak wiem już że dobry kabel robi różnicę, O ile jako laik mogę dyskutować nad sensem wydawania nie wiadomo jakich pieniędzy na kable zasilające (bo co za różnicę zrobi kabel zasilający najlepszej nawet klasy jeśli w ścianie są np najzwyklejsze kable i niejeden raz instalacja sama nie ma uziemienia?? ale może się mylę...) to kable połączeniowe (coaxial, optyk rca) robią już różnicę. Aktualnie Roksan jest spięty przez preout z Marantzem - kabel WireWorld Luna 8 - nei jest to może kabel górnego polotu jednak w porównaniu do obecnego noname który łączy CXN z Roksanem brzmi dużo czyściej i przejrzyściej. I tutaj wniosek - szkoda marnować możliwości sprzętu przez kable., Więc proszę przeciwników i niedowiarków wpływu kabli na brzmienie o pomijanie tego wątku.

 

Patrząc na obecne możliwości pułap cenowy oscyluje w granicach 400 zł i kilka waszych propozycji jest w zasięgu (Monkey Cable / Chord Cobra Plus ) , na pewno przetestuję też polecany Tara Labs Apollo I ale raczej przyszłościowo. A co powiecie na Chord Clearway lub Nordost White Lightning (ten już droższy ale słyszałem że również wart rozważenia)?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy anty kablarze mogą się nie udzielać w tematach takich jak ten .

A to dlaczego niby? Uważasz, że należy ukrywać przed szukającym porady, że obecna wiedza naukowa od strony teoretycznej wyklucza wpływ gadżetu na brzmienie, a od strony praktycznej brak jest obserwacji posiadających wartość dowodu naukowego, które wpływ gadżetu na brzmienie by potwierdziły? Ale jeśli chcesz na ten temat dyskutować, to chyba raczej w wątku "Forum funkcjonalność".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Daphile, Onkyo A-5VL, B&W 606+ASW608 i gra muzyka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W miare mozliwosci nie korzystac z rca.

przejscie na xlr daje wyrazna slyszalna zmiane moim zdaniem na lepsze.

Moim zdaniem może zagrać troszkę głośniej...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

De gustibus non est disputandum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory wydawało mi się że kable nie mają znaczenia jednak wiem już że dobry kabel robi różnicę,

 

a skąd , jeśli można wiedzieć ta wiedza ?

 

:>

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

” jak sobie wygracie wybory to będziecie mogli przegłosować sobie co chcecie, a teraz my mamy większość, cisza……”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypraszam sobie takie teksty

....

.....

 

Wybacz ale zupełnie nie interesują mnie czyjeś opinie na temat czegoś czego jestem świadomy od około 24 lat .

Ja SŁUCHAM muzyki na sprzęcie który z racji mojej ciekawości często zmieniam , łączonym jakimiś kablami a ich wpływ wykorzystuję w połączeniach tego sprzętu .

 

No to jak to jest, nie interesuje cie czyjas opinia, ale jestes oburzony i wypraszasz sobie takie teksty?

 

Ja tez SŁUCHAM muzyki na sprzęcie który z racji mojej ciekawości często zmieniam , łączonym jakimiś kablami a ich wpływ wykorzystuję w połączeniach tego sprzętu . I to od ponad 35 lat.

 

I co teraz? Czy jestem teraz przez to bardziej kwalifikowany i wierzytelny?

 

Co za dziwna logika :-)

 

 

 

 

A czy anty kablarze mogą się nie udzielać w tematach takich jak ten . Wiecznie to samo . Macie swój temat audio zwidy i tam sobie bazgrolcie.

 

Boisz sie by, prawda nie wyszla jaw?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To coś jak ze ślepym o kolorach, a najchętniej mówią straszne jąkały ..;-)

Prawda czasem nigdy nie wyjdzie na jaw, bo każdy ma swoją.

Jeśli nie słyszysz różnic, to jakie możesz mieć zdanie o kablach np. Nordosta.

 

RCA na dobry początek to przejrzysty YTDY2x0,5 z dowolnymi wtykami od którego

moim zdaniem każdy powinien zaczynać zabawę z kablami IC.

Nic nie kosztuje i nic nie psuje, co dla wielu jest nie do zaakceptowania ....

zarówno mentalnie, jak i z powodu słabych gratów, bo nic nie zamaskuje.

Jak się klient osłucha - wtedy szuka dalej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda czasem nigdy nie wyjdzie na jaw, bo każdy ma swoją.

