Skocz do zawartości
IGNORED

Podfrez-dyfrakcja "twórcy mitów"


Kowalski E.

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, borysgo2 napisał:

Moim zdaniem jezeli te roznice wystepuja w dosyc wazkim zakresie (np z 500Hz - 1kHz szerokosci dolek/gorka) to faktycznie mozna ich nie wychwycic od razu. Jezeli natomiast roznice rzedy 1-2dB wystepuja w szerszym zakresie czestotliwosci (np dopasowywanie kompensacji BS albo korekcja ilosci najwyzszej oktawy) to juz slychac to wyraznie.

Ten przykład charakterystyki kolumny B&W który jest wyżej powinien dawać słyszalny efekt a testerzy twierdzili że tej górki nie słychać w praktyce. Ja im wierzę bo w DSP można przetestować każdą górkę i to w czasie rzeczywistym, programujesz górkę i potem słuchasz z miejsca odsłuchu włączając ją lub wyłączając. Wiele górek do 3 dB na sygnale muzycznym jest nie do wychwycenia.  Oczywiście nie wiadomo czy ta górka mierzona z 1 m była również z odległości odsłuchowej która z reguły jest ca. 3 razy większa niż jeden metr. Przykład jak zmienia się charakterystyka przy niewielkim przestawieniu mikrofonu względem kolumny jest wyżej. Zmiany są odnotowane znaczące. Dołek poniżej 100 Hz zniknął po przesunięciu mikrofonu 20 cm do tyłu.

Godzinę temu, borysgo2 napisał:

Jak juz jest DSP to nie jest to symulacja tylko rzeczywisty pomiar.

Ja bym to nazwał symulacją bo krótkim czasie można wykona dużą liczbę nastaw zwrotnicy i te nastawy bezpośrednio porównywać zarówno pod względem pomiarowym jak i na nagraniach muzycznych.

Godzinę temu, borysgo2 napisał:

bo wcale nie jest powiedziane ze prawy i lewy kanal w danym pomieszczeniu bedzie mial taka sama zwrotnice.

Najczęściej potrzebne są inne nastawy dla lewego i prawego kanału, ale dusza audiofilska broni się się przed takim układem nastaw. Pokaz takich nastaw jest na filmie w wątku klubowym o procesorze DEQ2496 na samym końcu wątku. Prezenter porównuje pomiary klasyczne z tymi robionymi za pomocą tego DEQ. Bardzo ciekawy film warto obejrzeć. Wątek jest w klubach ale niestety zapadł się już głęboko i trudno się go szuka. Chyba był też ten film w wątku o audio mitach. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, slawek.xm napisał:

skrzynke konstruuje konstruktor kolumn np Gravesen sporo czasu i poświeca optymalizacji modułu wysokotonowego

Fokal Wilson Audio B@W  Vandersteen Tworza moduły bo lepiej brzmia kolumny wyrównane czasowo niz elektronicznie 

dla najmniej kręcących fazę filtrów pierwszego rzędu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Pamietaj ze

a) wiekszosc tych konstrukcji powstala w czasach, w ktorych technika analogowa (nie cyfrowa) nie umozliwiala odpowiedniej korekcji czasowej (Dealay)

b) sa to firmy wyspecjalizowane w konstrukcjach pasywnych a nie aktywnych -> to tak jab bys oczekiwal od producenta wzmacniaczy lampowych ze zastosuje zasilacz impulsowy ;-)

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.01.2019 o 11:47, Lech36 napisał:

A jakie dyfrakcje muszą być na tym rozpraszaczu drajwera wysokotonowego po lewej stronie skrzynki. To nie może grać ;-). 

To może sobie poczytasz jak to działa zanim coś napiszesz ?

Czy tutaj :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

i tutaj

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

W dniu 2.01.2019 o 10:38, Kowalski E. napisał:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Może zauważyłeś że tam jest tuba ?

 

W dniu 2.01.2019 o 11:39, xajas napisał:

widocznie znaFca jeszcze nie slyszal i nie widzial prawdziwych glosnikow

Tak bo montaż 10 czy 18 calowego głośnika bez/z podfrezowanim  będzie miało jakieś znaczenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, raven1985 napisał:

To może sobie poczytasz jak to działa zanim coś napiszesz ?

