Skocz do zawartości
IGNORED

Sub do stereo.


pawelfred

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Posiadam zestaw stereo tj. Yamaha RN-500 + Onkyo DX-6850 + Dali Zensor 3. Zastanawiam się nad dokupieniem subwoofera aby uzupełnić dolną częstotliwość w muzyce. Zestaw ten również wykorzystuję podczas oglądania filmów (w proporcji 70/30 muzyka/film).

Zastanawiam się nad Tannoy TS2.8 ze względu na obudowę zamkniętą oraz Yamaha ns-sw300 - tu jest możliwość ustawienia suba "music/cinema". Pokój 23m2. Kwota 1.500 złotych. Sprzęt nowy.

Temat rzeka ale może ktoś posiada w/w modele i coś podpowie. Będę wdzięczny. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sub w stereo to kiepski pomysł. Kiedyś przerabiałem temat. Rozwiązanie wymaga głębszego zaangażowania niestety. U mnie skończyło się na właściwym wzmacniaczu i kolumnach. Po tych zabiegach wypialem z stereo subwoofer i go sprzedałem bo teraz jest petarda. W kwestii szczegółów pisz na priv. Pzdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważ jeszcze Rel T5i oraz markę BK Electronics model XLS200 lub większy XXLS400. Wyjdzie trochę więcej niż założony budżet, ale naprawdę warto dopłacić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej kwocie daj sobie spokój. Nie warto. Nic nie poprawisz a tylko dużo zepsujesz. Przynajmniej jeśli chodzi o muzykę. W kinie? Nie wypowiadam się

W muzyce ten

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Co prawda głośnik mały, nie przepchnie dużych ilości powietrza ale zdecydowanie nadrobi szybkością i dokładnością. Polecali mi go ludzie zawodowo zajmujący się nagłośnieniem. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 1500 zł to można kupić coś sensownego. Subwoofera raczej nie powinno stosować się w muzyce, ale co kto preferuje :)

Czasami może brakować tego dodatkowego basu, więc jestem w stanie zrozumieć potencjalnych użytkowników. Z tych dwóch, zdaje się, że Yamaha ma większy woofer i obudowę. Po za tym ma jeszcze rozgranicznik kino/muzyka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Chociażby dlatego,  że jeżeli subwoofer stoi zazwyczaj w innym miejscu, a niż w głośniki w konfiguracji stereo. Może brakować spójności albo bas będzie dominował z któreś części pokoju.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat raczej już zamknięty ale dodam tylko że nie ma dużego znaczenia gdzie sub stoi bo nasze ucho nie potrafi określić kierunku niskich Hz, wiadomo, w kątach najbardziej się wzbudza, ale każdy sub ma regulacje, jak - volume czy filtry (odcięcia) by za bardzo nie dudnił, gdy już znajdzie się w rogu pokoju i zamianę fazy by zgrać wychylenie membran z resztą głośników, wiec to co pisze kolega wyżej jest bardzo nie aktualne.

mój sub B&W 610 wspierał monitory Bowersa w stereo i było ok.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Nikimaj napisał:

Chociażby dlatego,  że jeżeli subwoofer stoi zazwyczaj w innym miejscu, a niż w głośniki w konfiguracji stereo. Może brakować spójności albo bas będzie dominował z któreś części pokoju.

To stare mity ;-)

Dzieki niezaleznemu ustawieniu subwoofera (albo lepiej kilku subwooferow) mozesz wybrac akustycznie optymalne miejce ustawienia subwoofera (patrz temat mody i rownomierny rozklad cisnienia w pomieszczeniu, itd..) niezaleznie od optymalnego miejsca glownych glosnikow.

A spojnosc to kwestja dopasowania poziomu glosnosci, czestotliwosci podzialu i fazy/delays.

Niestety brak zrozumienia tego problemu pokutuje od wiekow i to podejscie "Sub to tylko do KD" wydadaje sie byc "niezniszczalne"  -> grassuje po wszystkich forach Audio i jest przekazywane z pokolenia na pokolenie

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia- sub w stereo się sprawdza, lecz występuje konieczność jego starannego ustawienia, i to zarówno pod względem elektrycznym, jak i miejsca. O ile sprawa filtracji była wielokrotnie wałkowana i nie trzeba się powtarzać, to dla pojedynczego suba najlepiej sprawdziło się umiejscowienie w okolicy środka bazy. Chodziło mi po głowie zbudowanie dwóch subwooferów jako podstaw pod kolumny podstawkowe, ale zawiesiłem to na czas nieokreślony.

Jeszcze kwestia "szybkości"- potwierdzę też trywialne wręcz zdanie nt suba do muzyki- nie może mulić, glosnik musi być zdolny do przekazania "kopa". Bardzo dawno temu zaliczyłem tonsilowego Sub-Sat'a 1.1. Tam tylko buczało jak krowa i zestaw głośnikowy po tygodniu już znalazł inny dom ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, porlick napisał:

...sub w stereo się sprawdza, lecz występuje konieczność jego starannego ustawienia, i to zarówno pod względem elektrycznym, jak i miejsca. 

Dlatego jak ktoś nie ma wiedzy i doświadczenia, to chyba lepiej wyjdzie zamieniając monitory na "takie same" podłogówki. Ciekawe co autor powie po testach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sub w stereo to bardzo dobry pomysł. Oczywiście nie byle jaki. Jeśli dobiera się kinowego klipscha lub magnata tonie dziw że pojawiają się później takie komentarze. 

