Skocz do zawartości
IGNORED

pytanie o brumienie w kolumnach (uziemienie, masa itp)


Svawo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam takie nietypowe pytanie, nie wiem czy ktoś poda konkretną odpowiedź ale zaryzykuje, w razie jeśli się nie uda będę musiał założyć konto na elektordzie ;)

 

Mianowicie słucham aktualnie na naim nait 5si -w sumie to już 3ci egzemplarz jaki przwinął się przez mój dom ;)

W każdym było słychać brum w kolumnach, ale.... problem rozwiązują dwie możliwe sytuacje :

1. kabel poprowadzony od rca do śrubki w spodzie obudowy, oraz;

2. źródło z dwoma wyjściami rca połączone z dwoma wzmacniaczami jednocześnie, ten drugi musi być wpięty do prądu, może być wyłączony; Jeśli ten drugi wzmacniacz wyłaczymy z gniazdka brum automatycznie się pojawia ;)

 

Sytuacja wygląda tak że w gniazdku nie mam ani uziemienia ani zerowania? Oba wzmaki i źródło podpięte do tej samej listwy. Nie jest to wina tego konkretnego źródła bo z innym jest to samo brumienie. Wzmak bez źródła chyba raczej też nie brumi, ale mogę sprawdzić.

 

Co jest zatem przyczyną ? Co się dzieje kiedy pojawia się w obwodzie drugi wzmacniacz? Czy chodzi o brak uziemienia w gniazdku, czy musi być specyficzne źródło które zadziała jak owy drugi wzmacniacz? O co tutaj właściwie chodzi? :)

 

 

Pozdrawiam,

S.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym jest źródło, jak to wygląda?

Arcam rplay (2pary rca)lub np yamaha cd nt 670 żeby potwierdzić że sam arcam nie ma z problemem bezpośredniego związku ( ale pomaga w jego 'rozwiązaniu')

 

Poszukaj o zjawisku "pętla masy". Zdaje się, że masz z tym problem ;)

Tylko że żadne z tych urządzeń nie jest jako taka uziemione.. czy może neutralny w gniazdku spełnia jakąś rolę? Źródła są na kablu 2 bolcowym więc skąd ta pętla?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może coś wniesie konstruktywnego. Tak na szybko bo sobota.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałeś już 2 naimy 5, każdy brumił, kupiłeś trzeciegi, który ( i tu zaskoczenie) też brumi?

Czy coś źle zrozumiałem?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałeś już 2 naimy 5, każdy brumił, kupiłeś trzeciegi, który ( i tu zaskoczenie) też brumi?

Czy coś źle zrozumiałem?

 

Kupiłem bo mi pasuje nakbardziej tak z wszystkich 10 różnych tranow ktore słyszałem i go zostawię .. musiałem tylko do tej decyzji dojrzeć ;) chce się tyko dowiedzieć jak to wygląda z punktu widzenia że tak powiem praktyczno elektrycznego bo sam jako laik nie do końca rozumiem tej przypadłości a z natury jestem dociekliwy ;)

 

Ten drugi wzmacniacz teoretycznie ma 3 bolce i eliminuje brumienie chociaż w gniazdku nie ma uziemienia .. sprawdzałem dzisiaj podpinajac zamiast niego nada 326 z dwoma bolcami i brum się pojawił.. czyli z tego na chłopski rozum wynika że naim albo potrzebuje uziemienia albo źródła z uziemieniem choćby takim teoretycznym (3 bolce) ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gniazdka mają bolec?

w listwie i w ścianie tak mają ale w ścianie sprawdzałem próbówką i jest wogóle ten bolec nie podpięty nawet nie zerowany - jeśli dobrze rozumię bo próbówka nie świeciła ;) oj chyba muszę kiedyś zawołać elektryka bo sam nie chce w tym gniazdku grzebać ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie masz zerowanie, czyli jakąś formę uziemienia. Raczej nikt nie zamontuje gniazdek z bolcem do niczego nie podłączonym, bo to pachnie kryminałem. Jeżeli nie ma bolców, to listwa Noe powinna mieć bolców też.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie masz zerowanie, czyli jakąś formę uziemienia. Raczej nikt nie zamontuje gniazdek z bolcem do niczego nie podłączonym, bo to pachnie kryminałem. Jeżeli nie ma bolców, to listwa Noe powinna mieć bolców też.