Czytałem, nie zmienia to faktu że jest to element tworzący dyfrakcje na krawędziach tych rozpraszaczy. Każda krawędź ostra tworzy dyfrakcje nawet te w meblach otaczających kolumny.

5 minut temu, raven1985 napisał:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czy będzie jakiś komentarz ze strony kolegów przywiązanych do nierównych odległości głośników od krawędzi pionowych skrzynki? ;-) 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Lech36 napisał:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Czy będzie jakiś komentarz ze strony kolegów przywiązanych do nierównych odległości głośników od krawędzi pionowych skrzynki? ;-) 

Budowa zestawów głośnikowych to sztuka kompromisów, nie ma wiec sensu wyrywać poszczególnych rozwiązań z kontekstu i porównywanie ich do innych wyrwanych z kontekstu. Zauważ jaki promień zaokrągleń maja boki tych zestawów i to nie tylko pionowe ale i poziomy pod wysokotnówką, jaką szerokość ma przednia ścianka. Niech nie umknie fakt frezowania - głośniki sa zlicowane z przednią scianką ;)
Czyli konstruktorzy starali sie wyeliminować jak najwięcej problemów akustycznych zanim wzięli się za aktywna korekcje DSP która te zestawy uzupełnia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, sts napisał:

Budowa zestawów głośnikowych to sztuka kompromisów

Wiem, to wyżej to był taki lekki sarkazm związany z wyczuwaną w wypowiedziach lekką agresją w stosunku do tego co piszę na forum ;-). Jeżeli nie ma problemów to podfrezowania należy robić, ale też u mnie najlepiej graja kolumny bez podfrezowań z tym że fronty nie są grube mimo aluminiowych masywnych koszy. Używam też głośników z frontem grubości ca 10 mm i jak był kiedyś  zamontowany bez podfrezowania to wyglądał wyjątkowo nieciekawie. Zamontowany został w innej wersji skrzynki z podfrezowaniem. Teraz jest ślicznie ;-).  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sts

Projektujac zespół głosnikowy czy to na zwrotnicach pasywnych czy aktywnych analogowych czy cyfrowych

zalezności sa dokładnie te same

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To oczywiste, o korekcji DSP wspominałem raczej w kontekście zainteresowań Lecha i tego ze jej stosowanie, mimo ze daje olbrzymie możliwości, nie zwalnia odpowiedzialnego konstruktora z eliminowania problemów akustycznych w naturalny sposób.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, slawek.xm napisał:

Projektujac zespół głosnikowy czy to na zwrotnicach pasywnych czy aktywnych analogowych czy cyfrowych

zalezności sa dokładnie te same

Tu bym trochę polemizował bo rezystancje przejścia cewek szeregowych w istotny sposób potrafią zmienić warunki współpracy głośnika z obudową.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sts  wiesz dla kogos uzycie dsp może być naturalnym sposobem:)

np wrzucasz głosniki w obudowy ustawiasz jeden na drugim dsp mierzy charakterystykę usuwasz większe góry doły wycinając je i jestes szczęsliwy ,że zrobiłes sobie kolumnę

moze drastyczny przykład ale jak słyszę ,że ktos zaprojektował kolumne na słuch to jest własnie pierwsza mysl jaka mi przychodzi:)

9 minut temu, Lech36 napisał:

Tu bym trochę polemizował bo rezystancje przejścia cewek szeregowych w istotny sposób potrafią zmienić warunki współpracy głośnika z obudową.

