Skocz do zawartości
IGNORED

Elementy SMD- dlaczego tak rzadko stosowane ?


Shogun_

Rekomendowane odpowiedzi

11 minut temu, Audroc napisał:

Sory ale nie rozumiem Twojego wpisu- ten BB2134 to przecież "zwykły" nie smd.

Bo nie spotkałem smd w podstawkach ;) 

Zauważ jednak, że na zdjęciach są też 062 i 33078 w wersji smd. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie przyznam, że trochę nie rozumiem w czym jest problem związany z lutowaniem SMD. Wiadomo, że THT można polutować zwykłą transformatorówką ale hybrydowa stacja lutownicza (grot + hot) to wydatek ok 300 zł i pozwala na lutowanie większości elementów pasywnych (od 0402) i wszystkich SMD z nóżkami (TQFP, SOIC,TSOP itp). Myślę, że niedługo się to zmieni. Kiedyś unikałem elementów 0603 teraz jest to u mnie standard. Zarówno w pracy jak i w amatorskich zastosowaniach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu ‎27‎.‎12‎.‎2018 o 21:02, Shogun_ napisał:

Panowie przyznam, że trochę nie rozumiem w czym jest problem związany z lutowaniem SMD. Wiadomo, że THT można polutować zwykłą transformatorówką ale hybrydowa stacja lutownicza (grot + hot) to wydatek ok 300 zł i pozwala na lutowanie większości elementów pasywnych (od 0402) i wszystkich SMD z nóżkami (TQFP, SOIC,TSOP itp). Myślę, że niedługo się to zmieni. Kiedyś unikałem elementów 0603 teraz jest to u mnie standard. Zarówno w pracy jak i w amatorskich zastosowaniach.

Nie widzę problemu w lutowaniu smd- każde dziecko to potrafi, a znaleźć elektronika bez stacji za 300zł byłby pewnie trudno, zresztą wstyd byłoby się przyznać że takowej się nie posiada. To podstawa i o tym się nie dyskutuje.

Ponieważ to forum audio to chodziło mi o elementy audio w technologii smd. Ludzie od komputerów lutują takie układy że głowa mała, jak procesory graficzne, nie mam z tym żadnego problemu. Natomiast do urządzeń audio ta technologia wkracza na dobre dopiero teraz- przeglądałem najnowsze DACki i trudno znaleźć jakikolwiek nie smd. O ile w sekcji zasilania można doszukać się wielu wpisów tu na forum, to już część analogowa pozostała w tyle. 

Nie ma też jednomyślności na forach co do wyższości smd na przewlekańcami. Wielu pisze że nie tylko wygoda, czy dostępność elementów ale też jakość jest po stronie klasycznej technologii. Natomiast wszystkie nowe rozwiązania typu 4490 czy 9038 są już tylko w smd (chyba że coś mi umknęło). To samo z opampami- faktycznie do tuningu starych wzmacniaczy czy odtwarzaczy CD mamy wielki wybór starodawnych, często już nieprodukowanych opków BB czy AD, natomiast w nowych DACach mamy opampy już tylko smd. Tu na forum mamy wątek o nowym wynalazku Staccato (przewlekany) tylko gdzie go wlutować ? Do 20 letniego CD ok, ale kto dziś używa CD ? Czy możliwy jest w ogóle postęp w technologii smd ? Czy skazani jesteśmy tylko na seryjne układy ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało porównań bo samo porównywanie jakości brzmienia przez wymianę elementów smd na przewlekane i przewlekane na smd w jednym urządzeniu jest bardzo utrudnione i pewnie mało komu chce się to sprawdzać.

Stąd i wiedzy na temat rzeczywistych różnic jak na lekarstwo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), Aqua La Voce S2, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No raczej ;) Ale to fajna idea podstrojenia urządzenia przez prostą wymianę układu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), Aqua La Voce S2, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektóre opki nie są już w wersach DIL8, ale to audiofilom nie przeszkadza. 

Stawiają na stolikach/przejściówkach i jazda...

Potem piszą - grzeje się, wzbudza.. i dziwią się dlaczego ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Monitor Audio RX8, RX Center, Silver 1; DAC : 8-ch DIYINHK ES9016, XMOS Multichannel; Power AMP : 6-ch TPA3255

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, rafa napisał:

No raczej ;) Ale to fajna idea podstrojenia urządzenia przez prostą wymianę układu.

Tak jak kablem sieciowym, też łatwo wymienić ;) 

7 minut temu, sybic napisał:

Niektóre opki nie są już w wersach DIL8, ale to audiofilom nie przeszkadza. 

Stawiają na stolikach/przejściówkach i jazda...

Potem piszą - grzeje się, wzbudza.. i dziwią się dlaczego ;)

Można też na drucikach ;) 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, przemak napisał:

Wzmacniacze operacyjne w obudowach DIL8 to chyba po to tylko są produkowane, żeby audiofile mogli sobie wymieniać ;)

Są produkowane, gdyż są jeszcze producenci którzy je stosują. Dotyczy to głównie klasyków, a nowe wychodzą już głównie w SMD, w tym nawet różnych mniejszych obudowach niż SO8.

Jak rynek DIP8 się skurczy to zapewne więksi producenci przestaną je produkować. Celowo piszę więksi, gdyż rynek na takie MUSES jest zapewne w miarę stabilny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Muzg napisał:

Są produkowane, gdyż są jeszcze producenci którzy je stosują. Dotyczy to głównie klasyków, a nowe wychodzą już głównie w SMD, w tym nawet różnych mniejszych obudowach niż SO8.

Jak rynek DIP8 się skurczy to zapewne więksi producenci przestaną je produkować. Celowo piszę więksi, gdyż rynek na takie MUSES jest zapewne w miarę stabilny.

Mordkę widział? ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Muzg napisał:

Widziałem, jedynie uzupełniłem. ;)

No to dodaj, że musesy produkuje całkiem duży producent ;) 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.