Skocz do zawartości
IGNORED

Jaki kabel RCA?


jazzy25

Rekomendowane odpowiedzi

No to jak to jest, nie interesuje cie czyjas opinia, ale jestes oburzony i wypraszasz sobie takie teksty?

 

Ja tez SŁUCHAM muzyki na sprzęcie który z racji mojej ciekawości często zmieniam , łączonym jakimiś kablami a ich wpływ wykorzystuję w połączeniach tego sprzętu . I to od ponad 35 lat.

 

I co teraz? Czy jestem teraz przez to bardziej kwalifikowany i wierzytelny?

 

Co za dziwna logika :-)

 

 

 

Zupełnie nie interesuje mnie kto i co ma do napisania w kwestii teorii na ten temat .

Dla mnie liczy się praktyka i opinie praktyków .

 

Nie życzę sobie wpisów typu " A 9500zł za metrówkę to choroba "

 

A skoro piszesz coś o wiarygodności to jakie masz doświadczenia z tym kablem ?

Jaką wersję miałeś ? Jakiej długości i z jakimi wtyczkami ?

To że nie słyszysz wpływu kabli na brzmienie już wiem ale skoro się wypowiadasz o cenie tego kabla to rozumiem że wpinałeś go w swoim systemie ?

Co to były za urządzenia ?

 

 

 

Sorry, to miał być żart, ale chyba mi nie wyszedł... oczywiście że kable sieciowe nie maja znaczenia. Ale to samo dotyczy interkonektow. Fizyka jest nieubłagana, niezależnie od tego co 'zaklinacze kabli' sobie wymyślą.

 

Fizyka ?

Hm...

 

Załóżmy że Twój odtwarzacz CD ma zasilanie kablem trój żyłowym gdzie żyła PE jest połączona z obudową odtwarzacza a ta jest spięta z masą elektroniki w tym odtwarzaczu ( przeważnie ) . Twój wzmacniacz jest też zasilany takim kablem gdzie PE też jest podłączone do obudowy a ta też do masy elektroniki .

Obydwa urządzenia są spięte kablem RCA gdzie masa sygnału leci z odtwarzacza kablem RCA i...

Przez obudowę - sieciówką - listwa - sieciówka - i masa wzmacniacza .

 

Czyli sygnał AUDIO w tym przypadku leci sobie też przez sieciówki ?

 

;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Nie życzę sobie wpisów typu " A 9500zł za metrówkę to choroba "

 

mozesz sobie wiele zyczyc ;-)

otwarte forum to nie koncert zyczen

 

Dla mnie liczy się praktyka i opinie praktyków

 

A dla mnie ostatnie co sie liczy, to praktyka i opinie praktykow z branzy (poza niewieloma wyjatkami), gdyz natura/celem branzy (nie tylko Audio, kazdej branzy), jest zarabianie pieniedzy. Branza to nie jest instytucja charytatywna, Im wiecej wiecej kitu wcisnie klientom, tym wiecej zarobi, a im wiecej drogiego kitu wcisnie, tym jeszcze wiecej zarobi :-)

 

Nie trzeba byc geniuszem, by zrozumiec pewne finansowe zaleznosci miedzy branza i wszelkimi magazynami fachowymi (zaleznymi od takiej branzy) a neutralnoscia fachowych "praktyk i opini" propagowanych przez tych "praktykow"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mozesz sobie wiele zyczyc ;-)

otwarte forum to nie koncert zyczen

 

A dla mnie ostatnie co sie liczy, to praktyka i opinie praktykow z branzy (poza niewieloma wyjatkami), gdyz natura/celem branzy (nie tylko Audio, kazdej branzy), jest zarabianie pieniedzy. Branza to nie jest instytucja charytatywna, Im wiecej wiecej kitu wcisnie klientom, tym wiecej zarobi, a im wiecej drogiego kitu wcisnie, tym jeszcze wiecej zarobi :-)

 

Nie trzeba byc geniuszem, by zrozumiec pewne finansowe zaleznosci miedzy branza i wszelkimi magazynami fachowymi (zaleznymi od takiej branzy) a neutralnoscia fachowych "praktyk i opini" propagowanych przez tych "praktykow"

 

 

Zadałem proste pytanie .

 

Napisałeś że kupno tego kabla za 9500zł to choroba - jakie są Twoje doświadczenia z tym kablem ?

Jaką wersję miałeś ? Jakiej długości i z jakimi wtyczkami ?

To że nie słyszysz wpływu kabli na brzmienie już wiem ale skoro się wypowiadasz o cenie tego kabla to rozumiem że wpinałeś go w swoim systemie ?

