Skocz do zawartości
IGNORED

Kolumny na całe życie...


slaaawek

Rekomendowane odpowiedzi

43 minuty temu, ira napisał:

Nie ma szans żeby zagrały od Zeusów. Może od pary..Od 2 par raczej nie. Czadowa obramówka na TV. Szymon nie myślałeś ,żeby ją chlapnąć na złoty kolor?

Zastanawiałem się nad różowym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, robert19091990 napisał:

Żart to Twoja wiedza na temat praw fizyki i.....akustyki.
13 cm woofer w dobrze zestrojonej obudowie potrafi narobić w niewielkim pomieszczeniu podobnego zamieszania co kolumny podłogowe w pokojach + 25m2.
No ale lepiej wsadzić w 12m2 kolumny na 25-30cm wooferze i słuchać rezonansu i fal stojących? Nie każdego stać na panele akustyczne i basstrapy a poza tym są pewne kompromisy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
13 cm woofer w dobrze zestrojonej obudowie potrafi narobić w niewielkim pomieszczeniu podobnego zamieszania co kolumny podłogowe w pokojach + 25m2.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

A prawa fizyki, to zostaw w spokoju.

Ty chcesz to porównywać, zapomnij ;)) koledzy tych pierdziawek nawet by nie kupili do komputera.

fizyka ;)).jpg

Te duże nie wypluły membran, ciekawe czy fizyka pomogła by tym maluchom;))))

d'agostino.jpg

I zostaną na całe życie :))

1 godzinę temu, Szymon napisał:

Zastanawiałem się nad różowym.

Jestem za tęczowym..............

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

pre lampowe Adagio Sound, końcówka Sugden Au51 P MKII, AVI Laboratory Series, strojenie kolumn Adagio Sound - wszystko spięte kabelkami ;-)) żeby grało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, robert19091990 napisał:

Żart to Twoja wiedza na temat praw fizyki i.....akustyki.
13 cm woofer w dobrze zestrojonej obudowie potrafi narobić w niewielkim pomieszczeniu podobnego zamieszania co kolumny podłogowe w pokojach + 25m2.
No ale lepiej wsadzić w 12m2 kolumny na 25-30cm wooferze i słuchać rezonansu i fal stojących? Nie każdego stać na panele akustyczne i basstrapy a poza tym są pewne kompromisy.

Czy robiles juz kiedys pomiary modow takich wiekszych i mniejszych glosnikow?

Ponizej znajdziesz takie pomiary (w tym samym pomieszczeniu)

U gory duze glosniki (Woofer 18")

Na dole male glosniki (Woofer 5") 

Czy widzisz duza roznice w rezonansach i falach stojacych?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, robert19091990 napisał:

Żart to Twoja wiedza na temat praw fizyki i.....akustyki.
13 cm woofer w dobrze zestrojonej obudowie potrafi narobić w niewielkim pomieszczeniu podobnego zamieszania co kolumny podłogowe w pokojach + 25m2.
No ale lepiej wsadzić w 12m2 kolumny na 25-30cm wooferze i słuchać rezonansu i fal stojących? Nie każdego stać na panele akustyczne i basstrapy a poza tym są pewne kompromisy.

13 godzin temu, robert19091990 napisał:

Tak się czasem zastanawiam, jak długo będzie jeszcze żył mit o "duszeniu się" dużych głośników w "za małym" pomieszczeniu?

Wraz z mitem o "doskonałym i wyrafinowanym basie" z wooferków wielkości talerzyka pod filiżankę z kawą?

Nie wiem dlaczego mój wpis łajza* przerobiła na kolejny cytat z "robert....."

 

* w rozumieniu- silnik forum

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że kult wsadzania potężnych podłogówek w pomieszczenia 12m2 +/- 3m2 ma się nadal dobrze, przerabiałem te temat jak miałem....naście lat ale na szczęście z tego wyrosłem i z własnego doświadczenia wiem, że po to powstają monitory bliskiego czy dalekiego pola, by można było to wszystko ze sobą pogodzić i iść na kompromisy a przy tym zachować to co w brzmieniu jest najważniejsze czyli liniowość i spójność.