To prawda

ale co z tego?

projektujac zwrotnicę aktywną  robisz obudowę pod zwrotnice aktywną

projektujać bierną robisz obudowę pod zwrotnicę bierną

trzeba wiedzieć jak rezystancja cewki indukcyjnej działa na filtr i układ głosnik -obudowa

głosnik sam nie zagra

zawsze projektuje się układ głosnik z obudową , i w róznych obudowach ten sam głosnik zagra zupełnie inaczej nie mówiąc o róznym filtrowaniu :)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, slawek.xm napisał:

np wrzucasz głosniki w obudowy ustawiasz jeden na drugim dsp mierzy charakterystykę usuwasz większe góry doły wycinając je i jestes szczęsliwy ,że zrobiłes sobie kolumnę

Ja tak nie postepuję więc nie wiem po co to piszesz, chyba że to nie do mnie. Jestem wyznawcą ekstremalnie prostego toru. Przy pomocy zestawów aktywnych dosyć łatwo go zrealizować a istnienie w DSP możliwości equalizacji umożliwia szybką lokalizację problemów i ich likwidację najlepiej czynnikami poza tą equalizacją czyli mechaniczymi.

8 minut temu, slawek.xm napisał:

moze drastyczny przykład ale jak słyszę ,że ktos zaprojektował kolumne na słuch to jest własnie pierwsza mysl jaka mi przychodzi

Tak kolumnę należy projektować pomiarami z 1m a kable dobieramy na słuch ;-). 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Lech36 napisał:

chyba że to nie do mnie

Lechu nie pisałem o Tobie tylko ogólnie

jesli kieruję nawet drastyczne wpisy pod Twoim adresem to to zaznaczam

chiba to zauwazyłeś?

7 minut temu, Lech36 napisał:

Tak kolumnę należy projektować pomiarami z 1m a kable dobieramy na słuch ;-)

to zalezy od tego gdzie jest ustawiona oś odsłuchu i jakie sa odległosci między głosnikami

a jesli chodzi o kable to dobieram wg budowy do odpowiednich celów lub na słuch jesli służą do tych samych celów:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, slawek.xm napisał:

głosnik sam nie zagra

Większość wysokotonowych i średniotonowe z własną obudową, np. stary KO40MFR, mogą grać same. Pierwsze moje aktywne dwudrożne dłubanki długo w ramach eksperymentów pracowały z wysokotonowym ustawionym na wierzchu sekcji niskiej bez montażu w skrzynce (ustawienie to było patentem ;-) ). Taka prowizorka trwała parę lat. Oczywiście całość była od początku przewidywana jako modułowa, więc niski głośnik był tuż pod tym wysokim w górnej części skrzynki.  

6 minut temu, slawek.xm napisał:

a jesli chodzi o kable to dobieram wg budowy do odpowiednich celów lub na słuch jesli służą do tych samych celów

A nie lepiej metodą testu różnicowego? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, slawek.xm napisał:

projektujac zwrotnicę aktywną  robisz obudowę pod zwrotnice

Troche inaczej.

Obudowe robisz pod przetwornik, a aktywna zwrotnica DSP jest tak flexybilna, ze dopasowujesz wszystkie parametry (czestotliwosc podzialu, typ filtra, stromosc filtra, delay,...) optymalnie do zespolu przetwornik/obudowa (i po czesci pomieszczenie jesli wiesz gdzie glosniki beda staly!!!).

Mozesz zaprogramowac kilka setupow, przelanczac je, sluchac, porownywac i wybrac ten, ktory brzmi najlepiej!

I to jest genialne w technice aktywnej!

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, borysgo2 napisał:

Dodatkowo przy odpowiednio wykonanych pomiarach jest mozliwosc symulacji zestawu z innej odleglosci niz byl wykonywany pomiar. Vituixcad uwzgledniajac polozenie glosnikow jest w stanie przeliczyc pomiar na inna odleglosc odsluchowa (np pomiar = 1m, odsluch = 3m, etc). Jest trojkat tworzony przez wysokotonowke (ref), mikrofon i glosnik niskotonowy, zmieniajac symulowana odleglosc odsluchowa program sobie przelicza ten ''trojkat'' i wypluwa nowe charakterystyki.

juz czytałem na diyaudio

połaczyłes pomiary kolumny:)

projekt kolumny musi byc przemyslany pod kazdym wzgledem dyfrakcyjnym również

ale jesli dyskusja toczy się o tym co jest ważniejsze

podfrezowanie tweetera czy zaokraglanie krawędzi to moga wyniknąć w trakcie pewne niejasności

ze wzgledów dyfrakcyjnych (choć nie tylko) kolumnę zrobiona na wzór Alexii spaliłem w piecu:)

gdyby samo zagiecie fali na krawędzi było takie istotne prostopadłościenne kolumny nalezałoby zlikwidować

6 minut temu, xajas napisał:

Mozesz zaprogramowac kilka setupow, przelanczac je, sluchac, porownywac i wybrac ten, ktory brzmi najlepiej!

