Skocz do zawartości
IGNORED

Dyfuzor DIy


Wooke

Rekomendowane odpowiedzi

serdecznie wszystkich Przepraszam za ten wątek ale dużo pracuję i nie pojawiały mi się powiadomienia ale dzisiaj postaram się wam odpisać dam link do strony producenta

Wysłane z mojego LG-H930 przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to tym bardziej bym nie ufał, już dwa razy publicznie negowałem produkty tej firmy z racji tego, że po pierwsze - według informacji na ich stronie mogę założyć że na akustyce to się nie bardzo znają, po drugie inne ich produkty to lipa... np. mają skyline z drewna, 50x50x10, który jest zespołem losowo ułożonych klocków a nie rozpraszaczem. Np. ma 10 studzienek, co samo w sobie jest niemożliwe w tym kontekście (albo w bardzo specyficznych zastosowaniach ale wątpię żeby tutaj ta sytuacja miała miejsce...). To jest dość nowa firma, która sprzedaje tanio. Ale czy dobre... no cóż, mam co do tego poważne wątpliwości i irytuje mnie kolejne podejście do sprzedaży akustyki bez odpowiedniej wiedzy, a potem ja mam jeszcze dodatkową robotę w prostowaniu tego. Okej, panel z wełny to każdy może zrobić, sprzedawać, tutaj nie ma filozofii i dobrze bo dzięki temu są tańsze i więcej osób może sobie na nie pozwolić, my też sprzedajemy standardowe pochłaniacze z wełny stosunkowo tanio. Ale rozpraszacze bez odpowiedniej wiedzy to lepiej zostawić...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartek 

Czy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  dyfuzor będzie działał w innym zakresie niż np.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  ?

W obu jest inny rozkład studzienek, rozmiar i ilość.

Oba będą  działały w różnych zakresach, tylko chyba pierwszy raz spotykam się z 2D o wymiarach 60x60 z 11 studzienkami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, skuteczność dyfuzora zależy od bardzo wielu czynników. Ale niech będzie, że parametry geometryczne są najważniejsze. Sir.jax, nie mogę odpowiedzieć na Twoje pytanie, bo sonix sound nie podaje głębokości swojego rozpraszacza... Panowie, jak będziecie kupować ustroje, nie kupujcie od firm które jako kluczowe informacje podają kolory wykończeń. Niemniej, w tym zestawieniu muszę przyznać że... to dyfuzor sonix sound jest "poprawny". Właśnie dlatego że ma 11 studzienek, bo dokładnie tyle powinien mieć. 7, 11, 13, 17, 23, 29, 31... Z przykrością stwierdzam, że acoustic manufacture ma swoje ustroje nieco ponaciągane w tym zakresie. Przepatrzyłem ich ofertę... wszędzie piszą np 7+1, 29+1, 71+1. I to właśnie jest nieprawidłowe. Np w rozpraszaczach 1D widzę np. że dublują pierwszą studzienkę, ich rozpraszacz 7+1 - pierwsza i ostatnia są identyczne, powtórzone.

qrd2.png.5ca0d2f8c0d5fe7c6e1bef32ed00c7c3.png

Jeżeli zamontujesz dwa takie koło siebie, to na styku masz obok siebie dwie identyczne wysokości "nie z sekwencji" i rozpraszacz jest gorszy bo masz lustrzane odbicie, nie rozproszone. W ich rozpraszaczach 2D też są błędy. Nie mogę się do końca dopatrzeć jaka jest tu powtarzalność, ale błędy są ewidentne bo rozpraszacz też ma złą liczbę studzienek - wydaje mi się że dublują studzienki środkowe, bo na środku chyba są 4 takie same a powinna być jedna.

