Skocz do zawartości
IGNORED

Pomoc w wyborze kina domowego THX/Atmos do pokoju


Marcin Kawka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie, jestem nowy na forum ale widzę, że poruszane są tutaj bardzo ciekawe i przydatne wątki dlatego postanowiłem napisać o pomoc.

Jestem na etapie kupna zestawu kina domowego składającego się z systemu 5.1/5.2 ewentualnie 5.2.2/5.1.2 .

Poniżej przesyłam widok pokoju oraz obecnie rozmieszczone okablowanie. Docelowo kierowałem się w kwestii rozmieszczenia przewodów manual od systemu THX Teufel.

Jednak z biegiem czasu czytając wiele wątków mam dylemat do zrobić.

Założenia:

1. Kino domowe przeznaczone głównie do oglądanie filmów BD/ BD4K.

2. Położenie kanapy jest sztywne, nie mogę jej odsunąć

3. Okablowanie rozmieszczone jak na PDF, ewentualnie możliwe do zmian przesunięcie kabli od tylnych kolumn.

Zastanawiałem się nad amplitunerem Onkyo TX-NR686 z uwagi na posiadany certyfikat THX i dobre recenzje w tym przedziale cenowym, jeżeli chodzi o zestaw kolumn rozmyślam o kupnie zestawu JAMO D500 5.1. Pod uwagę wchodzą jeszcze zestawy KLIPSCH w podobnym zakresie cen.

Problem jako uważam za główny to sposób rozmieszczenie kolumn efektowych. Czytając wiele tematów na tym forum kolega DrWredman w swoim poście podsumował, że mając do dyspozycji podbny układ pokoju z kanapą przy ścianie zastosowanie kolumn dipolowych.

Proszę o pomoc co faktycznie mogę zrobić wykorzystując obecnie rozmieszczenie przewodów i jaki sprzęt nada się najbardziej :).

Liczę, na konkretne uwagi i porady.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

IMG_4002.JPG

IMG_4003.JPG

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Marcin Kawka napisał:

podbny układ pokoju z kanapą przy ścianie zastosowanie kolumn dipolowych.

Hej , według mnie podstawowym problemem jest to że przewody do głośników tylnych masz za wysoko wyprowadzone , jednak wszelkie standardy wskazują wysokość powieszenia / postawienia tylnych głośników powinna być wyznaczona na podstawie wysokości uszu siedzącego w tak zwanej linii uszu . U Ciebie głośniki mają wyprowadzenie na 1,4 m a powinny być w zakresie 0,9 m - 1,2 m , najlepiej jest zmierzyć gdzie się ma uszy jak się siedzi . Może masz możliwość przedłużyć przewody , masz cegłę na ścianie więc może można wyskrobać fugę i położyć w niej przewód później ponownie uzupełnić spoiną.  

Druga sprawa to same głośniki tylne , pewnie najlepszą opcją było by użyć dipoli , ale raczej one zawszę są dość duże nie wiem czy znajdziesz takie o które nie będziesz potem uderzał głową . Wydaje mi się że najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie umieszczenie głośników tylnych ( zwykłych ) po bokach kanapy jak najbliżej tylnej ściany, czyli jeden głośnik ustawiasz na wąskiej ścianie pomiędzy narożnikiem pokoju a oknem , a drugi na boku mebli kuchennych . Umieszczając w tych miejscach małe głośniki rozwiążesz wszystkie problemy , dodatkowo w dzisiejszych amplitunerach kina domowego zaawansowane systemy kalibracji poradzą sobie z takim układem głośników , poza tym masz często możliwość ręcznej korekty ustawień takich głośników + minimalne możliwości skręcenia głośników w osi ( w lewo lub prawo ) dla uzyskania zadowalających efektów .

Wybacz ten długi komentarz ale sam miałem / mam podobną sytuację i proponowane rozwiązanie sprawdza się u mnie idealnie , zaznaczę że nie jest to rozmieszczenie zgodne z thx i jakimiś innymi normami kinowymi które i tak w pokoju mieszkalnym   są praktycznie nie możliwe do spełnienia . 

Pozdrawiam  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informację, jeżeli chodzi o kwestie głośników to modele jamo mają dość małe gabaryty, a dokładnie chodzi o zestaw :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zastanawiam się tylko czy nie lepiej będzie zastosować głośniki dipolowe jamo które mają głośnik na wprost oraz dwa po bokach 90 stopni czy też klipsch rp402s? Ona mają głośniki pod kątem 45 stopni do słuchacza.