 

no ale czy próbówka by się nie świeciła gdybym zwarł faze i bolec? Haha czy kryminałem to nie wiem może jakiś szpec z rodziny tu majstrował po prostu i przegapił instalacja była stara potem wymieniana przy remoncie x lat temu ale nadal pewnie jakaś raczej nieprofesjonalna a sam przewód w ścianie to bodaj aluminium i się łamie ehh szkoda byłoby mi teraz pruć ściany w mieszkaniu taki nowy remont troche kosztuje a i czas nie pozwala ;/

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem zupełnie o czym piszesz. Na bolcu się nie świeci, to znaczy, że nie jest gorący, czyli albo jest ziemią/zerem albo wisi w powietrzu. Raczej jest zerem, wnioskując z zachowania urządzeń. Czyli twoje urządzenia powinny być jakoś uziemione, którymś z nich. Jeżeli oba mają kable bez bolca, to uziemia je to trzecie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem zupełnie o czym piszesz. Na bolcu się nie świeci, to znaczy, że nie jest gorący, czyli albo jest ziemią/zerem albo wisi w powietrzu. Raczej jest zerem, wnioskując z zachowania urządzeń. Czyli twoje urządzenia powinny być jakoś uziemione, którymś z nich. Jeżeli oba mają kable bez bolca, to uziemia je to trzecie.

 

aha dobra coś mi się porąbało, już sobie przypominam (to było z rok temu z okazji pierwszego i drugiego egzemplarza naima właśnie) wziąłem żarówke na dwóch przewodach i jeden przyłożyłem do fazy a drugi do bolca i nie świeciła ;)))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moment.

 

Arcam nie ma uziemienia, ale...

Naim polaczony przez RCA (Masa RCA) z Arcamem RCA1 laczy sie dalej przez RCA2 (ta sama Masa RCA2 co RCA1) z nastepnym wzmacniaczem, ktory znowu jesli jest podlacony do gniazdka „uziemia“ caly lancuch elementow poprzez mase RCA. Jak wyciagasz kabel drugiego wzmacniacza z gniazdka, uziemienie znika.

 

Sprobuj dowolne inne zrodlo (DVD Player,..) a odlacz Arcama, co sie stanie?

 

Co sie stanie jesli wezniesz przedluzacz z listwa i podlaczysz go do innego pomieszczenia jak np. Lazienka. Nie moge sobie wyobrazic, zektos podlancza gniazka w lazience bez uziemienia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tum kryminałem co pisał przemek to nie dokaca przesada. Sprawdź sobie w internecie jak wynno być wykonane podłączenie instalacji dwużułowej do gniastka z bolcem. Jeśli instalacja jest aluminiowa tym bardziej. Konsekwencje mogą być poważne jeśli neutralny przestanie kontaktować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

skk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tum kryminałem co pisał przemek to nie dokaca przesada. Sprawdź sobie w internecie jak wynno być wykonane podłączenie instalacji dwużułowej do gniastka z bolcem. Jeśli instalacja jest aluminiowa tym bardziej. Konsekwencje mogą być poważne jeśli neutralny przestanie kontaktować.

de facto nie ma żadnej dokumentacji kto w tym grzebał ostatni i ile lat temu, zawołam elektryka w tygodniu ;)

 

Sprobuj dowolne inne zrodlo (DVD Player,..) a odlacz Arcama, co sie stanie?

No właśnie yamaha cd nt 670 z dwoma bolcami i... buczy.... chyba że na innym RCA wepniemy Arcama+drugi wzmacniacz :)

 

Co sie stanie jesli wezniesz przedluzacz z listwa i podlaczysz go do innego pomieszczenia jak np. Lazienka. Nie moge sobie wyobrazic, zektos podlancza gniazka w lazience bez uziemienia

 

to było rok temu ale z tego co pamiętam wziąłem naima do kolegi , oraz do kuchni gdzie mam zerowane gniazdka i co.... na słuchawkach słychać brum.. a ha czyli bez źródła też będzie pewnie brumial ... ale nie do końca to jest sednem.........

 

moje wnioski są chyba słuszne że on wymaga uziemionego źródła, tylko jakim cudem pojawia się w tym zestawieniu uziemienie skoro w gniazdku go nie ma, czy neutralny spełnia taką funkcję?

 

............

 

...a jak by ktoś był ciekaw albo nie dowierzał to tu jest mój wątek sprzed roku, ale od razu napiszę że pewnie szkoda czasu na czytanie bo pewnie żadnych ostatecznych wniosków nie wyciągneliśmy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

żeby nie było że antyreklama - ten wzmacniacz kupiłem (używkę) i mimo wszystko jestem zadowolony ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kogoś skutecznie popiesci urządzenie wymagające uziemienia które podłączył do tego gniazda to brak dokumentacji nikogo nie będzie interesował i siedzieć pójdziesz ty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żadnych ostatecznych wniosków nie wyciągneliśmy

Z całym szacunkiem ale to nie my tylko TY nie wyciągnąłeś wniosków. Zamiast zapłacić ok 200 zł za przegląd instalacji przez wykwalifikowanego elektryka, przerzucasz wzmacniacze, kabelki, i dziwisz się, że buczy, tnie po uszach itp. To wcale nie musi być elektryk ze specjalizacją audio hi-end. Wystarczy zwykły specjalista z odpowiednim doświadczeniem zawodowym. Wróć do poprzedniego wątku, przeczytaj i zastanów się, co się zmieniło od tamtego czasu. Niestety jesteś w punkcie wyjścia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Z całym szacunkiem ale to nie my tylko TY nie wyciągnąłeś wniosków. Zamiast zapłacić ok 200 zł za przegląd instalacji przez wykwalifikowanego elektryka, przerzucasz wzmacniacze, kabelki, i dziwisz się, że buczy, tnie po uszach itp. To wcale nie musi być elektryk ze specjalizacją audio hi-end. Wystarczy zwykły specjalista z odpowiednim doświadczeniem zawodowym. Wróć do poprzedniego wątku, przeczytaj i zastanów się, co się zmieniło od tamtego czasu. Niestety jesteś w punkcie wyjścia.