A po takim wpisie już jestem w pełni utwierdzony w tym, iż jesteś dla mnie mało atrakcyjnym partnerem do konwersacji ze względu na opartą wiedzę tylko czysto teoretyczną a w dodatku podpartą językiem marginesu społecznego zatem....powodzenia pod budką z piwem i bez odbioru :)

14 godzin temu, Kazik II napisał:

Ty chcesz to porównywać, zapomnij ;)) koledzy tych pierdziawek nawet by nie kupili do komputera.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, robert19091990 napisał:

i z własnego doświadczenia wiem, że po to powstają monitory bliskiego czy dalekiego pola, by można było to wszystko ze sobą pogodzić i iść na kompromisy a przy tym zachować to co w brzmieniu jest najważniejsze czyli liniowość i spójność.
 

Roznica miedzy monitorami bliskiego i dalekiego pola nie ma nic wspolnego z wielkoscia pomieszczenia! I jedne i drugie stoja w tym samym pomieszczenie, tak ze nie jestem pewny gdzie I jak ty te wlasne doswiadczenia zbierales ;-)

BTW. Czy to Twoje doswiadczenie bylo oparte o jakiekolwiek pomiary?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, xajas napisał:

Roznica miedzy monitorami bliskiego i dalekiego pola nie ma nic wspolnego z wielkoscia pomieszczenia! I jedne i drugie stoja w tym samym pomieszczenie, tak ze nie jestem pewny gdzie I jak ty te wlasne doswiadczenia zbierales ;-)


A wiesz o tym, że dodatkowo spore znaczenie ma to z jakiego punktu w pomieszczeniu słuchasz muzyki ze swojego zestawu? Niektórzy biegają z kolumnami po pokoju zmieniając niejednokrotnie ustawienie kolumn, umeblowanie, punkt odsłuchu. W jednej konfiguracji będzie bas dudnił, w innej będą niedostatki, zachwiana stereofonia itp.  W małym pomieszczeniu powiedzmy 12m2 +/- 3m2 masz bardzo wąskie pole manewru by cokolwiek zrobić i skorygować ustawieniem czy to kolumn czy punktu odsłuchu a samo wsadzenie dużych "skrzynek" to zabieranie kolejnych m2 i spore problemy z ustawieniem. Jasne, możesz wszystko skorygować basstrapami, rezonatorami, rozpraszaczami, to wszystko ma znaczenie ale czy każdego na to stać? Nie wydaje mi się dlatego spora część ludzi szuka kompromisów. Gdyby wszystko było tak proste i logiczne to czy producenci bawiliby się w budowanie monitorów? Raczej nie.
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, robert19091990 napisał:


A wiesz o tym, że dodatkowo spore znaczenie ma to z jakiego punktu w pomieszczeniu słuchasz muzyki ze swojego zestawu?

Naprawde? No to teraz odkryles Ameryke :-)

Ile metrow kwadratowych zajmuje sredniej wilkosci podlogowiec a ile monitor na solidnej podstawce?

Tego typu argumenty to bzdura. 

 

I ciagle jesszcze mie pokapowales, ze male glsoniki produkuja porownywalne mody do duzych glosnikow (ignorujesz zacytowane wyniki pomiarow a nie robisz wlasnych). 

Kup sobie mikrofon pomiarowy, zainstaaluj darmowy program REW, prze4prowaadz kilka pomiarow porownawczych (wielkie I male glosniki w tym samym pomieszczeniu), zacytuj je tutaj w forum i potem podyskutujemy jeszcze raz o tych wynikach. Wtedy potraktuje Twoja wypowiedz "..z wlasnego doswiaadczenia wiem..." powaznie.

 

Jesli tego jeszcze nigdy nie robiles to jest to tak, jak bym dyskutowal z slepym o kolorach :-)  

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, robert19091990 napisał:

Widzę, że kult wsadzania potężnych podłogówek w pomieszczenia 12m2 +/- 3m2 ma się nadal dobrze

Jeszcze lepiej ma się aktualnie tendencja do wsadzania "chudych słupków" itp. i oczekiwania dociążenia, nisko schodzącego basu i naturalności, a póżniej szukania rozwiązania problemu w DAC lub kablach. Już wolę wstawić większe paczki do mniejszego pokoju :) 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, robert19091990 napisał:

to co w brzmieniu jest najważniejsze czyli liniowość i spójność.