I to jest genialne w technice aktywnej!

To prawda,

a jeszcze lepiej do kazdego rodzaju myzyki inne ustawienia

ale dla mnie to byłby koszmarek, bo znam siebie i wciąz bym cos regulował:):):)

Obecnie jestem zdania ,ze na bas zwrotka aktywna lub dsp z podbiciem ostatniej oktawy i mocny wzmacniacz

ale średnie wysokie tylko bierna tym bardziej ,ze staram sie stosowac filtry pierwszego rzędu

odcięcie basu ze średnich tez aktywne pierwszy rząd za pomoca szeregowego konda dopasowanego do impedancji wzmacniacza

ten myk zaproponował mi lata temu misiomor i za to jestem mu bardzo wdzięczny

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, slawek.xm napisał:

gdyby samo zagiecie fali na krawędzi było takie istotne prostopadłościenne kolumny nalezałoby zlikwidować

Literatura pokazuje że jest to znaczące, choć na rysunkach poglądowych nie ma skali więc trudno ją oszacować. Z tych rysunków poglądowych wynika że najlepsza jest kula, ale jednak nie występuje ten kształt masowo w konstrukcjach zarówno fabrycznych jak i DIY, więc może te dyfrakcje są tu na forum przez niektórych trochę za mocno demonizowane?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Lech36 napisał:

Literatura pokazuje że jest to znaczące, choć na rysunkach poglądowych nie ma skali więc trudno ją oszacować. Z tych rysunków poglądowych wynika że najlepsza jest kula, ale jednak nie występuje ten kształt masowo w konstrukcjach zarówno fabrycznych jak i DIY, więc może te dyfrakcje są tu na forum przez niektórych trochę z mocno demonizowane?

kilku kolegów zrobiło obudowy kuliste ale nie wszystkim bałwanki sie podobają:)

Palton pokazał na AVS kulki w futerku też ciekawie to wygladało:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, slawek.xm napisał:

gdyby samo zagiecie fali na krawędzi było takie istotne prostopadłościenne kolumny nalezałoby zlikwidować

Dyfrakcje nie powstają ze względu na to czy skrzynka jest prostopadłościenna czy też nie tak że nie likwiduj (teoretycznie) takiego typu skrzynki tylko fazuj krawędzie obudowy na 45 stopni lub łuk. W niektórych przypadkach jak nie zależy nam na wyglądzie okleja się głośnik wysoki i czasem średni grubym filcem lub innym miękkim materiałem (przykłady są w sieci). To bardzo skuteczne rozwiązanie. 

2 minuty temu, slawek.xm napisał:

kilku kolegów zrobiło obudowy kuliste ale nie wszystkim bałwanki sie podobają:)

A to nie jest tak że najpierw ma grać a potem wyglądać ;-).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Lech36 napisał:

Dyfrakcje nie powstają ze względu na to czy skrzynka jest prostopadłościenna czy też nie tak że nie likwiduj (teoretycznie) takiego typu skrzynki tylko fazuj krawędzie obudowy na 45 stopni lub łuk. W niektórych przypadkach jak nie zależy nam na wyglądzie okleja się głośnik wysoki i czasem średni grubym filcem lub innym miękkim materiałem (przykłady są w sieci). To bardzo skuteczne rozwiązanie

każdy z tych sposobów wypróbowałem:)

moduł tweetera był przesuniety wzgledem średniaka o 2,7cm, do tego dochodzą odległosci miedzy głosnikami, plus elastyczne oddzielenie modułów by drgania nie przenosiły się na sąsiednie moduły

aby kolumny grały tak jak chciałem musiałem komplikować filtry więc w końcu stwierdzilem ,ze łatwiej przeprojektować obudowę tym bardziej ,ze zalezało mi na znaczącym zwiekszeniu cięzaru całości kolumny