 

Nie jestem w punkcie wyjścia bo poznałem brzmienie wielu sprzętów i zrozumiałem że wolę buczacego naima niż lepsze technicznie ale dla mnie gorsze brzmieniowo i nie rzadko droższe wzmacniacze .. przez ten czas zrozumiałem ze wolę iść w taniego naima kosztem niedogodności do których nabrałem pewnego dystansu :)

 

A tak na marginesie stalej składowej od której buczy samo trafo w bloku bez skutków ubocznych nie wyeliminujesz chociaż i tak ten egzemplarz wydaje się lepszy pod tym względem.. na razie jest cichszy niż inne które reklamują "Z ultra cichym trafo" ;)

 

Jak kogoś skutecznie popiesci urządzenie wymagające uziemienia które podłączył do tego gniazda to brak dokumentacji nikogo nie będzie interesował i siedzieć pójdziesz ty.

nikt tego nie dotyka poza mną, nie pozwalam ;)

 

Ale fakt elektryka i tak wezwe;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w listwie i w ścianie tak mają ale w ścianie sprawdzałem próbówką i jest wogóle ten bolec nie podpięty nawet nie zerowany

 

Pod żadnym pozorem nie rób sam zerowania w gniazdkach nawet jeżeli to wyeliminuje brumienie. Być może masz w innych pomieszczeniach prawdziwe uziemienie z trzecią żyłą. Sprawdź np. w kuchni lub łazience.

Wezwij porządnego elektryka i niech oceni co da się zrobić.

Mieszanie zerowania i uziemienia to proszenie się o kłopoty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo jak nie chcesz wydawać kasy na elektryka, chociaż również jestem zdania że to najlepszy pomysł, to kup listwę APC tylko taką droższą za 100-150zł. Przy Twoim sprzęcie to grosze, a jeśli coś będzie nie tak z gniazdkiem w ścianie to listwa odmówi pracy. Jeśłi tak się stanie będziesz miał pewność co do potrzeby elektryka a listwa APC za 150zł to i tak minimum jeśli chodzi o zasilanie.

Bardzo proszę forumowych elektryków o opinię na temat tego co napisałem..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kuchni i łazience uziom jest wymagany przepisami, natomiast w pokojach generalnie uziomu nie potrzeba stosować. Raz na dwa lata mam kontrolę instalacji właśnie w kuchni i łazience i sprawdzany jest właśnie uziom w tych pomieszczeniach. Do pokojów, kontroler nawet nie zagląda.

 

Upewnij się że w pokoju gdzie masz podłączony sprzęt, bolec uziemienia jest z niczym nie podłączony. Jak to zrobić bez rozkręcania kontaktu? Wyłącz bezpieczniki dla bezpieczeństwa i zwykłym multimetrem sprawdź czy bolec zwarty jest z którąś z "dziurek"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.12.2018 o 00:38, Svawo napisał:

Witam, mam takie nietypowe pytanie, nie wiem czy ktoś poda konkretną odpowiedź ale zaryzykuje, w razie jeśli się nie uda będę musiał założyć konto na elektordzie ;)

 

Mianowicie słucham aktualnie na naim nait 5si -w sumie to już 3ci egzemplarz jaki przwinął się przez mój dom ;)

W każdym było słychać brum w kolumnach, ale.... problem rozwiązują dwie możliwe sytuacje :

1. kabel poprowadzony od rca do śrubki w spodzie obudowy, oraz;

2. źródło z dwoma wyjściami rca połączone z dwoma wzmacniaczami jednocześnie, ten drugi musi być wpięty do prądu, może być wyłączony; Jeśli ten drugi wzmacniacz wyłaczymy z gniazdka brum automatycznie się pojawia ;)

 

Sytuacja wygląda tak że w gniazdku nie mam ani uziemienia ani zerowania? Oba wzmaki i źródło podpięte do tej samej listwy. Nie jest to wina tego konkretnego źródła bo z innym jest to samo brumienie. Wzmak bez źródła chyba raczej też nie brumi, ale mogę sprawdzić.

 

Co jest zatem przyczyną ? Co się dzieje kiedy pojawia się w obwodzie drugi wzmacniacz? Czy chodzi o brak uziemienia w gniazdku, czy musi być specyficzne źródło które zadziała jak owy drugi wzmacniacz? O co tutaj właściwie chodzi? :)

 

 

Pozdrawiam,

S.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

De gustibus non est disputandum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.