Skocz do zawartości
IGNORED

Polski tenis po Radwańskiej


Jaro_747
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 4.07.2022 o 20:31, soundchaser napisał:

Potrzebowała półtora gema by zaskoczyć i żeby wszystko zaczęło funkcjonować jak trzeba.
Ona gra szablonowo, ale niezwykle skutecznie. Znakomicie wytrzymuje długie wymiany i potrafi przejąć inicjatywę będąc w defensywie.
Badosa natomiast robiła dziś błędy podobne do Świątek.

Podczas meczu Świątek pisałem , że finał rozegra się między Halep a Jabeur , zobaczymy czy miałem rację.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, audiofan01 napisał:

Może dlatego, że wątek ma w tytule „polski tenis…”, a jego gospodarz już raz zwracał uwagę, żeby nie pisać zawiele o innych 🤔

Szczerze mówiąc nie przypominam sobie. Raczej było na odwrót, to inni Koledzy sterowali w stronę tematyki wyłącznie polskiej. No ale skoro nie ma innego tenisowego wątku a polskich singlistek i singlistów w turnieju (a właściwie Turnieju) już nie ma to pole widzenia możemy poszerzyć ;-).

Wraz z żoną jesteśmy fanami Sinnera od czasu jego fantastycznego występu w finale NextGen w Mediolanie w 2019 roku. Cały turniej był rewelacyjny, jeden z najlepszych jakie widziałem w życiu. Sinner robił wtedy niesamowite wrażenie piorunującą szybkością swoich zagrań która brała się z nie wiadomo czego bo facet był chudy jak pająk. Jedno i drugie zostało mu do dziś i nie raz pogonił Novaka swoim forehandem, ale odnoszę wrażenie, że nie dał rady fizycznie. Jeżeli poprawi wytrzymałość to pierwsza piątka jest w jego zasięgu.

Innym młodym tenisistą któremu wraz z żoną kibicujemy jest Felix Félix Auger-Aliassime. Był taki moment że jakby przestał się rozwijać i jego kariera zahamowała, ale ten rok ma dobry, wróciła mu regularność i solidność i spodziewam się że w tym sezonie jeszcze sporo osiągnie. Za następnym zawodnikiem którego lubię, mianowicie Szapowałowem moja żona nie przepada, ale cóż robić. Też miał dołek i też w tym sezonie wrócił do formy.

Z zawodników mniej oczywistych jest Francuz Ugo Humbert którego z kolei bardzo lubi moja żona. Moim ostatnim odkryciem jest Brandon Nakashima którego wypatrzyłem gdzieś tak jesienią zeszłego roku. Facet może nie grał jakichś zachwycających zagrań, ale zainteresował mnie swoja solidnością i nieustępliwością co w tak młodym wieku jest raczej rzadkie. Dojrzałością swojej gry z kolei zadziwił mnie Alcaraz który przez zeszły sezon przeszedł jak burza, ale w jego przypadku obawiam się czy sukcesy nie przyszły za szybko i czy nie będzie kolejnym zawodnikiem którego przytłoczyła wczesna sława.

W sumie miałem napisać o występie Świątek, ale dygresja tak się rozbudowała 🙂 , że to już następnym razem.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Jaro_747 napisał:

Szczerze mówiąc nie przypominam sobie.

Nie chce mi się szukać ale na pewne była kiedyś taka uwaga, wydaje mi się, że Twoja ale oczywiście mogę się mylić.

Odnosząc się do Twoich ulubieńców to mogę się pod tym podpisać, dodałbym jeszcze Tiafoe. Ogólnie wszyscy wymienieni to sympatycznie goście. Sinner i Alcaraz wykazali się też wysoką kulturą i fair play. Sinner wczoraj jak potwierdził dobrą piłkę Novaka, a Alcaraz jak wbrew decyzji sędziego przyznał, że nie było podwójnej u Hubiego. Takie gesty są rzadko spotykane dzisiaj. Z takich "grzecznych chłopców" trochę już starszych to szkoda mi Thiema i oczywiście Del Potro, którym kontuzje karierę zawaliły. Dominik próbuje wrócić ale słabo to wygląda na razie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez audiofan01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ciekawe, czy się Rafa da radę zregenerować na pojedynek z Kyrgiosem.  Na trawie mają bilans 1:1

Natomiast Djoko grał z Kyrgiosem dwa razy i oba przegrał, ale to były mecze do dwóch wygranych setów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Kontuzjowany, problemy ze zdrowiem ale wytrzymuje 5-godzinny i 5-setowy mecz, grając w kluczowych momentach kosmiczny tenis.

Iron Man z innej galaktyki.