Czytając podobną sytuację jaką miał kolega w wątku :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sumując zastosowane rozwiązanie wyszło obiecująco ( oczywiście według kolega z forum).

Dlatego zastanawiam się jaki zestaw byłby lepszy, czy brać komplet jamo d500 plus sub 660 i używając wąskich kolumn dipolowych zawiesić je na wysokości uszu, ( może wyżej 1,8-2m?kolega z cinema pro zalecał właśnie taką wysokość). Czy też skompletować zestaw z klipsch z głośnikami RP402S?.

Czyli rozumiem, że na siłę nie pchać się w urządzenia z certyfikatami THX, bo nie osiągnę zamierzonego efektu?, choć dużo osób testujących zestaw jamo chwali sobie jego prosty montaż i uzyskane efekty.

Zastanawiam się jeszcze czy może nie zrobić manewru typu : Zestaw klipsch, montaż dipoli na tyłach a pod sufitem użyć głośników R41-SA ??

512c.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Marcin Kawka napisał:

Sumując zastosowane rozwiązanie wyszło obiecująco

jamo  wymiary  (mm/in, HxWxD)    260 x 450 x 130

Faktycznie nie duże ale te tagi ze zdjęć z cytowanego postu mają  28 x 27,7 x 17,2 cm 

4 godziny temu, Marcin Kawka napisał:

może wyżej 1,8-2m?kolega z cinema pro zalecał właśnie taką wysokość

w przypadku jak na grafice którą umieściłeś, to głośniki są w pewnym dystansie od kanapy/słuchającego ( wygląda też że są nieco skierowane w dół ) to spokojnie mogą być wyżej bo dźwięk  w tym przypadku tak się rozchodzi że to akurat nie przeszkadza aż tak bardzo . Ale osobiście uważam że w naszych ciasnych salonach / mieszkaniach głośniki dużo powyżej linii uszu to nieporozumienie .

 

4 godziny temu, Marcin Kawka napisał:

Czyli rozumiem, że na siłę nie pchać się w urządzenia z certyfikatami THX,

Tu nie pomogę słuchałem kiedyś protoplastów tego zestawu jamo, zestaw miał wtedy w komplecie jednostkę centralną typu mały stolik który pomagał w kalibracji zestawu , ale to było w celowo zaprojektowanej salce i brzmiało super . Zawsze znajdą się przeciwnicy i zwolennicy danych rozwiązań tu musisz zaufać głównie sobie . Na forum tu jest paru kolegów którzy z powodzeniem używają systemów z certyfikatem THX może któryś się wypowie czy to ma sens w Twoim przypadku .

Pozdrawiam 

 

jeszcze tu zajrzyj : 

 

sam się zainteresowałem przy okazji 

i tu jeszcze taki archiwalny artykuł :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótko i na temat:

- certyfikat THX to bardzo ładny znaczek, jeśli ci się podoba to możesz sobie wydrukować i gdzieś nakleić, ale nie ma najmniejszego sensu brać go jako wyznacznik czegokolwiek

- soundbary możesz sobie darować, te dobre kosztują niewspółmiernie do swojej jakości, a tymi przeciętnymi nie warto się nawet interesować biorąc pod uwagę, że za podobne pieniądze można mieć połowę albo i cały normalny zestaw wielokanałowy, który nawet tak "budżetowej" klasy będzie o niebo lepszy od soundbara

- kolumny surround to prawdę mówiąc mniej istotny element i na nim bym się nie skupiał tak mocno, lepsze wrażenia osiągniesz przykładając się do tematu akustyki (goła podłoga) oraz do kwestii kolejno kolumny centralnej, subwoofera, kolumn frontowych (szczególnie jeśli muzyka też będzie słuchana z tego zestawu), amplitunera i jego systemu korekcji i dopiero kolumn surround; nie uważam, że są one całkowicie pomijalne, ale są ważniejsze kwestie

- głośniki sufitowe bym sobie darował, ładny pokoik i szkoda go zagracać w imię postępu za wszelką cenę, instalację pod Atmosa zrobisz przy następnym remoncie ;)

- co do wybranego zestawu kolumn to sądzę, że dałoby się skompletować coś fajniejszego w tych pieniądzach, najlepiej byłoby gdybyś się wybrał do jakiegoś salonu audio (nie marketu RTV) i posłuchał

Powodzenia :) Pisz śmiało z dalszymi pytaniami, na pewno ktoś coś podpowie.