 

To nie "prawda", to "subjektywna opinia" :-)

Kazdy ma prawo do wlasnej subjektywnej opini (posiadania i wyglaszania), ale od opinii do prawdy to jeszcze daleko...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem każdy powinien zaczynać zabawę z kablami IC.

Nic nie kosztuje...

Nieco bawiłem się kablami, takimi ze średniej półki jtóre dostałem gratis do kupowanych klocków, i takimi dość drogimi, które otrzymałem w prezencie od znajomka, dość majętnego pasjonata. Oczywiście istnieje możliwość, że jestem głuchu. Ale ponieważ moje obserwacje pokrywają się ze znaną mi wiedzą naukową, to takie zabawy szczerze odradzam. Lepiej kasę przepić. Matallica, kufel piwa i jest git.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Daphile, Onkyo A-5VL, B&W 606+ASW608 i gra muzyka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten cytat

 

"moim zdaniem każdy powinien zaczynać zabawę z kablami IC"

 

jest przykładem często używanej ostatnio nie tylko tu - manipulacji.

Ale każdy może przeczytać, że chodzi o kabel "entry" do systemu, a koszt jego wykonania

wystarczy co najwyżej na jednego Urquella i to w zaciszu domowym ...do tego z puszki ;-)

cena 1 m kabla to 0,50 zł

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

a co do wtyków - szczególnie dla tych, co nie słyszą różnic:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co do wtyków - szczególnie dla tych, co nie słyszą różnic:

Pomimo żem forumowy głucholec, to dopłaciłby za ładniejsze.

 

...wystarczy co najwyżej na jednego Urquella i to w zaciszu domowym ...do tego z puszki ;-)

Jak prosto z lodówki w kufel to przełknę.

 

...manipulacji.

Nudny jesteś.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Daphile, Onkyo A-5VL, B&W 606+ASW608 i gra muzyka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem może zagrać troszkę głośniej...

Ty teraz tak na poważnie? czy jaja jakieś z kolegi robisz? bo on chyba to na poważnie wziął...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty teraz tak na poważnie? czy jaja jakieś z kolegi robisz? bo on chyba to na poważnie wziął...

 

Któraś znana firma ma tak "spasowane" poziomy, że wyjściowy XLR z CD jest wyższy niż cinch, za to wejściowy XLR we wzmacniaczu taki sam jak cinch ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Któraś znana firma ma tak "spasowane" poziomy, że wyjściowy XLR z CD jest wyższy niż cinch, za to wejściowy XLR we wzmacniaczu taki sam jak cinch ;)

ok, czegoś takiego nie wziąłem pod uwagę...

 

O ile jako laik mogę dyskutować nad sensem wydawania nie wiadomo jakich pieniędzy na kable zasilające (bo co za różnicę zrobi kabel zasilający najlepszej nawet klasy jeśli w ścianie są np najzwyklejsze kable i niejeden raz instalacja sama nie ma uziemienia?? ale może się mylę...) to kable połączeniowe (coaxial, optyk rca) robią już różnicę

A właściwie dlaczego dyskryminujesz kable sieciowe? ich wpływ na brzmienie jest porównywalny z interkonektami.

Zajrzyj na ten watek:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Tutaj kolega wykonał znakomitą listwę sieciową.

Spodziewam się ze podbija mu górę, wyjaśnia średnicę i wyostrza scenę...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie poważne zabiegi, kable jak pytony a niemal na samym końcu wzmocniony sygnał przechodzi przez przekaźnik we wzmacniaczu, w którym styk ma wielkość główki od szpilki :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pisałem o listwa zasilających a kablach zasilających, Jak wybiorę najlepszy nawt kabel i podłącze go do instalacji - gniazdka to chyba poda to co jest w instalacji bo sam kabel jak na mój gust tylko przenosi "prąd". Patrząc nawet na zdjęcie otwartego wzmacniacza gdzie sam zasilacz jest połączony cienkimi przewodami jakoś nie wierzę w cudowne moce przewodów zasilających ale zaznaczam jest to tylko moje skromne zdanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakoś nie wierzę w cudowne moce przewodów zasilających

Sorry, to miał być żart, ale chyba mi nie wyszedł... oczywiście że kable sieciowe nie maja znaczenia. Ale to samo dotyczy interkonektow. Fizyka jest nieubłagana, niezależnie od tego co 'zaklinacze kabli' sobie wymyślą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 12

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.