Zamknięty tannoy to bardzo dobry pomysł. Lata temu gościł u mnie msub i teraz szkoda że się go pozbyłem. Drożej wiadomo rel. Te nowe TS są dobrze wycenione.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, 5z0p3n napisał:

Te nowe TS są dobrze wycenione.

Stare TS, wersje studyjne, byly niesamowite. Juz nawet najmniejszy TS8 mial fajnego szybkiego kopa ale TS10 byl niesamowity, na poziomie dobrego REL albo Velodyne. Jesli znajdziecie gdzies w dobrym stanie i cenie TS10 to kupujcie w ciemno do muzyki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na nowe to faktycznie Tannoy wydaje się dobrą opcją. Rzuć jeszcze okiem na używane, za połowę budżetu można trafić REL Quake, maleństwo potrafi nieźle zaskoczyć jako uzupełnienie monitorów - szybkość, czystość jak więksi bracia. Sam kupiłem w ciemno i  byłem załamany wyciągając z pudełka, mała kostka rodem z głośników komputerowych myślę sobie. Uruchomiłem, dostroiłem no i tak został w kąciku. Nie widać, ale za to słychać, znajomi się zastanawiają jak to możliwe że malutkie monitorki z 15 centymetrowymi membranami tak nisko schodzą.W trybie muzyka czysty, twardy bas - może się wydawać zbyt suchy (ja tak lubię), tryb kino zaczyna mruczeć i zaciągać. Mam do porównań suba Kefa to w trybie muzyka gra tak jak Rel w trybie kino.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, tymek napisał:

znajomi się zastanawiają jak to możliwe że malutkie monitorki z 15 centymetrowymi membranami tak nisko schodzą

To dziś nie jest żadne "halo" Devialet Phantom z ciut większymi wooferami ma moniejszy bas niż większość kolumn, a to wszystko w 6 litrach...także wiesz :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...
W dniu 10.01.2019 o 21:28, szymon1977 napisał:

Ciekawe co autor powie po testach.

To teraz pozwolę sobie odpisać jako autor tematu.

Posiadając Yamahę R-N500 i kolumny podstawkowe Dali Zensor 3 ustawione w taki sposób jak na zdjęciu poniżej, brakowało mi niskich tonów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Po likwidacji akwarium kolumny przeniosłem na górne rogi komody oraz szafy. Poprawa była i tak to zostało na około 2,5 roku. Aż do momentu podjęcia decyzji o zakupie subwoofera, który miał mieć zastosowanie głównie do muzyki jak również w "kinie domowym 2.1". Wertowałem to forum oraz inne w poszukiwaniu odpowiedzi. Jeżeli chodzi o Klipsch R-110Sw miał on być złotym środkiem - i muzyka i kino z uwagi na przedni basreflex. Muszę tu zaznaczyć, że na różnych forach i również na tym "branża" polecała ten sub do stereo. (w kilku innych tematach). Stety/niestety użytkownik SZROT kilka godzin za późno napisał w tym temacie o subach Tannoy'a, które jako pierwsze brałem pod uwagę (TS2.8) jednak z uwagi na brak opinii na forach odnośnie tego modelu odpuściłem go. Czy dobrze zrobiłem.....

IMG_20190110_124527.thumb.jpg.d79ff75acb24831210d839f80d0e642c.jpg

Powyższe ustawienie dało to czego mi brakowało. Basss.... i wszystko było by pięknie, gdyby nie ochota zmian po kilku latach egzystencji w powyższym wystroju pokoju. A jak "nowy" pokój to i nowa Yamaha. Po 2 miesiącach rozważań (czyli ślęczenie po nocach nad różnymi forami audio) doszedłem do wniosku, że nie potrzebuję kolejnego amplitunera RN803d i poszedłem w stronę wzmacniacza a że charakter Yamahy mi pasuje, kupiłem ponownie w Pabianicach Yamahe AS701 - wystawowa, po niższej cenie a co najważniejsze dla mnie - gwarancja 3 lata od dnia zakupu (i nie, nie robię tu reklamy i proszę tego tak postrzegać). Obecnie źródłem jest Google Chromcast Audio z Tidalem HiFi a ponad 20 letnie Onkyo DX-6850 odpoczywa. TV do Yamahy po Fiio D03K i na tą chwilę takie połączenia sobie chwalę. 

IMG_20190323_132526.thumb.jpg.0df5af0cedd58e29b28703868fe946e1.jpg

Musiało upłynąć ponad 3 lata, żebym na własne ucho poczuł co to znaczy "poprawne ustawienie kolumn", że "kolumny muszą mieć przestrzeń" a więc podstawy, które są tu na forum wpajane młodym użytkownikom.... . AS701 i Zensory 3 grają znakomicie. To czego mi brakowało czyli tonów niskich miałem już pod dostatkiem i to w trybie piure direct. Klipsch nie był włączany aż do dziś.

CDN...

 

IMG_20190327_142103zzz.thumb.jpg.657b79ab62ef1258dfee2808e050b831.jpg

Teraz Klipsch służy mi głównie do oglądania filmów w czym sprawdza się znakomicie. Polecam nowego Blade Runner’a  - kosmos. Sub jest odcięty na minimum i uzupełnia mi niskie tony. A więc czy był to zbędny zakup? Cóż, nie. Biorąc pod uwagę kino domowe czy też 2.1 do filmów to wybór znakomity. Jeżeli  chodzi o stereo, to tak naprawdę od dziś będzie on w fazie testów biorąc pod uwagę ostateczne ustawienie kolumn. Zobaczę po prostu czy w stereo będzie jako on czy off, bo jeśli chodzi o film to na pewno on.

Przepraszam za długi wpis ale człowiek się cieszy to i coś z radości piszę…

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.