P.S. Mam podobny narożnik, twój też z Mebel Partner? :) Cegiełka nieźle się prezentuje, chociaż pokój nie jest za wielki i troszkę dużą powierzchnię ona zajmuje. Możesz napisać co to za cegła?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze , pamiętaj że THX nie nadaje się do słuchania muzyki . A , do kina jest jeszcze mnóstwo ważnych aspektów i wymogów związanych z akustyką . 

To , że będzie amplituner i głośniki z logo THX nie gwarantuje sukcesu. 

Gdzie kolega  mieszka ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchałem dwa razy tego systemu:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zaje...ty był.

Sam używam dipoli na tyły. Ale ten w komplecie robi robote.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin,

zobacz jak to u mnie wisi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

pisałem też o moich odczuciach po zmianie sprzętu

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie, troszkę mnie nie było więc dopiero teraz nadrabiam zaległości :).

Jeżeli chodzi o kanapę to zakupione z :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

a cegiełka:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Wracając do tematu, to napewno zakupie zestaw 5.1 bądź 5.2. Wybór soundbar'ów nie wchodzi w grę ;).

Wcześniej byłem posiadacza zestawu Denon 1911, jamo s608hcs oraz sub yamaha rsw-300. Wszystko fajnie grało w poprzednim mieszkaniu, a kolumny tylne z uwagi na kanapę przy ścianie wisiały po bokach skierowane maksymalnie do pozycji słuchacza.

Teraz z uwagi na zmianę mieszkania marzy się nowy dobrze dopasowany zestaw.

 

 

 

W dniu 30.12.2018 o 19:32, belfi napisał:

Marcin,

zobacz jak to u mnie wisi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

pisałem też o moich odczuciach po zmianie sprzętu

 

Powiem Ci, że mega fajny pokój. Widzę, że odległość kolumn bocznych do ścian jest też minimalna jak u mnie ;).

W mojej wersji chciałem brać zestaw z SUB 660 2x po obu stronach szafki RTV i nie wiem czy to dobry pomysł. Czytałem wasze tematy dotyczące braku mocy na dolnych partiach i zastanawiam się czy wybrany przeze mnie sub 660 jamo w ilości dwóch sztuk będzie się dobrze spisywał. Może jakieś sugestie co wybrać ??.

Co do amplitunera chciałem wybrać Onkyo NR-TH686 w wersji THX ( wiem, że nie spełniał wiele wymagań dotyczących THX) z uwagi na dobre podzespoły jakie w nim zostały zastosowane aby otrzymać wyżej podany certyfikat.

 

 

Co do obecnie rozmieszczonych przewodów to rozumiem, że nie mam wyjścia i aby osiągnąć przyzwoity efekt muszę doprowadzić je na boku tak jak kolegi z D500?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcinie,

Masz bardzo ładny salon. Uzbrojony w kino domowe sprawi, że nie będziesz z niego wychodził.

Przedstawię Ci moje doświadczenia oparte tylko na własnych odsłuchach i własnych preferencjach.

Amplituner.