Hm, … zawsze myślałem, że najważniejsze są emocje:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazik te wielkie kolumny na 12" to twoje. Fajnie wyglądają i pewnie robią robotę, jakiej wielkości pokój? Duży niskotonowy gra lepiej i swobodniej od małych np.2x18cm takie mam wrażenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, zibii napisał:

Kazik te wielkie kolumny na 12" to twoje. Fajnie wyglądają i pewnie robią robotę, jakiej wielkości pokój? Duży niskotonowy gra lepiej i swobodniej od małych np.2x18cm takie mam wrażenie.

Miałem przez kilka miesięcy takie kolumienki z wielkim głośnikiem basowym. Niestety nie chciały grać. Basik delikatnie mówiąc nie powalił, 2 mniejsze 18cm go znieważyły a 4 x 18... to nawet nie wspomnę. Trochę ludzi ich u mnie słuchało, również tu piszących :)

Pewnie nie wpisały się w system jak inne "topowe" metki, które testowałem w ostatnim roku. A trochę tego było...

Jakość przetworników i umiejętność aplikacji widać zwyciężyła nad wielkością przetwornika.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny na,, całe życie,, do 30tys.zl? Dla miłośnika muzyki klasycznej, z uwzględnieniem muzyki Straussa to...? Będę wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, zibii napisał:

Kazik te wielkie kolumny na 12" to twoje. Fajnie wyglądają i pewnie robią robotę, jakiej wielkości pokój? Duży niskotonowy gra lepiej i swobodniej od małych np.2x18cm takie mam wrażenie.

Skrzynki pozostały stare i zamiast utylizować pozostały wykorzystane.

Priorytetem przy strojeniu było uzyskanie max dynamiki z użytych przetworników (więc całkiem rozsądnie, bez kompresji radzą sobie z symfonią  Mahlera )

Uzyskaliśmy efektywność na poziomie 91 dB, minimalny spadek impedancji 4,2 ohm, który jest przyjazny dla tranzystora i lampy ;))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

pre lampowe Adagio Sound, końcówka Sugden Au51 P MKII, AVI Laboratory Series, strojenie kolumn Adagio Sound - wszystko spięte kabelkami ;-)) żeby grało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szymon przecież to nie tajmnica, że duża ilość metkowych gratów nie gra. Dlatego ja wolę usłyszeć to na własne uszy.

Kazik no muszę się w końcu do Ciebie wybrać jestem ciekawy grania amt na górze bo dużo dobrego o nich piszą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pre lampowe Adagio Sound, końcówka Sugden Au51 P MKII, AVI Laboratory Series, strojenie kolumn Adagio Sound - wszystko spięte kabelkami ;-)) żeby grało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, robert19091990 napisał:

W małym pomieszczeniu powiedzmy 12m2 +/- 3m2 masz bardzo wąskie pole manewru by cokolwiek zrobić i skorygować ustawieniem czy to kolumn czy punktu odsłuchu a samo wsadzenie dużych "skrzynek" to zabieranie kolejnych m2 i spore problemy z ustawieniem.

Czy my tu gaworzymy o zgniłych kompromisach?

Jak nie, to znaczy, że mówimy o komnacie, już mniej ważne jak dużej ale takiej gdzie "się nie mieszka", gdzie się nie "walczy o ogień" z resztą domowników, którzy chcą tv oglądać, na plejstejszyn grać czy inną biesiadę sprawować...prawda, czy nie?

O takiej (chyba?) mówimy, gdzie się słucha Muzyki...więc te problemy z "wąskim polem manewru" są troszku pomijalne?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Sine Metu

(Konto usunięte)
W małym pomieszczeniu powiedzmy 12m2 +/- 3m2 masz bardzo wąskie pole manewru by cokolwiek zrobić i skorygować ustawieniem czy to kolumn czy punktu odsłuchu a samo wsadzenie dużych "skrzynek" to zabieranie kolejnych m2 i spore problemy z ustawieniem.