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, slawek.xm napisał:

plus elastyczne oddzielenie modułów by drgania nie przenosiły się na sąsiednie moduły

Tak to jest pewien problem który istnieje u mnie w tym zestawie modułowym. Opracowałem już metodę niwelacji tego problemu ale zestaw gra tak dobrze że nie chce mnie się go demontować w celu usprawnienia. Czyste lenistwo.
Co do odległości pomiędzy głośnikami to mam prawie minimalne na jakie pozwala konstrukcja głośników. W drugim zestawie też są minimalne a sekcja niskotonowa pracuje w układzie Appolito z wypadkową pionową dokładnie w połowie osi łączącej centrum kopułki wysokotonowej ze środkiem głośnika średniego.  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Lech36 napisał:

Tak to jest pewien problem który istnieje u mnie w tym zestawie modułowym. Opracowałem już metodę niwelacji tego problemu ale zestaw gra tak dobrze że nie chce mnie się go demontować w celu usprawnienia. Czyste lenistwo.
Co do odległości pomiędzy głośnikami to mam prawie minimalne na jakie pozwala konstrukcja głośników. W drugim zestawie też są minimalne a sekcja niskotonowa pracuje w układzie Appolito z wypadkową pionową dokładnie w połowie osi łączącej centrum kopułki wysokotonowej ze środkiem głośnika średniego.  

D'Appolito jest sensowne tylko w przypadku symetrii gdzie osia jest środek kopułki tweetera

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

umieszczenie wooferów na róznych wysokościach jest  niezłym rozwiązaniem bo mody pomieczenia sa mniej odczuwalne, takie rozwiązanie popieram

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, slawek.xm napisał:

D'Appolito jest sensowne tylko w przypadku symetrii gdzie osia jest środek kopułki tweetera

Zgadza się i ze zwrotnicą 3 rzędu, ale nie wiedziałem jak najłatwiej nazwać taki układ głośników dolnych jeden na górze drugi na dole z sekcją średnią i wysoką pomiędzy a skojarzenie tego z właśnie w/w systemem nie odstaje mocno od rzeczywistości. 

Godzinę temu, slawek.xm napisał:

umieszczenie wooferów na róznych wysokościach jest  niezłym rozwiązaniem bo mody pomieczenia sa mniej odczuwalne, takie rozwiązanie popieram

Zgadza się, też to zauważyłem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@slawek@xm

czy znasz jezyk Niemiecki? 

Jesli tak, to wyszukam Ci bardzo ciekawy, zaawansowany thread na ten temat. Mysle ze bedzie Ci sie podobac (niemieckie Forum DIY)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznę od merytorycznej części a w drugiej odpowiem znaFcy więc drugiej części nie czytajcie.

Na innym forum dostałeś znaFco  kilkanaście przykładów kolumn nawet setki razy droższych od tych, które były punktem odniesienia, w których podfrezów NIE MA!  Ani razu nie odniosłeś się merytorycznie do żadnego przykładu.

Na tym forum dostałeś kolejny przykład kolumn 50 razy droższych, w których też podfrezów NIE MA!  W żaden sposób nie odniosłeś się również do wspomnianego modelu kolumn Pana Thoressa. Twoją jedyną "merytoryczną" odpowiedzią w tym przypadku było twoje oświadczenie, że podałeś łapkę Panu Thoressowi oraz stwierdziłeś, że to fajny gość.  BRAWO za perfekcyjną argumentację dotyczącą dyfrakcji.

Następnie dostałeś kolejny przykład bardzo drogich kolumn, gdzie dyfrakcja " aż piszczy z uśmiechem" przy głośniku wysokotonowym, mowa o kolumnach Stella Focala. Po raz kolejny zero argumentów dotyczących dyfrakcji.