Dawno temu zacząłem swoją przygodę z kinem domowym na amplitunerze Onkyo 575 i kolumnach Tannoy z komisu + jakieś DVD. Na tamte czasy system 5.1 to był czad bez względu na sprzęt jaki ktoś posiadał sprzęt. Po niedługim czasie wymieniłem głośniki na Canton LE, ale bez subwoofera. Sub miał być dokupiony z czasem, ale okazało się że amplituner Onkyo dawał wystarczającą ilość basu i można było obyć się bez suba, tym bardziej, że miałem inne wydatki. Potem blisko 10 lat mój wolny czas zajęło wychowywanie dzieci wiec kino, poszło w dużej mierze w odstawkę. Dodatkowo przeprowadzka do większego mieszkania i fatalne ustawienie głośników sprawiło, że w ogóle nie chciało mi się oglądać filmów korzystając z kina domowego. Wpadłem jeszcze na głupi pomysł zastąpienia DVD przez konsolę PS3, której chłodzenie było dość głośnie. Prawie trzy lata temu przemeblowałem salon i kupiłem większy telewizor 65”. Wraz z większym ekranem powróciła zajawka na kino domowe. W międzyczasie stary amplituner Onkyo odmówił komunikacji z pilotem a nawet, z potencjometrem głośności. Serwis nie chciał już tego naprawiać. Postanowiłem poszukać czegoś nowego. Większość z nas na początku stara się nie wydać zbyt dużo pieniędzy i chcemy zorganizować dobre kino domowe po taniości. Przecież wszystkie amplitunery są podobne i pewnie różnice nie są zbyt duże. Guzik prawda. Pomimo awarii poprzedniego Onkyo znów wybrałem tę markę, Onkyo TX-NR646. Model ten oferował obsługę drugiej strefy, mając na wyjściu dodatkowe terminale głośnikowe. W salonie miałem w tym samym czasie 5.1, a w pokoju za ścianą 2.0. Sterowanie smartfonem. Tylko w przypadku wykorzystania systemu 5.1.2 czyli Dolby Atmos, nie mogłem równocześnie korzystać z drugiej strefy. Zrobiłem mały remont salonu i zainstalowałem w suficie dwa głośniki nad kanapą. Od tej pory uważam, że budżet domowy był nadszarpywany przez kolejne dwa lata :D. Dynamika dźwięku w porównaniu do starego amplitunera to przepaść. Znów zakochałem się w kinie domowym i zacząłem wertować fora internetowe. Niestety apetyt rósł w miarę jedzenia i chciało się jeszcze lepiej, jeszcze więcej, jeszcze mocniej. Pomyślałem o zmianie amplitunera na wyższy model z możliwością rozbudowy do 7.2.4. Wszyscy chwalili Marantza. Przekopałem sklepy internetowe i zakupiłem jedną z ostatnich sztuk Marantza 7010. Nawet gdzieś na aukcji zakupiłem wzmacniacz Marantz 7003, który mógł pracować jako końcówka mocy. Mój zachwyt trwał tydzień. Muzyka – super, cieplutko, miękko, przyjemnie. Jednak przez kolejny tydzień próbowałem skalibrować kino domowe. Niestety dźwięk w kinie domowym to była kompletna porażka. Onkyo 646 dawało więcej czadu niż prawie 3 razy droższy Marantz. Głównie brak dynamiki w nie tylko w scenach walk, ale i w pojedynczych głośnych strzałach + stłumiony dźwięk głośnika centralnego. Miałem wrażenie, że dźwięk Marantza nie nadąża. UWAGA. Dla kogoś kto nie miał porównania z innymi amplitunerami i tenże Marantz 7010 byłby jego pierwszym amplitunerem, jestem pewien, że zrobiłby efekt WOW. Jednak to był już mój trzeci klocek i zacząłem słyszeć różnicę. Wraz z kolegą z forum wybraliśmy się na odsłuch głośników Klipsch i amplitunerów Onkyo RZ 810 i RZ 1100. Wypożyczyliśmy je do domu i testowaliśmy we własnych salonach. Obaj mieliśmy podobne odczucia, poparte przez innych kolegów z forum, którzy mieli okazję je słyszeć. Onkyo seria RZ8xx to bardzo fajny głęboki bas i lepsza dynamika niż… droższe Onkyo RZ1100. Różnica tkwi w rodzaju zastosowanych wzmacniaczy itd., ale nie będę się tu rozpisywał na ten temat. Seria RZ8xx moim zdaniem ma najlepszy stosunek ceny do możliwości. Obecny model RZ830 pozwala rozbudować system do 7.2.4 przy użyciu dodatkowego wzmacniacza. Obecnie pozostałem przy modelu RZ810 bo w pełni go wykorzystuję.

Głośniki.

Zanim zakupiłem Onkyo 646 rozmawiałem ze sprzedawcą w salonie o głośnikach surround w systemie Dolby Atmos zarówno tylnych, bocznych, jak i sufitowych. Kiedyś surroundy traktowało się jako głośniki efektowe, mniej ważne. Teraz oglądając wiele filmów można zauważyć, że nawet postawienie głośników podłogowych jako surround nie jest przesadą. Zewsząd otacza nas tyle dźwięków, że np. odgłos wybuchu za naszymi plecami nie może być zagrany przy użyciu plastikowej skrzynki. Kiedy np. bohater jest w centrum akcji i zewsząd słychać świst kul, nie może być tak, że front gra super, a tył na pół gwizdka. Jeśli mamy usłyszeć grzmot z sufitu to słaby głośnik nie przeniesie niskich częstotliwości tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Często otacza nas muzyka, która pięknie brzmi jeśli może grać z przyzwoitej wielkości skrzynek. Podsumowując, nie należy lekceważyć głośników surround. Powinny mieć możliwość przeniesienia jak największego pasma.