Jeżeli to mają być kolumny na całe życie, to może wreszcie czas wyjść z pokoju dziecinnego i regałowych popierdółek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Sine Metu napisał:

Jeżeli to mają być kolumny na całe życie, to może wreszcie czas wyjść z pokoju dziecinnego i regałowych popierdółek

Kwintesencja tego forum w ostatnim czasie, w sumie powoli zaczynam rozumieć dlaczego "najstarsi" użytkownicy tego forum zaczynają stąd wychodzić, bo jak widać filozofia z ignorancją tu lubią chodzić w parze ;) Ma być "pierdolnięcie", masz mieć podłogówki na 30cm basie,  masz mieć wielkie pomieszczenie, a jak takowych warunków nie posiadasz to nie zabieraj głosu w dyskusji. Już "uszami wyobraźni" słyszę tą rzeźnię i rezonans przyprawiający o ból głowy. No ale co kto woli. 
Zostawiam was w tej piaskownicy i ze swoimi zabawkami. Więcej pokory życzę na przyszłość a jeżeli was nie stać na nią to zróbcie objazdówkę po wszystkich krajowych producentach kolumn i nauczcie ich tworzyć zestawy dla każdego i dla każdego pomieszczenia. Pozdrawiam i bez odbioru. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, robert19091990 napisał:

Kwintesencja tego forum w ostatnim czasie, w sumie powoli zaczynam rozumieć dlaczego "najstarsi" użytkownicy tego forum zaczynają stąd wychodzić

To już dawno nieaktualne jest. "ONI" właśnie wracają!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, Szymon napisał:

Zastanawiałem się nad różowym.

Też ładnie. 

 

22 godziny temu, Kazik II napisał:

 

Ty chcesz to porównywać, zapomnij ;)) koledzy tych pierdziawek nawet by nie kupili do komputera.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Te duże nie wypluły membran, ciekawe czy fizyka pomogła by tym maluchom;))))

O ,jakie ciekawe kolumny. Na dole też PHL?

Kolega zrobił takie. PHL na średnicy ,reszta na Scanach. Elektronika też jego autorstwa.

system.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy przypominam, że mój wątek dotyczy zupełnie czegoś innego...

nie szukamy tu sporów i awantury ale jednocześnie nie chcę analizy specyfikacji technicznych i wywodów w tym zakresie...

podawajcie bardzo proszę konkretne modele Waszych wymarzonych ulubionych kolumn, z którymi mimo wszystko chcielibyście zostać forever:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

w końcu kompletny system:)             Geodezja - Geologia - Górnictwo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

1 minutę temu, Dawid Hare napisał:

harpia.thumb.jpg.120304a05de40b19093a2b89d39e85bc.jpg

 

as-3.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Harpia... Moon...Sinusaudio...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, zibii napisał:

Szymon jeśli Isis nie zagrały to musisz jeszcze przetestować Duke. A jak oceniasz brzmienie zakresu średnio- wysokiego w Isis?  

To nie jest miejsce aby się rozpisywać obficie na temat tych kolumn. Pewnie przyjdzie na to czas.

Kolumny aparycji teściowej niezbyt mnie interesują :)

Branie coraz droższych kolumn tego samego producenta nie ma najmniejszego sensu, skoro produkt za blisko 100 000zł ma tyle braków  i niedoróbek to nie oczekuj cudów od reszty oferty. Średniak rodem z APSa (miałem taki w tych paczkach za kilka kzł). Gwizdek estradowy 18 sound w tubce i basowiec tej samej firmy to nie są moje klimaty. I wcale nie chodzi, że gwizdek jest ostry czy ofensywny bo jest zupełnie odwrotnie. Pięta achillesowa to tubkowy charakter średnicy i strasznie słaba góra pasma, przygaszona z małą ilością wybrzmień i mało wyrafinowana jak z kopułki za 100zł. Pewnie dlatego producent w opcji sprzedaje dodatkowy moduł wysokotonowy bo za te pieniądze nie można było od razu zamontować czegoś na przyzwoitym poziomie. Kolumny dość mocno kierunkowe, w małych pomieszczeniach będzie problem w ustawieniu jak ze starymi Vintage.

Mam trochę zdjęć z wnętrza i szczegółów wykonania, które nawet w kolumnach za 5kzł są nie do przyjęcia.

Więcej nie będę marnował swego czasu na tego producenta.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 hours ago, slaaawek said:

Koledzy przypominam, że mój wątek dotyczy zupełnie czegoś innego...

nie szukamy tu sporów i awantury ale jednocześnie nie chcę analizy specyfikacji technicznych i wywodów w tym zakresie...

podawajcie bardzo proszę konkretne modele Waszych wymarzonych ulubionych kolumn, z którymi mimo wszystko chcielibyście zostać forever:)

Od siebie  dorzucę KEF BLADE 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.