qrd1.png.ccc25ae1a82297ab5c9910ecc6febf0b.png

O ile w wypadku dyfuzora 1D, zwłaszcza jeśli zamontuje się tylko jedną sztukę, taki zabieg nie szkodzi, to w wypadku tego 2D już bardziej bo środek ma poprzesuwane fazy. Nie mówię że te dyfuzory nie działają bo działają, cała reszta sekwencji wydaje się spoko, no ale... nie wiem po co to robią. Serio nie wiem. Żeby osiągnąć całkowitą szerokość studzienki? I co to zmienia. Chyba jedyne to to żeby rozpraszacz był symetryczny (1D), bo w 2D ten argument nie działa bo one i tak są symetryczne bez dodawania jednej studzienki. Jak ja projektowałem programy na CNC na nasze 1D to się namęczyłem żeby studzienka miała jakiś powalony wymiar, to jest chyba 7.48 cm czy jakoś tak, no ale rozpraszacz ma 7 studzienek, tyle ile powinien... albo nasz skyline, ma wymiar 58x58 przy sekwencji opartej na liczbie 29, szerokość studzienki 20 mm. Mógłbym zrobić ładny wymiar 60x60, oszukać coś i dodać gdzieś studzienkę. Miałbym ładny wymiar i naciągany dyfuzor, wolę 58x58

Spróbuje podać Wam bardzo ogólne wytyczne jak na to patrzeć, próbując odróżnić ściemę od rzeczywistości. Przede wszystkim kilka razy padło już tutaj słowo o programie QRDude, można za free ściągnąć i powprowadzać różne cyferki, popatrzeć jakie częstotliwości podaje... 90% tego co na rynku polskim to zwykłe rozpraszacze QRD, to jest sprawdzona sekwencja i uniwersalna, więc bardzo dobrze. Wtedy jest tak:

mniejsza szerokość studzienki -> wyższa częstotliwość odcięcia, czyli dyfuzor może mieć szersze pasmo, ale jak ktoś już zauważył nie może być za wąska ze względu np. na straty wynikające ze zjawisko wiskoakustycznych (lepkości np, nie będę rozwijał). Jeśli rozpraszacz ma studzienki szerokości 5 cm i ktoś napisze że ma pasmo powyżej +5000 Hz to jest to totalna ściema, dla tych długości fali nie zachodzi odpowiednio "gęsta" zmiana w fazie fali padającej i nie ma rozproszenia bo studzienki są za rzadko rozstawione.  To co podaje np. QRDude jest nieco zaniżone, np. w rzeczywistości jeśli powie że 6 cm studzienki daje rozproszenie do ok 3000 Hz to może rzeczywiste wyjść jakoś 3700-3800 i dopiero spadać.

głębokość - teoretycznie im większa tym niższa częstotliwość "startowa" rozpraszacza, odkąd zaczyna działać, więc jeśli porównasz dwa identyczne rozpraszacze, identyczne szerokości studzienki i identyczne wymiary zewnętrzne, to taki który będzie "głębszy" będzie rozpraszał szersze pasmo, zaczynał wcześniej. ALE - ma to mnóstwo obostrzeń, znacznie bardziej skomplikowanych, tutaj wchodzimy w temat pochłaniania powietrza zamkniętego w tych studzienkach na zasadzie rezonatora, skomplikowana sprawa

najbardziej nierozumiany i najtrudniejszy w zrozumieniu termin, czyli ilość studzienek, liczba projektowa. Okej, jeśli mamy odpowiednią głębokość, powiedzmy - 10 cm, a rozpraszacz ma studzienkę np 5 cm, to jego częstotliwość projektowa wynosiła ok 1500 Hz np. i wtedy zmieniając liczbę studzienek zwiększasz tylko jego wymiar zewnętrzny, ale w sumie jakoś mocno to nie pomaga i nie wpływa. To jest trochę błąd że myśli się o rozpraszaczach w kontekście wymiarów, tymczasem powinno się w kontekście właśnie częstotliwości projektowej. Jeśli chcecie zrobić rozpraszacz np na 340 Hz, czyli bardzo nisko, założycie wymiary - szerokość studzienki 5 cm i liczbę projektową 11, da Wam to rozpraszacz o szerokości 55 cm. I będzie nieprawidłowe, rozpraszacz nie zadziała dla tej częstotliwości, bo jego szerokość będzie mniejsza niż długość fali - taka jest zasada. Wtedy trzeba zwiększyć ilość studzienek zachowując tą samą szerokość studzienki, wtedy dobra będzie liczba 19 bo rozpraszacz będzie miał prawie 1m szerokości czyli tyle ile długość fali dla 340 Hz i wtedy może tyle rozpraszać... wniosek - jeżeli ktoś próbuje Wam powiedzieć, że rozpraszacz o szerokości 50x50 rozprasza 340 Hz to jest to ściema. Porządne wartości rozproszenia mogą zaczynać się od ok. 600 Hz. Żeby rozpraszać 340 Hz rozpraszacz musi mieć ok. 1 metr szerokości , niezależnie ile ma studzienek. Chyba że ktoś będzie ja montował na biegunie w temperaturze -30 stopni, wtedy długość fali jest mniejsza, wystarczy jak rozpraszacz będzie miał 90 cm