Wybrałem dipole bo zajmują mało miejsca, a po mojej lewej stronie mam wnękę i nie mogę postawić głośnika na podstawce w miejscu gdzie się chodzi. Początkowo zakupiłem TAGA Harmony Platinum S-100. Uważam, że to były bardzo dobre głośniki. Ich dynamika wcale nie ustępowała moim obecnym Klipschom RP240S, a może nawet była nieco lepsza. Pewnie z uwagi na większe głośniki średniotonowe 5,25” vs 4” w Klipschach. Nawet przy dosunięciu kanapy do ściany Taga wystaje na nieco ponad 17 cm. Podobnie Klipsch RP 240S. Bo model RP 250S wystaje już na 20 cm. U mnie jeden głośnik jest poza kanapą a drugi, w miejscu gdzie rzadko ktoś siada – w kącie narożnika. Zamontowałem głośniki na wysokości uszu z uwagi na dwa dodatkowe głośniki sufitowe dla Dolby Atmos. W moim salonie wojna damsko-męska pozwoliła tylko na dwa głośniki sufitowe przy samej tylnej ścianie. Trochę tego żałuję, bo teraz zrobiłbym drugą belkę na suficie, ale 3 lata temu w ogóle nie myślałem, że będę miał głośniki w suficie. Dwa głośniki to i tak była ekstrawagancja.

Jakiś czas temu zmieniłem kanapę na wyższą i musiałem podnieść tylne głośniki jeszcze wyżej. Teraz nie są idealnie na wysokości uszu, ale nie było innego wyjścia. W naszych salonach potrzeba wiele kompromisów, aby stworzyć kino domowe na miarę własnych możliwości, gdzie akustyka pomieszczenia gara główną rolę. 

Głośniki frontowe Klipsch RP260F urzekły mnie głównie swoim basem i przystępną ceną. Chciałem mieć głośniki z jednej serii, aby dźwięk nie był zróżnicowany. Lepiej grały głośniki z wyższej półki, np. Monitor Audio Silver, ale to już byłoby daleko poza moim budżetem.

Jeśli chodzi o głośniki dipolowe, uważam, że  przy dosuniętej kanapie do ściany są idealnym rozwiązaniem. Grają w dwie strony, dźwięk jest rozproszony i nie ma się wrażenia, że wychodzi z jednego punktu. A dodatkowo nie zajmują tyle miejsca co podstawkowe lub monitory. Ale uwaga bo są też głośniki dipolowe z dwoma tweeterami i jednym głośnikiem średniotonowym skierowanym prostopadle do ściany, np. Monitor Audio Bronze FX. Nie wiem czy zagrają porównywalnie będąc zainstalowane w tym samym miejscu co wcześniej wspominane Klipsch czy Taga. W mojej ocenie zagrają dobrze jako boczne, ale to tylko moje przypuszczenia. Tak czy siak Dipole Klipscha i Tagi są chyba uniwersalne. Byłem też na odsłuchu systemu 5.1: Klipsch RP280F, RP250S, RP450C i Sub RP115SW. Surroundy stały odsunięte od kanapy ponad metr po skosie do tyłu i na boki. Grały wybornie.

Jeśli planujesz instalację głośników sufitowych, zamontuj tylne surroundy najniżej jak się da na wysokości uszu. Jeśli chcesz pozostać przy systemie 5.1 mogą być zamontowane 1.4 m nad podłogą. Subwoofer powinien fajnie zagrać stojąc po prawej stronie. Może nawet lekko przekręcony w kierunku środka salonu. Ale walka z konfiguracją subwoofera to oddzielny temat . U mnie skończyło się na przerobieniu szafki aby Subik stanął centralnie bo tak najlepiej gra i wygląda.

Jeśli chodzi o system THX, nic tu nie doradzę. Nie miałem do czynienia z takimi głośnikami. Słucham też muzyki, a i estetyka ma dla mnie znaczenie. Dlatego kompromisem zarówno cenowym, brzmieniowym jak i estetycznym jest dla mnie Onkyo 810 + Klipsch RP. Przynajmniej na ten moment, choć wiem, że prawdziwe kino bez projektora to…. Ech zaraz znów się nakręcę i zacznę gonić króliczka. Na razie BASTA! :D

Jeśli możesz wybrać się na odsłuchy do salonów. Naprawdę warto. Na forum każda sroczka swój ogonek chwiali. W tym i ja. A każdemu co innego może podpasować. Warto posłuchać różnych systemów wtedy łatwiej podjąć decyzję. Kolega z którym jeździłem na odsłuchy wybrał Denona i to rok później, bo częściej słucha muzyki niż ogląda filmy. A w ztw międzyczasie przesłuchał też kilka innych klocków we własnym salonie.