 

natomiast w zamian za argumenty dyfrakcyjne dostaję następujące obelgi:

"Jesteś po prostu zwykłym trollem, lamusem internetowym"

"nie interesuje mnie rozmowa na poziomie kałuży intelektualne"

"masz wyraźny problem ze sobą, brakiem kultury i przede wszystkim z brakami w temacie, zarówno od strony teoretycznej jak i praktycznej"

"Pokazałeś też kim jesteś i za jakim interesem stoisz, broniąc go nie maja za grosz honoru, a przede wszystkim kultury wypowiedzi."

 

ZnaFco, twórcomitów, muszę przyznać Ci rację, z powyższych cytatów wynika, że jesteś kwintesencją kultury.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kowalski E. napisał:

Na tym forum dostałeś kolejny przykład kolumn 50 razy droższych, w których też podfrezów NIE MA!  W żaden sposób nie odniosłeś się również do wspomnianego modelu kolumn Pana Thoressa. Twoją jedyną "merytoryczną" odpowiedzią w tym przypadku było twoje oświadczenie, że podałeś łapkę Panu Thoressowi oraz stwierdziłeś, że to fajny gość.  BRAWO za perfekcyjną argumentację dotyczącą dyfrakcji.

Następnie dostałeś kolejny przykład bardzo drogich kolumn, gdzie dyfrakcja " aż piszczy z uśmiechem" przy głośniku wysokotonowym, mowa o kolumnach Stella Focala. Po raz kolejny zero argumentów dotyczących dyfrakcji.

Podawanie przykładów kolumn, nawet najdroższych, nie jest żadnym argumentem dla rzeczowej dyskusji.

Skoro pomiar nawet tanim sprzętem pomiarowym pokazuje różnicę w charakterystyce.

Dobrze wiemy, że producent potrafi bazować na marce i dorobionej ideologii.

W podobnej półce cenowej mamy kolumny marki Dynaudio, gdzie nawet w najdroższych Evidence mamy tweeter i mid zlicowany z frontem. A jest to marka, która w wielu kwestia dąży do minimalizacji zniekształceń.

 

 

Odnośnie podfrezowania to bardzo fajnie widać to w tym artykule Troels'a:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Podawanie przykładów kolumn, nawet najdroższych, nie jest żadnym argumentem dla rzeczowej dyskusji."

Czyli co?  Podfrez za 1 złotych w kolumnach za 100 tyś. było powodem jego niewykonania? Ekonomia za 1 złotych?  Wszystko co jest za tak ogromne pieniądze jest zwykłą fuszerką bo oszczędzono 1 złotych na podfrezie? Przecież to totalna bzdura!

 

"Skoro pomiar nawet tanim sprzętem pomiarowym pokazuje różnicę w charakterystyce."

Już pisałem wcześniej, że ogrom zjawisk można zmierzyć ale usłyszeć już nie i na tym polega sens założenia przeze mnie tego tematu,  mam nadzieję że to jest wystarczająca konkluzja.

Gdybyś jednak miał ochotę sprawdzić czy to prawda, mogę zorganizować test, w którym wskażesz, że podfrez lub jego brak pod tweeterem jest zjawiskiem pozytywnym lub negatywnym. Włączymy przypadkowe, znane wszystkim nagrania muzyczne, w normalnych warunkach odsłuchowych, będziemy zmieniać losowo kolumnę z podfrezem  lub bez (tą samą kolumnę, żeby nie było...)  a Ty określisz w 10 próbach,  w których przypadkach grała kolumna pozytywnie tzn z podfrezem a w których negatywnie czyli bez podfrezu ok?

Zakład od 3000 złociszy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Kowalski E. napisał:

Czyli co?  Podfrez za 1 złotych w kolumnach za 100 tyś. było powodem jego niewykonania? Ekonomia za 1 złotych?  Wszystko co jest za tak ogromne pieniądze jest zwykłą fuszerką bo oszczędzono 1 złotych na podfrezie? Przecież to totalna bzdura!

A czy kolumny za 100tyś. mają głośniki za powiedzmy 80tys? Czy to m.in. marża producenta i dorabianie ideologii, że ich produkt jest najlepszy?