Czekam na finał Novak - Nadal.

Wygląda na to, że finał żeński będzie: Halep - Dżabir.
Moi faworyci po 3 rundzie: Novak i Halep.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Nudne stają się te epickie mecze Nadala z odwracaniem wyniku 0:2 na 3:2 ,udawane kontuzje i wstrzymywanie serwisu przeciwnika.
Z tą nudą bym nie przesadzał. W zeszłym roku Rafa nie wygrał niczego a po porażce z Novakiem "u siebie" wydawało się, ż to koniec. Nole był u szczytu - i proszę jak zjechał.
Teraz też nie ma co dzielić skóry na niedźwiedziu - Kyrgios może wygrać. Pod koniec roku wszystko jest możliwe. Nadal może mieć kalendarzowego. Może być 2-2 z Novakiem albo może być 2 zupełnie nowych mistrzów.
Jakby Rafie się udało to będą jaja - bo zrobi to co chciała zrobić Serena i po raz pierwszy facet zrówna się z babką w szlamowych cyferkach. Ale to na razie fantastyka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....kibicuje Nadalowi, ale jeżeli dojdzie do finału z Novakiem to mam obawy i to duże....ten stary lis jest niesamowity, liczyłem że Sinner go zatrzyma ale tak się nie stało....

...tylko wpierw trza ograć Kyrgiosa - wk***ia mnie ten gość ale tenisowo potrafi być doskonały....jeżeli Rafa ogra Kyrgiosa to nabiorę przekonania że i z Novakiem da radę....wtedy postawię na Nadala 100zł 😉 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ambiwalentną ocenę sukcesów Nadala. Z jednej strony wielki podziw i szacunek za heroizm, a z drugiej cała ta otoczka z kontuzjami, co to go aktualnie nie boli, z czym się zmaga i jaki z niego bohater, że gra mimo bólu, zaczyna mnie irytować. Nakręcają to głównie media jednak on sam i jego team też o tym sporo mówi. Moim zdaniem tak być nie powinno. Jeśli stajesz do gry to znaczy, że jesteś gotowy i nie powinieneś się użalać nad sobą. Przeciwnik mimo woli po takich opowieściach o chorej stopie, plecach i czym tam jeszcze ma z tyłu głowy współczucie i to wpływa na grę, albo myśli, że Nadal zaraz skreczuje tak jak wczoraj mogło być i czeka na ten moment zamiast skupić się na tym żeby cierpiącego po prostu "dobić". Dodatkowa ta kontrowersja z permanentnym braniem leków przeciwbólowych na chorą stopę, które np.  w kolarstwie są zabronione i uznawane za doping. Coraz mniej mi się to podoba ale kibice uwielbiają takie historie i kochają Rafę bezkrytycznie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez audiofan01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, audiofan01 napisał:

Mam ambiwalentną ocenę sukcesów Nadala.

Nieprawda. Rafa nigdy nie zwalił porażki na jakąś kontuzję, uraz czy dolegliwość. 

 

1 godzinę temu, audiofan01 napisał:

które np.  w kolarstwie są zabronione i uznawane za doping.

Ale w tenisie nie są...

1 godzinę temu, audiofan01 napisał:

Jeśli stajesz do gry to znaczy, że jesteś gotowy i nie powinieneś się użalać nad sobą.

Nigdy nie słyszałem, ani nie widziałem na korcie, aby użalał się na sobą.

1 godzinę temu, audiofan01 napisał:

Coraz mniej mi się to podoba

A nie pamiętasz rok temu sytuacji z Djoko, który prawdopodobnie symulował jakiś uraz brzucha? Było to w meczu bodajże z Berettinim. A serwował z normalnymi prędkościami, co w ocenie komentatorów nie byłoby możliwe, gdyby rzeczywiście miał taką dolegliwość.

W dniu 5.07.2022 o 22:17, Zbig napisał:

Nie chcemy snuć kolejnych chorych teorii 😉

Czasami jednak lepiej jest milczeć, w myśl starego przysłowia...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Meloman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Meloman napisał:

Nieprawda. Rafa nigdy nie zwalił porażki na jakąś kontuzję, uraz czy dolegliwość. 