Co to były za urządzenia ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem tego Forum już dawno są osoby, które na proste pytanie "Jaki kabel RCA" prężą się jak mogą by w zamian odpowiedzieć "Czy". Czy tak trudno pojąć, że skoro ktoś pyta o jedno, to ma w doopie głuchotę innych? Czy to jest jakieś Forum, gdzie mamy się nad Wami litować i dla tego wszędzie Was pełno? Macie swój kibelek "Audio-Voodoo", zatkać noski i klepać się tam dalej - kto będzie potrzebował ten znajdzie ów wychodek i dołączy do tej "kolejeczki" do Laryngologa...

 

W takich przypadkach Mod zawsze powinien usuwać posty i nagradzać za odbieganie od tematu, skończyło by się wreszcie zasrywanie ciekawych tematów.

 

 

Kolego @jazzy25, polecam Ci kabelek na bazie Fadel Art W14, do dostania gotowy na eBay z Ukrainy. Niedrogi RCA, zaskakująco neutralny :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam kabla RCA do zestawu Cambridge CXN - wzmacniacz Roksan K3. Kompletnie się na tym nie znam. Chodzi mi o uzyskanie naturalnego brzmienia. Oczywiści kabel za rozsądne pieniądze do max 400 zł. (przynajmniej na początek).

Od roku mam K3. Wcześniej Audiolab 8000S. To nie był zły wzmacniacz ale K3 to zupełnie inna półka.

Myślę, że mógłbyś spróbować RCA na bazie srebra, które mogą wydobyć z tego wzmacniacza wszystko co najlepsze.

Ja obawiałem się że będzie za jasno, sterylnie i kłująco w uszy ale nic z tych rzeczy. Miałem Siltech'a 28G3. Ostatecznie został u mnie Albedo Flat One.

K3 ma bardzo solidne zasilanie co zapewnia wystarczającą moc dostarczaną nawet do niskoskutecznych głośników.

Warto postarać się też o dobry zasilający (może nie za 9500zł). Taki Furutech 314ag na pewno wart uwagi.

Jeśli sceptycznie podchodzisz do zasilających może warto wypożyczyć i się przekonać. Chociaż na 314ag różnica może być subtelna.

Ja tak zrobiłem, ostatecznie kupiłem Alpha 3 Furutech'a (po odsłuchaniu).

Kandy K3 i Cambridge to już naprawdę sprzęt który zasługuje na właściwe dobranie okablowania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakoś nie wierzę w cudowne moce przewodów zasilających ale zaznaczam jest to tylko moje skromne zdanie.

 

zupełnie nie rozumiem Twojej postawy

 

przecież te kable - zasilające - zostały ocenione dokładnie tak samo jak ty oceniasz swoje IC - słuchem !

i wielu - naprawde wielu osobom - wnisoły zmiany

 

czy wynika z tego że nagujesz osłuchową metode porównawczą jako wiarygodną ? :>

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

” jak sobie wygracie wybory to będziecie mogli przegłosować sobie co chcecie, a teraz my mamy większość, cisza……”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takich przypadkach Mod zawsze powinien usuwać posty i nagradzać za odbieganie od tematu, skończyło by się wreszcie zasrywanie ciekawych tematów.

Dlaczego uświadomienie pytającemu jakie są fakty naukowe dotyczące pytania nazywasz "zasrywaniem" ? Bo, że bujanie w obłokach może być "ciekawym tematem" się zgodzę.

 

...i dla tego wszędzie Was pełno?

Wszędzie wszystkich pełno, bo jest to forum publiczne. A do prowadzenia pseudo dyskusji, w których możne tylko jeden pogląd na sprawę prezentować macie dział Kluby.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ze pora zimowa to przykład z życia wydawać się będzie na miejscu:

Chcę kupić kurtkę i pytam się innych o radę, a Ty mi mówisz że nie ma znaczenia jaką, bo kurtka to kurtka. Czy rozumiesz co się w tej chwili wydarzyło? Jeśli na tym etapie wystąpiły trudności z prawidłową interpretacją pytania, to dalej nie mamy o czym rozmawiać - bo to czego oczekuję jako osoba pytająca, jest zgoła odmienne od tego, co Ty masz zamiar w tej chwili zaoferować...

Tylko tyle i aż tyle...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę kupić kurtkę i pytam się innych o radę, a Ty mi mówisz że nie ma znaczenia jaką, bo kurtka to kurtka.

Nie, pokręciłeś.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ze pora zimowa to przykład z życia wydawać się będzie na miejscu:

Chcę kupić kurtkę i pytam się innych o radę, a Ty mi mówisz że nie ma znaczenia jaką, bo kurtka to kurtka.

 

Bardziej przypomina to dyskusję o wpływie koloru kurtki na długość jej rękawów. Ale spoko, już nie przeszkadzam ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem tego Forum już dawno są osoby, które na proste pytanie "Jaki kabel RCA" prężą się jak mogą by w zamian odpowiedzieć "Czy". Czy tak trudno pojąć, że skoro ktoś pyta o jedno, to ma w doopie głuchotę innych?