 

 

43 minuty temu, Kowalski E. napisał:

"Skoro pomiar nawet tanim sprzętem pomiarowym pokazuje różnicę w charakterystyce."

Już pisałem wcześniej, że ogrom zjawisk można zmierzyć ale usłyszeć już nie i na tym polega sens założenia przeze mnie tego tematu,  mam nadzieję że to jest wystarczająca konkluzja.

Przytoczony został przykład B&W, gdzie na wykresie widać, że nie jest to tylko pik w rejonach 4kHz, ale reszta pasma w górę, też ma wyższy poziom względem pasma poniżej 4kHz. Wąski pik przy 4kHz jest już tylko 2dB wyższy niż reszta wyższego pasma, więc może nie być słyszalny.

 

Powtórzę się. Dynaudio stara się niwelować jak najwięcej zniekształceń w swoich głośnikach i kolumnach, i stosuje podfrezowanie dla tweetera i mida w swojej topowej konstrukcji. 

 

Co do odsłuchu, to wiele osób chwali sobie tweetery wstęgowe, gdzie pomiary dla wielu głośników pokazują wyższy poziom zniekształceń niż tańsze kopułki, więc jak nasz słuch może być obiektywny w tym momencie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że tym sposobem dobrnęliśmy do końca tej dyskusji. Podałeś przykład firmy DYNAUDIO, która jak stwierdziłeś stara się niwelować zniekształcenia.... może jednak zacytuję twoje słowa:

"Powtórzę się. Dynaudio stara się niwelować jak najwięcej zniekształceń w swoich głośnikach i kolumnach, i stosuje podfrezowanie dla tweetera i mida w swojej topowej konstrukcji. "

Tym samym ostatecznie potwierdziłeś ty i "twórca mitów" , że nie macie żadnych dowodów na wpływ podfrezów w normalnych warunkach użytkowych, dla normalnych materiałów dźwiękowych, ponieważ podfrez to tylko estetyka, o której jak z każdym gustem nie powinno się dyskutować. Kluczowym w powyżej dyskusji jest twój ostatni wpis, który zacytowałem, otóż firma DYNAUDIO rownież produkuje kolumny bez podfrezów, w załączniku zdjęcie.

Chyba, że twórca mitów i jemu podobni naganiacze jeleni stwierdzą, że DYNAUDIO wypuściło bubel bez podfrez za 1 złotych, bo podfrez powinien być w każdej kolumnie... ale ja takich kitów w postaci chamskich osądów innych firm nie kupuję od twórcy mitów. DYNAUDIO to bardzo uznana i szanowana firma i nie wierzę, że 1 złotych zaoszczędzone na podfrezie było celem inyżnierów z tej firmy, poprostu, w tym przypadku względy estetyczne zaważyły, że ten model kolumn nie ma podfrezów.

Dziękuję za uwagę i przestrzegam innych przed naganiaczami, których mottem przewodnim jest stwierdzenie, że jak wszystko da się zmierzyć to oznacza że tym samym wszystko da się usłyszeć .... Dawno nie słyszałem tak idiotycznej teorii ale jeleni jak wspomniałem nie brakuje więc kit jest nadal towarem luksusowym.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kowalski E. napisał:

Myślę, że tym sposobem dobrnęliśmy do końca tej dyskusji.

To czy coś, ktos i w jakich warunkach uszłyszy jest mocno indywidualna kwestią i nie ma sensu o tym dyskutować.

100% pewną sprawa jest to natomiast to ze brak podfryzowań pod standardowej wielkosci tweeterem powoduje istotne zafalowania charakterystyki ( od +2 do -2,5 dB w pomiarze Zapha dla tweetera o srednicy ok 10cm i ok 4mm grubości frontu: 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) )

Nie wiem o jakich konkretnie kolumnach piszesz bo o tym nie wspomniałeś, ale zamiast personalnych wycieczek moze ustal bezpośrednio u producenta, jakie względy zadecydowały o braku podfrezowania, bo byc moze decydując sie na to, kierował sie czyms innym niz estetyka, oszczędności lub założenie ze nikt tego nie usłyszy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

    Gość
    Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 14

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.