 

Chyba opacznie mnie zrozumiałeś. Nic nie pisałem o porażkach tylko o gadaniu "w kółko Macieju" o jego problemach. Mam kumpla w Hiszpanii, który mówi, że tam w mediach o tym jak u nas o Lewym, co jadł czy kichnął i do jego klubu przechodzi. Mało jest o sporcie i tenisie o ciągle o jego heroizmie. Zresztą na którejś konferencji po dziesięciu pytaniach o chorą stopę, jakiś dziennikarz spytał o przebieg meczu, na co Rafa zareagował uśmiechem : "wreszcie  ktoś spytał o tenis". 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, audiofan01 napisał:

Z jednej strony wielki podziw i szacunek za heroizm, a z drugiej cała ta otoczka z kontuzjami, co to go aktualnie nie boli, z czym się zmaga i jaki z niego bohater, że gra mimo bólu, zaczyna mnie irytować

Bo on taki trochę showman jest. I ten nieodłączny grymas męczennika na jego twarzy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, audiofan01 napisał:

Moim zdaniem tak być nie powinno. Jeśli stajesz do gry to znaczy, że jesteś gotowy i nie powinieneś się użalać nad sobą. Przeciwnik mimo woli po takich opowieściach o chorej stopie, plecach i czym tam jeszcze ma z tyłu głowy współczucie i to wpływa na grę, albo myśli, że Nadal zaraz skreczuje tak jak wczoraj mogło być i czeka na ten moment zamiast skupić się na tym żeby cierpiącego po prostu "dobić". 

Ale to problem przeciwnika - jak ktoś ma miękkie serce to nawet twarda d... nic daje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, audiofan01 napisał:

Chyba opacznie mnie zrozumiałeś. Nic nie pisałem o porażkach tylko o gadaniu "w kółko Macieju" o jego problemach. Mam kumpla w Hiszpanii, który mówi, że tam w mediach o tym jak u nas o Lewym, co jadł czy kichnął i do jego klubu przechodzi. Mało jest o sporcie i tenisie o ciągle o jego heroizmie. Zresztą na którejś konferencji po dziesięciu pytaniach o chorą stopę, jakiś dziennikarz spytał o przebieg meczu, na co Rafa zareagował uśmiechem : "wreszcie  ktoś spytał o tenis". 

Sam sobie odpowiadasz - to, czego się czepiasz, dotyczy w istocie mediów, a nie Rafy. Jeżeli dostaje dziesięć pytań o stan zdrowia, to jak ma o tym nie mówić? Przecież to nie on sam je sobie zadaje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, audiofan01 napisał:

MaDodatkowa ta kontrowersja z permanentnym braniem leków przeciwbólowych na chorą stopę, które np.  w kolarstwie są zabronione i uznawane za doping. Coraz mniej mi się to podoba ale kibice uwielbiają takie historie i kochają Rafę bezkrytycznie.

Albo coś jest dozwolone albo nie. Kolarstwo to kolarstwo. To sport gdzie było mnóstwo afer. Z drugiej strony skrajnie nieatrakcyjny dla widza, polegający wyłącznie na eksploatowaniu ludzkiej wydajności do granic absurdu.

Granie z różnego rodzaju brokerami bólu w różnych dyscyplinach to normalka. Co innego gdyby Rafa brał coś na wydajność - jak Szarapova, ale chyba niczego takiego nie wyłapano.

Pomijam, że są sporty powszechnie podziwiane - gdzie w ogóle kontrola dopingowa jest "symboliczna". O ile pamiętam gwiazdorzy NBA występujący na Olimpiadzie nie byli poddawani żadnym testom.

Zresztą to narzekanie jest trochę zabawne. Rafa i Nole grają z przeciwnikami młodszymi o dekadę lub więcej - w każdej innej dyscyplinie dłuższe mecze działałyby na korzyść tych młodszych. Kiedy Federer wypadł obiegu to - z perspektywy BIG3, przeciętny - Hubi rozniósł go w pył. 

Zamiast narzekać na Nole czy Rafę wystarczy więc:

  • przy stanie 2-0 wygrać 3 seta;
  • przy stanie 2-0 dać się wyszumieć dziadkowi i wygrać 4 seta;
  • przy stanie 2-1 lub 2-2 nie znęcać się nad skonanym dziadkiem i wybrać się z seniorem na wycieczkę rowerową.

Dlaczego ci wszyscy rośli, atletyczni młodzianie tego nie robią? Pojęcia nie mam. 😜

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez dzarro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, dzarro napisał:

Albo coś jest dozwolone albo nie. Kolarstwo to kolarstwo. To sport gdzie było mnóstwo afer. Z drugiej strony skrajnie nieatrakcyjny dla widza, polegający wyłącznie na eksploatowaniu ludzkiej wydajności do granic absurdu.

Czy pięciosetówka ponad 4 godziny w upale na AO to nie takie samo ekspolatowanie?

39 minut temu, dzarro napisał:

Granie z różnego rodzaju brokerami bólu w różnych dyscyplinach to normalka. Co innego gdyby Rafa brał coś na wydajność - jak Szarapova, ale chyba niczego takiego nie wyłapano.