Przecież nikt nie kwestionuje samego kabla. Próbujemy ci wyjaśnić ze kabel nie 'brzmi' tylko pasywnie sprzęga wyjście z wejściem. W tym wypadku nawet nie tobie, tylko koledze, który się zapytał i przyznał ze nie ma dużego doświadczenia... Ale bez obawy, tak jak przemak, pozostawiam wątek misjonarzom.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej przypomina to dyskusję o wpływie koloru kurtki na długość jej rękawów. Ale spoko, już nie przeszkadzam ;)

I tak zaraz by Ci się wymskło, że długość rękawów nie zmienia się wraz ze zmianą koloru i zostałbyś wyproszony.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro się wypowiadasz o cenie tego kabla to rozumiem że wpinałeś go w swoim systemie ?

Co to były za urządzenia ?

 

W odpowiedzi na Twoje pytanie mogl bym otworzyc dowolny magazyn audio na stronie zwynikami testow najdrozszych klockow, odpisac kilka modeli i stwierdzic ze to wlasnie z nimi testowalem ten kabel, podobnie jak i inne z podobnych polek. malo tego, nawet nie musial bym otwierac tych magazynow, gdyz od lat znam te "rankingi" na pamiec.

Czy pomoglo by to w rzetelnej, wiarygodnej argumentacji sensu i wartosci takich kabli?

 

Moja prawdziwa, rzetelna odpowiedz na Twoje pytanie "jakie w moim systemi uzywam urzadzenia" brzmi

 

duze, srednie i male,

czarne , czerwone i biale

 

proste ale nie pozbawiona niespodzianek :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W odpowiedzi na Twoje pytanie mogl bym otworzyc dowolny magazyn audio na stronie zwynikami testow najdrozszych klockow, odpisac kilka modeli i stwierdzic ze to wlasnie z nimi testowalem ten kabel, podobnie jak i inne z podobnych polek. malo tego, nawet nie musial bym otwierac tych magazynow, gdyz od lat znam te "rankingi" na pamiec.

Czy pomoglo by to w rzetelnej, wiarygodnej argumentacji sensu i wartosci takich kabli?

 

Moja prawdziwa, rzetelna odpowiedz na Twoje pytanie "jakie w moim systemi uzywam urzadzenia" brzmi

 

duze, srednie i male,

czarne , czerwone i biale

 

proste ale nie pozbawiona niespodzianek :-)

 

Ale mnie nie interesują Twoje urządzenia ani testy z gazet które chwile temu tak negowałeś a Twoje doświadczenia z tym konkretnym kablem którego zakup uznałeś za chory .

 

Jaja sobie robisz, mistrzu?

 

Pogubiłeś się ?

Narysuj to sobie na papierze ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...doświadczenia z tym konkretnym kablem którego zakup uznałeś za chory .

Kiedyś porównałem stosunek ceny moich kabli do mojego majątku (!?), ze stosunkiem ceny najdroższych kabli jakie spotkałem do majątku śp Kulczyka. Biorąc pod uwagę, że zmiany brzmienia wprowadzane przez kable, nawet jeśli są, to tak małe, że większość pasjonatów ich nie usłyszy, to zakup tych droższych z logicznego punktu widzenia należałoby nazwać... i nie trzeba tego kabla wcale słuchać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez myslalem ze powinno byc glosniej. Ale jednak nie jest. Slucham na godzinie 9 tak jak sluchalem wczesniej.

XLRy to 4 do 5V

RCA to 2 do nawet 2.7V może tor nie jest calkowicie zbalansowany w twoim przypadku?