A ogólnie to rozpraszacze to znacznie bardziej skomplikowana sprawa....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Bartek z Mega-Acoustic napisał:

Np w rozpraszaczach 1D widzę np. że dublują pierwszą studzienkę, ich rozpraszacz 7+1 - pierwsza i ostatnia są identyczne, powtórzone.

Jeżeli zamontujesz dwa takie koło siebie, to na styku masz obok siebie dwie identyczne wysokości "nie z sekwencji" i rozpraszacz jest gorszy bo masz lustrzane odbicie, nie rozproszone. W ich rozpraszaczach 2D też są błędy. Nie mogę się do końca dopatrzeć jaka jest tu powtarzalność, ale błędy są ewidentne bo rozpraszacz też ma złą liczbę studzienek - wydaje mi się że dublują studzienki środkowe, bo na środku chyba są 4 takie same a powinna być jedna.

Widzisz Bartek.

Oferta jest dlatego taka szeroka, żeby nie stawiać obok siebie dwóch identycznych dyfuzorów.

Jeśli chcesz postawić obok siebie dwie  "60" bierzesz jedną "120" itd.

Każdy z tych dyfuzorów jest skończoną konstrukcją.

Skoro jednak...

Jak sobie radzi  Klient stawiając jedną "60"?  O liczbie 7, 9.

Czy skrajny dyfuzor  nie powinien być szerszy o jeden okres, lub czy skrajne szczeliny dyfuzora nie powinny mieć szerokości mniejszej. Oczywiście biorąc pod uwagę szerokość ramy? Aby było zgodnie ze sztuką...

Nie obraź się, ale każda z tych konstrukcji była konsultowana, a później odsłuchiwana w różnych ustawieniach.

Jak napisałeś "rozpraszacze to znacznie bardziej skomplikowana sprawa..." 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Bartek z Mega-Acoustic napisał:

nasz skyline, ma wymiar 58x58 przy sekwencji opartej na liczbie 29, szerokość studzienki 20 mm.

byłem na waszej stronie i patrzyłem jaką głębokość ma ten skyline i podajecie 10 cm. Moje pytanie jest takie na jakiej podstawie wyliczacie głębokość takiego skyline aby dyfuzor się nie dusił czyli maxymalnie rozpraszał ?. Skąd np wiecie że taki dyfuzor jak wyżej o głębokości powiedzmy 15 może działać mniej skutecznie ? innymi słowy jak wygląda proces optymalizacji takiego dyfuzora ?. Pytanie zadaję dlatego że schodzicie ze studzienką poniżej wartości 25 mm  a więc zaczyna robić się dość ciasno między sąsiednimi studzienkami.  

Myślę że Twoja ostatnia wypowiedz otworzy oczy wielu osobom 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

<Uwaga poniższy tekst zawiera wartości humorystyczne i nie został napisany w celu obrażenia. Uprasza się czytać z duża dozą ironii>

Był sobie facet, który sprzedawał gąbki. Dorobił się na nich, bo kupowała u niego cała Polska. Chciał więcej, więc zaczął robić dyfuzory. Uważa siebie za najbardziej obeznanego akustyka, więc z plebsem nie rozmawia, co najwyżej go zruga. Trochę go nie było, ale podobno już wrócił. Wiedzę o akustyce ma mizerną, więc tutaj się nie odzywa.