Tages-Anzeiger  podkreśla, że Nadal nie złamał żadnych przepisów antydopingowych i zaznacza, że większość środków przeciwbólowych jest dozwolona. König przyznaje, że na liście zabronionych są tylko te najmocniejsze, aczkolwiek np. tramadol został zabroniony przez Międzynarodową Unię Kolarską (UCI), ale wolno go stosować w innych sportach, choćby w tenisie. To silnie działający lek narkotyczny, badania wykazały, że podwyższał wydolność o 5 procent. Kolarze łykali go kiedyś jak cukierki - w trakcie wyścigów. Maskował bowiem ból, pozwalał zmuszać organizm do większego wysiłku, ale wpływał na obniżenie koncentracji, co groziło wielkimi kraksami w peletonie. Dziś trwają dyskusje, czy powinien być zabroniony w całym sporcie.

Czytaj więcej na

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez audiofan01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Meloman napisał:
W dniu 5.07.2022 o 22:17, Zbig napisał:

Nie chcemy snuć kolejnych chorych teorii 😉

Czasami jednak lepiej jest milczeć, w myśl starego przysłowia...

Są lepsze wątki na takie teksty, więc nie będę tego ciągnął 😉

47 minut temu, dzarro napisał:

Granie z różnego rodzaju brokerami bólu w różnych dyscyplinach to normalka.

Oczywiście.  Najwięcej mówi się o Rafie, bo jest na szczycie świecznika.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, audiofan01 napisał:

 

To silnie działający lek narkotyczny, badania wykazały, że podwyższał wydolność o 5 procent. Kolarze łykali go kiedyś jak cukierki - w trakcie wyścigów. Maskował bowiem ból, pozwalał zmuszać organizm do większego wysiłku, ale wpływał na obniżenie koncentracji, co groziło wielkimi kraksami w peletonie. Dziś trwają dyskusje, czy powinien być zabroniony w całym sporcie.

 

Czyli w końcówce meczu tenisowego fan takich używek powinien przegrywać seta 0-6, popełniając 12 podwójnych błędów serwisowych pod rząd. 

Chyba, że obie strony biorą. Wtedy mamy mecz Ostapienko w amoku versus Sabalenka w rozsypce. Pewnie dużo estrogenu dosypują do tego przysmaku. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, dzarro napisał:

Czyli w końcówce meczu tenisowego fan takich używek powinien przegrywać seta 0-6, popełniając 12 podwójnych błędów serwisowych pod rząd. 

Oj tam, Rafa sobie dostawi do szeregu przy ławce jeszcze więcej butelek, zacznie ręczniki  w kostkę układać i trawę czesać grzebieniem i jakoś utrzyma tę koncentrację😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, audiofan01 napisał:

Oj tam, Rafa sobie dostawi do szeregu przy ławce jeszcze więcej butelek, zacznie ręczniki  w kostkę układać i trawę czesać grzebieniem i jakoś utrzyma tę koncentrację😉

Na Kyrgiosa to może nie wystarczyć 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyniczny dowcip o "Zaj...stej promocji na Kazachstan" nabrał dziś nowego znaczenia.  Angole zrobili co mogli - ale i tak będą mieli Rosjankę w finale.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez dzarro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i proszę - moja faworytka Simona Halep odpadła z Rybakiną. Ktoś na nią stawiał?
Ten mecz to klasyczny przykład tego ile zależy od dyspozycji dnia. Rybakina prawie bezbłędna i niezwykle skuteczna, Halep dużo słabsza niż zwykle i aż 9 podwójnych błędów serwisowych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, soundchaser napisał:

No i proszę - moja faworytka Simona Halep odpadła z Rybakiną. Ktoś na nią stawiał?
Ten mecz to klasyczny przykład tego ile zależy od dyspozycji dnia. Rybakina prawie bezbłędna i niezwykle skuteczna, Halep dużo słabsza niż zwykle i aż 9 podwójnych błędów serwisowych.

7 lat różnicy, to już nie jest ta Simona co kiedyś, ostatni duży turniej wygrała ponad 2 lata temu...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bohater czy ryzykant ponad miarę ( zdrowie )?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli Kyrgios wygra to i tak wszyscy powiedzą, że dzięki temu, że Rafa był nie w pełni sił i to jest m.in.  to o czym pisałem i co nie bardzo mi się podoba.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez audiofan01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można się bylo tego spodziewać. Chyba liczył na cud dogrywając mecz z Fritzem, mógł młodego puścić do półfinału. Jednak z drugiej strony czy Taylor na to zasługuje jeśli nie potrafił pokonać Rafy w takim stanie? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.