Określ swoje preferencje i budżet, i wtedy się okaże na co możesz sobie pozwolić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, chapo napisał:

250s, 240s to nie dipole tylko bipole/bipolarne. dipoli już się praktycznie nie stosuje, zwłaszcza z kinem z atmos.

Masz racje, tylko nazwa „dipole” bardziej stała się potoczna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby wykorzystać potencjał THX potrzeba , chyba jeszcze materiał . Ile filmów ma certyfikat THX  ? 

Gwiezdne Wojny , Obcy i koncert Michel Jare  ? Więcej nie przychodzi mi do głowy. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Marcin Kawka napisał:

Wracając do tematu, to napewno zakupie zestaw 5.1 bądź 5.2. Wybór soundbar'ów nie wchodzi w grę ;).

Słusznie, wreszcie ktoś zaczyna od dobrego pomysłu, a nie od razu "kup se pan sounsbara i będziesz pan zadowolony".

 

20 godzin temu, Marcin Kawka napisał:

W mojej wersji chciałem brać zestaw z SUB 660 2x po obu stronach szafki RTV i nie wiem czy to dobry pomysł. Czytałem wasze tematy dotyczące braku mocy na dolnych partiach i zastanawiam się czy wybrany przeze mnie sub 660 jamo w ilości dwóch sztuk będzie się dobrze spisywał. Może jakieś sugestie co wybrać ??.

Ja obowiązkowo polecę subwoofery BK Electronics, można zamówić bezpośrednio u producenta w UK lub poszukać na eBayu. Dobra jakość i dobra cena, nie zawiedziesz się na pewno, mimo że to zakup w ciemno.

20 godzin temu, Marcin Kawka napisał:

Co do amplitunera chciałem wybrać Onkyo NR-TH686 w wersji THX ( wiem, że nie spełniał wiele wymagań dotyczących THX) z uwagi na dobre podzespoły jakie w nim zostały zastosowane aby otrzymać wyżej podany certyfikat.

Coś się uparłeś strasznie na ten znaczek THX. Serio to takie ważne? Nie wydaje mi się, żeby to obecnie miało jakieś większe znaczenie poza marketingowym... Sam amplituner Onkyo to polecany i sprawdzony model, bez względu czy ma znaczek THX czy nie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wszystkim za liczne komentarze w związku z moim problemem.

Jeżeli chodzi o znaczek THX to nie upieram się , po prostu zawsze myślałem, że urządzenia oznakowane i odpowiednio przygotowane pod ten certyfikat mają większą moc i bardziej dopasowane typowo pod kino domowe.

Powiedzcie proszę czy w związku z pójściem na kompromis pomiędzy możliwościami aranżacji pomieszczenia a oczekiwanym fajnym efektem kinowym co będzie lepsze:

Ustalamy, że na chwilę obecną będzie system 5.1/5.2

1. Zestaw głośników Jamo D500 zestaw 5.0 i montaż głośników efektowych na tylniej ścianie jak podpowiada @DrWredman . A kolumny frontowe wiszące w jednym szeregu pod TV.

2. Zestaw kolumn Klipsch zestaw 5.0 z głośnikami efektowymi Klipsch RP 240S zamontowanymi również na tylniej ścianie. A kolumny frontowe może też jakieś wiszące? skoro mam już przygotowane otwory, czy pchać się z podłogowe np. RP260F

Natomiast, jeżeli chodzi o SUB to jakieś sugestie?,

Rozumiem, że amplituner brać Onkyo ?

Tak jak mówiłem, zestaw będzie użytkowany w 95% jako kino domowe do filmów, muzyka to rzadkość :) .

Czy kolega @belfi może krótko i na temat opisać wrażenia odsłuchowe ze swojego zestawu Jamo??, czemu nie brałeś SUB 660 od jamo ?