Był sobie facet, który sprzedawał gąbki. Aby się uwiarygodnić zatrudnił młodego, ambitnego akustyka, żeby był "twarzą" jego firmy. Taki to Pan doktorek pisze teoretyczno - badawczo odkrywcze rzeczy tłumacząc innym jak dźwięk lata. Czasami wrzuci jakiś skomplikowany wzór, aby pokazać jak bardzo zna się na temacie. Pisze mądre rzeczy o teorii akustyki, ale z braku doświadczenia i odsłuchania czasami palnie głupotę, np:  dyfuzor na ścianie za kolumnami nie działa, trzeba go powiesić na ścianie za słuchaczem.
 A ludzie to czytają i przyjmują za prawdę.

Był sobie facet. Ten to lubił dziurki. Dziurki to jego domena.
Teraz już go nie ma,
Pana   _ _ ena.

Był sobie młodzieniec, od małolatów wyzywany.
Bez studiów wyższych, dyplomów i znajomości wzorów. 
Senicza wpisy studiował,
i lutować próbował.
System miał mierny i pokój felerny.
Postanowił zgłębić tajniki akustyki
i poprawić swój pokój mizerny.
Zatem zamiast łykać probiotyki,
zajął się zgłębianiem fizyki.
Po roku nauki,
zajął się budowaniem swej sztuki.
Żółty był mu bliski,
i robił tak długo, aż dostał odciski.
Wtem Stary Audiofil go odwiedził,
i mądrze po bredził.
Niemal dekada przeminęła,
a on dalej jeździ po całym kraju, 
przybliżając innych do audiofilskiego raju.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień mija i nic...

Bartek wygoogluj sobie:  RPG Omniffusor. Poczytaj, pooglądaj obrazki .

Święta idą...nie będę się nad Tobą znęcał.

Z mojej strony EOT.

Jak to mówia:  "rozpraszacze to znacznie bardziej skomplikowana sprawa..." 

 

 

 

2 godziny temu, mujas napisał:

Myślę że Twoja ostatnia wypowiedz otworzy oczy wielu osobom 

 

Jestem tego samego zdania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko powiem tyle, że jeśli twierdzisz że pisze gdzieś "kłamstwa" to zamiast pisać głupoty lepiej napisałbyś gdzie się mylę i dlaczego :) wtedy wyjdzie że to jednak Ty jesteś mądry, a nie ja, zysk no nie?

Odnośnie dyfuzorów 2D - spoko, rozumiem, tylko dlaczego w takim razie nie piszesz dlaczego jest taka technologia a nie inna, żeby taki laik jak ja wiedział dlaczego dyfuzor ma tyle i tyle studzienek i jednak był zainteresowany produktem?  Cóż, zapewne między innymi dlatego, że nie możesz napisać że to jest Omnifussor, bo jak prawie każdy wzór RPG pewnie jest opatentowany

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko powiem tyle, że jeśli twierdzisz że pisze gdzieś "kłamstwa" to zamiast pisać głupoty lepiej napisałbyś gdzie się mylę i dlaczego :)

Nie piszesz "kłamstw", po prostu nie wiedziałeś. Ludzka rzecz. Przeprosiny przyjęte.

wtedy wyjdzie że to jednak Ty jesteś mądry, a nie ja, zysk no nie?

Przyjmijmy jednak, że to jednak Ty jesteś mądry. Nie mam z tym problemu, nie szukam zysku za wszelką cenę.

Odnośnie dyfuzorów 2D - spoko, rozumiem, tylko dlaczego w takim razie nie piszesz dlaczego jest taka technologia a nie inna, żeby taki laik jak ja wiedział dlaczego dyfuzor ma tyle i tyle studzienek i jednak był zainteresowany produktem?
Taka technologia, a nie inna, bo taką wybrałem. Resztę znajdziesz w necie - to ogólnie dostępna wiedza. Możesz wybrać inną , nic mi do tego

.Cóż, zapewne między innymi dlatego, że nie możesz napisać że to jest Omnifussor, bo jak prawie każdy wzór RPG pewnie jest opatentowany

Nie piszę, że to Omnifussor, bo to nazwa produktu RPG i mam innaczej usystematyzowane nazewnictwo.
Nie używam też nazwy "skyline". To również ich nazwa i nic mi do tego,że Ty jej używasz. 
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.