cyt"W powszechnie dostępnych urządzeniach audio - wejścia/wyjścia XLR to "klasyczna ściema" nazywana tajemniczo torem zbalansowanym, który jednak nie ma nic wspólnego z torem symetrycznym skoro w kolejnych stopniach wzmocnienia sygnały foniczne (jako zsumowane) - nie są "transportowane liniami AB" - nie połączonymi z masą i nie pracują już w układzie symetrycznym. Ktoś bardzo sprytny wpadł na dość banalny pomysł wykorzystania gniazd Cannon (nazywanych aktualnie XLR) aby upodobnić sprzęt powszechnego użytku do profesjonalnego. Przed wieloma laty tory symetryczne (XLR) zaczęły być stosowane w mikrofonowych liniach przesyłowych o długościach nawet > 20m i chociażby z tego powodu - połączenie musiało być symetryczne aby napięcia foniczne wytworzone w mikrofonach były wolne od zakłóceń z obcych źródeł (np. tyrystorowe układy regulacji oświetlenia sceny). Pamiętajmy, że poziomy sygnałów mikrofonowych są setki razy niższe od poziomów ze źródeł typu CD... Wynika z tego oczywista zależność: im niższy jest poziom sygnału źródła tym większe będą poziomy szumów/zakłóceń, które wraz z użytecznym napięciem fonicznym będą wzmacniane niemal w tym samym stopniu. Przeciętny odtwarzacz CD wytwarza przebiegi o amplitudzie > 1,5V i przy takich wartościach - połączenie ze wzmacniaczem już nie musi być symetryczne ponieważ stosunek sygnał/zakłócenia jest lepszy niż 90dB (nie należy mylić z dynamiką). Jeżeli odtwarzacz znajduje się w odległości nie większej jak 2m od wzmacniacza, połączenie może być zrealizowane za pomocą typowego przewodu jednożyłowego w ekranie (Cu) dla jednego kanału stereo (RCA). Naturalnie przewód powinien być dobrej jakości... Poziomy zakłóceń w domowej instalacji elektrycznej będą zawsze dużo niższe niż w rozbudowanych instalacjach sceny koncertowej. Zatem - stosowanie torów XLR w domowym sprzęcie audio - mija się z celem. Nadto - wysokie poziomy dynamiki sygnałów fonicznych będą tylko zaledwie w części wykorzystane ponieważ głośniki (wąskie gardła audio) nie będą z reguły w stanie odtworzyć pierwotnych sygnałów z dynamiką > 90dB."

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

De gustibus non est disputandum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

XLRy to 4 do 5V

RCA to 2 do nawet 2.7V może tor nie jest calkowicie zbalansowany w twoim przypadku?

wzmacniacz nie jest zbalansowany,. Desymetryzowany jest sygnal w ukladzie BB -nie pamietam numeru. W kazdym razie uklad wejsciowy wzmacniacza po xlr jest na innych ukladach a nawet plytce niz pizostale wejscia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wzmacniacz nie jest zbalansowany,. Desymetryzowany jest sygnal w ukladzie BB -nie pamietam numeru. W kazdym razie uklad wejsciowy wzmacniacza po xlr jest na innych ukladach a nawet plytce niz pizostale wejscia.

Czyli powinno i gra tak samo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

De gustibus non est disputandum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

XLRy to 4 do 5V

RCA to 2 do nawet 2.7V

 

Co to ma za znaczenie w przypadku przesyłu XLR-XLR i cinch-cinch?

 

cyt"W powszechnie dostępnych urządzeniach audio - wejścia/wyjścia XLR to "klasyczna ściema" nazywana tajemniczo torem zbalansowanym, który jednak nie ma nic wspólnego z torem symetrycznym skoro w kolejnych stopniach wzmocnienia sygnały foniczne (jako zsumowane) - nie są "transportowane liniami AB" - nie połączonymi z masą i nie pracują już w układzie symetrycznym. Ktoś bardzo sprytny wpadł na dość banalny pomysł wykorzystania gniazd Cannon (nazywanych aktualnie XLR) aby upodobnić sprzęt powszechnego użytku do profesjonalnego.

 

Nie cytuj takich rzeczy, bo przykro czytać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to ma za znaczenie w przypadku przesyłu XLR-XLR i cinch-cinch?

 

 

 

Nie cytuj takich rzeczy, bo przykro czytać.

Każdy ma prawo do własnej opinii?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

De gustibus non est disputandum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w cytacie to nie jest opinia tylko nieprawda.

Ale masz oczywiście prawo do własnego zdania z którym nie wszyscy muszą sie zgadzać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

De gustibus non est disputandum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale masz oczywiście prawo do własnego zdania z których nie wszyscy muszą sie zgadzać.

 

OK, skoro podstawy elektrotechniki są "opinią", to faktycznie nic tu po mnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, skoro podstawy elektrotechniki są "opinią", to faktycznie nic tu po mnie.

Zawsze poważnie traktowałem Twoje opinie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

De gustibus non est disputandum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jako ze pora zimowa to przykład z życia wydawać się będzie na miejscu:

Chcę kupić kurtkę i pytam się innych o radę, a Ty mi mówisz że nie ma znaczenia jaką, bo kurtka to kurtka. Czy rozumiesz co się w tej chwili wydarzyło? Jeśli na tym etapie wystąpiły trudności z prawidłową interpretacją pytania, to dalej nie mamy o czym rozmawiać - bo to czego oczekuję jako osoba pytająca, jest zgoła odmienne od tego, co Ty masz zamiar w tej chwili zaoferować...

Tylko tyle i aż tyle...

 

Bo czerwone są cieplejsze, a błękitne bardziej "oddychające"...

 

A przewodu połączeniowego warto poszukać z segmentu pro/estrada. Przynajmniej obok świetnej jakości POTWIERDZONEJ certyfikatami nie będą miały narzutu od audiofilii w wysokosci 10x cena rzeczywista.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.