 

W dniu 5.01.2019 o 23:57, DrWredman napisał:

 Przynajmniej na ten moment, choć wiem, że prawdziwe kino bez projektora to…. Ech zaraz znów się nakręcę i zacznę gonić króliczka. Na razie BASTA! :D

 

Powiem Ci szczerze, że również miałem ten problem związany z projektorem i tak na prawdę wszystko mam już przygotowane w razie potrzeby aby zamontować projektor oraz ekran. Przewody zasilające, sieciowe, sterujące oraz HDMI są doprowadzone i czekają :) . Zabudowa sufitowa nad TV jest również wyposażona w niezbędne okablowanie. Ale.... po długich rozważaniach i głównym problemem jakim jest jasny salon poszedłem na kompromis.

Zakup telewizora Sony 4K, 75 Cali rozwiązał problem :). Odległość widza do TV jest idealna i tak naprawdę mogę w pełni wykorzystać obraz z oglądanych filmów 4K zarówno w nocy jak i w słoneczny dzień :). Ale kto wie, może za jakiś czas jak projektory, dobre projektory będą w bardziej przystępnych zakresach cenowych przełamię się :) na razie ciężko im dorównać kolorom do mojego Tv.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin,

tu odniosłem się do odsłuchu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

I po 2 latach podtrzymuję swoją opinię. Jestem zadowolony i nie planuje zmian kolumn.

Dodam, że set D500 (bez suba) nowy kupiłem za tyle za ile sprzedałem kilkunastoletnie fronty z poprzedniego setu Jamo Concert. W kinie, powtarzam w kinie, nie czuję niedosytu w porównaniu do wielokrotnie droższego zestawu który miałem.

Jeśli chodzi o sub to miałem już B&W ASW CDM, 12", 1000W znamionowej mocy w obudowie zamkniętej, w tym pomieszczeniu jest ok

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny - zestawy z cerytfikatem THX zawsze maję odpowiednią moc i żadne pierdziawki  nie dostaną tego "znaczka" jak to niektórzy twierdzą, a pewnie nigdy nie obcowali z takim prawdziwym zestawem THX. Ja w specyfikacji THX miałem najpierw  Jamo THX One (w tym dwa pasywne subwoofery wielkości pralki  każdy - napędzane Nadem modelem bodaj 208 oczywiście THX) zestaw D-6, potem D-7. I do tego po kolei Denony AVC z najwyższej półki... Wszystkie w specyfikacj THX Ultra 2.

Z ich dynamiką nic nie mogło się równać. Ale niestety jeżeli chodzi o koncerty w stereo i te wielokanałowe - to brakowało im trochę szczegółów i finezji. Niepozorne wieszane na ścianie Jamo D-7 miały bodaj po 400 Wat z tego co pamiętam i nie miały żadnych problemów nawet przy bardzo głośnych dźwiękach. Potem miałem w systemie Monitor Audio PL-100  i niestety wysokotonowe nie dały radę i padły. A grały jako górne wysokościowe w systemie Audyssey DSX. Wysokotonowe w MA PL-200 też mi padły. Także coś za coś. Ja już do THX nie wracam - no bo jest  w zasadzie wyłącznie do filmów. Co do np. ampli Onkyo to miałem w użytkowaniu swego czasu 905 i 906 a ich reakcja na pokrętło volume była ślamazarna...

Oczywiście użytkowałem szereg innych systemów łącznie z Pionierem, Ymahą itd, ale to z dużo by pisać:)

Obecnie zakupiłem do Dolby Atmos 4 sztuki Dali Phantom H-80 i po zmianie ampli będzie się działo.

Z rozdzielczością na razie nic nie zmieniam, bo czekam na coś przyszłościowego, czyli 8K.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sony KD85-ZG9? , Denon AVC-X6700H + Monster Power MPA-3250 + Emotiva XPA 7-kanałowa gen.2 , Pioneer UDP-LX800.Projektor JVC RS2 - Adeo Tensio professional pro 110",Monitor Audio-Platinum PL 300 + Platinum PLC 350 + SVS Ultra + GX100 + 4 szt. sufitowe Dali Phantom H-80 +VELODYNE DD-15 Plus. Kable do kolumn: QED Genesis Silver Spiral, Chord Odysey 2. Listwa Monster Cable HTS 5100 + Power Center HTS 1000, kable sieciowe Monster Powerline 400 . Apple TV4K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)

Marcin kolumny bipolowe nie wiesza sie na tylnej ścianie czy to klipsch czy tym bardziej jamo.  W twoich warunkach możesz umieścić małe kolumny podstawkowe jedna w rogu z lewej strony a druga z prawej na standzie.  Klipsch ma takie do koloru do wyboru .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem za sobą Mission 77DS  na  zalecanej wysokości 180 cm z Sony 930 QS  bez kalibracji i było wyśmienicie. 

Jesteś bardzo młody i masz chyba zerowe doświadczenie.  Twoja wiedza jest tylko z sieci , nie poparta żadnym doświadczeniem.  Przez 20 lat zmieniłem kontener zabawek w swoich warunkach i nie wciśniesz mi swoich wydumek z chmury .

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby to był mój salon, to nie zagracałbym go żadnymi skrzynkami,  tylko wszedł, jak już wspomniałeś o Jamo, np. w system D500 PTX + sub 660.

Optymalnie wszedłbym w cały system instalacyjny in-wall, powiększył te dziury z kablami na ścianach i zainstalował w nich głośniki instalacyjne - skalibrował, job done....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)

Max to nie czas na twoje doswiadczeniowe orgie o latach mania czegoś tam i jeszcze więcej tylko padły propozycje klipscha i jamo ,masz propozycje to rzuć a nie udzielasz się żeby coś wcisnąć o doświadczeniu bla bla bla ,takie opowieści umieść na swoim profilu i każdy zainteresowany twoimi wypowiedziami będzie mógł prześledzić twoją drogę do bycia ....maxem720 

I miałeś tyle zabawek a teraz nie masz nic ? Pochwal sie co zostało wybrane z tego kontenera zabawek 

Nie rozumiem  wytykania co kto wie i ile sprzętu miał,  co z tego jak pisze głupoty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam piszesz głupoty,  że bipole nie wiesza się za sofą . Miałeś chociaż je w ręce ? Czy tylko widziałeś zdjęcia w internecie ?  I w koncu uzasadnij swoją teorię . 

A , na koniec  opowiedz jakie masz doświadczenie w audio- video . 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)

Ja je mam w przeciwieństwie do Ciebie . Ty po latach wybierania i kontenerach sprzętu Nie masz nic w " o mnie " , zajrzyj do mnie z łaski swojej,  nie przez przypadek wybrany zestaw .

I na koniec najlepsze , jak zdefiniować doświadczenie, logicznym myśleniem na temat tego co słyszałem czy pisać o kontenerze sprzętu i firmach które pracowały że mną czy współpracy z salonami jak co po niektórzy z forum potrafią skromnie o samych sobie pisać- śmiechu warte .

Nie chwal się sam , poczekaj aż ktoś to zrobi .

Roi się od samozwańczych znafców na forum a coraz mniej dających logiczne i praktyczne rady z życia wzięte 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedz , czemu bipole nie mogą wisieć za sofą. 

Miałem DS 77 i Klipsch RS 52II  :) Teraz są ważniejsze  priorytety jak KD :) 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)

Taki autorytet jak ty powinien wiedzieć że montuje się je po bokach żeby zwiększyć wrażenie przestrzennosci i właściwe ich umieszczenie prawie uniemożliwia ich lokalizację,  mając bipole na bokach na tył montujemy kierunkowe czyli małe monitory lub nawet duże podłogówki jak się ktoś uprze żeby mieć świadomość skąd dobiega dźwięk.  Strzał czy huk z tyłu ma być łatwy do zlokalizowania w prz3ciwienstwie do przestrzeni po bokach gdzie jest miejsce na przestrzeń i swobodę brzmienia . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz je nawet zamontować przy suficie w rogu . Zapraszam do zapoznania się z instrukcją  Mission  77DS .

Dźwięk w każdej pozycji montażu bipole będzie rozpraszany . 

Tyle w temacie . 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)

Następny znawca polegający na instrukcjach.  Dla producenta możesz je nawet zamontować pod wersalką tak długo jak je kupisz. Doedukuj się troche kolego i wtedy porozmawiamy.

Chodzi o rozpraszanie oczywiście ale nigdzie indziej nie uzyskasz więcej przestrzeni brzmienia niż na bokach czyli praktycznie od godziny 10 a nawet 11  do nawet 7 z lewej strony i to samo z prawej czyli 1, 2 do 5 , montując je z tyłu nigdy nie uswiadczysz takiego pola przestrzeni ale kto ci zabroni je tam zamontować:))) więcej logicznego myślenia kolego a nie liczenia kontenerów że sprzętem,  pozdro .

Tyle w temacie , rzucam majka hahahahaha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 14

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.